.
Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GregDel Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και αναφέρεται το θέμα αυτό στο tennis elbow και στις ρακέτες να ρωτήσω τη γνώμη σας.
Το ιστορικό είναι απλό. Μέχρι λίγο πρίν το καλοκαίρι έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016. Δεν τη λες και φιλική στο χέρι.
Πριν το καλοκαίρι δοκίμασα τη Yonex Vcore 100 μοντέλο 2021 και την πήρα (μεταχειρισμένη).
Το πλέξιμο μου γενικά είναι με μαλακό πλέγμα (Yonex Polytour Pro) στα 24-25κ. Τελευταία το κατέβασα στα 23κ.
Το πρόβλημα είναι ότι μετά την αλλαγή άρχισε μια αίσθηση στον κόνδυλο και τελευταία έχει αναπτυχθεί σε tennis elbow.
Τι από όλα μπορεί να φταίει; Η ρακέτα; Η κακή τεχνική στο one hand backhand;
Σίγουρα θα το ξεκουράσω, θα το δει και γιατρός ειδικευμένος σε αγκώνα, αλλά τι να κάνω με τη ρακέτα;
Να κοιτάξω για κάποιο άλλο μοντέλο ή μάρκα;
Φίλε Greg, το έχω δει το θέμα, αλλά είπα να μην απαντήσω αμέσως για να δώσω "χώρο" στους νέους ειδήμονες.
Μάλλον ασχολούνται με χριστουγεννιάτικες αγοροπωλησίες τώρα, δεν ευκαιρούν!!
Αλλά για να πούμε την αλήθεια, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου παραπάνω!!
"Το ιστορικό είναι απλό" όπως ακριβώς το λες. Εγώ θα το ονόμαζα και ως "το τίμημα (των λίγων μηνών) της δόξας" !!!
Το έχω γράψει άλλωστε αρκετές φορές, "οι ρακέτες που παίζουμε καλύτερα είναι (σχεδόν πάντα) εκείνες που μας πληγώνουν" !!!
Με λίγα λόγια, εάν είχες μείνει στο ωραίο παλιό ρακετάκι σου (Prince Warrior 100) και δεν είχες δελεαστεί από τις ανώτερες επιδόσεις με τα "κούτσουρα" που παίζεις 3 χρόνια τώρα, θα είχες χάσει σίγουρα μερικά σετ παραπάνω, αλλά θα είχες κερδίσει σε υγεία του χεριού... Σε κάθε περίπτωση, περαστικά και Καλές Γιορτές. Τι να κάνεις ξέρεις.. Το πιο ενεργό τμήμα του φόρουμ περιμένει τις αγγελίες σου!! Ελπίζω να την κράτησες την Prince... Εάν μάλιστα είχες δύο, ευχαρίστως σου αγοράζω τη μία!