Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #101
    Όσο για τους τραυματισμούς την πιο σωστή απάντηση την έδωσε ο ith. Μπορεί να μη φύσει τίποτα από τα 2 σε έναν τραυματισμό. Παρόλα αυτά υπάρχουν παράγοντες που επιβαρύνουν. Δηλαδή κ τέλεια Τεχνική να έχω παίζοντας με ρακέτα πολύ έξω από αυτά που αντέχει το σώμα μου θα τραυματιστω κάποια στιγμή. Κι απ την άλλη αν έχω καλή τεχνική οσο και τελεια να είναι η ρακέτα για μένα θα τραυματιστω κάποια στιγμή. Άλλα όταν λέω τεχνική δεν εννοώ να μην κάνω σωστές οπτικά κινησεις. Εννοώ να βρίσκω την μπάλα πίσω να βρίσκω την μπάλα πολύ χαμηλά στο σέρβις (που είναι απ τους σημαντικότερους παράγοντες τραυματισμού του ώμου).

  2. #102
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Όλοι λιγο πολύ εχουν δώσει σωστη απαντηση τουλάχιστον σε εμένα και στο δικο μου Θέμα και χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινα μέλος στο Φόρουμ. Σίγουρα "άνοιξε" το μυαλό μου σε νέες κατευθύνσεις σχετικα με το άθλημα, δίνοντας τροφή για περαιτέρω ενασχόληση σε βάθος. Συγκεκριμένα και εν συντομία
    1. Κουτσουρo ρακετα, εκτος "ορίων" της πλεξη = ζημιά σε εμενα με τον τρόπο που παίζω (κάπως επιθετικά κ αμυαλα)
    2. Λάθος ρακέτα = κακό παιχνίδι και χωρις ευχαρίστηση για εμένα.(δεν έπαιζα το ίδιο με την "αδύναμη ρακέτα μου 2η και το ίδιο με την 3η που ηταν πολύ πιο δυνατή)
    3. Χτύπημα πολύ νωρίς ή πολύ αργά της μπάλας = ζημιά σε εμένα. (Γρήγορη ρακέτα με κανει να "σταματώ-φρεναρω" την κίνηση της αιωρησης ειτε στο forehand ειτε στο backhand για να χτυπισω σωστα την μπάλα, ειτε στο σερβις που πρέπει να προσαρμόσω το ύψος που πετάω την μπάλα)
    Όλα αυτά τα έχετε επισημάνει ΟΛΟΙ λιγο πολύ που ασχοληθήκατε με το τοπικ.
    Να μην αναφέρω τα ονόματα και να μην παραθέσω ξεχωριστά την καθε τοποθέτηση με παρένθεση γιατί θα χαθώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 17-10-15 στις 15:05

  3. #103
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pida.lazo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελευταία νέα
    Μάλιστα! Ήταν που ήταν ότι' ναι το θέμα, έσκασε και ο spammer!!! Καθένας με το βιολάκι του! χαχαχχα

    Λοιπόν, darkkon δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα δεν είναι τοοοοόσο απλά...
    Δηλ. δε φταίνει ένα frame stifness και ένα swingweight για να κρίνεις μια ρακέτα φιλική..
    Όπως βλέπεις και στο κείμενο που έγραψα προσπαθώντας να προλάβω κάποιους τραυματισμούς - τους οποίους είχα και εγώ στο παρελθόν από αντίστοιχη άγνοια - θεωρώ το TWIST WEIGHT ως το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ τεχνικό χαρακτηριστικό μιας ρακέτας... Και όπως επιβεβαιώνει και η δική σου εμπειρία, καθόλου τυχαία....

    TWU Twistweights

    Babolat Pure Storm Ltd. GT 2009 10.4

    Babolat Pure Storm Ltd GT (NEW) 9.95

    Head YOUTEK IG Prestige MP 13.56

    Εκτός το πολύ βασικού twist weight ένα άλλο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στοιχείο είναι η ΔΥΝΑΜΗ μιας ρακέτας...

    Προσωπικά χρησιμοποιώ ως δεύτερη ρακέτα την Head Prestige IG MP.
    Η ρακέτα αυτή (Prestige MP) είναι κατά γενική ομολογία πολύ αδύναμη!
    Την έχω για τις περιπτώσεις που "τσιτώνω" μέσα σε ένα παιχνίδι και αρχίσω να στέλνω "βροχή" τις μπάλες στα συρματοπλέγματα...
    Τότε παίρνω την αδύναμη Prestige MP και οι μπάλες επανέρχονται στη θέση τους! Σε "νορμάλ" κατάσταση, με την Prestige MP ρίχνω πολλές "ρηχές" μπάλες και φαντάσου ότι παίζω φλατ, δηλ. χωρίς σπουδαία φάλτσα...

    Δες λοιπόν τη σύγκριση αυτής της αδύναμης ρακέτας, της Prestige MP (ακόμα και για έναν flat hitter) με τη δύναμη της δικής σου!!!!!
    Βάζω και τις δυο Ltd (την τελευταία και την προηγούμενη) καθώς δεν είπες ποια από τις δυο χρησιμοποιείς.
    Εάν μάλιστα εσύ παίζεις με φάλτσα, τα πράγματα είναι τρισχειρότερα εφόσον η δύναμη που θα πρέπει να μπει για να μην πάει στα ρηχά μια μπάλα πρέπει να είναι πολλαπλάσια!!!!

    Για να έχεις μια εικόνα μεγέθους / διαφοράς, το "η μπάλα πάει στα συρματοπλέγματα" με το "ρίχνω ρηχές μπάλες" που λέω παραπάνω είναι μια διαφορά δύναμης περίπου 1% (με την άλλη ρακέτα μου την Prestige S) !!!







    Η ρακέτα σου φίλε dark είναι σούπερ-αδύναμη, με πάν-μικρο twistweight.
    Που σημαίνει ότι πρέπει να παίζεις πάντα με φουλ δύναμη (δηλ. το χέρι σου δεν κουλάρει ούτε στιγμή και εάν δεν κάνεις συνέχεια το "τέλειο" κτύπημα, όλη η ροπή της στρέψης μεταφέρει τεράστια πίεση και κραδασμούς στο χέρι σου!
    Με αυτά τα δύο εντελώς προβληματικά στοιχεία (Twistweight και Δύναμη Ρακέτας) ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σου προκάλεσε τραυματισμό.

    Θέλω να ελπίζω ότι δε θα με βρίσεις και εσύ γι' αυτά τα συμπεράσματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 19-10-15 στις 00:56

  4. #104
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παιδιά, please, μη μπλέκουμε τους τραυματισμούς των αθλητών με τους δικούς μας...

    Οι αθλητές καταρχήν υπερ-προπονούνται και υπερ-αθλούνται, με δεκάδες ώρες στο γήπεδο κάθε εβδομάδα, κάτι που εμπεριέχει τεράστιο κίνδυνο όποια τεχνική και εάν έχεις και κατά δεύτερο, η προτεραιότητα τους είναι να παίζουν με μια ρακέτα που ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ θα κερδίσουν - και κατά πολύ δεύτερη προτεραιότητα, με μια που θα είναι ξεκούραστη για το χέρι τους!




    (edit) Δείτε τους "τόνους" lead tape στο κεφάλι της ρακέτας του Djokovic (από τον σημερινό τελικό στη Shanghai)

    Αυτά τα δύο, δηλαδή "ρακέτα με την οποία παίζω το καλύτερο τένις μου" και
    "ρακέτα με την οποία το χέρι μου δεν με πονάει καθόλου παίζοντας"
    είναι ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, δύο διαφορετικές ρακέτες δηλαδή!

    Νομίζω πως επαναλαμβάνομαι βαρετά...
    Σας αφήνω ...για σήμερα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 18-10-15 στις 11:28

  5. #105
    Για τους τραυματισμούς γενικά.

    Σε διάφορα Tennis club που τυχαίνει να επισκέπτομαι το 99% όσον παίζουν (οι οποίοι είναι τακτικοί club palyers) είναι μπανταρισμένοι σε χέρια - πόδια φοράνε νάρθηκες σε αγκώνες – γόνατα και δεν ξέρω και εγώ που αλλού.

    Και είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί το 99% από αυτούς είναι υπέρβαροι, δεν ξέρουν να σερβίρουν και σακατεύουν τον ώμο τους, δεν έχουν φυσική κατάσταση και συνεχίζουν να παίζουν κατακόκκινοι ξεφυσώντας σε κάθε παύση, κάνουν back hand με το ένα χέρι “σπάζοντας” τον καρπό και συν τοις άλλοις τσακώνονται σε κάθε ευκαιρία...

    Κατά τα άλλα έχουν super εξοπλισμό και διάθεση αλλά το τένις απαιτεί δύναμη, ευλυγισία, τεχνική, φυσική κατάσταση και προπάντων ψυχραιμία.

    Προσοχή με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι το τένις είναι μόνο για γυμνασμένους και νέους σε ηλικία. Είναι για όλον τον κόσμο αλλά με τις κατάλληλες υποχωρήσεις. Δεν μπορείς να είσαι 55 χρονών, 20 κιλά υπέρβαρος, να κάθεσαι όλη μέρα στο γραφείο και το απόγευμα να πας να παίξεις τένις για μιάμιση ώρα με όλη σου τη δύναμη. Θέλει σωστό ζέσταμα, σωστές διατάσεις, παιχνίδι με ρέγουλα (ότι αυτό συνεπάγεται ανάλογα με την κατάσταση καθ' ενός) και απαραίτητα σωστή αποθεραπεία (έχω δει τύπους μετά το παιχνίδι να ανάβουν τσιγάρο για αποθεραπεία)....

  6. #106

    Tennis elbow

    Κωνσταντίνε πάνω στο σχόλιο σου ότι δεν ξέρουν να κάνουν service θέλω να πω ότι αυτό τον καιρό που προσπαθώ να μάθω το kick μου φαίνεται αδύνατο να αποφύγω τον τραυματισμό.... και ούτε υπέρβαρος είμαι ούτε αγύμναστος. Δλδ θέλει λυγισμένα πόδια/πλάτη rotation μέσης και τεντωμα ωμου προς τα πίσω ώστε να τιναχτεις και να καπακωσεις την μπάλα βάζοντας και κλείσιμο μέσης με κοιλιακούς. Κάποιος που παίζει κάθε μέρα και προσπαθεί να κάνει τόσα πράγματα σε ένα τόσο απαιτητικό χτύπημα μου φαίνεται αδύνατο να μην τραυματιστεί. Δεν ξέρω τι λάθος κάνω αλλά εδω και 2 εβδομάδες (τον 1.5 χρόνο που παίζω τέννις) ειναι η πρώτη φορά που εχω μια σταθερή ενόχληση στην δεξιά ωμοπλάτη. Παλαιότερα είχα πιάσιμο στην μέση το οποίο έφυγε μόνο του μετά από καιρό χωρίς να σταματήσω να παίζω.

  7. #107
    Μπορεί να μην κάνεις και τίποτα λάθος. Στο σερβις το μεγαλύτερο βάρος στον ώμο το δέχεται ο στροφέας που σπάνια γυμνάζει κάποιος στο γυμναστήριο.
    Έχω βάλει ένα βιντεάκι εδώ που γυμνάζει αυτό ακριβώς. http://www.tennisforum.gr/showthread...CE%BC%CE%BF%21

  8. #108
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Ναι, σε ολους και όλα τα σχετικα που εχουν γραφτεί στο θεμα του τραυματισμού στον ώμο. Δεν γυμναζεται εύκολα ο συγκεκριμένος μυς εκτός αν εισαι γνώριμος ως αθλητής κολύμβησης, αντισφαίρισης, γκολφ κλπ. Αυτό που εγω δεν μπορω να πιάσω με τίποτε ειναι πως γίνεται με ρακετα η όποια έχει stiffness 64 να μου δημιουργεί πόνο μετά απο λίγο παιχνίδι τοσο ωστε να αναγκάζομαι να παιξω με άλλη που εχει stiffness 72!!! να μη καταλαβαινω τίποτα.
    Τι διάβασα και συγκρινα τα plow throught , swing weigh... τίποτα....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...δεν μπορώ να δώσω καμιά ικανοποιητική και λογική απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 22-10-15 στις 19:37

  9. #109
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Η σκληρή (ρακέτα ή χόρδη) δεν ειναι απαραίτητα και discomfort.
    Επισης πόνος προκύπτει όταν χτυπάς εκτός sweet spot, είτε λογω λάθους τεχνικής, είτε μη γενναιόδωρου head size, είτε stringbed γενικοτερα.
    Συνήθως οι σκληρές ρακέτες έχουν πιο μεγάλο sweet spot.

    ΥΓ. Η κοπέλα μου εχει tennis elbow (χρονια πριν ασχοληθεί με το τενις, προεκυψε απο εντονο γράψιμο) και η ρακέτα που παιζει χωρις ενοχλήσεις είναι η babolat pure drive 2012.

  10. #110
    Junior Member
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    55
    Να προσθεσω και εγω πως μετα απο διαφορες αλλαγες σε ρακετες ,αυτη με την οποια δεν εχω το παραμικρο προβλημα και πουθενα ειναι η pure drive 2012. Οσο και αν περιεργο ακουγεται.

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας