Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Ρακέτα για προστασία από tennis elbow?

  1. #21
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφω εδώ γιατί νομίζω ταιριάζει...
    Ψάχνεις την πιο φιλική ρακέτα και προσπαθείς να τη συνδυάσεις με το καλλίτερο πλέγμα.
    Πας να παίξεις απόγευμα μες τη χαρά, ανοίγεις καινούρια μπαλάκια για να β€œευχαριστηθείς” το παιχνίδι και όλα τέλεια μέχρι που τελειώνει το ζέσταμα.... Όταν ξεκινάει το παιχνίδι συνειδητοποιείς ότι όσο περνάει η ώρα κάτι δεν πάει καλά. Το χέρι σου ζορίζεται όλο και περισσότερο, χτυπάς με περισσότερη δύναμη και το spin όλο και λιγοστεύει ενώ η μπάλα β€œγλιστράει” πάνω στη ρακέτα. Ψάχνεις να βρεις τι φταίει... Πας σπίτι ανοίγεις τα μπαλάκια και διαπιστώνεις ότι μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού έχουν γίνει μούσκεμα από την υγρασία και έχει αυξηθεί το βάρος τους κατά 20%... Τις τελευταίες εβδομάδες η κατάσταση είναι τραγική....
    Τι λες τώρα!!!!!
    Μου έδωσες ιδέα!!!!!
    Να βρέχουμε τα μπαλάκια μπας και παίξουμε δηλ.
    Εδώ με "κλειδωμένα" 7-8 μποφώρ σερί τους τελευταίους μήνες τα κυνηγάμε τα μπαλάκια σαν ...κουνούπια!
    Γυρνάς σπίτι και μπαίνεις ο μισός δεξής στον πάγο με τα 50+ frame που έχεις βρει στο 2ωρο...

  2. #22
    φιλε μου μην ακουω κουταμαρες η babolat ισουται με elbow.ΟΛΕΣ Η BABOLAT!! ειδικα η drive ειναι πολυ stiff ρακετα.ΦΥΣΙΚΑ και να ξοδευτεις να αλλαξεις ρακετα.απλα μη κοιτας τι παιζει ο ραφα και ο ροτζερ και ο νοβακ.προσωπικα ξεκινησα τεννις με ενα πια παλιο μοντελο wilson 104 της σερενα ακομα η καλυτερη ρακετα που εχω παιξει.κοιτα το stifness και παιξε με καποια 100σταρα ρακετα αν δεν θελεις 104.απο κει και περα ΦΥΣΙΚΑ να διαλεξεις ενα πλεγμα μαλακο.εγω παιζω με το yonex poly tour pro και μου αρεσει πολυ σε μαλακοτητα.αλλα γουστα ειναι αυτα.και παιζω με τη wilson blade 98 v7 18x20.αλλα σου προτεινω μεγαλυτερο ανοιγμα οπως ειπα 100 σταρας.απο κει και περα τριτο σημαντικο ΦΥΣΙΚΑ να κανεις σωστα μαθηματα να μαθεις οσο πιο σωστες κινησεις.αλλιως ισως ολα τα παραπανω θα σε βοηθησουν αλλα λιγο.αυτα.

  3. #23
    Μια και αναφέρεται το θέμα αυτό στο tennis elbow και στις ρακέτες να ρωτήσω τη γνώμη σας.
    Το ιστορικό είναι απλό. Μέχρι λίγο πρίν το καλοκαίρι έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016. Δεν τη λες και φιλική στο χέρι.
    Πριν το καλοκαίρι δοκίμασα τη Yonex Vcore 100 μοντέλο 2021 και την πήρα (μεταχειρισμένη).
    Το πλέξιμο μου γενικά είναι με μαλακό πλέγμα (Yonex Polytour Pro) στα 24-25κ. Τελευταία το κατέβασα στα 23κ.
    Το πρόβλημα είναι ότι μετά την αλλαγή άρχισε μια αίσθηση στον κόνδυλο και τελευταία έχει αναπτυχθεί σε tennis elbow.
    Τι από όλα μπορεί να φταίει; Η ρακέτα; Η κακή τεχνική στο one hand backhand;
    Σίγουρα θα το ξεκουράσω, θα το δει και γιατρός ειδικευμένος σε αγκώνα, αλλά τι να κάνω με τη ρακέτα;
    Να κοιτάξω για κάποιο άλλο μοντέλο ή μάρκα;

  4. #24
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GregDel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και αναφέρεται το θέμα αυτό στο tennis elbow και στις ρακέτες να ρωτήσω τη γνώμη σας.
    Το ιστορικό είναι απλό. Μέχρι λίγο πρίν το καλοκαίρι έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016. Δεν τη λες και φιλική στο χέρι.
    Πριν το καλοκαίρι δοκίμασα τη Yonex Vcore 100 μοντέλο 2021 και την πήρα (μεταχειρισμένη).
    Το πλέξιμο μου γενικά είναι με μαλακό πλέγμα (Yonex Polytour Pro) στα 24-25κ. Τελευταία το κατέβασα στα 23κ.
    Το πρόβλημα είναι ότι μετά την αλλαγή άρχισε μια αίσθηση στον κόνδυλο και τελευταία έχει αναπτυχθεί σε tennis elbow.
    Τι από όλα μπορεί να φταίει; Η ρακέτα; Η κακή τεχνική στο one hand backhand;
    Σίγουρα θα το ξεκουράσω, θα το δει και γιατρός ειδικευμένος σε αγκώνα, αλλά τι να κάνω με τη ρακέτα;
    Να κοιτάξω για κάποιο άλλο μοντέλο ή μάρκα;
    Φίλε Greg, το έχω δει το θέμα, αλλά είπα να μην απαντήσω αμέσως για να δώσω "χώρο" στους νέους ειδήμονες.
    Μάλλον ασχολούνται με χριστουγεννιάτικες αγοροπωλησίες τώρα, δεν ευκαιρούν!!
    Αλλά για να πούμε την αλήθεια, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου παραπάνω!!
    "Το ιστορικό είναι απλό" όπως ακριβώς το λες. Εγώ θα το ονόμαζα και ως "το τίμημα (των λίγων μηνών) της δόξας" !!!
    Το έχω γράψει άλλωστε αρκετές φορές, "οι ρακέτες που παίζουμε καλύτερα είναι (σχεδόν πάντα) εκείνες που μας πληγώνουν" !!!
    Με λίγα λόγια, εάν είχες μείνει στο ωραίο παλιό ρακετάκι σου (Prince Warrior 100) και δεν είχες δελεαστεί από τις ανώτερες επιδόσεις με τα "κούτσουρα" που παίζεις 3 χρόνια τώρα, θα είχες χάσει σίγουρα μερικά σετ παραπάνω, αλλά θα είχες κερδίσει σε υγεία του χεριού... Σε κάθε περίπτωση, περαστικά και Καλές Γιορτές. Τι να κάνεις ξέρεις.. Το πιο ενεργό τμήμα του φόρουμ περιμένει τις αγγελίες σου!! Ελπίζω να την κράτησες την Prince... Εάν μάλιστα είχες δύο, ευχαρίστως σου αγοράζω τη μία!

  5. #25
    Junior Member
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Μηνύματα
    26
    Επειδή έχω και εγώ ευαισθησία στον ώμο, έχω επιλέξει την clash v2 100, ενώ κοιτούσα και την prince phantom. Συμπαίκτης μου με tennis elbow, αφού δοκίμασε την clash v2 100, την επέλεξε και εκείνος. Δεν με ενοχλουσε ουτε η head speed mp, οπότε ίσως να την δεις και αυτή. Καλή ανάρρωση σου εύχομαι

  6. #26
    Δυσκολη η απαντηση σχετικα με το tennis elbow. Εγω οταν ξεκινησα πριν 3 χρονια επαιξα με clash 100L (280γρ) V.1. Η ρακετα ειχε πολλους κραδασμους αλλα και η τεχνικη μου εντελλως αρχαριου. Πονουσε αρκετα συχνα το χερι οποτε αποφασισα και πηγα σε βαρυτερη ρακετα. yonex 98 (305γρ). Φορεσα και ενα μανικι συμπιεσης στο χερι αλλα οχι εξωφρενικα σφικτο. Πλεον δεν αντιμετωπιζω θεματα πονου.

    Στην clash δοκιμασα περιπου 20 πλεγματα και στην yonex περιπου 10. 23 κιλα η πλειοψηφια. Δεν ειδα οτι ειχε καποια διαφορα στο tennis elbow. Οποτε εχω καταληξει στο οτι μεγαλο ρολο παιζει η τεχνικη και η να ειναι σταθερη η ρακετα και με δυναμη. Το μανικι ακομα το φοραω. Με εχει βολεψει αρκετα μπορω να πω. Μπορω να παιξω και χωρις αλλα νιωθω λιγοτερη κουραση φορωντας το.

  7. #27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω και εγώ ευαισθησία στον ώμο, έχω επιλέξει την clash v2 100, ενώ κοιτούσα και την prince phantom. Συμπαίκτης μου με tennis elbow, αφού δοκίμασε την clash v2 100, την επέλεξε και εκείνος. Δεν με ενοχλουσε ουτε η head speed mp, οπότε ίσως να την δεις και αυτή. Καλή ανάρρωση σου εύχομαι
    Συμφωνω απολυτα για τη Clash V2 100.Υπαρχει ενας σνομπισμος για τη συγκεκριμενη ρακετα αλλα,αδιαφορω.
    Πολυ καλη ειναι επισης η παλια Yonex DR EZone 98 light που χρησιμοποιω εναλλαξ.Περασαν tennis elbow/shoulder.
    Yonex Poly tour pro στα 24 κιλα παντα.

  8. #28
    Junior Member
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Μηνύματα
    26
    Καλησπερα, μολις ειδα οτι μου εχεις απαντησει... Την σνομπαρουν επειδη ειναι πολυ μαλακη και δεν νιωθεις την μπαλα; Ο,τι και να κανω δεν ποναει ο ωμος μου, οσο δυνατα και να χτυπησω.

    Με την pure drive καταφερα σε 15' να παθω τενοντιτιδα και να μεινω με φακελο για 10 μερες. Απιστευτος πονος, νομιζα οτι επαθα ρηξη στροφικου πεταλου. Ενω 2 ωρες με την clash και δεν νιωθω τιποτα !

  9. #29
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .


    Φίλε Greg, το έχω δει το θέμα, αλλά είπα να μην απαντήσω αμέσως για να δώσω "χώρο" στους νέους ειδήμονες.
    Μάλλον ασχολούνται με χριστουγεννιάτικες αγοροπωλησίες τώρα, δεν ευκαιρούν!!
    Αλλά για να πούμε την αλήθεια, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου παραπάνω!!
    "Το ιστορικό είναι απλό" όπως ακριβώς το λες. Εγώ θα το ονόμαζα και ως "το τίμημα (των λίγων μηνών) της δόξας" !!!
    Το έχω γράψει άλλωστε αρκετές φορές, "οι ρακέτες που παίζουμε καλύτερα είναι (σχεδόν πάντα) εκείνες που μας πληγώνουν" !!!
    Με λίγα λόγια, εάν είχες μείνει στο ωραίο παλιό ρακετάκι σου (Prince Warrior 100) και δεν είχες δελεαστεί από τις ανώτερες επιδόσεις με τα "κούτσουρα" που παίζεις 3 χρόνια τώρα, θα είχες χάσει σίγουρα μερικά σετ παραπάνω, αλλά θα είχες κερδίσει σε υγεία του χεριού... Σε κάθε περίπτωση, περαστικά και Καλές Γιορτές. Τι να κάνεις ξέρεις.. Το πιο ενεργό τμήμα του φόρουμ περιμένει τις αγγελίες σου!! Ελπίζω να την κράτησες την Prince... Εάν μάλιστα είχες δύο, ευχαρίστως σου αγοράζω τη μία!
    Γέλασα γιατί διάβασα εδώ "... έπαιζα με Babolat Pure Aero + μοντέλο 2016" και λέω: Ρε συ σαν εμένα αυτός!
    Ε και ήμουν εγώ!
    Ξέχασα που το έγραψα και δεν είδα και την απάντηση.
    Αν οι Prince αχ... τις έδωσα πιο πολύ για να παιχτούν και να μη κάθονται μόνες τους... κρίμα που δεν τις κράτησα...
    Βέβαια η αλήθεια είναι ότι με την Aero ποτέ δεν είχα θέμα...
    Τώρα άλλαξα τελευταία το backhand σε 2 χέρια και βελτιώθηκε θεαματικά το όλα θέμα... η ενόχληση υπάρχει αλλά καμιά σχέση με τον πόνο που έπιανε όλο το χέρι.

    Και πάλι αχ βαχ για τις Warrior...

  10. #30
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, μολις ειδα οτι μου εχεις απαντησει... Την σνομπαρουν επειδη ειναι πολυ μαλακη και δεν νιωθεις την μπαλα; Ο,τι και να κανω δεν ποναει ο ωμος μου, οσο δυνατα και να χτυπησω.

    Με την pure drive καταφερα σε 15' να παθω τενοντιτιδα και να μεινω με φακελο για 10 μερες. Απιστευτος πονος, νομιζα οτι επαθα ρηξη στροφικου πεταλου. Ενω 2 ωρες με την clash και δεν νιωθω τιποτα !
    Τη σνομπαρουν λογω χαμηλου βαρους.Τη θεωρουν παιδικη.Το μονο αρνητικο στη Clash ειναι οτι μερικες φορες στερειται control.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας