Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Ρακέτα για προστασία από tennis elbow?

  1. #11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το τένις όντας ενεργός ποδοσφαιριστής. Βρίσκομαι σε σχετικά καλό επίπεδο έχοντας κερδίσει κ ένα τουρνουά εδώ στην Κεφαλονιά. Αφού άλλαξα διάφορες ρακέτες κ πλέγματα αποφάσισα να κάνω εδώ κ 2 μήνες κανονική επένδυση αγοράζοντας καινούργια. Πρόσεξα πολύ τα χαρακτηριστικά ώστε να είναι σε αυτό που θέλω. Μιλάμε για την Wilson Ultra (2020) 300gr. Πολύ καλή δυνατή ευέλικτη. Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι το stiffness. Έχει πολύ υψηλό, 73, το οποίο σημαίνει ότι όλοι οι κραδασμοί περνάνε στο χέρι μέχρι τον ώμο. Παίζω κ με ένα χέρι backhand. Κάθε φορά μετά από 1.30-2 ώρες παιχνίδι/προπόνηση πονάει και χειροτερεύει όταν προσπαθώ να κάνω την κίνηση του backhand. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αλλάζω ρακέτα ή προσπαθώ να βάλω ένα πλέγμα μαλακό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Φυσικά εκτός natural gut
    Δυστυχώς αλλάζεις...
    Η κατάσταση με το υψηλό stiffness, ειδικά τόσο υψηλό όσο αυτό, δε σώνεται με τίποτα!
    Εάν βάλεις ένα πολύ μαλακό και πολύ χαλαρό πλέγμα (λίγα κιλά) προφανώς θα έχεις μια μικρή βελτίωση αλλά οι μπάλες θα πετάνε στα διπλανά γήπεδα, οπότε πάλι δεν θα κάνεις κάτι...
    Το πρόβλημα με όλες αυτές τις ρακέτες προκύπτει μόλις αρχίσεις να παίζεις σοβαρό τένις και να χτυπάς δυνατά.
    Εκεί φαίνεται πόσο σκληρές και επικίνδυνες είναι και πόσο ψηλα (πολλά κιλά) πρέπει να τις πλέκεις για να μένει η μπάλα στο γήπεδο...

  2. #12
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Πολύ καλή αγορά αυτή τη στιγμή είναι ΑΥΤΗ. Στην Αμερική έχει 50 ευρώ παραπάνω!
    Και λόγω των χαρακτηριστικών της, άριστη βάση για κάθε είδους customization!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 17-01-21 στις 12:16

  3. #13
    Junior Member
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Μηνύματα
    77
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Πολύ καλή αγορά αυτή τη στιγμή είναι ΑΥΤΗ. Στην Αμερική έχει 50 ευρώ παραπάνω!
    Και λόγω των χαρακτηριστικών της, άριστη βάση για κάθε είδους customization!
    Την γλυκοκοιταζα αυτην την περασμενη βδομαδα.
    Ακομη το σκεφτομαι και η προταση σου αγαπητε Simplicius με σπρωχνει σε αμεση αγορα, καθως με επιασε και μενα ο πονος στον αγκωνα εδω και 10 μερες, αφησα να περασει ~5 μερες, πηγα χθες γηπεδο και ενω στην αρχη νομιζα οτι περασε, μετα απο 2 ωρες αρχισε ο πονος και το κακο ειναι πως χειροτερευει παντα αφου σταματησεις να παιζεις. Δεν βοηθαει και η ηλικια μου...
    Εντυπωσιακο παντως που συνεχεια ακουγα για tennis elbow και ποτε δεν εδινα σημασια..., ειναι απο αυτα που δεν προσεχουμε μεχρι να τα παθουμε οι ιδιοι... και παρολο που ποναω, ανυπομονω να νιωθω ανετα να παιξω με σκληρη ρακετα και δυνατο πλεγμα..., μαλλον απωθημενο ειναι λογω χαμηλου επιπεδου τεχνικης, σχετικα νεος στο αθλημα... :-)

    Τεσπα, για να φαινεται πιο σωστη εως προταση ρακετας και στο μελλον, τωρα στο warehouse κανει 100 ευρω, ενω πριν μια βδομαδα εκανε 84 ευρω.
    Υπαρχει ομως στο tennispro τωρα στα 84 ευρω και με το τρεχων προμο -10% για αγορες 3 προιοντων (που αξιζει να βαλει καποιος για να φτασει τα δωρεαν μεταφορικα προς Ελλαδα), παει 75,60 ευρω.
    https://www.tennispro.eu/head-graphe...et-338578.html
    Not bad at all :-)
    Για οσους φυσικα αρεσκονται/δεν εχουν προβλημα με το 104 κεφαλι.
    Θα προτεινα να βιαστει οποιος την θελει γιατι προβλεπεται συντομα μειωση του στοκ με συνεπακολουθη αυξηση τιμης.
    Σε αλλα μαγαζια του εξωτερικου ξεκιναει απο 110 ευρω.

  4. #14
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Καλησπέρα και από μένα. Πριν λίγες μέρες και μετά από 5 χρόνια τένις άρχισε να με τσιμπάει λίγο ο αγκώνας. Τα τελευταία 2 χρόνια άλλαξα από Yonex Ezone 100 σε Babolat Pure Strike 98. Πέρυσι με την έκδοση του 2017 και φέτος με την έκδοση του 2020 που μου έδωσε πολύ καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Μίλησα με τον προπονητή και μου είπε να δοκιμάσω πιο μαλακές ρακέτες άμεσα. Μου πρότεινε τη Yonex ezone 98 (του Κύργιου), την Head instinct, την Babolat pure drive και τέλος την Wilson blade 98. Πως το βλέπετε; Έχω καταλήξει στην Ezone που την είχα και παλιά και μου άρεσε.

    edit: Επίσης μου είπαν και για κάποιο ειδικό μανίκι. Λέει κάτι αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xpanta : 14-02-21 στις 12:56

  5. #15
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα. Πριν λίγες μέρες και μετά από 5 χρόνια τένις άρχισε να με τσιμπάει λίγο ο αγκώνας. Τα τελευταία 2 χρόνια άλλαξα από Yonex Ezone 100 σε Babolat Pure Strike 98. Πέρυσι με την έκδοση του 2017 και φέτος με την έκδοση του 2020 που μου έδωσε πολύ καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Μίλησα με τον προπονητή και μου είπε να δοκιμάσω πιο μαλακές ρακέτες άμεσα. Μου πρότεινε τη Yonex ezone 98 (του Κύργιου), την Head instinct, την Babolat pure drive και τέλος την Wilson blade 98. Πως το βλέπετε; Έχω καταλήξει στην Ezone που την είχα και παλιά και μου άρεσε.
    edit: Επίσης μου είπαν και για κάποιο ειδικό μανίκι. Λέει κάτι αυτό;
    Το αρκετά σπάνιο στην περίπτωση που περιγράφεις παραπάνω είναι ότι ο προπονητής σου είναι αδέκαστος, δηλ. δε σπονσοράρει κάποια συγκεκριμένη εταιρεία!
    Το μη σπάνιο είναι ότι δεν έχει καμία γνώση για ρακέτες, εάν κρίνουμε και από τις προτάσεις του... Pure Drive;;;;;;

    Σίγουρα η Yonex ezone 98 είναι η πιο φιλική στο χέρι από αυτές που αναφέρεις.
    Βέβαια υπάρχουν πολλές άλλες, ακόμα πιο φιλικές.
    Εάν είναι μόνο αυτές οι επιλογές σου, πήγαινε με την Yonex.

  6. #16
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αρκετά σπάνιο στην περίπτωση που περιγράφεις παραπάνω είναι ότι ο προπονητής σου είναι αδέκαστος, δηλ. δε σπονσοράρει κάποια συγκεκριμένη εταιρεία!
    Το μη σπάνιο είναι ότι δεν έχει καμία γνώση για ρακέτες, εάν κρίνουμε και από τις προτάσεις του... Pure Drive;;;;;;

    Σίγουρα η Yonex ezone 98 είναι η πιο φιλική στο χέρι από αυτές που αναφέρεις.
    Βέβαια υπάρχουν πολλές άλλες, ακόμα πιο φιλικές.
    Εάν είναι μόνο αυτές οι επιλογές σου, πήγαινε με την Yonex.
    Ευχαριστώ. Όχι δεν είναι μόνο αυτές. Απλά μου είπε κάποιες που θεωρεί πιο φιλικές στο χέρι σε σχέση με αυτή που έχω. Εσύ ποιες έχεις στο μυαλό σου;

    Επίσης, το μανίκι βοηθάει καθόλου;

  7. #17
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Όχι δεν είναι μόνο αυτές. Απλά μου είπε κάποιες που θεωρεί πιο φιλικές στο χέρι σε σχέση με αυτή που έχω. Εσύ ποιες έχεις στο μυαλό σου; Επίσης, το μανίκι βοηθάει καθόλου;
    Το μανίκι δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω άποψη.
    Πάντως μου φαίνεται άβολο να παίζω με κάτι τέτοιο στο χέρι.

    Όσο για ρακέτες, ποτέ δεν προτείνω κάποια συγκεκριμένη.

    Η μόνη περίπτωση να προτείνω μια συγκεκριμένη ρακέτα είναι γενικά, δηλ. όχι σε συγκεκριμένο άτομο, εάν θεωρώ ότι είναι μια μεγάλη VFM ευκαιρία (μια καλή αγορά) και παράλληλα είναι μια ρακέτα που δε θεωρώ επικίνδυνη.

    Θα ήταν ανεύθυνο από πλευράς μου να προτείνω συγκεκριμένη ρακέτα σε κάποιον για τον οποίο δεν έχω προσωπική άποψη για το στυλ παιχνιδιού του, τη φυσική του κατάσταση κλπ κλπ.

    Γι’ αυτό άλλωστε είχα κάτσει και έχω γράψει το άρθρο για την επιλογή ρακέτας, έτσι ώστε ο καθένας να διαλέγει μόνος του αυτή που θεωρεί ιδανική για εκείνον, βάσει του στυλ του, των τραυματισμών που έχει κλπ.

    Γενικά, οι ρακέτες που θεωρώ πιο φιλικές στο χέρι και κατάλληλες για εκείνους που έχουν tennis elbow είναι εκείνες που έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

    Στατικό βάρος: όσο περισσότερο μπορεί να σηκώσει κάποιος, ώστε να μπορεί να βγάζει άνετα ένα 2ωρο, χωρίς να κουράζεται ο ώμος του, κυριότερα στο σερβίς.

    Swingweight: όσο περισσότερο μπορεί να σηκώσει κάποιος, ώστε να μπορεί να βγάζει άνετα ένα 2ωρο χωρίς να χάνει το συγχρονισμό του, κυριότερα στο σερβίς.

    Vibration Frequency: κάτω από 140 Ηz

    Stiffness: μεταξύ 58 και 64 RA, με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις και βέβαια σε συνδυασμό με το χαμηλό Frequency που αναφέρω παραπάνω.

    Το Racquet Finder βοηθάει να βρει κάποιος ρακέτα με τα χαρακτηριστικά που θέλει. Στη συνέχεια, αφού εστιάσει σε κάποιες που τον ενδιαφέρουν, μπορεί να αναζητήσει το Vibration Frequency της καθεμίας για να δει πόσο είναι.

    Στα παραπάνω υπάρχουν σίγουρα και κάποιες εξαιρέσεις.

    Επίσης, άλλα πράγματα όπως το πλέγμα και η τάση που χρησιμοποιεί, τα μπαλάκια, το επίπεδο των αντιπάλων με τους οποίους συνήθως παίζει κ.α. έχουν επίσης μερίδιο σε πιθανούς τραυματισμούς...

    Όμως ακολουθώντας την παραπάνω λογική για την επιλογή ρακέτας θα έχει αποκλείσει το μεγαλύτερο μέρος πιθανών προβληματικών περιπτώσεων!

    Τέλος, να πω ότι κανένας δε διαφωνεί ότι οι ρακέτες με τις οποίες παίζουμε πιο επιθετικά, άρα και καλύτερα, είναι δυστυχώς εκείνες που μας «πληγώνουν»! Και εγώ και όλοι, παίζουμε καλύτερα με stiff ρακέτες. Αλλά έχει νόημα να διακινδυνεύεις τραυματισμούς, γιατρούς ορθοπεδικούς, ενέσεις κλπ. για να παίζεις τένις λίγες φορές ανάμεσα στα χειρουργεία, και μάλιστα για χόμπι;
    I don΄t think so...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 15-02-21 στις 10:28

  8. #18
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Σίγουρα θα με βοηθήσουν.

  9. #19
    Junior Member
    Εγγραφή
    06-06-2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το τένις όντας ενεργός ποδοσφαιριστής. Βρίσκομαι σε σχετικά καλό επίπεδο έχοντας κερδίσει κ ένα τουρνουά εδώ στην Κεφαλονιά. Αφού άλλαξα διάφορες ρακέτες κ πλέγματα αποφάσισα να κάνω εδώ κ 2 μήνες κανονική επένδυση αγοράζοντας καινούργια. Πρόσεξα πολύ τα χαρακτηριστικά ώστε να είναι σε αυτό που θέλω. Μιλάμε για την Wilson Ultra (2020) 300gr. Πολύ καλή δυνατή ευέλικτη. Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι το stiffness. Έχει πολύ υψηλό, 73, το οποίο σημαίνει ότι όλοι οι κραδασμοί περνάνε στο χέρι μέχρι τον ώμο. Παίζω κ με ένα χέρι backhand. Κάθε φορά μετά από 1.30-2 ώρες παιχνίδι/προπόνηση πονάει και χειροτερεύει όταν προσπαθώ να κάνω την κίνηση του backhand. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αλλάζω ρακέτα ή προσπαθώ να βάλω ένα πλέγμα μαλακό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Φυσικά εκτός natural gut
    Φιλε εγώ είχα την ίδια (μαλλον) Wilson Ultra 100CV (αυτη του Μονφις... αντε και καλα)
    Ίσως πριν βιαστείς να την αλλάξεις να παίξεις λιγο με τα υβριδικά πλεξιματα όπως αναφερει ο Simplicius

    "......θα πρέπει να μείνεις μακριά από σκληρά πλέγματα.
    Μια λύση είναι το υβριδικό πλέξιμο με ένα μαλακό poly και με synthetic gut ή multi."

    Αν και τότε δεν δεις φως Άλλαξε την. Είναι όντως σκληρη (αν και είναι πολυ ανετη και maneuverable..την κάνεις ότι θες volley, smash, slice κτλ). Σε εμενα επιδείνωσε πολύ το πρόβλημα μου που δεν ήταν το tennis elbow αλλα το golf elbow (σπάνιο αλλά συμβαίνει δυστυχώς και είναι πολύ πιο δύσκολο στο να αντιμετωπίσεις τους πόνους ). οποτε την έδωσα.
    Έτσι λοιπόν πήγα στην Prince Phantom 100 (πολύ πιο μαλακη με αρκετα χαμηλοτερο stifness) μαζί με υβριδικό πλέξιμο μαλακού string και είδα διαφορά.
    Βέβαια υπάρχει και μια μεγάλη αλήθεια σε μένα. Οτι άλλαξα την τεχνική μου εντελώς στο forehand (απο τότε που την έδωσα), με αποτέλεσμα να μου έχει δημιουργήσει τις αμφιβολίες οτι ίσως και να μην εφταιγε τόσο πολυ η Wilson Ultra αλλά εγω.

    Γι' αυτο σου λέω. Δοκιμασε πάντως μια υβριδική πλέξη πριν την "καταδικάσεις" την Wilson
    φιλικα

  10. #20
    Γράφω εδώ γιατί νομίζω ταιριάζει...
    Ψάχνεις την πιο φιλική ρακέτα και προσπαθείς να τη συνδυάσεις με το καλλίτερο πλέγμα.
    Πας να παίξεις απόγευμα μες τη χαρά, ανοίγεις καινούρια μπαλάκια για να “ευχαριστηθείς” το παιχνίδι και όλα τέλεια μέχρι που τελειώνει το ζέσταμα.... Όταν ξεκινάει το παιχνίδι συνειδητοποιείς ότι όσο περνάει η ώρα κάτι δεν πάει καλά. Το χέρι σου ζορίζεται όλο και περισσότερο, χτυπάς με περισσότερη δύναμη και το spin όλο και λιγοστεύει ενώ η μπάλα “γλιστράει” πάνω στη ρακέτα. Ψάχνεις να βρεις τι φταίει... Πας σπίτι ανοίγεις τα μπαλάκια και διαπιστώνεις ότι μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού έχουν γίνει μούσκεμα από την υγρασία και έχει αυξηθεί το βάρος τους κατά 20%... Τις τελευταίες εβδομάδες η κατάσταση είναι τραγική....

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας