Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ρακέτες και αντικαταβολες

  1. #1
    Senior Member
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Μηνύματα
    1.345

    Ρακέτες και αντικαταβολες

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisp : 12-08-23 στις 01:56

  2. #2
    Senior Member
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Μηνύματα
    1.345
    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisp : 12-08-23 στις 01:56

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    04-09-2017
    Μηνύματα
    130
    Η αίσθηση ασφάλειας που πολλοί νομίζουν πως παρέχει η αντικαταβολή είναι ψευδής. Αν θέλω να κάνω απάτη σε ρακέτα, παίρνω μια από το Jumbo με 20 ευρώ και στη στέλνω για 120 ευρώ. Για μένα είναι πιο ανώνυμη μέθοδος, από το να σου δώσω τον τραπεζικό μου λογαριασμό. Για μένα για ΕΛΤΑ (ειδικά αυτή την περίοδο) ούτε λόγος. Και τα κόστη για αντικαταβολή με τις courier είναι απλά απαγορευτικά, με τον πωλητή να αναλαμβάνει ένα τεράστιο ρίσκο, σε περίπτωση που ο αγοραστής δεν πάει να παραλάβει το πακέτο του. Στο κόστος αντικαταβολής υπολογίστε και τα έξοδα εμβάσματος που θα χρεωθεί ο πωλητής, αν η τράπεζα του είναι διαφορετική από τη συνεργαζόμενη της courier. Γενικά οι αγορές μεταχειρισμένων απαιτούν ένα "άλμα πίστης". Αν κάποιος δεν είναι διατεθειμένος να το κάνει και δεν αισθάνεται άνετα με τη συναλλαγή, καλύτερα να απευθυνθεί σε επαγγελματικό κατάστημα...

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    17-03-2016
    Μηνύματα
    191
    Συμφωνώ απόλυτα με όλους. Συγχαρητηρια για το θέμα!

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Όπως είχα πει και σε ένα φίλο - σε κάποιο άλλο thread πριν λίγες μέρες, μεταχειρισμένες ρακέτες με αντικαταβολή ΔΕΝ μπορούν να σταλούν.
    Είμαστε ιδιώτες, δεν είμαστε μαγαζιά! Εάν όπως λέει και ο tsabasid ο άλλος δεν εμφανιστεί πληρώνεις και το μπρος-πίσω.

    Ένα άλλο πολύ σημαντικό (και για τα δύο μέρη, τον πωλητή και τον αγοραστή) είναι τα έξοδα αποστολής να περιλαβάνονται στο ποσό της πώλησης που προκαταβάλει ο αγοραστής στον πωλητή, ώστε η ρακέτα να φτάνει στα χέρια του πλήρως εξοφλημένη. Και αυτό γιατί α) και πάλι μπορεί να αρνηθεί ο αγοραστής να την παραλάβει, εάν του φανούν πολλά τα μεταφορικά και β) επειδή η εταιρεία courier (που βλέπει ότι υπάρχει ανοικτή οφειλή, οπότε τους έχει στο χέρι) μπορεί να χρεώσει ότι θέλει. Έχω πικρή (και ο φίλος αγοραστής από τη Ζάκυνθο ακόμα πικρότερη) εμπειρία, όπου για μια ρακέτα που πούλησα 40 ευρώ τον χρέωσε 35 ευρώ μεταφορικά!!! Είχαν βάλει στη Γενική Ταχυδρομική στο πακέτο βάρος 7 κιλά !!!! χωρίς να το προσέξω. Και μετά έκαναν τους κινέζους και δε γύρισαν ποτέ στον άθρωπο τα λεφτά, παρά τα παράπονα που έκανα. Φυσικά έφαγαν κόψιμο διά παντώς...

    Ιδέα: Θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία με όνομα "References / Αναφορές μελών" αντίστοιχη του TT, ώστε να υπάρχουν αναφορές για την αξιοπιστία των πωλητών και αγοραστών.


    Edit: Oops!!! Έφτασα 1.000 μηνύματα!!!! Πρέπει να κεράσω??? lol
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 01-12-20 στις 15:23

  6. #6
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-01-2014
    Μηνύματα
    60
    Καλημέρα και από μένα.
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, έχω να προσθέσω ότι έχω κάνει εδώ συναλλαγές , εν λευκώ με τραπεζική κατάθεση, και θέλω να ευχαριστήσω όλους και το forum για την άψογη συνεργασία.
    Ισως για οποίους έχουν πρόβλημα , μια λύση είναι το PayPal.
    Έχω κάνει παρά πολλές συναλλαγές (και από την Ευρώπη) με PayPal, και είναι ασφάλεια.
    Έχω δε αποζημιωθεί κάποιες από αυτές γιατί το προϊόν που παρέλαβα δεν ταίριαζε με την περιγραφή.
    Δείτε το σαν μια επιλογή.

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-06-2020
    Μηνύματα
    101
    Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία και καλά πρώτα σερβίς!
    Εγώ προσωπικά έχω στείλει με τρεις διαφορετικές κούριερ αντικαταβολές (γενικά, όχι μόνο σχετικά με το τένις). Σε καμία από αυτές δεν χρειάζεται να ξαναπάς στο εκάστοτε κατάστημα. Οι δυο, μετά από πέντε (5) εργάσιμες μέρες μου τα έβαλαν στον λογαριασμό που είχα δώσει κατά την αποστολή, χωρίς κάποια κράτηση φυσικά. Στην άλλη (ΕΛΤΑ κούριερ), μου τα έφερε ο ταχυδρόμος στο χώρο μου δίνοντας μου μετρητά στο χέρι. Αυτή είναι η καλύτερη περίπτωση εφόσον σε βρει ο ταχυδρόμος, αν όμως δεν σε βρει δεν ξέρω αν έρχεται ξανά την άλλη μέρα ή σου αφήνει την επιταγή αναγκάζοντάς σε να ξαναπάς στα ΕΛΤΑ ταχυδρομεία αυτή τη φορά να πάρεις τα χρήματα σου. Θα πρέπει να καταλάβετε ότι εδώ μέσα δεν κάνουν όλοι συχνές αγοραπωλησίες όπως μερικά μέλη, οπότε και να υπάρχει εμπιστοσύνη. Είναι κάποια μέλη που έχουν βάλει μια αγγελία όλη κ όλη (όπως εγώ). Δεν μπορώ να υποχρεώσω τον άλλον να με εμπιστευτεί όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα να δει στο προφίλ μου κάποιου είδους αξιολόγηση, σαν το Insomnia για παράδειγμα. Ζούμε σε μια εποχή που ο απατεωνάκος κρύβετε πάρα πολύ εύκολα πίσω από ένα πληκτρολόγιο και παραμονεύει. Με σεβασμό στους παλαιούς πωλητές της εδώ κοινότητας όπου είχα την τύχη να συνεργαστώ χωρίς κανένα φυσικά πρόβλημα.

  8. #8
    Junior Member
    Εγγραφή
    04-09-2017
    Μηνύματα
    130
    Σάββα, πες μας ποια ακριβώς ασφάλεια σε μια αγοραπωλησία ρακέτας σου προσφέρει η αντικαταβολή; Σε εξασφαλίζει μήπως ως προς την κατάσταση της ρακέτας; Σε εξασφαλίζει ως προς το σωστό μοντέλο της ρακέτας;

    Αν εγώ σου πω πουλάω Prostaff καινούρια, κατάσταση 10/10 180 ευρώ παιγμένη μια ώρα, και σου στείλω μια Wilson αλουμινιου 20ετιας, πως. Ακριβώς θα σε σώσει η αντικαταβολή;

    Αν εννοείς πως θα δεις ένα αντικείμενο σε σχήμα ρακέτας πριν παραλάβεις και θα ησυχάσεις, τότε υποτιμάς πολύ τους απατεώνες γενικά.

    Sent from my BTV-DL09 using Tapatalk

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-06-2020
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsabasid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάββα, πες μας ποια ακριβώς ασφάλεια σε μια αγοραπωλησία ρακέτας σου προσφέρει η αντικαταβολή; Σε εξασφαλίζει μήπως ως προς την κατάσταση της ρακέτας; Σε εξασφαλίζει ως προς το σωστό μοντέλο της ρακέτας;

    Αν εγώ σου πω πουλάω Prostaff καινούρια, κατάσταση 10/10 180 ευρώ παιγμένη μια ώρα, και σου στείλω μια Wilson αλουμινιου 20ετιας, πως. Ακριβώς θα σε σώσει η αντικαταβολή;

    Αν εννοείς πως θα δεις ένα αντικείμενο σε σχήμα ρακέτας πριν παραλάβεις και θα ησυχάσεις, τότε υποτιμάς πολύ τους απατεώνες γενικά.

    Sent from my BTV-DL09 using Tapatalk
    Υπάρχουν λύσεις, όπως προβολή πακέτου κατά την παραλαβή και πριν από την πληρωμή ώστε να διαπιστώσεις τουλάχιστον ότι αυτό που συμφώνησες υπάρχει μέσα στο δέμα. Όπως κ να έχει είναι πιο ασφαλές από το να στείλεις λεφτά σε ένα λογαριασμό και να κάνεις το Σταυρό σου να σου στείλει ο πωλητής τη ρακέτα τη σωστή, ή γενικά να σου στείλει κάτι. Εγώ προσωπικά αν δεν δω ένα έμπειρο μέλος στο forum, να είναι χρόνια εγγεγραμμένος και να κάνει γενικά αγοραπωλησίες, ώστε να νιώσω εμπιστοσύνη δεν προκαταβάλω χρήματα. Αυτό κάνω εγώ, δεν σημαίνει πως λειτουργούμε όλοι το ίδιο

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν λύσεις, όπως προβολή πακέτου κατά την παραλαβή και πριν από την πληρωμή ώστε να διαπιστώσεις τουλάχιστον ότι αυτό που συμφώνησες υπάρχει μέσα στο δέμα.
    Καλή χρόνια, καμία εταιρία κούριερ δεν σε αφήνει να το κανείς αυτό .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας