Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Χαίρετε!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Wilson Χαίρετε!

    Γειά σας και καλώς σας βρήκα!

    Λίγα πράγματα για μένα:

    Αν και το nickname μου εμφανέστατα δείχνει την πραγματική μου αγάπη (σκι), ανακάλυψα το τένις περίπου 3 χρόνια πριν και πλέον μπορώ να πω ότι αν για κάποιο λόγο δεν μπορώ να χιονοδρομήσω στο μέλλον, θα παίζω τουλάχιστον τένις.
    Από το Μάιο 2018 που ξεκίνησα, κάνω μαθήματα 2 φορές τη βδομάδα σε γκρουπ (αρχικά στο Chalandri Tennis Club και έπειτα σε όμιλο της Αγ. Παρασκευής) και το τελευταίο έτος προσθέτω 1-2 ωριαία ή δίωρα παιχνίδια (αν είμαστε 4) τη βδομάδα με φίλους.

    Νιώθω πλέον ότι μπορώ να "παρίσταμαι" αξιοπρεπώς σε ένα γήπεδο απέναντι σε έναν αντίπαλο, μολονότι πολλές φορές "χτυπάω σε τοίχο" και δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα.
    Δε ξέρω αν μπορώ να χαρακτηριστώ μέσος ή κάπως προχωρημένος βέβαια...
    Έχω αρκετούς πόντους που τους κερδίζω γιατί τους έπαιξα συνειδητά και με τον τρόπο που επέλεξα - κι όχι τυχαία.
    Προσπαθώ να παίζω με διαφορετικά χτυπήματα κι όχι μόνο με ό,τι με βολεύει.
    Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να δουλέψω το σερβίς μου ώστε να αποκτήσει περισσότερη δύναμη κι όχι "απλά να περνάει".
    Πειραματίζομαι και σε flat και σε slice αλλά και kick, μιας και όλα είναι εργαλεία στη φαρέτρα που πρέπει να τα κατέχεις αλλά και να διακρίνεις πότε πρέπει να τα χρησιμοποιείς.
    Ωστόσο αυτό που πραγματικά με δυκολεύει και προσπαθώ να βελτιώσω είναι ο ψυχολογικός τομέας, μιας και όταν κάτι δε μου βγαίνει φτάνω έως και να "καταρρεύσω" και να παίζω σαν πρώτη μέρα (ακόμα και σε προπόνηση στο μάθημα).
    Ξεκίνησα να παίζω με μια Wilson Burn 100S, η οποία πλέον κοσμεί έναν τοίχο για να μου θυμίζει τον κακό μου εαυτό (κοινώς την έκανα κομμάτια) .
    Για λίγο καιρό επίσης δοκίμασα με μια Technifibre TFight ATP η οποία λόγω βάρους ( (280gr) μου έδινε την αίσθηση ότι ήταν πολύ "μαλακή" για τον χαρακτήρα μου.
    Τώρα πλέον έχω μια Wilson Pro Staff 97RFL η οποία μου θυμίζει ότι τα "ράσα δεν κάνουν τον παπά", δείχνοντάς μου πολύ ξεκάθαρα πότε η τεχνική είναι σωστή και πότε όχι.

    Αυτά προς το παρόν, ευχαρίστως θα γνωρίσω όποιον επιθυμεί ένα (ή και περισσότερα βεβαίως) παιχνίδια ή με τσιγκλίσει για τη χιονοδρομία...


    ΠΑΝΟΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sik4ski : 29-06-21 στις 12:11

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Καλωσόρισες φίλε!

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    255
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    καλωσόρισες φίλε!
    Υποψήφιος πελάτης!

    αν και μάλλον με την 97rf προς όρθο-φύσιο τον βλέπω!

  4. #4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποψήφιος πελάτης!

    αν και μάλλον με την 97rf προς όρθο-φύσιο τον βλέπω!
    Ευχαριστώ και τους δύο για το καλωσόρισμα.

    Πελάτης σε...;

    Τώρα αυτό με τον φυσικοθεραπευτή να με προβληματίσει;

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    255
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sik4ski Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και τους δύο για το καλωσόρισμα.

    Πελάτης σε...;

    Τώρα αυτό με τον φυσικοθεραπευτή να με προβληματίσει;
    Φίλε συναγωνιστή Πάνο, όσο είσαι εκτός οθόνης & καναπέ, τίποτα να μη σε προβληματίζει!

    Έχοντας περάσει τα ίδια στάδια, ενθουσιασμού & πόνου (!) στην ίδια ηλικία & έχοντας κάνει τις ίδιες αρχικές σκέψεις που περιγράφεις, θα σου πρότεινα να βρεις μία ρακέτα με χαμηλό stiffness, 300-310gr, swingweight κοντά 320 και να μην πλέκεις υπερβολικά χαμηλά. Αυτά λίγο "χονδρικά" θα σου πουλήσω όντας πελάτης ο ίδιος των λαθών μου και κυρίως του αρχικού ενθουσιασμού ξεκινώντας το άθλημα στα 40, & θεωρώντας λανθασμένα ότι με 2-3 χρόνια prive προπόνηση και εξοπλισμό PRO θα παίζω μπαλιές με τον Στέφανο Σαββατοκύριακα!!!

    Οι PRO ρακέτες και ιδίως όσες έχουν υψηλό stiffness είναι για PRO χέρια & σώματα! Ταπεινή μου άποψη

    Καλώς ήρθες Πάνο!

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε συναγωνιστή Πάνο, όσο είσαι εκτός οθόνης & καναπέ, τίποτα να μη σε προβληματίζει!

    Έχοντας περάσει τα ίδια στάδια, ενθουσιασμού & πόνου (!) στην ίδια ηλικία & έχοντας κάνει τις ίδιες αρχικές σκέψεις που περιγράφεις, θα σου πρότεινα να βρεις μία ρακέτα με χαμηλό stiffness, 300-310gr, swingweight κοντά 320 και να μην πλέκεις υπερβολικά χαμηλά. Αυτά λίγο "χονδρικά" θα σου πουλήσω όντας πελάτης ο ίδιος των λαθών μου και κυρίως του αρχικού ενθουσιασμού ξεκινώντας το άθλημα στα 40, & θεωρώντας λανθασμένα ότι με 2-3 χρόνια prive προπόνηση και εξοπλισμό PRO θα παίζω μπαλιές με τον Στέφανο Σαββατοκύριακα!!!

    Οι PRO ρακέτες και ιδίως όσες έχουν υψηλό stiffness είναι για PRO χέρια & σώματα! Ταπεινή μου άποψη

    Καλώς ήρθες Πάνο!
    Έχουμε πολλά να πούμε φαίνεται μιας κι εγώ το ξεκίνησα στα 42, τώρα ήδη 45...

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποψήφιος πελάτης!

    αν και μάλλον με την 97rf προς όρθο-φύσιο τον βλέπω!
    Τελικά, μερικοί εδώ μέσα έχετε γίνει πολύ χειρότεροι από ‘μένα!!!
    Εντάξει και εγώ εδώ το ‘χα Χάρη, αλλά δεν τον έπιασα από τα μούτρα τον άνθρωπο με το καλημέρα, μόλις πρωτομπήκε με χαρά...

    Είπα να πω ένα απλό καλωσόρισες πρώτα, και τίποτα άλλο! Btw, όλος τυχαίως, προχθές έκανα like σε έναν τύπο στο TalkTennis που στο θέμα «Ποια είναι η χειρότερη ρακέτα που έχει κερδίσει ποτέ Grand Slam;» έγραψε «Θα έλεγα η RF97, αλλά αρνούμαι να πιστέψω ότι ο Federer παίζει με αυτά τα σκ@τ@.»!

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    255
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, μερικοί εδώ μέσα έχετε γίνει πολύ χειρότεροι από Κ½μένα!!!
    Εντάξει και εγώ εδώ το Κ½χα Χάρη, αλλά δεν τον έπιασα από τα μούτρα τον άνθρωπο με το καλημέρα, μόλις πρωτομπήκε με χαρά...

    Είπα να πω ένα απλό καλωσόρισες πρώτα, και τίποτα άλλο! Btw, όλος τυχαίως, προχθές έκανα like σε έναν τύπο στο TalkTennis που στο θέμα «Ποια είναι η χειρότερη ρακέτα που έχει κερδίσει ποτέ Grand Slam;» έγραψε «Θα έλεγα η RF97, αλλά αρνούμαι να πιστέψω ότι ο Federer παίζει με αυτά τα σκ@τ@.»!
    Καλύτερα δεν θα μπορούσε να το περιγράψει ο φίλος!

    Εγώ πάντως τα είπα λίγο ωμά γιατί τα έχω πληρώσει και μάθει με τον ζόρικο τρόπο! Θα ήθελα τότε να είχε βρεθεί κάποιος να μου ανοίξει τα μάτια αν και στην πορεία βοηθήθηκα από μέλος στην πραγματική αποκατάσταση των άνω άκρων αλλά ήδη είχα φάει πολύ φόλα & πόνο!

    Οπότε κι ένας να σωθεί από κορτιζόνες, πλάσματα αίματος κι άλλα "σύγχρονα γιατροσόφια" ή να γλιτώσει πόνο & χρήμα και να συνεχίσει να κάνει αυτό που του αρέσει, είναι σαν game, set & match για όλη την παρέα εδώ !!!

  9. #9
    Διαβάζω διάφορα κι έχω μείνει εμβρόντητος.

    Ελεύθερα σχολιάστε περί ρακέτας κλπ, δεν είμαι καλά ενημερωμένος και κάθε γνώση και συμβουλή θα μου είναι χρήσιμη.

    Δεν παρεξηγούμαι.

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sik4ski Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω διάφορα κι έχω μείνει εμβρόντητος. Ελεύθερα σχολιάστε περί ρακέτας κλπ, δεν είμαι καλά ενημερωμένος και κάθε γνώση και συμβουλή θα μου είναι χρήσιμη. Δεν παρεξηγούμαι.
    ΠΡΟΣΟΧΗ! Ακολουθεί διαφήμιση!

    Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ εάν βρεις χρόνο και δεν το έχεις κάνει ήδη...

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 29-06-21 στις 00:04

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας