Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: FISCHER M-PRO Number One SL > 2 + 2

Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Περιοχή
    Attica

FISCHER M-PRO Number One SL > 2 + 2

.
    Από τη συλλογή μου από ρακέτες Fischer (16 συνολικά) αποφάσισα να αποχωριστώ μερικές...

(Σημείωση: Παρότι "θεωρητικά" 105, το μέγεθος κεφαλής των συγκεκριμένων 105 είναι ίδιο σε πλάτος με τις 100 sqi πχ. με Wilson Clash 100 κλπ. 100άρες, μόνο ελάχιστα πιο μακρύ.)

ΡΑΚΕΤΑ (Α)
    FISCHER M SPEED PRO Number One 105 SL 16x19 - Λαβή L3
    ΠΩΛΗΘΗΚΕ

ΡΑΚΕΤΑ (B)
    Κατάσταση 8/10. Βάρος (μετρημένο) άπλεκτης 320 γρ.
    Original Fischer βασικό grip και καινούργια Pacific grommets.
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΡΑΚΕΤΑΣ (Β) ΕΔΩ.
    ΤΙΜΗ: 75€

ΡΑΚΕΤΑ (C)
    Κατάσταση 7.5/10. Βάρος (μετρημένο) άπλεκτης 320 γρ.
    Original Fischer βασικό grip και καινούργια Pacific grommets.
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΡΑΚΕΤΑΣ (C) ΕΔΩ.
    ΤΙΜΗ: 60€

ΡΑΚΕΤΑ (D)
    FISCHER M PRO Number One 98 SL 16x20 - Λαβή L3
    ΠΩΛΗΘΗΚΕ

Εκδήλωση ενδιαφέροντος και περισσότερες πληροφορίες μέσω PM.

Μάνος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 27-08-21 στις 15:16

Περιοχή
    Attica
    .
    Αυτά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ρακετών και τα links προς τα rewiews του αμερικάνικου Tennis Warehouse...

Fischer M Speed Pro Number One 105 SL Tennis Racquet

Head Size: 105 sq. in. / 677 sq. cm.
    Length: 27 inches / 68.6 cm
    Strung Weight: 11.8oz / 335g
    Balance: 7pts Head Light
    Swingweight: 321
    Stiffness: 56
    Beam Width: 20-23-25 mm
    Composition: Graphite / Fiberglass / Piezotec Fibres
    Power Level: Low
    Swing Speed: Fast
    String Pattern: 16 Mains / 19 Crosses
    No shared holes

TW Review M Speed Pro Number One 105 SL

"The larger head makes this racquet more forgiving from all areas of the court. Players with medium paced swings will find less effort required to hit deep groundstrokes and penetrating serves. We also found the M Speed Pro Number One 105 to be very comfortable. There was a nice flexible feel to the racquet and the larger head offered a generous sweetspot".

Fischer M Pro Number One 98 SL Tennis Racquet

Head Size: 98 sq. in. / 632 sq. cm.
    Length: 27 inches / 68.6 cm
    Strung Weight: 11.8oz / 335g
    Balance: 7pts Head Light
    Swingweight: 317
    Stiffness: 58
    Beam Width: 20-23-25 mm
    Composition: Graphite / Fiberglass / Piezotec Fibres
    Power Level: Low
    Swing Speed: Fast
    String Pattern: 16 Mains / 20 Crosses
    No shared holes

TW Review M Pro Number One 98 SL

"We found a high level of comfort due to a nice blend of specs and excellent control from all areas of the court. This stick offers enough mass for the stronger, more seasoned player, and is maneuverable enough, with plenty of stability, to appeal to an intermediate player looking to advance to the next level".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 15-06-21 στις 20:18

Περιοχή
    Attica
    .
    Πρόκειται για πολύ σπάνιες ρακέτες που όταν εμφανίζονται ελάχιστες φορές στο ebay έχουν πολλαπλάσια τιμή!
    Όπως έχω ξαναπεί, έχω κρατήσει ακόμα 3 ίδιες για προσωπική χρήση! Είναι η βασική ρακέτα μου, πολύ φιλική στο elbow, ευκίνητη, σταθερή, με καλό spin και ιδανική για service και smash!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 15-09-21 στις 00:00

Περιοχή
    Attica
    .
    Το μόνο "πρόβλημα" που έχουν αυτές τις ρακέτες είναι ότι θα νιώσετε δυστυχία που δεν είχατε παίξει με μια ρακέτα Fischer ως τώρα...
    Και μετά, όλες οι υπόλοιπες ρακέτες θα σας φαίνονται "φτηνιάρικες"... Από την άλλη, ποτέ δεν είναι αργά να δείτε πόσο εντυπωσιακή αίσθηση μπορεί να έχει μια ρακέτα εάν είναι καλοσχεδιασμένη και με καλά υλικά!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 14-09-21 στις 08:55

Χωρίς παρεξήγηση έχω παίξει με αρκετές fischer ρακέτες και πίστεψέ με υπάρχουν και άλλες ρακέτες εξίσου καλές και ακόμα καλύτερες!
    Δεν λέω ότι δεν είναι καλές...Επίσης από quality control είναι άστα να πάνε...μέχρι 15 γραμμάρια μείον έχω δει με τα μάτια μου.

Δεν έχω παίξει με τη συγκεκριμένη, αλλά είναι της σειράς no tolerance, που σημαίνει καμία απόκλιση από τις προδιαγραφές

Περιοχή
    Attica
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aνδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση έχω παίξει με αρκετές fischer ρακέτες και πίστεψέ με υπάρχουν και άλλες ρακέτες εξίσου καλές και ακόμα καλύτερες!
    Δεν λέω ότι δεν είναι καλές...Επίσης από quality control είναι άστα να πάνε...μέχρι 15 γραμμάρια μείον έχω δει με τα μάτια μου.
    Καμία παρεξήγηση Ανδρέα. Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του που πηγάζει από τις προσωπικές του εμπειρίες.
    Δεν ξέρω με ποια μοντέλα Fischer έχεις παίξει και εάν ήταν στην standard μορφή αλλά από τις 20 περίπου Fischer που έχουν περάσει από τα χέρια μου (και οι οποίες ήταν σχεδόν όλες με τα origianal grip), ίσως μόνο μία-δυο (πχ. η μπλε VT του '92 που κάποια στιγμή πρέπει να έφτασε και στα δικά σου χέρια) έχανε περίπου 5-6 γραμ. αλλά εκείνη δεν είχε το original grip... ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες είχαν ακριβώς ίδιο βάρος και ισορροπία! Είχα επτά 105 sqi και ΟΛΕΣ ήταν/είναι 320 γρ. άπλεκτες ΑΚΡΙΒΩΣ. Άλλωστε το γράφω και στην αγγελία το βάρος μετρημένο από εμένα, όχι το θεωρητικό, που έτσι κι αλλιώς είναι ίδιο. Ακόμα 5 διαφορετικές 98 M-Pro SL όλες 320 γρ. Παρόμοια και τέσσερις VT98 Pro 320. Όλες ολόιδιες στα 320 γρ. Και δύο VT 98 330 γρ. τα ίδια, στα 330 ακριβως. 18 ρακέτες δεν έχαναν γραμμάριο! Ποιά άλλη μάρκα μπορεί να το πετύχει αυτό;

Σε κάποιες μπορεί να λείπουν σήμερα 3-4 γρ. το πολύ και αυτό γιατί μπορεί να λείπει μέρος το βασικού γκριπ στο πάνω μέρος, άλλωστε μιλάμε για ρακέτες 15ετιας, είναι μια λογική "φθορά" σε βάθος χρόνου από τα βάλε-βγάλε overgrips) ή το σηματάκι στο buttcap που ζυγίζει περίπου 2 γρ. Αλλά ως εκεί και αυτό μετά από χρόνια χρήσης... Καμμία σχέση με αρχικό quality control.

Εάν ψάξεις το φόρουμ θα δεις ότι αυτά με το απίστευτο HQ τα έχω πει πριν χρόνια, όταν έψαχνα να πάρω κι άλλες Fischer και προέτρεπα και εσάς να κάνετε το ίδιο. Το λέω για να μη νομίζεις ότι τα παραπάνω είναι μια "διαφήμιση" σε κάτι που θέλω να δώσω... Πραγματικά μου είναι αδιάφορο. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι κάθονται άπρακτες και δεν αξίζει σε τέτοια high tech "εργαλεία"...

Ίσως ήσουν άτυχος, ίσως αυτές που είχες ήταν με αλλαγμένα grip. Υπάρχουν γκριπ που έχουν μέχρι και 15 γρ, διαφορά σε βάρος το ένα από το άλλο.

Αλλά πολύ περισσότερο από το "no tolerance" που γράφει και ο φίλος amarg, αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η μαγική αίσθηση Fischer. Υπάρχουν εκατοντάδες post, κυρίως στο Talk Tennis, από πλήθος παικτών σε όλο το κόσμο για αυτή τη μοναδική αίσθηση των Fischer...

Η οποία φυσικά δεν είναι τυχαία, καθώς οι ρακέτες Fischer κουβαλάνε μια τεχνολογία δεκαετιών στα ανθρακονήματα (ξεκινώντας από δραστηριότητα στα σκι βουνού πριν τα μέσα του προηγούμενου αιώνα και φτάνοντας σε ανταλλακτικά για αεροδιαστημική αλλά και αεροπλάνα Airbus, ως σήμερα!

Εάν δε, ανοίξουμε το θέμα "μεταφοράς κραδασμών" στο χέρι και tennis elbow έκεί τα πράγματα είναι χαοτικά υπερ της Fischer. Απλά δεν τραυματίζεσαι ότι και να κάνεις!

Σε όποιον "νέο" έχω πρωτοδώσει ρακέτα Fischer να κτυπήσει, από την πρώτη κιόλας μπάλα λέει Wooowww! Τυχαίο; Δε νομίζω!! Μπορεί βέβαια στη συνέχεια να μην ταιριάζει καλά στο παιχνίδι του, κυρίως λόγω βάρους, αλλά αυτό δεν αλλάζει την αξία της ρακέτας...

Φυσικά κάθε άποψη, ειδικά για αυτό που λέμε "αίσθηση" εμπεριέχει μια υποκειμενικότητα. Αλλά και γω δε γεννήθηκα με μια Fischer στο χέρι. Έχουν περάσει καμμιά 100στη ρακέτες από τα χέρια μου και οι περισσότερες players κομματια σαν αυτές. Κάτι που έστω να πλησιάζει σε ποιότητα χτυπήματος δε βρήκα...

Σημ. Έκανα μερικά edit για πράγματα που θυμήθηκα μετά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-09-21 στις 00:04

Χωρίς πάλι να θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά ούτε και να σε διαψεύσω θα πω το εξής όσον αφορά τις ρακέτες που έπεσαν στα δικά μου χέρια.
    Από τις 7 fischer συνολικά που πέρασαν από τα δικά μου χέρια οι 4 είχαν το μαμά βασικό γκριπ ούτε μια δεν είχε το σωστό βάρος. Οι αποκλίσεις ήταν από 5 έως 22γραμμάρια. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και o φίλος σου από τα Ν.Π
    Και συγκεκριμένα ήταν 2 μοντέλα ceramics 330 unstrung...που η μία από τις δύο με πλέγμα και overgrip ζύγιζε 332gr οπότε 22gr ολόκληρα απόκλιση....και 3 m pro one που ήταν όλες με διαφορετικό βάρος και άλλες 2 που και πάλι ήταν εντελώς εκτός προδιαγραφών. Τώρα πάμε στην αίσθηση...όντως οι ceramics και οι 105 έχουν μια πολύ ωραία αίσθηση όπως την περιγραφής και πολύ πιθανόν με σωστή τεχνική και το κατάλληλο πλέγμα να μειώνουν τον κίνδυνο τραυματισμού....αυτήν την αίσθηση βέβαια πολύ εύκολα την βρίσκεις σχεδόν σε όλες τις prokennex.
    Αλλά έχω δοκιμάσει και fischer πλεγμένες ακόμα και με synthetic gut και ήταν σαν καδρονια με τρομερούς κραδασμούς...και δεν ήταν ραγισμένες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aνδρεας : 03-09-21 στις 04:44

Περιοχή
    Attica
    .
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aνδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς πάλι να θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά ούτε και να σε διαψεύσω θα πω το εξής όσον αφορά τις ρακέτες που έπεσαν στα δικά μου χέρια.
    Από τις 7 fischer συνολικά που πέρασαν από τα δικά μου χέρια οι 4 είχαν το μαμά βασικό γκριπ ούτε μια δεν είχε το σωστό βάρος. Οι αποκλίσεις ήταν από 5 έως 22γραμμάρια. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και o φίλος σου από τα Ν.Π
    Και συγκεκριμένα ήταν 2 μοντέλα ceramics 330 unstrung...που η μία από τις δύο με πλέγμα και overgrip ζύγιζε 332gr οπότε 22gr ολόκληρα απόκλιση....και 3 m pro one που ήταν όλες με διαφορετικό βάρος και άλλες 2 που και πάλι ήταν εντελώς εκτός προδιαγραφών. Τώρα πάμε στην αίσθηση...όντως οι ceramics και οι 105 έχουν μια πολύ ωραία αίσθηση όπως την περιγραφής και πολύ πιθανόν με σωστή τεχνική και το κατάλληλο πλέγμα να μειώνουν τον κίνδυνο τραυματισμού....αυτήν την αίσθηση βέβαια πολύ εύκολα την βρίσκεις σχεδόν σε όλες τις prokennex. Αλλά έχω δοκιμάσει και fischer πλεγμένες ακόμα και με synthetic gut και ήταν σαν καδρονια με τρομερούς κραδασμούς...και δεν ήταν ραγισμένες.
    Ανδρέα, πραγματικά ξέχασε τα περί αντιπαράθεσης!
    Εδώ ΔΕΝ βγάζουμε τα απωθημένα μας, ούτε είμαστε για να διαφημίζουμε προϊόντα και επιλογές.
    Πόσο μάλλον μιας εταιρείας που έχει σταματήσει να βγάζει ρακέτες εδώ και 12 χρόνια!
    Η κουβέντα γίνεται για να λάβουμε και να δώσουμε γνώση και εμπειρίες!
    Αυτός είναι ο λόγος που γράφουμε εδώ.Για να γινόμαστε λίγο πιο σοφοί!

Ο φίλος μου από Ν.Π. είναι αλήθεια ότι βάζει στις Fischer ότι "ρετάλια" του περισσέψουν!
    Κάτι ροζ, κάτι άστα βράστα, που σίγουρα δεν "κολακεύουν" αυτές τις ρακέτες.
    Αυτό το επεβεβαιώνω και γω!! Έχω δύο στο σπίτι και βαριέμαι να τις κόψω...
    Τι να τον κάνω; Είναι καλό παιδί, έχει γνώσεις, αλλά κάνει του κεφαλιού του!
    Ποιον μου θυμίζει, ποιον μου θυμίζει...

Πάντως αυτό με την 330 μου κάνει τεράστια εντύπωση!
    Σίγουρα ήταν τυπωμένο επάνω της weight 330g ή απλά το υποθέτεις;
    Γιατί μερικές δεν έχουν αυτοκόλλητο, οπότε μπορεί να είναι 320g.
    Όπως αναφέρω και στο θέμα για τις Fischer αυτό με τα άπειρα διαφοετικά μοντέλα είναι ένα χάος...

Ενδεικτικά σου παραθέτω παρακάτω μια αναδημοσίευση από το TT όπου τότε (το 2006) που κυκλοφόρησαν οι M-Speed έκανε μια επαγγελματική συγκριτική μέτρηση βάρους.
    Επαγγελματική καθώς έγινε σε μαγαζί με πρόσβαση σε δεκάδες ίδιες αμεταχείριστες ρακέτες!
    Σε 20 διαφορετικές Fischer (5 τμχ. από 4 μοντέλα) και αυτός βρήκε απόκληση +/- 1 γραμμάριο!!!
    Όσο δηλ. και γω...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AndrewD, post: 774912, member: 3458
    - Jun 12, 2006

Our exercise in quality control

We've been through this exercise at our local pro-shop.
    Selected 4 of the high-end models from each of the brands offered - Wilson, Head, Volkl, Fisher, Yonex and Babolat- , 20 racquets per brand, weighed them electronically then looked at the results.

The Fischer racquets had an average deviation (rounded to the nearest) from spec of 1 gram, Vokl were 1 gram, Yonex 3.5 grams, Babolat 5 grams, Head 5.5 grams and Wilson 6 grams .

The racquets tested were:

Babolat - Pure Drive (plus and standard), Pure Control standard, Aero Pro Drive (plus and standard), Pure Storm

Fischer - Pro Number One, M Speed Pro Number One, Pro Tour Extreme FT, Pro Tour

Head - LM Radical MP, LM Instinct, LM Prestige (mid and MP), FXP Prestige (mid and MP)

Volkl- T10 V-engine MP, T10 V-engine Mid, DX 8, DNX V1

Yonex - RDX 500, RDX 300, RDS 001, MP Tour-5
    Εδώ το link στο post.
    Εάν ψάξεις στο web θα βρεις και άλλα αντίστοιχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-09-21 στις 12:50

Περιοχή
    Attica
    .
    Ανανέωση - Διαθέσιμες πια μόνο η 105 (B) και η 105 (C).
    Εάν το brand Fischer δεν σας λέει κάτι, διαβάστε ένα σχετικό θέμα ΕΔΩ...

Δικαιώματα - Επιλογές