Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Wilson Clash + λίγο περισσότερο power

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32

    Wilson Clash + λίγο περισσότερο power

    Καλημέρα. Λόγω tennis elbow έχω πάει στη Wilson Clash 98 η οποία με εξέπληξε πολύ θετικά (πριν είχα Babolat Pure Strike 98). Μου άρεσε η ευκολία στο swing και το γενικότερο feel στα χτυπήματα. Αυτό που μου λείπει είναι λίγο περισσότερο power στα χτυπήματα. Κάτι σαν αυτό που μου έδινε η Pure Strike. Για να πιάσω δηλαδή βάθος στα χτυπήματα πρέπει να κάνω είτε πολύ flat χτύπημα ή να βάλω πολύ δύναμη στο χέρι μου.

    Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να δοκιμάσω να δώσω λίγο power;

    Είμαι ερασιτέχνης αλλά με σχετικά καλή τεχνική. Επίπεδο: 3.5-4.0

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Λόγω tennis elbow έχω πάει στη Wilson Clash 98 η οποία με εξέπληξε πολύ θετικά (πριν είχα Babolat Pure Strike 98). Μου άρεσε η ευκολία στο swing και το γενικότερο feel στα χτυπήματα. Αυτό που μου λείπει είναι λίγο περισσότερο power στα χτυπήματα. Κάτι σαν αυτό που μου έδινε η Pure Strike. Για να πιάσω δηλαδή βάθος στα χτυπήματα πρέπει να κάνω είτε πολύ flat χτύπημα ή να βάλω πολύ δύναμη στο χέρι μου.

    Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να δοκιμάσω να δώσω λίγο power;

    Είμαι ερασιτέχνης αλλά με σχετικά καλή τεχνική. Επίπεδο: 3.5-4.0
    Το swingweight είναι σχετικά ψηλά (327) οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με προσθήκη βάρους ψηλά στο κεφάλι, κάτι που θα σου έδινε την έξτρα δύναμη που ζητάς.
    Θα πρότεινα να πειραματιστείς με κάποιο πιο δυνατό πλέγμα...

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .


    Το swingweight είναι σχετικά ψηλά (327) οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με προσθήκη βάρους ψηλά στο κεφάλι, κάτι που θα σου έδινε την έξτρα δύναμη που ζητάς.
    Θα πρότεινα να πειραματιστείς με κάποιο πιο δυνατό πλέγμα...
    Σε ευχαριστώ. Αν θες να μου προτείνεις κάποιο/α θα με εξυπηρετούσε πολύ. Θα βόλευε να το έβρισκα και σε Ελληνικό κατάστημα.

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Όπως καταλαβαίνεις, ψάχνεις κάτι "συγκριτικό".
    Πώς μπορεί κάποιος να σου προτείνει ένα πλέγμα "πιο δυνατό" από αυτό που έχεις, εάν δε ξέρει τι έχεις;
    Αλλά και να ήξερα, και πάλι τότε τα πχ. 24 κιλά τα δικά σου, δεν έχουν καμμία σχέση με τα 24 ενός άλλου μαγαζιού.
    Σε πέντε πλέκτες να πας με το ίδιο πλέγμα στα ίδια κιλά, πέντε διαφορετικά DT θα πάρεις...
    Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις από τον άνθρωπο που σου πλέκει να σου βγάλει πιο δύναμη από τη ρακέτα.
    Αυτό μπορεί να γίνει είτε μειώνοντας την τάση, τα κιλά δηλαδή, στο ίδιο πλέγμα αλλά μέχρι ενός σημείου που να είναι αποδεκτό το control, είτε να σου βάλει ένα άλλο, πιο δυνατό πλέγμα.
    Καλή τύχη!
    S.

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Λόγω tennis elbow έχω πάει στη Wilson Clash 98 η οποία με εξέπληξε πολύ θετικά (πριν είχα Babolat Pure Strike 98).
    Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να δοκιμάσω να δώσω λίγο power;
    Είμαι ερασιτέχνης αλλά με σχετικά καλή τεχνική. Επίπεδο: 3.5-4.0
    Χωρίς να θέλω να κάνω τον γνώστη ή τον ειδικό απλά γράφω τη γνώμη μου.
    Προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ρακέτα δεν είναι κατάλληλη για επίπεδο 3.5
    Γενικά πιστεύω ότι υπάρχει μια τάση πολλοί από εμάς να επιλέγουμε λίγο δύσκολες ρακέτες σχετικά με το επίπεδό μας.
    Αυτό βέβαια από τη μία είναι καλό γιατί μας αναγκάζει να βελτιώνουμε την τεχνική μας για να βγάλουμε δύναμη και έλεγχο.

  6. #6
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να κάνω τον γνώστη ή τον ειδικό απλά γράφω τη γνώμη μου.
    Προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ρακέτα δεν είναι κατάλληλη για επίπεδο 3.5
    Γενικά πιστεύω ότι υπάρχει μια τάση πολλοί από εμάς να επιλέγουμε λίγο δύσκολες ρακέτες σχετικά με το επίπεδό μας.
    Αυτό βέβαια από τη μία είναι καλό γιατί μας αναγκάζει να βελτιώνουμε την τεχνική μας για να βγάλουμε δύναμη και έλεγχο.
    εννοείς δηλαδή είναι για πιο advanced παίχτες; Γιατί εμένα στον όμιλο που συχνάζω μου λένε ακριβώς το αντίθετο. Ότι είναι για πιο αρχάριους.

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς δηλαδή είναι για πιο advanced παίχτες; Γιατί εμένα στον όμιλο που συχνάζω μου λένε ακριβώς το αντίθετο. Ότι είναι για πιο αρχάριους.
    Μια ρακετα με 98 κεφάλι, μικρό sweet spot, μεγάλο σχετικα swing weight και τόσο χαμηλό stiffness για αρχάριους? Ίσως στον όμιλο σου να έχουν διαφορετική άποψη...

  8. #8
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ρακετα με 98 κεφάλι, μικρό sweet spot, μεγάλο σχετικα swing weight και τόσο χαμηλό stiffness για αρχάριους? Ίσως στον όμιλο σου να έχουν διαφορετική άποψη...

    κι όμως εμένα μετά την Pure Strike αυτή μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη στο χειρισμό. Τα σερβις μου και τα βολέ μου βγαίνουν καλύτερα και είναι πιο φιλική στα λάθη μου. Επίσης εδώ και 4 χρόνια πάντα με 98άρα έπαιζα. Τώρα τι να πω, μπορεί να έχεις και δίκιο. Δεν το έχω σκεφτεί. Πάντως όταν την εμφάνισα στον όμιλο (παρόλο που τους είπα ότι την πήρα λόγω tennis elbow) μου είπαν ότι είναι πισωγύρισμα σε σχέση με την Pure Strike που είχα και που όντως είναι πιο επιθετική.

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-06-2020
    Μηνύματα
    101
    Καλησπέρα φίλε Xpanta. Έχω την ίδια ακριβώς ρακέτα. Έκανα τη μετάβαση από την Clash την απλή (295γρ) στην αγωνιστική (310γρ, 98 κεφάλι). Όντως πρέπει να έχεις μια σχετική τεχνική ώστε να χειριστείς αυτή τη ρακέτα. Προσωπικά δεν δυσκολεύτηκα με την αλλαγή στο μικρότερο κεφάλι, σαν να μην την έκανα. Έχασα σε δύναμη σαφώς, κέρδισα σε κοντρόλ και έλεγχο της όμως λόγω χαμηλού balance. Εγώ έχω βολευτεί καταρχάς με Volkl Cyclone 1,25 στα 22,5 κιλά, της ταιριάζει. Αναζητώ όμως λίγο ακόμα δύναμη, γιαυτό και είμαι σε αναζήτηση πλέγματος (θα δοκιμάσω το Volkl Cyclone Tour που βάση συγκριτικού review μεταξύ αυτών των 2 είναι πιο δυνατό) αλλά πάντα στα ίδια κιλά για 2 λόγους: 1) για να έχω μέτρο σύγκρισης, να νιώσω την όποια διαφορά και 2) αυτή η ρακέτα λόγω της τεχνολογίας της αποδίδει καλύτερα στα "χαμηλά" κιλά. Η ίδια η Wilson προτείνει το Luxilon Smart 1.25 (για εμπορικούς λόγους?) το οποίο κοστίζει πάνω από 20 ευρώ το σετ... Περιμένω τις δοκιμές/εντυπώσεις σου, καθώς και ποιο πλέγμα χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή. Θα χαρώ να μιλήσουμε και ιδιαιτέρως (6944278829 Viber) ανταλλάζοντας απόψεις. Σάββας

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας