Nα περιγραψω τη δικη μου ιστορια και θα ηθελα πολύ τα σχολια σας…
Ξεκινησα πριν 1 χρονο το αθλημα (41 ετων) και διαπιστωνοντας ότι θελω να προχωρησω και να ανεβω επιπεδο αρχισα να μελετω και να παιζω με διαφορετικες ρακετες . Η γνωμη του προπονητη ηταν ότι, για να μην αγοραζεις ρακετες κάθε χρονο, να προσανατολιστεις σε μια “tweener” ρακετα που να μην είναι ουτε για αρχαριο αλλα ουτε και αγωνιστικη. Αυτό πολύ απλα σημαινει ρακετα head 100 in2 - 300 gr απλεκτη (unstrung) περιπου. Επειδη όμως τα αντιστοιχα μοντελα που υπαρχουν στην αγορα ανερχονταν στα 20 περιπου, δοκιμασα 15 demo ρακετες αλλα και φιλων, προκειμενου να καταληξω στην καλυτερη για μενα. Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).

Μετα από 2 μηνες και ενώ όλα πηγαιναν μια χαρα αρχισα να παιζω 5 φορες περιπου την εβδομαδα και καποιες φορες 3-4 ωρες την ημερα, με αποτελεσμα αρχικα να εχω ενοχληση στον ωμο όταν εκανα προπονηση μονο στο σερβις και εν συνεχεια θεμα με το βραχιονα (upper arm), ωσπου να καταλαβω πριν 1 μηνα ότι εχω προβλημα tennis elbow και να σταματησω. Να επισημανω ότι δεν εχω πόνο στον πήχη (forearm) ή στον βραχίονα πλεον, αλλα στο εξωτερικο μονο μερος του αγκωνα. Αν και προσπαθω να μην το κουραζω, (το ποντικι του υπολογιστη το πιανω πλεον με το αριστερο), η δακτυλογραφηση παραμενει ενοχλητικη! και στο σπιτι βαζω παγο κατά περιοδους, μη βρισκοντας καποιου αλλου ειδους λυση προς το παρον.

Επειδη θα θελα να ξεκινησω παλι από Σεπτεμβρη, το πρωτο πραγμα θα είναι η αλλαγη πλεγματος σε multifilament: Tecnifibre X-One Biphase ή Tecnifibre ΝRG ή Wilson ΝΧΤ ή Signum Pro Micronite. Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.

Η ουσια του θεματος νομιζω ότι είναι το ποσες ωρες παιζεις καθημερινα, πως ξεκουραζεσαι και πως αντιμετωπιζεις το προβλημα αφου το παθεις. Φοβαμαι ότι 2 μηνες ξεκουρασης δεν αρκουν και δεν ξερω ποτε είναι η καταλληλη στιγμη να ξεκινησεις ξανα την προπονηση, αλλα και τι προγραμμα να ακολουθησεις για να μην το ξαναπαθεις.

Ενδιαφερομαι για την εμπειρια αυτων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα.