Η αλήθεια είναι πως στις ηλικίες μας, κι εγώ μεγάλος ξεκίνησα στα 35 μου και παίζω ένα χρόνο τώρα, δεν πρέπει να παίζουμε πολλές ώρες ούτε πολλές μέρες την βδομάδα. Πολύ περισσότερο δε αν δεν έχουμε και τόσο γυμνασμένο και αθλητικό σώμα. Ο προπονητής μου μου προτείνει ένα πρόγραμμα, αν μπορούμε να το πούμε έτσι, που περιλαμβάνει 2-3 φορές την βδομάδα ωριαία προπόνηση και αν θές κανένα Σαββατοκύριακο 2 ωρίτσες παιχνίδι. Όταν ξεκινάμε τόσο μεγάλοι η αλήθεια είναι πως επειδή το τένις είναι πολύ τεχνικό άθλημα δεν αντέχει το σώμα μας για περισσότερες ώρες. Αυτό μου προτείνει και θεωρώ πως είναι ένα καλό πρόγραμμα για εμάς τους +35.
Από εκεί και πέρα όσον αφορά το παιχνίδι πρέπει να ακούμε αυτά που μας λέει ο προπονητής μας και να μην κάνουμε του κεφαλιού μας. Τι εννοώ. Στο τμήμα που είμαι εγώ είναι ένας ο οποίος δεν είναι τεχνικός (δεν το έχει και πολύ) και θέλει να παίζει backhand με το ένα χέρι χωρίς να του το έχει δείξει καν ο Coach. Ο οποίος Coach μας λέει πως πρώτα πρέπει να μάθουμε το backhand με τα δύο χέρια και μετά να πάει κάποιος στο one handed backhand. Ε λοιπόν αυτός δεν παίζει καν καλά το two handend backhand και θέλει να παίζει one handed backhand. Επίσης έχω δει σε άλλα τμήματα παίχτη να κουνάει μόνο τον καρπό στο χτύπημα και να μην κάνει καθόλου follow through. Κάτι τέτοια λοιπόν εννοώ να μην κάνουμε του κεφαλιού μας. Πολλές φορές μας φαίνονται δύσκολα ή μπορεί και περιέργα κάποια πράγματα που μας δείχνει ο προπονητής όμως πρέπει να τα ακολουθούμε. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του, πήγε σε μια σχολή προπονητικής και ξέρει περισσότερα από εμάς.
Τώρα για τις ρακέτες πολύ σημαντικό είναι να μην σφίγγεις την λαβή της ρακέτας λες και θες να την πνίξεις (εγώ αυτό το λάθος έκανα αρχικά). Και φυσικά να έχεις μια σωστή λαβή, όποια εσύ επιλέξεις, condinental, semi-western κλπ. Στην ανάγκη ζητάς από τον προπονητή σου να σου ξαναδείξει τις λαβές αν κάνεις κάτι λάθος. Έχω δει άνθρωπο σε Tennis Marathon να κρατά την ρακέτα από τον λαιμό! Απίστευτο αλλά το έχω δει! Φυσικά αυτός δεν έπαιζα τένις! Ξυλορακέτα παραλίας ίσως, αλλά τένις όχι!
Όσον αφορά το βάρος της ρακέτας το τι ταιριάζει σε σένα το καταλαβαίνεις από την αιώρηση (swing). Υπάρχουν συνάδελφοι που όταν παίζουν με ρακέτα κοντά στα 300 γραμμάρια (άπλεχτη) δεν την αντέχει ο πήχης οπότε πρέπει να κατέβουν λίγο στα γραμμάρια. Πρέπει να επιλέξουν άλλη ρακέτα πιο ελαφριά.
Συμφωνώ απόλυτα με τον dimitriseas όσον αφορά το σταμάτα-ξεκίνα την ίδια μέρα μπορεί και ώρα στο παιχνίδι. Αν δείτε ακόμα οι επαγγελματίες το απεύχονται γιατί ενώ έχει ζεσταθεί το χέρι ξαφνικά κρυώνει και άντε ξανά μανά.
Εδώ να σημειώσουμε πως αν είναι κρυός ο καιρός όπως τον Χειμώνα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Για να ζεσταθεί το χέρι χρείαζεται πολύ περισσότερη ώρα. Για αυτό άλλωστε άμα δούμε και το πρόγραμμμα των αγώνων των επαγγελματίων παιχτών θα δούμε πως το καλεντάρι ακολουθεί τον καιρό. Ξεκινάνε από Αυστραλιά στην αρχή της χρονιάς και συνεχίζουν όλο το χρόνο σε καλές θερμοκρασίες, ανοιξιάτικες και καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Και αυτό γιατί ειδικά τους χειμερινούς και τους κρύους μήνες το σταμάτα-ξεκίνα είναι ό,τι χειρότερο για το χέρι!
Συνάδελφοι αυτές είναι κάποιες εμπειρίες μου και συμβουλές που μου έχουν πει και τις καταθέτω.