Σελίδα 1 από 25 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #1
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325

    ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

    .
    Σε συνέχεια της συζήτησης που είχαμε με το φίλο constantinos στο άλλο θέμα για τα πλέγματα, συνεχίζω εδώ για να σας προτείνω (εάν βέβαια μπορείτε να διαθέτετε 2-2,5 ώρες το μήνα από τον ελεύθερο χρόνο σας για να πλέκετε πχ. τις 2 ρακέτες σας) να πάρετε μια οικονομική μηχανή πλεξίματος ρακετών τένις, σαν την παρακάτω... Έτσι θα έχετε πάντα μια φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που θα παίζει στο 100% της - και μέσα σε ένα χρόνο ή λιγότερο, πλέκοντας μόνο δυο-τρεις δικές σας ρακέτες, θα έχει βγάλει το κόστος της.

    Πιστέψτε με, αυτό θα είναι το καλύτερο δώρο που έχετε κάνει στον εαυτό σας! - οκ, ίσως το δεύτερο, μετά από μια καλή εσπρεσιέρα! lol -

    Η πιο δοκιμασμένη λύση μηχανής, που έχει πλέξει εκατομμύρια ρακέτες ερασιτεχνών σε όλο τον κόσμο τις τελευταίες δεκαετίες, είναι αυτή:
    (είναι ολόιδια με την αντίστοιχη Gamma, αλλά γύρω στα 100€ φτηνότερη)

    Stringing Machine

    Εάν κάποιος έχει ενδοιασμό για το σύστημα στήριξης των δύο σημείων ως προς την καταπόνηση του πλαισίου μιας ρακέτας, ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω σχήμα.
    Εάν και πάλι δεν καταλάβει, το εξηγούμε αργότερα!





    Τώρα τρέξτε να προλάβετε, γιατί επειδή παρακαλουθώ το προϊόν συχνά, φεύγει σαν ζεστό ψωμί και μετά κάνει μήνες να παραληφθεί ξανά...

    Καλορίζικες να ευχηθώ και καλά πλεξίματα!

    Btw, η δική μου έχει γράψει ήδη 50+ αξιόπιστα πλεξίματα και παραμένει του κουτιού!

    Εάν κάποιος την πάρει, πριν πλέξει ας στείλει μήνυμα για μια μικρή, απλή πατέντα που καλό είναι να γίνει.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 14-04-22 στις 22:54

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    262
    Είχα πει να μη το πάρω αυτό το μονοπάτι αλλά δεν με αφήνεις να απεξαρτηθώ!!!

    Κάθεται σε τραπέζι ή θέλει μόνιμο στερέωμα;

    Ακρίβεια στα κιλά;

    Κρατάει το πλέξιμο ή χαλαρώνει στο πρώτο παιχνίδι;

    Φθορά εξαρτημάτων και ανταλλακτικά αν χρειαστεί;

    Ευχαριστώ και sorry!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haris : 15-12-21 στις 19:49

  3. #3
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα πει να μη το πάρω αυτό το μονοπάτι αλλά δεν με αφήνεις να απεξαρτηθώ!!!
    Κάθεται σε τραπέζι ή θέλει μόνιμο στερέωμα;
    Ακρίβεια στα κιλά;
    Κρατάει το πλέξιμο ή χαλαρώνει στο πρώτο παιχνίδι;
    Φθορά εξαρτημάτων και ανταλλακτικά αν χρειαστεί;
    Ευχαριστώ και sorry!!!
    Χάρη, αναλυτικά:

    Είχα πει να μη το πάρω αυτό το μονοπάτι αλλά δεν με αφήνεις να απεξαρτηθώ!!!
    Πάρτο αβλεπί ...χθες! Είναι απόλαυση! Θα μου κάνεις άγαλμα!

    Κάθεται σε τραπέζι ή θέλει μόνιμο στερέωμα;
    Είναι αυτόνομη. Και μαζεμένη πολύ. Και όμορφη, διακοσμητική!
    Την έχω πάνω στο γραφείο μου μόνιμα!
    Το μόνο που θέλει είναι να της βάλεις 4 λαστιχένια κυκλάκια καρέκλας στα 4 ποδαράκια που έχει για να μη γλυστράει.

    Ακρίβεια στα κιλά;
    Είναι στο χέρι σου! Εάν είσαι προσεκτικός, είναι και αυτή! Όπως όλες οι dropweight.
    Σίγουρα πιο αξιόπιστη από κάθε crank και ηλεκτρονική, εφόσον δεν θέλει καλιμπράρισμα ποτέ!

    Κρατάει το πλέξιμο ή χαλαρώνει στο πρώτο παιχνίδι;
    Φυσικά κρατάει. Και πάλι εξαρτάται από τη δική σου προσοχή στους κόμπους.
    Επίσης ο μηχανισμός που έχει στο gripper είναι μακράν ο πιο εύκολος και αξιόπιστος από οποιονδήποτε άλλον.
    Σκέψου ότι ακριβώς ο ίδιος μπαίνει και σε dropweight μηχανή των 670 ευρώ!

    Γενικά το πλέξιμο δεν είναι καμιά επιστήμη...
    Πιο πολύ είναι να ξεπεράσεις τους δικούς σου φόβους.
    Συνήθως αυτό συμβαίνει μετά την 9η-10η ρακέτα.

    Φθορά εξαρτημάτων και ανταλλακτικά αν χρειαστεί;
    Στις 50+ ρακέτες που έχω πλέξει δεν έχει καμιά φθορά. Και έχει κάνει ήδη απόσβεση προ πολλού!
    Η μηχανή είναι Made in Taiwan, από το ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει και τις Gamma και φυσικά ακριβώς ίδια, με άλλο εμπορικό σήμα.
    Απλά λείπει το λογότυπο Gamma και την παίρνεις στα 2/3 της "επώνυμης" τιμής.

    Ένα καθάρισμα έκανα μόνο στα clamps στην 20η ρακέτα με isopropyl alcohol 99%.
    Ανταλλακτικά δηλ. τα flying clamps και το gripper υπάρχουν στο ίδιο site (οικονομικά) αλλά και στην Gamma (ακριβότερα).
    Αλλά όλοι όσοι την έχουν πχ. στο Talk Tennis έχουν πλέξει εκατοντάδες ρακέτες χωρίς αλλαγή.

    Ευχαριστώ και sorry!!!

    Welcome to the club!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 16-12-21 στις 12:08

  4. #4
    πω ρε συ μας βαζεις στο trippaki παλι, εκει που παλευω να απεξαρτηθω απο το racquetaholism που με δερνει και να επικεντρωθω στο παιχνιδι κ σε ολη την κουλαμαρα μου, να σκανε κ κατι τετοια..

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πω ρε συ μας βαζεις στο trippaki παλι, εκει που παλευω να απεξαρτηθω απο το racquetaholism που με δερνει και να επικεντρωθω στο παιχνιδι κ σε ολη την κουλαμαρα μου, να σκανε κ κατι τετοια..
    Δεν έχει πλάκα το παιχνίδι "σκέτο" για εμάς τους κουλούς...
    Όντας κουλοί, εμείς τρεφόμαστε και ζούμε από τα γύρω-γύρω, όπως κάτι τέτοια!!!

  6. #6
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Τελικά την πρόλαβε κανένας στα 215€;
    Σας το είχα πει! Μέσα σε λίγες μέρες ξαναπήγε στα 240€. Και σε λίγο θα εξαφανιστεί πάλι για καιρό...

  7. #7
    Τελικά simplicius ήρθες και εσύ στο Dark Side των παικτών που πλέκουν μόνοι τους

    90% στο πλέξιμο είναι ο πλέκτης και 10% η μηχανή. Υπάρχουν πλέκτες εκεί έξω που θεωρούνται και επαγγελματίες και κάνουν χάλια δουλειά σε πανάκριβες μηχανές, υπάρχουν και πλέκτες που με φτηνές μηχανές κάνουν καλύτερη δουλειά.

    Γενικά ένας self-stringing παίκτης που θα αφιερώσει 1μιση ώρα πάνω στη ρακέτα του θα κάνει καλύτερη δουλειά από έναν επαγγελματία που θα την κάνει σε 15 λεπτά. Το να χάσεις τάση στο πλέξιμο είναι το ίδιο εύκολο αν βιάζεσαι είτε έχεις μια gamma x2 είτε μια Wilson Baiardo.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 18-01-22 στις 12:35

  8. #8
    Να και το δικό μου το μωρό. Χειροποίητο


    68497419_2505520076158607_2617462742172303360_n_2505520072825274.jpg

    Και η γέννησή του: https://imgur.com/a/ln4gOAK

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά simplicius ήρθες και εσύ στο Dark Side των παικτών που πλέκουν μόνοι τους

    90% στο πλέξιμο είναι ο πλέκτης και 10% η μηχανή. Υπάρχουν πλέκτες εκεί έξω που θεωρούνται και επαγγελματίες και κάνουν χάλια δουλειά σε πανάκριβες μηχανές, υπάρχουν και πλέκτες που με φτηνές μηχανές κάνουν καλύτερη δουλειά.

    Γενικά ένας self-stringing παίκτης που θα αφιερώσει 1μιση ώρα πάνω στη ρακέτα του θα κάνει καλύτερη δουλειά από έναν επαγγελματία που θα την κάνει σε 15 λεπτά. Το να χάσεις τάση στο πλέξιμο είναι το ίδιο εύκολο αν βιάζεσαι είτε έχεις μια gamma x2 είτε μια Wilson Baiardo.
    Ναι ήρθα πριν 9 μήνες και ακόμα κλαίω για όλα τα χρόνια που έχασα, μη κάνοντας το τόοοοσο καιρό....

    Καταρχήν πριν ξεκινήσω να πλέξω μια άγνωστη σε μένα ρακέτα ρίχνω μια ωρα διάβασμα-ψάξιμο να βρω χαρακτηριστικά, κατάλληλες τάσεις ανάλογα τον καιρο, το πλέγμα κλπ κλπ. Ποιός επαγγελματιας μπορεί να κάνει κατι τετοιο; Προς Θεού δεν τους κατηγορώ. Αλλο η δουλειά και αλλο το ψώνιο το δικό μου...

    Επίσης, έχουν καλομάθει όλοι οι φίλοι μου και ζητάνε proportional stringing!
    Μόνο για να φτιάξω το excel, βάλε αλλη μια ώρα. Καλές τρείς όλες μαζί!

    Γι αυτό πλέον οποίος μου λέει οτι η ρακέτα του θέλει πλέξιμο, η πρώτη κλασική απάντηση είναι "Μια χαρά παίζει! Ας την κανα μήνα ακόμα!"

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και το δικό μου το μωρό. Χειροποίητο


    68497419_2505520076158607_2617462742172303360_n_2505520072825274.jpg

    Και η γέννησή του: https://imgur.com/a/ln4gOAK
    Εντάξει! Τώρα μας έστειλες!!!


    Το είχα σκεφτεί και γω αλλά δεν ειμαι τόσο τρελός!

    Εν τω μεταξύ δεν εχω εργαλεία ουτε για να βιδωσω βίδα...

    Μπράβο ρε συ. Congrats!!!

Σελίδα 1 από 25 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας