Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 253

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.331
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το σκέφτεσαι, δες και αυτή.... https://www.tennisman.de/en/Other/St...er-Pro-46.html
    είναι πολύ καλή ποιοτικά και γενικά αν δεν πάρεις μηχανή με flying clamps σε προσφορά δηλ 250€ και κάτω, νομίζω αξίζει να κοιτάξεις με σταθερά clamps για λόγους ευκολίας.
    Αυτό με την ευκολία των σταθερών clamp δε μπορώ να το καταλάβω... Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια βέβαια, γιατί δεν έχω δουλέψει τέτοια μηχανή αλλά έχω δει από κοντά πολλές.

    Αυτό που έχω παρατηρήσει και στα βίντεο και από κοντά (πάντα περίμενα και έβλεπα τον πλέκτη όταν έπλεκα έξω) είναι ότι η μετακίνηση που έχουν τα "σταθερά" clamps όταν αφήνεται σε αυτά η τάση, είναι ίδια εάν όχι χειρότερη με εκείνη των flying. Επίσης, ένα flying clamp κοστίζει 35-40 ευρώ, ακόμα και τα πολύ ποιοτικά και μεταλλικά της Stringway, σε αντίθεση με τα 100+ που θέλει το λιγότερο κάποιος για αντικατάσταση ενός σταθερού μαζί με τη βάση του...
    Και βέβαια στην περίπτωση των σταθερών υπάρχουν περισσότερα parts που φθείρονται, βάσεις, διακοπτάκια κλπ. και τα οποία μπορούν να βγουν off στη πορεία.

    Τέλος, η στήριξη των έξι σημείων που συνοδεύει κατά κόρον τέτοιες μηχανές, εκτός από το μεγαλύτερο "πρεσάρισμα" που κάνει στη ρακέτα και που ανέφερα παραπάνω, έχει και το μειονέκτημα ότι τα τέσσερα παραπάνω στηρίγματα κλείνουν τις τρύπες από τα grommets κάνοντας το πέρασμα του πλέγματος αρκετά δυσκολότερο. Εκεί πάμε μετά στο είδος των διαφορετικών στηριγμάτων, υπάρχουν δύο-τρία διαφορετικά. Άσε που άμα σου χαλάσει ένα τέτοιο μένεις χωρίς μηχανή. Διάβαζα το καντήλια ενός τύπου τις προάλλες που το περιμένει κάτι μήνες και θα το πληρώσει, έαν το πάρει ποτέ, κανά πενηντάρικο!

    Τέλος το gripper της συγκεκριμένης μηχανής, αλλά και όλα τα gripper αυτού του στυλ είναι τραγικό!
    Υπάρχει το παρακάτω καλό video στο Youtube που εξηγεί πώς αυτό το αντίβαρο στα linear grippers σαν αυτό και το οποίο κάθεται "στην τύχη" μια δεξιά και μια αριστερά, επιρεάζει την τάση που ασκούμε σε μια χορδή από -1,5 έως +1,5 κιλό (3 lbs στο βίντεο) ! Δηλαδή, πλέξιμο εντελώς στην τύχη!


    (Πατήστε το CC στο player του βίντεο για αγγλικούς υπότιτλους)

    Όλα αυτά δεν τα λες και ευκολία... Μόδα ίσως!

    To gripper της Gamma που έχει επάνω της η μηχανή που προτείνω είναι μακράν το καλύτερο που υπάρχει σε drop weight μηχανή.
    Υπάρχουν βέβαια και οι drop weight μηχανές της Stringway οι οποίες είναι τσιμπημένες σε τιμές, αλλά υποτίθεται ότι δεν παίζει ρόλο η παραλληλότητα του βραχίονα στην τάση.
    Άλλα το να φέρεις το βραχίονα σχεδόν παράλληλο δεν έχει καμιά δυσκολία και η διαφορά ακόμα και +/-5 μοίρες, είτε πάνω είτε κάτω, είναι της τάξης των 200-250 γραμ. max στην τελική τάση. Δηλαδή τίποτα!

    Όσο για τις ηλεκτρονικές,δεν συζητάμε κάν. Είναι σα να συγκρίνουμε restaurant με φαστφουντάδικο! Καλές για έμπορους.
    Ειδικά εκείνων, των περισσότερων δηλαδή, που τις καλιμπράρουν κάθε τρίτο Πάσχα και σε κάθε πέρασμα του Ηalley!

    Παιδιά μην το κουράζετε! Πιο απλό ίσον πιο αξιόπιστο. Ξέρετε τι ψείρας είμαι!
    Το έχω εξαντλήσει το θέμα για να φτάσω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 28-02-22 στις 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας