Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11
    Oι εντυπώσεις μου από τη Yonex AI100: Made in Japan.... η ποιότητα κατασκευής, φινίρισμα και βαφή είναι top. Μου φάνηκε ελαφρώς πιο αργή σε αιώρηση από την aero. Μεγαλύτερο sweatspot και δεν θα έλεγα ότι συγχωρεί τα flat χτυπήματα περισσότερο από την aero. Θέλει και αυτή προσοχή.... έβρισκα την μπάλα λίγο πιο μπροστά δλδ έβγαζα λιγότερο αγκώνα άρα είχα λίγο καλύτερη τεχνική... όχι όμως στα επίπεδα της Pure Drive που σε forehand/back είχα πιο τεχνικά χτυπήματα από τις aero/yonex. Η Yonex έχει μακράν το πιο σταθερό βολέ από όλες τις ρακέτες που έχω δοκιμάσει και το αυτό (προσθέστε και δύναμη) ισχύει για το smash της. Σε slice ήθελε περισσότερο προσπάθεια για να κοντρολάρω την μπάλα και να μην πάρει πολύ ύψος σε σχέση με την aero. Πολύ εύκολη και στο service ειδικά στο slice.... αν το βρεις είναι ακόμα πιο δυνατή από την aero σε flat service. Θα ήθελα την λαβή της λίγο πιο χοντρή... άλλοι λένε ότι είναι πιο χοντρή από τις L3 της αγοράς. Προτιμώ το butt cap της Aero που φουσκώνει στο κάτω μέρος. Αν σας αρέσει το flex στις ρακέτες θα την λατρέψετε... προσωπικά ψάχνω πλέγματα που να έχουν bite και η μπάλα να βουλιάζει στην επαφή ώστε να μην φεύγει αμέσως Στη Yonex αυτό το νιώθεις ακόμα περισσότερο και ήταν κάτι που λάτρεψα τις πρώτες ημέρες. Αυτό όπως καταλαβαίνεται μειώνει το rebound της μπάλας για αυτούς που αρέσκονται στα winner. Τα χτυπήματά μου είχαν περισσότερο top spin από την aero... θα έλεγα ότι παραδίνει top spin αλλά για κάποιον που παίζει δυνατά δεν τη λες και πιο κοντρολαρισμένη από την aero. Επειδή έχω διαβάσει και τις 220 σελίδες στο twforum γιαυτή την ρακέτα η κατάσταση είναι love or hate... έχει ένα χαρακτηριστικό που σε κάποιους δεν αρέσει και ήταν ο λόγος που την πούλησα. Η ρακέτα είναι muted.... ελάχιστη πληροφόρηση και αν κάνετε το λάθος και βάλετε πλέγμα χωρίς feel τα πράγματα μπορούν να χειροτερέψουν περισσότερο. Δεν μου έδινε ποτέ την αίσθηση της δύναμης που έβαζα... με αποτέλεσμα να ανοίγω περισσότερο το χέρι μου (δλδ λάθος τεχνική) νομίζοντας ότι έτσι θα βάλω περισσότερη δύναμη (έπαιξα με δυνατό αντίπαλο)... έτσι όλο το flex/κραδασμοί της ρακέτας στην επαφή πέρναγε στον αγκώνα μου. Απλά μου διέλυσε τον τένοντα κάτω από τον αγκώνα.... χρειάστηκα 1 ημέρα ξεκούραση για να πιάσω ρακέτα. Σε χαλαρό σωστό παίξιμο δεν θα έχετε πρόβλημα.... νιώθεις σα να κόβεις βούτυρο και το stiffness νομίζεις ότι είναι μικρότερο από αυτό που δίνει ο κατασκευαστής. Η ρακέτα όπως λένε και οι περισσότεροι τα κάνει όλα και συμφέρει χωρίς όμως να ξεχωρίζει σε κάτι... είναι στα περισσότερα αρκετά καλή. H αλήθεια έιναι ότι με την AI100 έβγαλα τα 2 καλύτερα μου forehand που έχω βγάλει μέχρι στιγμής. Παρόλα τα αρνητικά της, αυτή και οι babolat είναι οι 3ις αγαπημένες μου ρακέτες από όσες έχω δοκιμάσει. Απλώς έχω κολλήσει με την αιώρηση της aero... είναι μοναδική η αίσθηση της για εμένα. Και θέλω να δώσω ένα μπράβο στο @ith για το σχόλιο που έκανε ότι η aero στα off center είναι αδύναμη... ισχύει αλλά εξαρτάται από τις γωνίες. Δλδ οταν χτυπάς σε κλειστή γωνία καθώς κυνηγάς την μπάλα μπορείς να την επιστρέψεις με αρκετή δύναμη. Αυτό τον καιρό την έχω πλεγμένη με cyclone 1.25 στα 23 κιλά και πραγματικά έχει μαλακώσει αρκετά σε σχέση με το rpm blast.... απέκτησε και λίγο pop & είναι απόλαυση. Θα δοκιμάσω τα msv hex 1.23, black code 1.25 και poly tour spin και τέλος. Το Cyclone μέχρι στιγμής με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο σε feel, spin και άνεση. Την Yonex την δοκίμασα σε cyclone και poly tour pro.... καλύτερο overall το cyclone... πιο δυνατό, σκληρό και χωρίς feel το YPTP.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 12-05-15 στις 17:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας