Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #31
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Stamos, και γω δεν είμαι «ειδικός», παθών είμαι σαν και σένα, που ίσως το έψαξε λίγο παραπάνω… Πχ. εάν πάρεις έναν σιδερένιο και μετά έναν πλαστικό σωλήνα και χτυπήσεις έναν τοίχο σε ποιο κτύπημα θα πονέσει περισσότερο το χέρι σου; Απλό πείραμα που μπορεί να το κάνει ο καθένας σπίτι του και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

    Όντως «η καλύτερη ρακέτα», όπως το εννοείς, δυστυχώς δεν υπάρχει. Όπως έγραψα και αλλού εδώ, επιλέγοντας μια συγκεκριμένη ρακέτα (και τεχνικά χαρακτηριστικά) κάτι χάνεις και κάτι άλλο κερδίζεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, από αυτά που μας περιέγραψες (αλλά και βίωσα και προσωπικά) κερδίζεις σε απόδοση στο παιχνίδι και χάνεις σε σωματική ακεραιότητα. Αυτό μόνο είπα. Το εάν κάποιος θεωρεί καλύτερη ρακέτα εκείνη με την οποία κερδίζει περισσότερους πόντους ή εκείνη με την οποία έχει λιγότερους τραυματισμούς, είναι συμπέρασμα καθαρά υποκειμενικό.

    Για το πλέγμα, ένα multi σίγουρα θα σε βοηθήσει, αλλά πιθανότατα θα χαλάσει το παιχνίδι σου, ειδικά εάν παίζεις με αρκετά φάλτσα. Ένα μαλακότερο poly σε λιγότερα κιλά (πχ. 21-20) θα σου έδινε το ίδιο αποτέλεσμα, καθώς αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι το DT value του string-bed. Δες ΕΔΩ έναν πίνακα με το προτεινόμενο για τραυματισμούς (DT 34 ή και λίγο χαμηλότερο ακόμη καλύτερα).

    Και οι δύο εκδόσεις της Prince EXO3 Tour κατά άλλους (πχ. Tennis Warehouse που στα γνωστά μοντέλα κάνει πολλαπλές διασταυρωμένες μετρήσεις) έχουν stiffness RA 52. Θα σου πρότεινα (το έχω πάθει και αυτό και εγώ!) να μην ακολουθήσεις τον δρόμο των άκρων (από το 70 στο 52), αλλά εκείνον της «χρυσής μετριότητας» (πχ. RA 60-63)!! Πχ. εάν ενδιαφέρεσαι για Prince EXO3, γιατί δεν κοιτάς και τη σειρά Rebel με ένα ενδιάμεσο stiffness ΡΑ 58; Επιλέγοντας το άλλο άκρο, του χαμηλότατου stiffness, μπορεί να μην έχεις την επίπονη μεταφορά κραδασμών στο χέρι, αλλά λόγω της ελάχιστης δύναμης που προσφέρει από μόνη της η ρακέτα, αναγκάζεσαι να κτυπάς συνέχεια με όλη σου τη δύναμη, κάτι που επίσης είναι επίπονο και επικίνδυνο για τραυματισμούς.

    Τέλος, δυστυχώς απ΄ όσο γνωρίζω, το tennis elbow δεν θεραπεύεται.
    Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κατασταλούν οι επιπτώσεις του, με καταρχήν ξεκούραση, παυσίπονα, κάποια - ειδική για αυτό - συσκευή μασάζ και κάποιες ασκήσεις που θα μπορείς να βρεις σε video εάν κάνεις σχετική αναζήτηση και οι οποίες πρέπει να γίνονται μόνο όταν το πρόβλημα είναι πια σε ύφεση, δηλ. όταν θα νιώθεις πλέον «καλά».

    Εύχομαι ολόψυχα καλή ανάρρωση και καλή επιλογή!

    S.

    Υστ. (στις δεύτερες ερωτήσεις σου):

    - Δεν έχει νόημα να αναφέρω κάποιες «μάρκες» και μοντέλα, άλλωστε όλες οι εταιρείες έχουν «καλές» και «κακές» ρακέτες, για όλες τις προτιμήσεις! Χαχχαχα

    - Το tennis elbow το έπαθα πριν από αρκετό καιρό, όταν άσχετος προσπάθησα να κάνω την αδύναμη, οπισθόβαρη (και πλεγμένη σε πολλά κιλά) ρακέτα τη οποία είχα πιο δυνατή, βάζοντας υπερβολικό βάρος στο κεφάλι, φτάνοντας έτσι το swingweight σε «τεράστια» για την μέτρια τεχνική μου ύψη (370 ίσως και παραπάνω)!

    - Τα πράγματα έγιναν ίδια και χειρότερα με την επιλογή μιας ρακέτας με χαμηλό μεν stiffness (50-54), με πολυεστερικό πλέγμα, επίσης πλεγμένη σε πολλά κιλά (26). Πάλι η έλλειψη δύναμης (λόγω της «μεσαίας» αιώρησής μου) ήταν σημαντική και αναγκαζόμουν να κτυπώ επί ώρες με όλη μου τη δύναμη.

    - Μετά πήγα σε εκείνη που σου προανέφερα, με frame stiffness 69 και multi πλέγμα, όπου ενώ κατά τα άλλα όλα ήταν καλά, η μεταφορά των κραδασμών, λόγω σκληρού πλαισίου, στο ήδη τραυματισμένο χέρι μου ήταν επίσης επίπονη και τραυματική…

    - Τελικά, καταστάλαξα σε δυο ρακέτες με τα εξής χαρακτηριστικά (κάνω μικρόαλλαγές ανάλογα «τη μέρα μου») και βρήκα την υγειά μου (δε με ξαναέπιασε TB ποτέ ξανά) και βόλεψαν το all around στυλ μου:

    Μέγεθος κεφαλής: 95 - 100 sq.in.
    Frame stiffness: RA 58 έως 63
    Beam Width: 20 - 23 mm
    Στατικό βάρος (πλεγμένης): 325-340 γρ.
    Swing weight: 315-325
    Ισορροπία: από 7 HL έως 9 HL
    Πλέγμα: poly (κάποιο μαλακό, με μικρό stiffness και καλή ελαστικότητα / δύναμη)
    Τάση πλέξης: Mains από 23.0 έως 21.0 και Crosses 22.0 έως 20.0 κιλά

    - Τέλος, εμένα (αλλά και άλλους όπως έχω διαβάσει) δεν με βοηθάει ο πάγος, αλλά τα «ζεστά».
    Σχεδόν καυτό νερό στο αγκώνα (στο σπίτι μετά το παιχνίδι), μου κάνει πολύ καλό, με χαλαρώνει και μου παίρνει όποια υποψία πόνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 07-08-13 στις 01:18

  2. #32
    Junior Member
    Εγγραφή
    01-05-2010
    Μηνύματα
    158
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσες να αναφερεις με ποια ρακετα επαιζες πριν... και ποια μετα?
    Πoυ εντοπιζεις εσυ το δικο σου προβλημα tennis elbow? ( ρακετα - πλεγμα - κακη τεχνικη)
    πηγες σε ορθοπαιδικο που σου προτεινε φυσιοθεραπειες και για ποσο χρονικο διαστημα? Ειδες πραγματι αποτελεσματα ?
    ...ο παγος τελικα ειναι τοσο αποτελεσματικος?
    Επαιζα με μια παλια Head (head heavy με βαρος περιπου 270 unstrung). Sorry δε θυμαμαι το μοντελο, τοτε δεν ασχολιομουν με τις ρακετες τοσο. μετα μου μπηκε το μικροβιο... :-)
    Μετα πηρα την Dunlop 300G (παλια κι αυτη) που ηταν εξαιρετικη ρακετα αλλα μου εσπασε και στην πορεια αφου δοκιμασα καποιες κατεληξα στην Head Microgel Prestige Pro.
    Συνηθως στο tennis elbow ο κανονας λεει ρακετα με min 300γρμ βαρος, head light, χαμηλο stiffness, μαλακο πλεγμα (όχι μονοκλωνο)... Τουλαχιστον αυτα ξερω εγω...

    Εγω το επαθα απο υπερκοπωση (δουλεια και τενις). Δε βοηθησε και η τοτε κακη τεχνικη μου και εγινε η ζημια...
    Το κακο που εκανα στον εαυτο μου ειναι οτι αγνοησα τους πονους και συνεχιζα το συνδυασμο δουλεια-τενις αρκετα εντονα και επιδεινωθηκε πολυ η κατασταση μου.
    Πηγα σε γιατρο, μου προτεινε φυσιοθεραπειες ( περιπου 20 ) και αποχη-ξεκουραση. Ολα βοηθησαν αλλα στεκομαι στην ενδυναμωση του χεριου μου απο τις ασκησεις που εκανα αργοτερα.
    Ο παγος βοηθα παρα πολυ αλλα μονος του δε φτανει.

  3. #33
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν...
    Ειλικρινά παιδιά χωρίς να θέλω να το παίξω ξύπνιος όσες ρακέτες και να αλλάξει κανείς, όσο stiffness και να κατεβάσει, όσα κιλά και να βάλει στο πλέγμα και άλλα τόσα που έχουν να κάνουν με την ρακέτα αν δεν μάθει τεχνική θα έχει πάντα τραυματισμούς. Εμένα και οι δύο προπονητές που άλλαξα (άλλαξα γιατί άλλαξα και πολή διαμονής αλλά το τένις το συνέχισα) μου έλεγαν και μου λένε πως οι περισσότεροι τραυματισμοί στο τένις έρχονται από την λάθος τεχνική.
    Το τένις είναι άκρως τεχνικό σπορ και δεν μαθαίνεται ούτε μέσα από τα forum ούτε από το youtube. Δεν είναι ούτε μπάλα (ποδόσφαιρο) ούτε μπάσκετ, αν και ακόμα και αυτά έχουν την κάποια μικρή τεχνική τους ώστε να μπορείς να παίξεις και να το ευχαριστιέσαι. Γιατί κατά την γνώμη μου πάνω από όλα είναι να ευχαριστιέσαι το άθλημα με το οποίο ασχολείσαι και όχι απαραίτητα να κερδίζεις. Αν παίζεις σωστά θα έρθουν και οι νίκες σίγουρα. Χρήσιμες και πολύτιμες οι συμβουλές του Simplicius για την επιλογή της ρακέτας αλλά πολύ λεπτομερείς ρε αδερφέ. Το καλό παιχνίδι δεν θα στο κάνει μια ρακέτα που θα έχει τα τέλεια χαρακτηριστικά για σένα αλλά οι τακτικές προπονήσεις σε μια ακαδημία με έναν προπονητή. Όπως λέει ο προπονητής μου το χτύπημα στο τένις έχει κάποια σημαντικά στάδια. Καλή θέση ετοιμότητας, άνοιγμα της ρακέτας, σωστό πάτημα, σωστό ακούμπημα της μπάλας (σωστό touch) και σωστό τελείωμα ή καθάρισμα ή follow through. Στη σωστή λαβη της ρακέτας δεν αναφέρομαι καν γιατί αν την κρατάς όπως ο άλλος που είδα στο Tennis Marathon by Nikos Pelantakis (για εραστιτέχνες) που σχεδόν την κρατούσε από τον λαιμό τότε καλά θα κάνεις να το σκεφτείς να το εγκαταλέιψεις το άθλημα. Υπάρχουν και οι αυτοδίδακτοι αλλά για μένα αυτοί δεν υπολογίζονται ως γνώστες του αθλήματος. Επιστρέφοντας λοιπόν στα παραπάνω αν δεν τα κάνεις αυτά που λέει ο προπονητής σου ο οποίος το έχει σπουδάσει το τένις και παίζεις σαν να παίζεις ρακέτα παραλίας οι τραυματισμοί θα έρχονται με δρασκελιές. Και τότε δεν θα φταίει η ρακέτα αλλά η λάθος τεχνική. Ρακέτα καλό είναι να έχουμε μια και να μην την αλλαζουμε για τον λόγο ότι πως όλα τα πράγματα στην ζωή είναι συνήθεια. Το ίδιο και η ρακέτα μας. Και αν δεν την πετύχουμε αμέσως μπορεί να μην μας βοηθάει στα χτυπήματα αλλά θεωρώ πως δεν είναι η υπεύθυνη στους τραυματισμούς μας.
    Stamos ο πάγος είναι όντως πολύ αποτελεσματικός. Μου είπε ο προπονητής μου να βάζω πάγο μετά από κάθε προπόνηση, το έκανα και είχε πολύ γρήγορα και πραγματικά αποτελέσματα. Σε συνδυασμό πάντα με τις πολύτιμες συμβουλές του προπονητή για την βελτίωση της τεχνικής μου. Γιατί κι εγώ το tennis elbow όταν το έπαθα από κακή τεχνική το έπαθα και όχι από λάθος ρακέτα. Τα χάπια τα έπαιρνε και ένας γνωστός μου ο οποίος όμως έχει πολύ κακή τεχνική γιατί τον έχω δει να παίζει. Για την ακρίβεια δεν έχει καθόλου τεχνική. Παίζει λες και κρατάει τηγάνι! Οπότε όταν τραυματίζεται παίρνει χάπια του περνάει και μετά ξανά από την αρχή. Και ξανά από την αρχή όχι λόγω ρακέτας αλλά λόγω τεχνικής.
    Σε εκείνο το Tennis Marathon by Nikos Pelantakis (παρεμπιπτώντος γίνεται ένα αυτό το Σαββατοκύριακο για όποιον ενδιαφέρεται ) στον τελικό που έκατσα και τον είδα πήγαν δύο πιτσιρικάδες που πάιζανε 8 χρόνια από τα 8 τους χρόνια και ήταν και φίλαράκια, μάλλον στην ίδια ακαδημία. Αυτός που κέρδισε λοιπόν έπαιζε με μια ρακέτα που του την έδωσε ο φίλος του γιατί τις δικές του τις πάτησε κατά λάθος με το αυτοκίνητο ο πατέρας του στο γκαράζ. Αυτά μου τα είπε ο πατέρας του που καθόμαστε και βλέπαμε μαζί τον τελικό. Θέλω να πώ πως ο πιτσιρικάς έπαιξε με την ρακέτα του φίλου του που του την έδωσε εκείνη την μέρα και ο οποίος είχε πολύ διαφορετικό σωματότυπο. Και όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα. Και αυτό γιατί ο πιτσιρικάς έπαιζε τένις και δεν είχε ανάγκη όποια ρακέτα και να του έδινες. Απλά έχουμε την δική μας ρακέτα για θέμα συνήθειας ώστε να μπορέσουμε βελτιστωποιήσουμε το παιχνίδι μας.
    Οπότε συνάδελφοι για να μην γίνομαι κουραστικός θα πω την εμπειρία μου μιας και έχω βρεθεί με πολλούς παίχτες και έχω δει πολύ κόσμο και διαφορετικό να παίζει. Και αυτοδίδακτους και αρχάριους και πιο προχωρημένους. Στο τένις, κατά την γνώμη μου πάντα, το 90%, μπορεί και παραπάνω, είναι θέμα τεχνικής. Σε όλα. Και στα χτυπήματα και στους τραυματισμούς και στην προσωπική σου ευχαρίστηση πως παίζεις τένις ρε αδερφέ και σε όλα...
    Οπότε κατά την γνώμη μου όσο το δυνατόν κάνουμε προπονήσεις. Και λέω όσο το δυνατόν μιας και έχουμε κρίση και καλώς ή κακώς το τένις στοιχίζει.
    Αυτά συνάδεφλφοι και συγνώμη για την φλυαρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 23-07-13 στις 00:17

  4. #34
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσες να αναφερεις με ποια ρακετα επαιζες πριν... και ποια μετα?
    Πoυ εντοπιζεις εσυ το δικο σου προβλημα tennis elbow? ( ρακετα - πλεγμα - κακη τεχνικη)
    πηγες σε ορθοπαιδικο που σου προτεινε φυσιοθεραπειες και για ποσο χρονικο διαστημα? Ειδες πραγματι αποτελεσματα ?
    ...ο παγος τελικα ειναι τοσο αποτελεσματικος?
    Stamos εδώ είναι κάποιες ασκήσεις που έκανα κι εγώ για το tennis elbow που είχα πάθει.
    Δεν τις ξεκινάς αμέσως (δεν ξέρω πότε το έπαθες) αλλά μετά από λίγο καιρό μπορείς να ξεκινήσεις.
    Ξέρω πως καλύτερος είναι ο φυσιοθεραπευτής αλλά επειδή στις μέρες μας μπορεί οι φυσιοθεραπείες να είναι πολυτέλεια στις στέλνω και εσύ αποφασίζεις.
    Εμένα με βοήθησαν πάντως να δυναμώσει.
    1) http://www.youtube.com/watch?v=XK9tqcQnykE
    2) http://www.youtube.com/watch?v=CLX2CzKXjCI
    3) http://www.youtube.com/watch?v=4epJY95z0S8 (εδώ αυτό με το λαστιχάκι έκανα εγώ)
    Η απόφαση δική σου.

  5. #35
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Jorge,

    Κατά τα λες για την τεχνική και την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά της, αλλά η συζήτηση επικεντρώνεται στις «ρακέτες» και τα «πλέγματα» καθώς αυτά είναι κάτι που μπορεί κάποιος να αλλάξει άμεσα, τόσο για να βελτιώσει το παιχνίδι του όσο και να προστατευτεί από τραυματισμούς.

    Γι’ αυτό άλλωστε και το τένις είναι ένα παιχνίδι, όπως λες και εσύ, «τεχνικό».
    Επειδή χρησιμοποιούμε για να παίξουμε, ένα πολύπλοκο και διαφορετικό εργαλείο, δηλαδή μια από τις πολλές και διαφορετικές ρακέτες, με πολλά και διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά. Σε άλλη περίπτωση, όπως επίσης πολύ σωστά λες, εάν κλωτσούσαμε ένα μπαλάκι (ή εάν το πετάγαμε με το χέρι) τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά…

    Η τεχνική όμως είναι κάτι που αποκτιέται σε μεγάλο βάθος χρόνου και μέχρι να αποκτηθεί χρειάζεται να προπονείται κάποιος, χρησιμοποιώντας μια ρακέτα και την εκάστοτε, προφανώς ελλιπή, τεχνική του… Άρα ενδέχεται και να τραυματιστεί!
    Τελικά μέχρι την απόκτηση της άριστης τεχνικής τι κάνουμε; Προπονούμαστε με όση τεχνική έχουμε ή μόνο βλέπουμε;

    Και βέβαια με την λογική ότι η άριστη τεχνική αποτρέπει από τους τραυματισμούς, θα περίμενε κανείς οι επαγγελματίες τενίστες του ATP Tour, με την άριστη τεχνική, να μην τραυματίζονται σχεδόν ποτέ (πέρα από κάποια ατυχήματα, π.χ. γλιστρήματα κλπ). Κάτι που βέβαια δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Το αντίθετο μάλιστα, καθώς στην προσπάθεια για τη νίκη, φτάνουν στα όρια και τις σωματικές αντοχές τους αλλά και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούν!

    Όσο για τους προπονητές τένις – χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις και τη όρεξή τους για δουλειά (σ.σ. τουλάχιστον των περισσότερων), αυτό που «πουλάνε» (και που εσύ τελικά αγοράζεις) είναι η βελτίωση της τεχνικής. Οπότε το θεωρώ απόλυτα λογικό, να δίνουν έμφαση (μόνο) σε αυτή. Αυτά όμως που μπορεί να σου πει ως θεωρία ένας προπονητής μέσα στο γήπεδο, είναι ακριβώς τα ίδια (και λόγω κόστους, μάλλον πολύ λιγότερα) από εκείνα που έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις να λέει ένας συνάδελφός του στο Youtube…

    Όσο για το πρακτικό του πράγματος, εάν τελικά κάποιος είναι γνώστης της θεωρίας (με ή χωρίς Youtube) και έχει μια φυσιολογική αντίληψη για το τι κάνει την ώρα που παίζει μέσα στο γήπεδο, μπορεί να καταλάβει εύκολα ποια είναι τα λάθη του. Το εάν τώρα θα μπορέσει τελικά να τα διορθώσει, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο, καθώς κανένας προπονητής δεν μπορεί να τον εξαναγκάσει!

    Προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω μεγάλους ανθρώπους να προπονούνται (και μόνο να προπονούνται) επί μήνες και επί χρόνια με προπονητές, χωρίς να παίζουν περισσότερους αγώνες με τους φίλους τους για να ευχαριστηθούν, με όποια, έστω και μικρή, τεχνική διαθέτουν. Λες και τους περιμένει το Roland Garros να το κερδίσουν στα γεράματα!

    Αυτό όμως που δε λένε πότε οι προπονητές, παρότι είναι γεγονός ότι το γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα μας, είναι το βασικότερο!
    Ότι δηλ. οι κινητικές δεξιότητες (ώστε πχ. η κίνηση της αιώρησης να γίνεται σχεδόν ασυνείδητα και όχι κατόπιν «ωρίμου σκέψεως») σχηματίζονται μόνο στην παιδική ηλικία. Και ότι ένας ενήλικος όσο και να προσπαθήσει μπορεί να βελτιωθεί έως ένα μικρό σημείο, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πετύχει αυτό είδες και κατάφερνε ο πιτσιρικάς που παίζει τένις από το Δημοτικό…
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 23-07-13 στις 01:58

  6. #36
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Εγώ Stamos σταμάτησα να παίζω για ενάμιση μήνα όταν έπαθα το tennis elbow. Συνάδελφος του αδερφού μου που το έπαθε πολύ πριν από εμένα σταμάτησε κι αυτός να πάιζει για 2 μήνες περίπου και έκανε και φυσιοθεραπείες αλλά αυτός είναι πιο μεγάλος από εμένα και πολλά περισσότερα κιλά. Τέλος πάντων εγώ επειδή δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να κάνω φυσιοθεραπείες όντας ακριβές προτίμησα να το ξεκουράσω και μετά τον πρώτο μήνα να ξεκινήσω δειλα-δειλά στην αρχή και εντείνοντας μετά τις ασκήσεις που σου ανέφερα πιο πάνω από το youtube. Μετά από ένα δίμηνο ξεκούρασης σχεδόν ξαναμπήκα στα courts τον Μάιο (φέτος) ξεκινώντας να βελτιώνω από την πρώτη κιόλας μέρα την τεχνική μου με τις πολύτιμες συμβουλές του νέου μου προπονητή μιας και άλλαξα πολή διαμονής. Εκεί που επικεντρώθηκε ο προπονητής μου ήταν στο follow through, το καθάρισμα όπως το λέει αυτός, το οποίο μου είπε πως θα με βοηθήσει να μου περάσει το tennis elbow κι έτσι έγινε.
    Επίσης ενώ είχα πάρει και φόραγα αρχικά αυτή την περιαγκωνίδα http://www.kifidis-orthopedics.gr/pr...roducts_id=696 και ο υπάλληλος στον Κυφίδη μου πρότεινε να την φοράω κατά την άθληση ο προπονητής μου είπε να την παρατήσω και να αφήνω να κυλάει το αίμα ελεύθερα. Να επικεντρωθώ στην βελτίωση της τεχνικής και όταν γυρίζω σπίτι μετά την προπόνηση το μόνο που έχω να κάνω είναι να βάζω πάγο και τίποτα άλλο. Ούτε χάπια ούτε τίποτα.
    Κάτι άλλο που έχει κάνει αυτός που έχει το tennis club στο οποίο πηγαίνω τώρα, και μπορεί να το έχει δει κι εσύ, είναι να κάνεις ένεση ινσουλίνης. Είχε πάθει και αυτός tennis elbow πριν χρόνια (κακή τεχνική και αυτός!) και έκανε μια 100αρα ένεση ινσουλίνης μου είπε. Μετά από 3-4 μέρες μπήκε και έπαιξε σαν να μην είχε ποτέ τίποτα και έκτοτε δεν τον έχει ξαναπιάσει. Αυτός την έκανε μια κι έξω. Άλλοι κάνουν σε 3 δόσεις μια κάθε βδομάδα. Αν πας και σε ένα φαρμακείο και ρωτήσεις μπορεί και να σου πουν πως έχουν τα πράγματα με την ένεση. Εγώ δεν την έκανα γιατί δεν την ήξερα τότε και όταν την έμαθα είχε περάσει ήδη ο πρώτος μήνας οπότε λέω τώρα άστο να περάσει με ξεκούραση. Δεν θέλω να σου πω τι θα κάνεις Stamos, εσύ αποφασίζεις. Πάντως τα χάπια θεωρώ πως δεν προσφέρουν τίποτα. Κατά την γνώμη μου ή ένεση και ξεκινάς σχεδόν άμεσα να παίζεις ή ξεκούρασε το. Εσύ αποφασίζεις.
    Τέλος συμφωνόντας με τον thesokin όταν επέστρεψα στα courts επέστρεψα με πιο βαριά ρακέτα γιατί κι έχω είχα ακούσει πως μετά το tennis elbow η πιο βαριά ρακέτα βοηθάει. Για την ώρα πάω καλά. Είδομεν...

  7. #37
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Simplicius,
    Είμαι κάθετα αντίθετος με την άποψη πως μπορεί να μάθει κάποιος τένις μέσα από το youtube. Στο youtube βλέπεις τον προπονητή που σου λέει τι να κάνεις αλλά δεν σε βλέπει αυτός. Και τα λάθη που σίγουρα θα κάνεις πως θα τα διορθώσεις? Μην ξεχνάς πως γενικά στην ζωή τα λάθη μας τις περισσότερες φορές, για να μην σου πω όλες, εμείς δεν τα βλέπουμε αλλά τα βλέπουν οι άλλοι. Το ίδιο και στο τένις. Εσύ μπορεί να νομίζεις πως την κίνηση, και δη σε ένα τόσο τεχνικό άθλημα, την κάνεις σωστά όμως δεν είναι καθόλου έτσι. Οπότε αυτός που παίζει στο video στο youtube δεν μπορεί να σε δει τι κάνεις λάθος και τι σωστό ακόμα και το PC να το έχει μαζί σου στο γήπεδο (που δεν θα το έχεις). Επίσης την απορία σου, που σίγουρα θα έχεις, σε ποιόν θα την πεις την ώρα που θα προσπαθείς να μάθεις μόνο σου το χτύπημα στο γήπεδο?
    Λοιπόν μην τα λες αυτά, πως το τένις μαθαίνεται από το youtube και από τα βιβλία. Για άλλα πράγματα δεν ξέρω αλλά για να μάθεις tennis, εγώ δεν σου λέω να γίνεις πρωταθλητής, πρέπει να μπεις στο γήπεδο και κάποιος να είναι εκεί και να στο μάθει. Να σου πετάει μπάλες και εύκολες και δύσκολες και όλη την πιθανή ποικιλία που θα συναντήσεις. Εγώ δεν σου λέω να κάνεις πρωταθλητισμό, αλλά με ένα πρόγραμμα 8-10 φορές τον μήνα σε ένα με δυο χρόνια μπορείς να μάθεις να παίζεις ένα forehand, ένα backhand, ένα service και ένα βολέ ρε αδερφέ. Και δεν σου λέω smash και slice που και αυτά μαθαίνονται στην 2ετία. Να μπορείς να πας να παίξεις με ένα φίλο σου. Και θεωρώ πως κάνοντας αυτά που σου λέει ο προπονητής σου μπορείς να το καταφέρεις αυτό στην 2ετία.
    Από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποιοι που δεν το μυρίζουν το άθλημα και τους έχομε δει και αυτούς. Αυτοί όχι από το youtube δεν μαθαίνουν, ούτε στο σπίτι τους να έχουν προσωπικό προπονητή δεν θα τα καταφέρουν! Οπότε μην λες σενάρια επιστημονικής φαντασίας πως το tennis θα το μάθεις από το internet. Άμα θες να παίζεις tennis, και εννοώ tennis και όχι ρακέτα παραλίας με πλέγμα. Γιατί τα έχουμε δει και αυτά!
    Δεν ξέρω αν είσαι αυτοδίδακτος ή έχεις κάνει μαθήματα αλλά τον αυτοδίδακτο τον ξεχωρίζεις από τον άλλον γιατί τα χτυπήματά του δεν είναι καθόλου τεχνικά. Δεν τον κατηγορώ γιατί μπορεί να μην έχει ο άλλος να πάει να κάνει μαθήματα. Απλά να παραδεχθούμε πως το επίπεδό του αυτοδίδακτου υπολείπεται μακράν αυτού που έχει πάει σε μια ακαδημία έστω και ένα με δύο χρόνια αν όχι πολύ περισσότερα. Πως να το κάνουμε? Αυτή είναι η αλήθεια! Αρκεί (επαναλαμβάνω) να το μυρίζει το άθλημα γιατί είναι από τα πιο τεχνικά αθλήματα. αν όχι το πιο τεχνικό.
    Και φυσικά εγώ δεν είπα ποτέ πως πρέπει να κάνεις μόνο προπονήσεις. Φυσικά και θα πας να παίξεις στα ενδιάμεσα με έναν φίλο σου ή έναν συναθλητή σου από την ακαδημία. Για αυτό το μαθαίνεις το tennis άλλωστε για να πηγαίνεις και να παίζεις και κυρίως να το ευχαριστιέσαι. Και για να το ευχαριστηθείς υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να διδαχθείς. Και ξαναλέω δεν μιλάω για πρωταθλητισμό μιλάω για τα βασικά.
    Αυτά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 23-07-13 στις 02:47

  8. #38
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Jorge, πόσο καιρό κάνεις μαθήματα με προπονητή
    και έχεις βγάλει αυτά τα θετικά συμπεράσματα;
    Άρχισες πρόσφατα ή κάνεις μαθήματα εδώ και καιρό;

  9. #39
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον περασμένο Σεπτέμβρη. Κάνω περί τα 10 μαθήματα το μήνα και πηγαίνω και παίζω όσα Σαββατοκύριακα μπορώ, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, με παιδιά απο την ακαδημία. Μέσα σε αυτόν τον ένα χρόνο λοιπόν δεν έχω γίνει πρωταθλητής ούτε πάω για κανένα Grand Slam. Έχω φτάσει όμως σε ένα επίπεδο να χτυπάω ένα forehand και ένα backhand και ένα service και να μην παίζω τηγανιές. Δεν έχω ούτε το top spin ούτε του Federer ούτε του Nadal. Δεν έχω το ούτε το backhand του Djokovic. Αλλά δεν παίζω τηγάνια που παίζει ο αυτοδίδακτος.
    Εσύ Simplicius είσαι αυτοδίδακτος?
    Θεωρείς οτι ο αυτοδίδακτος μπορεί να τα βάλει με έναν που κάνει μαθήματα με προπονητή? Ειλικρινά.

  10. #40
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    συμφωνω με Jorge απολυτα,.. Εγω επαιζα τεννις αυτοδιδαχτος και με βιντεακια απο youtube 3 χρονια,, δεν εβλεπα να προχωραω και απο θεμα τεχνικης επαιζα με κλειστο χερι , τα ποδια αλλου για αλλου αλλα δεν ειχα και αποτελεσματα στα παιχνιδια,, το μαρτιο αποφασισα να παω να κανω ιδιεταιτερα σε αλλη πολη αφου η δικη μας δε διαθετει προπονητη γιαυτο και δεν πηγα απ την αρχη, τωρα ειμαι μερα με νυχτα με τα παιδια που παιζαμε μαζι και το λενε και οι ιδιοι.. ο προπονητης σε βλεπει τι κανεις και στο διορθωνει.. στο youtube βλεπες τι κανει ο προπονητης και νομιζεις οτι το κανεις και συ.. αυτα τα ολιγα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitriseas : 24-07-13 στις 13:22

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας