Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Ρακέτα για προστασία από tennis elbow?

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Ρακέτα για προστασία από tennis elbow?

    Καλησπέρα!

    Ξεκίνησα με το τέννις σε αρκετά μικρή ηλικία για μερικά χρόνια, στη συνέχεια έπαψα τις προπονήσεις και έπαιζα μόνο με φίλους και κάποια στιγμή το σταμάτησα τελείως για 2 χρόνια. Πέρσι ξεκίνησα και πάλι προπονήσεις όπου κατάλαβα ότι πολλά πράγματα έχουν πλέον αλλάξει ή εγώ τα είχα μάθει λάθος. Τέλος πάντων με δύο φορές τη βδομάδα μαθήματα και επειδή μου αρέσει και σαν άθλημα αποφάσισα να πάω και σε μια πιο σύγχρονη ρακέτα τη Babolat Pure Drive (είχα τη Head Radical Team Mid Plus από το 2009) αφού τη δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο "δυνατή" ήταν. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα έπαθα tennis elbow κατά τη διάρκεια της προπόνησης και από τότε το παράτησα τελείως αφού και ο πόνος δεν με άφησε ποτέ. Να σημειώσω ότι παράλληλα με το τέννις έκανα και τρεις φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, οπότε αυτό ίσως καθυστέρησε την ανάρρωση. Το προηγούμενο Σάββατο έπαιξα και πάλι μετά από έξι μηνες και ένιωθα τον αγκώνα να τσιμπάει και πάλι με την Babolat. Με το που άλλαξα στην παλιά ρακέτα, αμέσως κατάλαβα διαφορά και πέρα από τσιμπήματα δεν είχα κάποια ενόχληση. Από λίγα που διάβασα στο ιντερνετ, φαίνεται μεταξύ άλλων και η ρακέτα να παίζει ρόλο στην προστασία από tennis elbow. Με δεδομένο ότι η Head μου ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το θέμα, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, ποιο σύγχρονο ή δεν έχει νόημα; Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω και πάλι να παίζω 1-2 φορές την εβδομάδα από 1-1:30 ώρα κάθε φορά (συνήθως μια ώρα την εβδομάδα).

    Ευχαριστώ
    Γιάννης

  2. #2
    Η εύκολη δύναμη σχεδόν πάντα σημαίνει και εντονότερους κραδασμούς λόγω αυξημένης σκληρότητας frame.
    Σε 1η φάση κράτα αν θες την παλιά σου ρακέτα, άλλαξε πλέγμα σε κάτι πιο μαλακό και σε λίγα κιλά πλεξίματος, δοκίμασε να βάλεις και κάποιο πολυκλωνο πλέγμα να δεις πως θα σε πάει.

    Αν σε απασχολεί η απώλεια δύναμης (που καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να το καλύψεις με καλύτερη τεχνική και όχι με μια σκληρή ρακέτα), απλά βάζοντας κάποιο μαλακότερο πλέγμα σε λίγα κιλά θα το αποκτήσεις.
    Αν πάλι δε σε καλύπτει, μπορείς να δοκιμάσεις να προσθέσεις λίγα γραμμάρια στο κεφάλι της ρακέτας σύμφωνα με τον οδηγό του Simplicious

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Το ιδανικό σενάριο, είναι να πάρεις μια ρακέτα με

    Stiffness κάτω από 62
    Vibration Frequency κάτω από 150Hz
    Αν τώρα δεν ξέρεις με τι balance/swingweight/mass παίζεις, καλό είναι να πάρεις μια αρκετά ελαφριά (ώστε να έχει περιθώρια τροποποίησης) και να την πας σε κάποιον ειδικό να στην κάνει match σε αυτή που έχεις.

    Αν δεν υπάρχει τέτοια οικονομική δυνατότητα, οι χορδές όπως σου είπε ο Δημήτρης είναι η δεύτερη λύση.

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Περιοχή
    Athens, melissia
    Μηνύματα
    8
    καλησπερα! θα συμφωνησω με τις απαντησεις των κυριων πιο πανω. αν δεν θελετε να ξοδευτειτε αμεσα με μια νεα ρακετα, δοκιμαστε στη παλια να βαλετε καποιο μαλακο πλεγμα, ιδανικα ενα υβριδικο με πολυεστερα στις mains και multifilament στις crosses. Συνδυαζει σπιν και feeling.
    η αλλη λυση εφοσον θελετε καινουργια ρακετα, ναι να κοιταξετε με οσο το δυνατο πιο χαμηλο stiffness και 300γρ. βαρος ειστε καλα ωστε αργοτερα να τη βαρυνετε τοποθετωντας βαρακια σε σωστα σημεια.

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yannis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Ξεκίνησα με το τέννις σε αρκετά μικρή ηλικία για μερικά χρόνια, στη συνέχεια έπαψα τις προπονήσεις και έπαιζα μόνο με φίλους και κάποια στιγμή το σταμάτησα τελείως για 2 χρόνια. Πέρσι ξεκίνησα και πάλι προπονήσεις όπου κατάλαβα ότι πολλά πράγματα έχουν πλέον αλλάξει ή εγώ τα είχα μάθει λάθος. Τέλος πάντων με δύο φορές τη βδομάδα μαθήματα και επειδή μου αρέσει και σαν άθλημα αποφάσισα να πάω και σε μια πιο σύγχρονη ρακέτα τη Babolat Pure Drive (είχα τη Head Radical Team Mid Plus από το 2009) αφού τη δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο "δυνατή" ήταν. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα έπαθα tennis elbow κατά τη διάρκεια της προπόνησης και από τότε το παράτησα τελείως αφού και ο πόνος δεν με άφησε ποτέ. Να σημειώσω ότι παράλληλα με το τέννις έκανα και τρεις φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, οπότε αυτό ίσως καθυστέρησε την ανάρρωση. Το προηγούμενο Σάββατο έπαιξα και πάλι μετά από έξι μηνες και ένιωθα τον αγκώνα να τσιμπάει και πάλι με την Babolat. Με το που άλλαξα στην παλιά ρακέτα, αμέσως κατάλαβα διαφορά και πέρα από τσιμπήματα δεν είχα κάποια ενόχληση. Από λίγα που διάβασα στο ιντερνετ, φαίνεται μεταξύ άλλων και η ρακέτα να παίζει ρόλο στην προστασία από tennis elbow. Με δεδομένο ότι η Head μου ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το θέμα, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, ποιο σύγχρονο ή δεν έχει νόημα; Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω και πάλι να παίζω 1-2 φορές την εβδομάδα από 1-1:30 ώρα κάθε φορά (συνήθως μια ώρα την εβδομάδα).

    Ευχαριστώ
    Γιάννης
    .
    Φίλε Γιάννη, η ρακέτα σου έχει "θεωρητικά" ιδανικά specs για να ξεκινήσεις, αλλά και παρόμοια με πολλές καινούργιες ρακέτες καθώς η νέα τάση τα τελευταία 2 χρόνια είναι προς πιο flexy ρακέτες σαν την παλιά που έχεις. Το "θεωρητικά" εντός εισαγωγικών πηγάζει από την προσωπική μου άποψη (αλλά και από αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό αλλά και άλλα φόρουμ από άλλους φίλους) ότι οι Head Radical παρά το χαμηλό stiffness που έχουν, έχουν παράλληλα κάποιους μυστήριους κραδασμούς που έχουν κάνει ζημιά σε πολλά χέρια... Για να διώξεις αυτούς τους κραδασμούς θα πρέπει να βάλεις κάποιο βάρος στο κεφάλι πχ. 3+3 γρ. στη θέση 10-2. Το πως γίνεται αυτό εύκολα μπορείς να το διαβάσεις ΕΔΩ. Αυτό θα σου δώσει και τη δύναμη που λείπει τώρα από την ρακέτα.

    Φυσικά, εφόσον έχεις και εσύ tennis elbow θα πρέπει να μείνεις μακριά από σκληρά πλέγματα.
    Μια λύση είναι το υβριδικό πλέξιμο με ένα μαλακό poly και με synthetic gut ή multi.
    Προσωπικά προτιμώ το ανάποδο από αυτό που προτείνει η φίλη Μυρτώ.
    Δηλαδή βάζω το μαλακό στις mains και το poly στις crosses.
    Σίγουρα χάνω λίγο σε spin αλλά έτσι γλυτώνω το φρενάρισμα από το notch (φάγωμα/λακούβιασμα) των μαλακών χορδών, καθώς όταν είναι στις mains συνεχίζουν να κινούνται και να επανέρχονται άνετα παρά το notch. Επίσης έχω ακόμα περισσότερη δύναμη και πιο "φιλικό" stringbed. Φυσικά πρόκειται περί προσωπικής προτίμησης. Τα πλέγματα είναι λίγο trial & error κατάσταση για να βρεις το ιδανικό σου.

    Ξεκίνα με αυτά τα δυο πράγματα (βάρος και χορδές) και βλέποντας...

    Υστ.: Btw του 2008 είναι η πιο "νέα" ρακέτα μου! Φυσικά έχω αγοράσει/δοκιμάσει πολλές αλλά τελικά κατέληξα στις "παλιές καλές" ... Σαν το κρασί ένα πράγμα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 10-06-20 στις 02:16

  6. #6
    Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω κάποια πράγματα σαν ομοιοπαθής.
    Πριν ασχοληθείς με ρακέτες, πρέπει να μάθεις να ζεις με το elbow. Αυτό σημαίνει ενδυνάμωση με ειδικές ασκήσεις τις μέρες που δεν παίζεις και απαραίτητα καλή προθέρμανση πριν τις προπονήσεις σου και σωστή αποθεραπεία μετά.
    Ο ίδιος ο τραυματισμός μπορεί να προέρχεται από overuse, κακή τεχνική και τέλος από λάθος επιλογή ρακέτας.
    Τίποτα δηλαδή που δεν αντιμετωπίζεται.
    Όσον αφορά τη ρακέτα, σε όσα σωστά είπαν οι φίλοι εδώ περί stiffness, vibration frequency, πλέγματος κτλ, να προσθέσω την παράμετρο του recoilweight, δηλαδή την "αντίσταση" της ρακέτας, στην περιστροφή της στον κατακόρυφο άξονα (γίνεται αναφορά στο υπέρ-ποστ του Μάνου) . Αυτό εξαρτάται από το βάρος, την ισορροπία αλλά και το swingweight. Δείχνει ουσιαστικά πόσο σταθερή είναι η ρακέτα στο χέρι σου, και επομένως πόσο λιγότερο επιβαρύνεται αυτό, στην προσπάθεια να τη συγκρατήσει κατά το χτύπημα. Πρακτικά κάνει τη ρακέτα να "απορροφά" την πρόσκρουση και να την αισθάνεσαι πιο άνετη.
    Ειδικά αν παίζεις backhand με το ένα χέρι, η ισορροπία θεωρώ ότι παίζει τον κύριο λόγο.
    Προσοχή λοιπόν στην επιλογή του εξοπλισμού. Κάποιες ρακέτες είναι απαγορευτικες για παιχνίδι και κάποιες απλά δεν χειροτερεύουν την κατάσταση.
    Θεωρητικά οι κλασικές βαρυτερες, οπισθοβαρεις, μαλακές ρακέτες είναι οκ. Μέχρι όμως να δυναμώσεις πάλι, ίσως θέλεις μια πιο ελαφριά. Προφανώς και υπάρχουν αρκετές, η μόνη όμως που έχω δοκιμάσει και καλύπτει όλα τα παραπάνω (και βέβαια με πολύ καλή απόδοση), με αποτέλεσμα να μην έχω πόνο μετά την προπόνηση, είναι η Prince Beast 98.
    Καλή επάνοδο στα γήπεδα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amarg1969 : 10-06-20 στις 12:31

  7. #7
    Ένας παράγοντας που δεν έχει αναφερθεί είναι το μέγεθος του grip.
    Αν το μέγεθος του grip είναι μικρότερο από το κανονικό επιβαρύνεται αφάνταστα όλο το χέρι από τον καρπό μέχρι τον ώμο προσπαθώντας να κρατήσουμε τη ρακέτα σταθερή στα χτυπήματα ειδικά στο backhand αλλά και στα forehand, service.
    Προσωπική εμπειρία όταν έπαιξα με δανική ρακέτα ίδια με τη δικιά μου αλλά με μικρότερο grip και την επόμενη δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου.
    Επίσης πολλοί γνωστοί με πρόβλημα στο χέρι με το που πήγαν σε μεγαλύτερο grip αισθάνθηκαν πολύ καλύτερα.

  8. #8
    Junior Member
    Εγγραφή
    04-09-2017
    Μηνύματα
    130
    Εγώ είχα μια Pure Drive Tour 2018 και ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με tennis elbow αλλά και με θέματα στον καρπό. Χορδή χρησιμοποιούσα HyperG στα 21-22 κιλά. Έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης, έβαλα επιαγκωνίδα, έκανα rest, αλλά μετά από 1 σετ παιχνιδιού άρχιζε ο πόνος κάθε φορά. Το πήρα απόφαση λοιπόν να πάω σε κάτι αρκετά πιο μαλακό, και πήγα τότε στην Prince Textreme Tour 100P, 62 RA, βούτυρο συγκριτικά με την Pure Drive. Ξεκινώντας λοιπόν να παίζω στο full(4-5 ματς τη βδομάδα)και κρατώντας την ίδια χορδή, όλες οι ενοχλήσεις εξαφανίστηκαν άμεσα. Μετά από καιρό κατέληξα στις Angell TC100 v3 63RA(πλεγμένη περί το 58) και δεν το μετανιώνω καθόλου. Ακόμη και η 70RΑ angell που έχω(πλεγμένη περί το 65) φαίνεται πολύ μαλακή μπροστά σε αυτές τις ρακετες, ίσως γιατί είναι και foam filled.

    Αρχικά ναι, χάνεις σε ταχύτητα μπάλας, αλλά κερδίζεις πολύ σε αίσθηση. Προσωπικά δε μπορώ να ξαναγυρίσω σε αυτή την αίσθηση "κούτσουρου" των 70-72 RA, κι ας παράγω πιο γρήγορες μπάλες. Για την ευχαρίστηση παίζω, δεν είμαι competitive παίκτης. Ως παθών λοιπόν, και επειδή φαίνεται να έχεις αρκετή ευαισθησία στον αγκώνα, θα σου έλεγα αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε άμεσα σε κάποια ρακέτα αρκετά πιο μαλακή, ώστε να μην έχεις και υποχρεωτικούς περιορισμούς ως προς τις χορδές που θα χρησιμοποιείς.

  9. #9
    Χμμμ, μάλιστα..., μου λύθηκαν και εμένα κάποιες απορίες

  10. #10
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-06-2020
    Μηνύματα
    101
    Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το τένις όντας ενεργός ποδοσφαιριστής. Βρίσκομαι σε σχετικά καλό επίπεδο έχοντας κερδίσει κ ένα τουρνουά εδώ στην Κεφαλονιά. Αφού άλλαξα διάφορες ρακέτες κ πλέγματα αποφάσισα να κάνω εδώ κ 2 μήνες κανονική επένδυση αγοράζοντας καινούργια. Πρόσεξα πολύ τα χαρακτηριστικά ώστε να είναι σε αυτό που θέλω. Μιλάμε για την Wilson Ultra (2020) 300gr. Πολύ καλή δυνατή ευέλικτη. Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι το stiffness. Έχει πολύ υψηλό, 73, το οποίο σημαίνει ότι όλοι οι κραδασμοί περνάνε στο χέρι μέχρι τον ώμο. Παίζω κ με ένα χέρι backhand. Κάθε φορά μετά από 1.30-2 ώρες παιχνίδι/προπόνηση πονάει και χειροτερεύει όταν προσπαθώ να κάνω την κίνηση του backhand. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αλλάζω ρακέτα ή προσπαθώ να βάλω ένα πλέγμα μαλακό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Φυσικά εκτός natural gut

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας