Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ποιοτικός έλεγχος ρακετών - Πόσο κοντά είναι εργοστασιακές τιμές με τις πραγματικές;

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Ποιοτικός έλεγχος ρακετών - Πόσο κοντά είναι εργοστασιακές τιμές με τις πραγματικές;

    Γνωστός μου και πολύ υψηλού επιπέδου κλαμπερ είχε δύο ρακέτες Wilson Pro Staff RF97, αυτές που και καλά "σχεδίασε" ο Φέντερερ. Μονίμως παραπονούνταν οτι με την μια εκ των δύο δυσκολευόταν να σερβίρει καλά, να βγάλει αρκετή δύναμη στα χτυπήματα και κουραζόταν περισσότερο. Μου έδωσε λοιπόν τις ρακέτες του και τις μέτρησα και έχουν διαφορά 11 kg/cm2 στο swingweight. Ο ονομαστικός μέσος όρος που δίνει η Wilson είναι 335. Η μία είχε 330, η άλλη 341. Προφανώς τον βόλευε αυτή με το 330 καθώς 11 πόντοι στο swingweight είναι αρκετά αισθητοί.

    Δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου αλλά γνωρίζω κατόπιν πληροφόρησης πως υπάρχουν ανεκτές διαβαθμίσεις στα χαρακτηριστικά ίδιων μοντέλων λόγω κατασκευαστικών ανακριβών. Γιαυτό άλλωστε και αρκετοί παίκτες και ερασιτέχνες πηγαίνουν τις ρακέτες τους για matching στους ειδικούς. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αλλά έλα που το επιθυμητό swingweight είναι 330 και η ρακέτα έχει 341. Θα μου πεις, 335 αγόρασες, και θα πω, ναι αλλά εσύ το 341 το κάνεις 335 ? Πόσο μπογιά και grommet θα ξύσεις για να γίνει.

    Και κάπου εδώ τραβάω προσωπικά τη διαχωριστική γραμμή από την πεπατημένη άποψη οτι η μεταβλητότητα στις κατασκευαστικές παραμέτρους είναι ανεκτή. Όχι δεν είναι. Για ρακέτες που πωλούνται (στην κυκλοφορία τους) στα 250 ευρώ, και που τόσο το κόστος κατασκευής τους όσο και τα υλικά, δεν δικαιολογούν την τιμή, τέτοιες μεταβλητότητες δεν θα πρέπει να είναι ανεκτές. Γιατί αν ήταν 2 η 3 πόντους, δεν είχε νόημα να κάνεις matching εκτός αν είσαι αθλητής. Αλλά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες διαφορές που κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στα ερασιτεχνικά χέρια, τότε μιλάμε για κατάσταση που έχει ξεφύγει. Αν φτάσαμε στο σημείο ερασιτέχνες να αγοράζουν ρακέτες των 250 ευρώ και να χρειάζεται να τις πάνε σε ειδικό για matching, μάλλον μας έχουν πιάσει όλους κορόιδα εταιρείες όπως η Wilson, Head, Yonex, Babolat κτλ αφού μέσα στις εξεφτελιστικές αυτές τιμές, δεν φαίνεται να παίζει καθόλου ποιοτικός έλεγχος ...

    ΥΓ: Για να μην βγουν και πουν μερικοί οτι κράζω εσκεμμένα την Wilson, και οι δικές μου οι Yonex Ezone DR98 ήρθαν με 4 πόντους διαφορά μεταξύ τους αλλά δεν το κάνω θέμα γιατί είμαι fanboy της yonex. :P
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 25-05-20 στις 01:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας