Καλησπέρα!

Ξεκίνησα με το τέννις σε αρκετά μικρή ηλικία για μερικά χρόνια, στη συνέχεια έπαψα τις προπονήσεις και έπαιζα μόνο με φίλους και κάποια στιγμή το σταμάτησα τελείως για 2 χρόνια. Πέρσι ξεκίνησα και πάλι προπονήσεις όπου κατάλαβα ότι πολλά πράγματα έχουν πλέον αλλάξει ή εγώ τα είχα μάθει λάθος. Τέλος πάντων με δύο φορές τη βδομάδα μαθήματα και επειδή μου αρέσει και σαν άθλημα αποφάσισα να πάω και σε μια πιο σύγχρονη ρακέτα τη Babolat Pure Drive (είχα τη Head Radical Team Mid Plus από το 2009) αφού τη δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο "δυνατή" ήταν. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα έπαθα tennis elbow κατά τη διάρκεια της προπόνησης και από τότε το παράτησα τελείως αφού και ο πόνος δεν με άφησε ποτέ. Να σημειώσω ότι παράλληλα με το τέννις έκανα και τρεις φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, οπότε αυτό ίσως καθυστέρησε την ανάρρωση. Το προηγούμενο Σάββατο έπαιξα και πάλι μετά από έξι μηνες και ένιωθα τον αγκώνα να τσιμπάει και πάλι με την Babolat. Με το που άλλαξα στην παλιά ρακέτα, αμέσως κατάλαβα διαφορά και πέρα από τσιμπήματα δεν είχα κάποια ενόχληση. Από λίγα που διάβασα στο ιντερνετ, φαίνεται μεταξύ άλλων και η ρακέτα να παίζει ρόλο στην προστασία από tennis elbow. Με δεδομένο ότι η Head μου ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το θέμα, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, ποιο σύγχρονο ή δεν έχει νόημα; Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω και πάλι να παίζω 1-2 φορές την εβδομάδα από 1-1:30 ώρα κάθε φορά (συνήθως μια ώρα την εβδομάδα).

Ευχαριστώ
Γιάννης