Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Συμπαικτρια πολυ προχωρημενου επιπεδου

  1. #1

    Συμπαικτρια πολυ προχωρημενου επιπεδου

    Καλησπερα! Ειναι ονειρο μου να βρω συμπαικτρια σε παρα πολυ προχωρημενο επιπεδο. Ειχαξεκινησει απο 8 χρονων πρωταθλητισμο στον ομιλο αθηνων και παιζω στο συνολο πανω απο 25 χρονια. Αν και εχω καποιες με εξαιρετικο επιπεδο δεν εχει τυχει να βρω κοντα στο δικο μου η ακομη καλυτερα πιο καλες και απο εμενα. Οχι ανταγωνιστικα φυσικα απλα προπονητικα. Θα χαρω πολυ. Ευχαριστω. Δημητρης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μητς : 09-06-21 στις 12:31

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    20-04-2018
    Μηνύματα
    21
    Μετριόφρων σε βρίσκω...

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George4Z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετριόφρων σε βρίσκω...
    Λυπαμαι που το λες αυτο. Ελπιζω ο τροπος που εγραψα το μηνυμα μου να μην ειναι παρεξηγησιμος.

  4. #4
    Καλησπέρα γιατι δεν πηγαίνεις σε κάποιο κλαμπ? Σου γνωρίζουν κόσμο εκεί. Γίνονται και τουρνουά συνεχώς. Δεν νομίζω να βρεις άκρη εδώ. Το πόσο καλός είναι κάποιος, είναι σχετικό

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μητς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα! Ειναι ονειρο μου να βρω συμπαικτρια σε παρα πολυ προχωρημενο επιπεδο. Ειχαξεκινησει απο 8 χρονων πρωταθλητισμο στον ομιλο αθηνων και παιζω στο συνολο πανω απο 25 χρονια. Αν και εχω καποιες με εξαιρετικο επιπεδο δεν εχει τυχει να βρω κοντα στο δικο μου η ακομη καλυτερα πιο καλες και απο εμενα. Οχι ανταγωνιστικα φυσικα απλα προπονητικα. Θα χαρω πολυ. Ευχαριστω.
    Έτσι που τα περιγράφεις πιστεύω ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις συμπαίκτρια, τουλάχιστον κάποια σε μόνιμη βάση, εφόσον μάλλον ψάχνεις για ενεργό επαγγελματία, που συνήθως βρίσκεται εκτός συνόρων.

    Μια ιδέα είναι να βρεις «δουλειά» ως pro hitting partner σε κάποια από τις κοπέλες που κάνουν πρωταθλητισμό στη χώρα μας. Ίσως o admin του tennisforum (δοκίμασε την επικοινωνία) μπορεί να σε φέρει σε κάποια επαφή.

    Μια άλλη ευκολότερη λύση, είναι να αναζητήσεις «αντίπαλο» του αντίθετου φύλου. Αυτή είναι άλλωστε μια δοκιμασμένη τακτική, ειδικά σε κορυφαίες κοπέλες που ήταν δύσκολο να έχουν μια πραγματικά ανταγωνιστική προπόνηση. Εάν έχεις διαβάσει βιογραφίες γνωστών παικτών θα γνωρίζεις ότι πχ. η Monica Seles, όταν ήταν στην ακαδημία του Bollettieri, έπαιζε αρκετά συχνά εναντίον του Agassi κλπ κλπ




    Αλλά πρώτα θα ήταν καλό να ορίσεις επακριβώς το επίπεδό σου (βάσει του γενικώς αποδεκτού NTRP Rating, αυτοαξιολόγηση), ώστε να αναζητήσεις έναν παίκτη ακριβώς σε αυτό, ώστε να υπάρχει στο παιχνίδι ο ανταγωνισμός που ψάχνεις.

    Η πιο κατατοπιστική περιγραφή των επιπέδων του NTRP νομίζω πως είναι ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΣΤΟ LINK, καθώς βάζει και την παράμετρο της ηλικίας. Όπως βλέπεις στα γεράματα ακόμα και ο Novak Djokovic θα πέσει από το 7.0 στο 4.5...

    Στην αναζήτηση συμπαίκτη του άλλου φύλου έχε υπόψη σου ότι παρότι το NTRP Rating ισχύει και για γυναίκες και για άνδρες, τα επίπεδα είναι διαφορετικά εάν κάνουμε σύγκριση μεταξύ δύο διαφορετικών φύλων.

    Έως το επίπεδο 3.5 ενός άνδρα το επίπεδο μιας γυναίκας για ισάξιο παιχνίδι πρέπει να είναι +0.5 παραπάνω (πχ. 3.0 ο άνδρας vs 3.5 η γυναίκα) και από εκεί και επάνω +1.0 παραπάνω (πχ. 4.0 ο άνδρας vs 5.0 η γυναίκα).

    Καταλαβαίνω την πικρία σου ότι δε μπορείς να βρεις αντίπαλο στα μέτρα σου και θέλω να ξέρεις ότι συμπάσχω!

    Εγώ βέβαια ...από την ανάποδη!!!
    Με όποιον «πικραμένο» και να παίξω, σχεδόν πάντα χάνω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 17-12-20 στις 01:57

  6. #6
    Ευχαριστω παρα πολυ. Εξαιρετικη απαντηση!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .


    Έτσι που τα περιγράφεις πιστεύω ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις συμπαίκτρια, τουλάχιστον κάποια σε μόνιμη βάση, εφόσον μάλλον ψάχνεις για ενεργό επαγγελματία, που συνήθως βρίσκεται εκτός συνόρων.

    Μια ιδέα είναι να βρεις «δουλειά» ως pro hitting partner σε κάποια από τις κοπέλες που κάνουν πρωταθλητισμό στη χώρα μας. Ίσως o admin του tennisforum (δοκίμασε την επικοινωνία) μπορεί να σε φέρει σε κάποια επαφή.

    Μια άλλη ευκολότερη λύση, είναι να αναζητήσεις «αντίπαλο» του αντίθετου φύλου. Αυτή είναι άλλωστε μια δοκιμασμένη τακτική, ειδικά σε κορυφαίες κοπέλες που ήταν δύσκολο να έχουν μια πραγματικά ανταγωνιστική προπόνηση. Εάν έχεις διαβάσει βιογραφίες γνωστών παικτών θα γνωρίζεις ότι πχ. η Monica Seles, όταν ήταν στην ακαδημία του Bollettieri, έπαιζε αρκετά συχνά εναντίον του Agassi κλπ κλπ




    Αλλά πρώτα θα ήταν καλό να ορίσεις επακριβώς το επίπεδό σου (βάσει του γενικώς αποδεκτού NTRP Rating, αυτοαξιολόγηση), ώστε να αναζητήσεις έναν παίκτη ακριβώς σε αυτό, ώστε να υπάρχει στο παιχνίδι ο ανταγωνισμός που ψάχνεις.

    Η πιο κατατοπιστική περιγραφή των επιπέδων του NTRP νομίζω πως είναι ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΣΤΟ LINK, καθώς βάζει και την παράμετρο της ηλικίας. Όπως βλέπεις στα γεράματα ακόμα και ο Novak Djokovic θα πέσει από το 7.0 στο 4.5...

    Στην αναζήτηση συμπαίκτη του άλλου φύλου έχε υπόψη σου ότι παρότι το NTRP Rating ισχύει και για γυναίκες και για άνδρες, τα επίπεδα είναι διαφορετικά εάν κάνουμε σύγκριση μεταξύ δύο διαφορετικών φύλων.

    Έως το επίπεδο 3.5 ενός άνδρα το επίπεδο μιας γυναίκας για ισάξιο παιχνίδι πρέπει να είναι +0.5 παραπάνω (πχ. 3.0 ο άνδρας vs 3.5 η γυναίκα) και από εκεί και επάνω +1.0 παραπάνω (πχ. 4.0 ο άνδρας vs 5.0 η γυναίκα).

    Καταλαβαίνω την πικρία σου ότι δε μπορείς να βρεις αντίπαλο στα μέτρα σου και θέλω να ξέρεις ότι συμπάσχω!

    Εγώ βέβαια ...από την ανάποδη!!!
    Με όποιον «πικραμένο» και να παίξω, σχεδόν πάντα χάνω...

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο floulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα γιατι δεν πηγαίνεις σε κάποιο κλαμπ? Σου γνωρίζουν κόσμο εκεί. Γίνονται και τουρνουά συνεχώς. Δεν νομίζω να βρεις άκρη εδώ. Το πόσο καλός είναι κάποιος, είναι σχετικό
    Ειμαι σε ομιλο στο καλαμακι τα τελευταια χρονια. Ισως πρεπει να δοκιμασω και αλλου.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    20-04-2018
    Μηνύματα
    21
    Ένα ένα μας τα λες τα ωραία...

    Σε κανονικό όμιλο ή σε κανέναν από αυτούς του Πανιού που πάνε να φάνε τα δημόσια γήπεδα, να μην μπορεί ο κοσμάκης να αθλείται?

  9. #9
    Σε κανονικοτατο ομιλο με εναν εξαιρετικο προπονητη που γνωριζω πολλα χρονια τωρα

  10. #10
    Ανανεωση για ευρεση.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας