Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ρακετες Angel

  1. #1

    Ρακετες Angel

    Γνωρίζει κάποιος για τις ρακέτες Angel έχει δοκιμάσει κάποια custom ρακέτα της Angel;

    Χάζευα στο ίντερνετ και τις ανακάλυψα τυχαία..και δείχνουν μια χαρά για μια custom επιλογή.

    Όποιος έχει κάποια γνώμη ευχαρίστως να ακούσω.

    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Έχω 2 ANGELL TC-100 63 RA απο τον Οκτώβριο του 2018. Όσο αφορά την custom επιλογή μου ζήτησα τις ίδιες προδιαγραφές με την babolat pure drive (2015) γιατί αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο στο tennis elbow που έπαθα ήμουν πολύ ευχαριστημένος απο το παιχνίδι της. Η σειρά ΤC της ANGELL είναι foamfilled, είναι εξαιρετικά φιλικές στο χέρι. Πέρα απο αυτό προσωπικά βρήκα τη ρακέτα μου... τέλος οι πειραματισμοί, η ρακέτα τα σπάει σε όλα τα επίπεδα. Πρέπει να ξεπεράσεις το γεγονός ότι θα σε κοιτάνε περίεργα με αυτό το μαύρο-χάλκινο πράμα που κρατάς, μια άγνωστη μάρκα στη συντριπτική πλειοψηφία εδώ στην Ελλάδα. Στο forum του tennis warehouse αν έχεις όρεξη και χρόνο έχει πολύ πληροφορία, 449 σελίδες σχόλια για τη συγκεκριμένη μάρκα.
    Πρέπει να σου πώ ότι πριν βάλω την παραγγελία μου είχα ερωτήσεις για το πώς θα διαμορφώσω την ρακέτα μου σαν την pure drive με βοήθησε ιδιαίτερα ο ίδιος ο Paul Angell, όχι επειδή είμαι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι η τακτική του Paul να έχει άμεση επικοινωνία με τους πελάτες του. Αν διαβάσεις το forum θα δείς ότι δύσκολα κάποιος αλλάζει ρακέτα μετά την Angell.
    Ένα θεματάκι που υπάρχει είναι τα πολύ υψηλά μεταφορικά, 30 λίρες δεν τα λες λίγα. Αν έχεις σκοπό και το αποφασίσεις να κάνεις την δοκιμή θα σε συμβούλευα να πάρεις και τον μεγάλο σάκο, εξαιρετική ποιότητα και πολύ μουράτος !
    :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dxrysiko : 01-04-20 στις 08:58

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dxrysiko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 2 ANGELL TC-100 63 RA απο τον Οκτώβριο του 2018. Όσο αφορά την custom επιλογή μου ζήτησα τις ίδιες προδιαγραφές με την babolat pure drive (2015) γιατί αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο στο tennis elbow που έπαθα ήμουν πολύ ευχαριστημένος απο το παιχνίδι της. Η σειρά ΤC της ANGELL είναι foamfilled, είναι εξαιρετικά φιλικές στο χέρι. Πέρα απο αυτό προσωπικά βρήκα τη ρακέτα μου... τέλος οι πειραματισμοί, η ρακέτα τα σπάει σε όλα τα επίπεδα. Πρέπει να ξεπεράσεις το γεγονός ότι θα σε κοιτάνε περίεργα με αυτό το μαύρο-χάλκινο πράμα που κρατάς, μια άγνωστη μάρκα στη συντριπτική πλειοψηφία εδώ στην Ελλάδα. Στο forum του tennis warehouse αν έχεις όρεξη και χρόνο έχει πολύ πληροφορία, 449 σελίδες σχόλια για τη συγκεκριμένη μάρκα.
    Πρέπει να σου πώ ότι πριν βάλω την παραγγελία μου είχα ερωτήσεις για το πώς θα διαμορφώσω την ρακέτα μου σαν την pure drive με βοήθησε ιδιαίτερα ο ίδιος ο Paul Angell, όχι επειδή είμαι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι η τακτική του Paul να έχει άμεση επικοινωνία με τους πελάτες του. Αν διαβάσεις το forum θα δείς ότι δύσκολα κάποιος αλλάζει ρακέτα μετά την Angell.
    Ένα θεματάκι που υπάρχει είναι τα πολύ υψηλά μεταφορικά, 30 λίρες δεν τα λες λίγα. Αν έχεις σκοπό και το αποφασίσεις να κάνεις την δοκιμή θα σε συμβούλευα να πάρεις και τον μεγάλο σάκο, εξαιρετική ποιότητα και πολύ μουράτος !
    :-)
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ήδη το ψάχνω στο TW forum και βρίσκω αρκετά reviews και πληροφορίες σχετικά θεωρώ ότι αξίζει!

    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antartis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος για τις ρακέτες Angel έχει δοκιμάσει κάποια custom ρακέτα της Angel;

    Χάζευα στο ίντερνετ και τις ανακάλυψα τυχαία..και δείχνουν μια χαρά για μια custom επιλογή.

    Όποιος έχει κάποια γνώμη ευχαρίστως να ακούσω.

    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    .
    Προσωπικά έχω παίξει μόνο με την Angell TC 97 18x20 63 RA.
    Εκείνη την εποχή, περίπου 3 χρόνια πριν, έπαιζα στάνταρτ με την Head IG Prestige MP 18x20. Αυτό που παρατήρησα ήταν πως οι ρακέτες ήταν ολόιδιες και στο σχέδιο του frame και στο παίξιμο. Η μόνη διαφορά που βρήκα ήταν ότι τη δική μου Prestige την είχα πάρει εδώ στο δικό μας forum σχεδόν ολοκαίνουργια με 50 ευρώ, ενώ ο φίλος είχε πάρει τη δική του από την μουράτη Angell κοντά στα 200...

    Όσο για τα σχόλια για τις ρακέτες τις Angell στο forum του Tennis Warehouse θα σου πρότεινα να μη δώσεις καμία σημασία.

    Ελλείψει διαφημιστικού budget ο Paul Angell (ο οποίος όπως ίσως κατάλαβες και από το σχόλιο του φίλου dxrysiko ενδιαφέρεται πάρα πολύ για το PR και τη «φτηνή» προώθηση της προσωπικής εταιρείας του), είχε ξαμολήσει στο forum του Tennis Warehouse (Talk Tennis) διάφορους χρήστες (μπορεί να ήταν και ο ίδιος από πίσω από κάποιους λογαριασμούς) οι οποίοι εμφανίζονταν σε οποιοδήποτε θέμα άνοιγε κάποιος και έγραφαν «πάρε Angell», «η Angell είναι ανώτερη», κλπ κλπ.

    Το θέμα είχε καταντήσει τόσο γελοίο, μέχρι που είχα σκεφτεί να στείλω mail στην ίδιο τoν Angell να τους μαζέψει. Τελικά με κάτι «τάπες»και «κυνηγητό» που έφαγαν και από μένα και από άλλους χρήστες ευτυχώς το έκοψαν τελευταία. Ειδικά το ρεζιλίκι με τις φωτογραφίες από τη βιδωτή πλαστική λαβή που έχουν οι ρακέτες Angell, αντί για κανονικό hairpin, λες και είναι σκουπόξυλα, είχε μεγάλη πλάκα!

    ---------------------------------

    EDIT: Πριν πάρεις μια Angell, ρίξε μια ματιά και στη συζήτηση ΕΔΩ! Η ρακέτα δε φτιάχνεται από την αρχή custom στα μέτρα σου. Απλά παίρνει "βαρίδια" σε διάφορα μέρη για να έρθει στα χαρακτηριστικά που ζήτησες. Το ίδιο που μπορείς δηλαδή να κάνεις και εσύ μόνος σου πολύ εύκολα, με οποιαδήποτε ρακέτα, με τον τρόπο που έχει περιγραφεί αναλυτικά ΕΔΩ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 02-04-20 στις 13:49

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Προσωπικά έχω παίξει μόνο με την Angell TC 97 18x20 63 RA.
    Εκείνη την εποχή, περίπου 3 χρόνια πριν, έπαιζα στάνταρτ με την Head IG Prestige MP 18x20. Αυτό που παρατήρησα ήταν πως οι ρακέτες ήταν ολόιδιες και στο σχέδιο του frame και στο παίξιμο. Η μόνη διαφορά που βρήκα ήταν ότι τη δική μου Prestige την είχα πάρει εδώ στο δικό μας forum σχεδόν ολοκαίνουργια με 50 ευρώ, ενώ ο φίλος είχε πάρει τη δική του από την μουράτη Angell κοντά στα 200...

    Όσο για τα σχόλια για τις ρακέτες τις Angell στο forum του Tennis Warehouse θα σου πρότεινα να μη δώσεις καμία σημασία.

    Ελλείψει διαφημιστικού budget ο Paul Angell (ο οποίος όπως ίσως κατάλαβες και από το σχόλιο του φίλου dxrysiko ενδιαφέρεται πάρα πολύ για το PR και τη «φτηνή» προώθηση της προσωπικής εταιρείας του), είχε ξαμολήσει στο forum του Tennis Warehouse (Talk Tennis) διάφορους χρήστες (μπορεί να ήταν και ο ίδιος από πίσω από κάποιους λογαριασμούς) οι οποίοι εμφανίζονταν σε οποιοδήποτε θέμα άνοιγε κάποιος και έγραφαν «πάρε Angell», «η Angell είναι ανώτερη», κλπ κλπ.

    Το θέμα είχε καταντήσει τόσο γελοίο, μέχρι που είχα σκεφτεί να στείλω mail στην ίδιο τoν Angell να τους μαζέψει. Τελικά με κάτι «τάπες»και «κυνηγητό» που έφαγαν και από μένα και από άλλους χρήστες ευτυχώς το έκοψαν τελευταία. Ειδικά το ρεζιλίκι με τις φωτογραφίες από τη βιδωτή πλαστική λαβή που έχουν οι ρακέτες Angell, αντί για κανονικό hairpin, λες και είναι σκουπόξυλα, είχε μεγάλη πλάκα!

    Η αλήθεια είναι ότι και στο site του μιλάει για την προβολή συνέχεια αυτό φαίνεται γενικά..μου έδωσε καλή εντύπωση το να σου φτιάξει μια ρακέτα στα μέτρα σου όπως τις θες κτλ...
    Παίζω με Pro Staff 97L τώρα και ψάχνομαι για να μεγαλώσω το sweet spot στο ίδιο μέγεθος κεφαλής..εχω κοιτάξει και τις yonex έχω ψαχτει και για τις Fischer ειδικά αυτη που λες σε άλλα posts την vacuum pro αλλά δεν την έχω βρει σε 320 γραμμάρια μόνο στα 330 γραμμάρια.το μεγαλύτερο sweet spot που βρήκα σύμφωνα με το συγκριτικό εργαλείο στο tennis warehouse είναι της Pro Staff RF97 αλλά είναι πολύ βαριά...

    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Η μόνη περίπτωση να έχεις μεγαλύτερο sweetspot με την ίδια αίσθηση είναι η Blade 16x19 CV, έχω και τις δύο και παίζω με αυτές. 'Οσο για τις Angel σε 97άρι κεφάλι δεν θα βρεις αυτό που ψάχνεις! Η συγκεκριμένη ρακέτα, αν το ψάξεις θα δεις ότι έχει μεγαλύτερη ποσόστοση γραφίτη από όλες τις άλλες! Γι' αυτό έχει αυτή τη δεμένη αίσθηση. Αλλά από την άλλη ενώ το stiffnes είναι χαμηλό, η αίσθηση που παίρνεις είναι μιας πολύ "δεμένης" ρακέτας με απόλυτο control αλλά μικρό sweetspot! Γι΄αυτό τη λάτρεψαν παίκτες και προπονητές! Η Κ7 είναι λογικά πιο γήινη αλλά 98. Για μένα πάρε τη Blade και όποτε είσαι ξεκούραστος παίζεις με την 97L και όποτε είσαι κουρασμένος με τη Blade!

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Ρε παιδιά, έχω κάτσει και έχω γράψει 10.000 λέξεις ακριβώς για αυτό το πράγμα. Πως να βελτιώνουμε μια ρημάδα ρακέτα, που κατά άλλα μας αρέσει, αλλά μας χαλάνε 1-2 πράγματα σε αυτή και να μην την πουλάμε για να πάρουμε μια άλλη στη τύχη, μπας και μας αρέσει καλύτερα.... antartis με σκοτώνεις με αυτή την κουβέντα!

    Τελος πάντων, το sweetspot μεγαλώνει με 3+3 γρ. βάρος στο 9-3 ή καλύτερα στην περίπτωση της 97S στη θέση 10:30 - 1:30. Βάλε τα παίξε και δες. Σιγά την πυρηνική φυσική. Άσε που ρακέτα με swingweight 315 είναι για να παίζεις σε παιδότοπο...

  8. #8
    Δάσκαλε μην γκρινιάζεις...Λες να μην έχω δοκιμάσει? το βάρος που θα βάλει στο 9-3 πρέπει να είναι κάτω από 1,5 γραμμάριο στην κάθε μεριά. Διαφορετικά, γίνεται μεν σταθερή αλλά βαραίνει πολύ η ρακέτα και χάνει την άνεση της αιώρησης. Η Blade έχει τεράστιο sweetspot μπροστά στην 97L και την ίδια αίσθηση. Αφού ξέρεις, δεν αφήνω κάτι στην τύχη και παίζω ήδη πάνω από 2 χρόνια με τη ρακέτα...

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Δημητρη με 6 γρ στο 9-3 το sw θα παει στο 325. Μια χαρά θα ειναι.
    Και στο 10-2 θα πάει 328. Αλλωστε δοκιμες ειναι με νομισματακια....

    Έκανα λάθος στο προηγούμενο post,είπα για την 97S.
    H 97L είναι για 10-2 ή 9-3 μόνο. Έχει "θεματα" με το twistweight που δεν είναι και κανένα ψηλό...

    Σίγουρα η Blade 16x19 CV που προτείνεις είναι ανώτερη ρακέτα (σε sweetspot, flex, vibrations) από τη Pro Staff 97L που έχει τώρα ο antar...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-04-20 στις 12:38

  10. #10
    Αν η ρακέτα έχει παχύ κεφάλι (π.χ. yonex isometric) και όχι αυγοειδές (π.χ. heads) τότε μπορείς το βάρος να το βάλεις λίγο πιο κάτω από τα 9-3 (8 - 4) για να μη ξεφύγει πολύ το swingweight. Πάντως αυτή η εμμονή μη ξεφύγει το swingweight είναι αδικαιολόγητη σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Καλό κάνει η βαριά ρακέτα. Και μεγαλύτερη ροπή αδράνειας παρουσιάζει ώστε να μην μεταφέρεται η κρούση στο χέρι και καλύτερα αποφορά τους κραδασμούς γιατί έχει περισσότερη μάζα να διοχετευτεί η ενέργεια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας