Γιατί ο Rafael Nadal τοποθετεί με συγκεκριμένο τρόπο τα μπουκαλάκια του νερού, γιατί πριν σερβίρει ακολουθεί συγκεκριμένο μοτίβο, τι πρέπει να κάνετε για να κερδίσετε τον Federer και τον Djokovic... αν απορείτε με όλα αυτά το βιβλίο "ΡΑΦΑ, η ιστορία μου" από τις εκδόσεις Opera θα σας λύσει αυτές τις απορίες.
Ο Ράφα μέσα από το βιβλίο αποκαλύπτει τον ρόλο των συνεργατών του, της οικογένειάς του, της συντρόφου του αλλά και του τόπου που μεγάλωσε και διαμένει, τη Μαγιόρκα, στην εδραίωση του ως Νο1 τενίστα στον κόσμο. Επίσης, γίνεται εκτενή αναφορά στον τελικό του Wimbledon 2008, όπου ο Ισπανός τενίστας και ο θείος του, ο Toni, το θεωρεί τον σημαντικότερο τίτλο του. Θα μάθετε τι είναι το "una buena cara" που χρησιμοποιεί στους αγώνες του και για πιο λόγο δεν πρέπει ποτέ να σταματήσει να το ασπάζεται.


Την τεχνική επιμέλεια του βιβλίου την έχει κάνει ο προπονητής αντισφαίρισης, Κώστας Χρονόπουλος και την μετάφραση η Αλεξάνδρα Γκολφινοπούλου. Η 1η έκδοση του βιβλίου (στα αγγλικά) ήταν το 2010.

Μπορείτε να βρείτε το βιβλίο στον ακόλουθο σύνδεσμο.


«Aν η δουλειά μου ήταν εύκολη, δε θα μου έδινε τόσο μεγάλη ικανοποίηση. Η συγκίνηση της νίκης είναι ευθέως ανάλογη με την προσπάθεια που έχω καταβάλει προηγουμένως.»
Ράφα Ναδάλ

Αποσπάσματα από το βιβλίο

... Δεν μπορεί να κοροϊδεύεις στον πρωταθλητισμό, και μόνο με το ταλέντο δεν πας πουθενά. Το ταλέντο είναι, απλώς, το πρώτο λιθαράκι πάνω στο οποίο θα πρέπει να στοιβάξεις άπειρες ώρες ανελέητης δουλειάς στα γυμναστήρια, στα γήπεδα, στη μελέτη του εαυτού σου στο βίντεο και των αντιπάλων σου σε δράση, πασχίζοντας διαρκώς να γίνεις ικανότερος, καλύτερος, εξυπνότερος. Επέλεξα να γίνω επαγγελματίας τενίστας, και οι συνέπειες της επιλογής μου είναι μια ζωή με σιδηρά πειθαρχία και μια άσβεστη δίψα για αριστεία.
... Ένα πράγμα έχω μάθει: αν η δουλειά μου ήταν εύκολη, δεν θα μου έδινε τόσο μεγάλη ικανοποίηση. Η συγκίνηση της νίκης είναι ευθέως ανάλογη με την προσπάθεια που έχω καταβάλει προηγουμένως,. Επίσης, ξέρω από την πείρα μου, πως όταν προπονούμαι ακόμα και χωρίς να έχω διάθεση, ακόμα κι αν δεν βρίσκομαι στα καλύτερά μου, ανταμείβομαι πάντα κερδίζοντας αγώνες. Έτσι κατακτώνται τα πρωταθλήματα. Αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στον καλό παίκτη και στον κορυφαίο παίκτη. Το κλειδί βρίσκεται στο πόσο καλά έχεις προετοιμαστεί.

Τι έχουν πει για το βιβλίο

«Ένα αντισυμβατικό στοιχείο σ' αυτή τη βιογραφία είναι ότι γράφτηκε στα αγγλικά — μια γλώσσα που ο Ναδάλ δεν χειρίζεται με μεγάλη ευχέρεια, όπως ξέρουν όσοι έχουν ακούσει τις συνεντεύξεις του. Ο Τζον Κάρλιν μίλησε μαζί του στα ισπανικά, και στη συνέχεια επεξεργάστηκε τη μετάφραση στα αγγλικά, δημιουργώντας ένα κείμενο που ρέει αβίαστα. Ένα άλλο στοιχείο που έχει να κάνει με τη δομή του βιβλίου είναι ότι ο Κάρλιν παρεμβάλλει στην πρωτοπρόσωπη αφήγηση του Ναδάλ τη δική του ματιά πάνω στην προσωπικότητα, την οικογένεια, την προπονητική ομάδα, τη σύντροφο, τα συναισθήματα και τις αναμετρήσεις, δίνοντας στο κείμενο μια απρόσμενη λογοτεχνική ζωντάνια.
The Guardian

Ο Τζον Κάρλιν (John Carlin) γεννήθηκε στο Λονδίνο το 1956 από πατέρα Σκώτο και μητέρα Ισπανίδα. Δημοσιογράφος και συγγραφέας, εργάστηκε για μεγάλες εφημερίδες όπως The Times, Financial Times, The Independent, El País, La Vanguardia, The Wall Street Journal, The Observer, The Guardian, κ.ά. Ασχολούμενος με τον αθλητισμό και την πολιτική, έγραψε, μεταξύ άλλων τα βιβλία: Chase Your Shadow: The Trials of Oscar Pistorius, Playing the Enemy: Nelson Mandela and the Game that Made a Nation, Heroica Tierra Cruel, White Angels: Beckham, Real Madrid and the New Football, Rafa.

Ο Κώστας Χρονόπουλος είναι προπονητής αντισφαίρισης από το 1996 (PTR Professional 60288) με εξειδίκευση στους τομείς: Adult Professional Development /Junior (10 and under) Professional Development / PTR Professional Development / Drills and Games Workshop /Cardio Tennis Work-shop/ Teaching Advance Stroke Production/ Etcheberry Certifi-cation (‘‘Strength Conditionning and Movement in Τennis’’.)
Συνεργασίες: Ολυμπιακό στάδιο, Χαλάνδρι Tennis Club, Smash, Δήμος Μελισσίων, Atlantis Tennis Club, Athlopolis Tennis Club, ACE Tennis Club κ.ά.
Έχει επιμεληθεί ως Tεχνικός Yπεύθυνος Έκδοσης τα βιβλία:
—ΤΙΜΟΘΙ ΓΚΑΛΟΥΕΪ, «ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΤΕΝΙΣ», (Eκδόσεις opera 2019)
—ΡΑΦΑΕΛ ΝΑΔΑΛ – ΤΖΟΝ ΚΑΡΛΙΝ, «ΡΑΦΑ» (Eκδόσεις opera 2021)
chronopoulos.costas@gmail.com

Εκδόσεις opera, Κωλέττη 23Α, 10677 Αθήνα / τηλ. 210-3304546, fax: 210-3303634 opera@otenet.gr / www.operabooks.gr