Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Χαίρετε!

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Wilson Χαίρετε!

    Γειά σας και καλώς σας βρήκα!

    Λίγα πράγματα για μένα:

    Αν και το nickname μου εμφανέστατα δείχνει την πραγματική μου αγάπη (σκι), ανακάλυψα το τένις περίπου 3 χρόνια πριν και πλέον μπορώ να πω ότι αν για κάποιο λόγο δεν μπορώ να χιονοδρομήσω στο μέλλον, θα παίζω τουλάχιστον τένις.
    Από το Μάιο 2018 που ξεκίνησα, κάνω μαθήματα 2 φορές τη βδομάδα σε γκρουπ (αρχικά στο Chalandri Tennis Club και έπειτα σε όμιλο της Αγ. Παρασκευής) και το τελευταίο έτος προσθέτω 1-2 ωριαία ή δίωρα παιχνίδια (αν είμαστε 4) τη βδομάδα με φίλους.

    Νιώθω πλέον ότι μπορώ να "παρίσταμαι" αξιοπρεπώς σε ένα γήπεδο απέναντι σε έναν αντίπαλο, μολονότι πολλές φορές "χτυπάω σε τοίχο" και δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα.
    Δε ξέρω αν μπορώ να χαρακτηριστώ μέσος ή κάπως προχωρημένος βέβαια...
    Έχω αρκετούς πόντους που τους κερδίζω γιατί τους έπαιξα συνειδητά και με τον τρόπο που επέλεξα - κι όχι τυχαία.
    Προσπαθώ να παίζω με διαφορετικά χτυπήματα κι όχι μόνο με ό,τι με βολεύει.
    Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να δουλέψω το σερβίς μου ώστε να αποκτήσει περισσότερη δύναμη κι όχι "απλά να περνάει".
    Πειραματίζομαι και σε flat και σε slice αλλά και kick, μιας και όλα είναι εργαλεία στη φαρέτρα που πρέπει να τα κατέχεις αλλά και να διακρίνεις πότε πρέπει να τα χρησιμοποιείς.
    Ωστόσο αυτό που πραγματικά με δυκολεύει και προσπαθώ να βελτιώσω είναι ο ψυχολογικός τομέας, μιας και όταν κάτι δε μου βγαίνει φτάνω έως και να "καταρρεύσω" και να παίζω σαν πρώτη μέρα (ακόμα και σε προπόνηση στο μάθημα).
    Ξεκίνησα να παίζω με μια Wilson Burn 100S, η οποία πλέον κοσμεί έναν τοίχο για να μου θυμίζει τον κακό μου εαυτό (κοινώς την έκανα κομμάτια) .
    Για λίγο καιρό επίσης δοκίμασα με μια Technifibre TFight ATP η οποία λόγω βάρους ( (280gr) μου έδινε την αίσθηση ότι ήταν πολύ "μαλακή" για τον χαρακτήρα μου.
    Τώρα πλέον έχω μια Wilson Pro Staff 97RFL η οποία μου θυμίζει ότι τα "ράσα δεν κάνουν τον παπά", δείχνοντάς μου πολύ ξεκάθαρα πότε η τεχνική είναι σωστή και πότε όχι.

    Αυτά προς το παρόν, ευχαρίστως θα γνωρίσω όποιον επιθυμεί ένα (ή και περισσότερα βεβαίως) παιχνίδια ή με τσιγκλίσει για τη χιονοδρομία...


    ΠΑΝΟΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sik4ski : 29-06-21 στις 11:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας