Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Παρεμφερές πλέγμα με το φυσικό έντερο.

  1. #1

    Παρεμφερές πλέγμα με το φυσικό έντερο.

    Καλησπέρα στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πλέγμα είναι παρεμφερές με το φυσικό έντερο τόσο σε δύναμη αλλά και σε άνεση. Προσωπικά πρόσφατα δοκίμασα το υβριδικό φυσικό έντερο με luxilon alum power rough αλλά η τιμή του φυσικού εντέρου κρίνεται απαγορευτική.

    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Αυτό που είναι πιο κοντά είναι το πολύκλωνο.
    Τη δύναμη, την άνεση και τον έλεγχο τα ρυθμίζεις ανάλογα με την τάση που πλέκεις τη ρακέτα καθώς επίσης και με το πάχος της χορδής που επιλέγεις.
    Ξεκίνα με φτηνότερες γιατί ξεφτίζουν και σπάνε εύκολα μέχρι να καταλήξεις στα παραπάνω.

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που είναι πιο κοντά είναι το πολύκλωνο.
    Τη δύναμη, την άνεση και τον έλεγχο τα ρυθμίζεις ανάλογα με την τάση που πλέκεις τη ρακέτα καθώς επίσης και με το πάχος της χορδής που επιλέγεις.
    Ξεκίνα με φτηνότερες γιατί ξεφτίζουν και σπάνε εύκολα μέχρι να καταλήξεις στα παραπάνω.
    Έχω βάλει ήδη πάνω στη ρακέτα το υβριδικό πλεγμένο στα 24 κιλά απλά όταν θα ερθει η ώρα να αλλάξω πλέγμα ψάχνω κάτι παρόμοιο με το φυσικό έντερο αλλά πολύ πιο φθηνό και όσο το ψάχνω δεν βρίσκω άκρη.ευχαριστώ για την συμβουλή θα το ψάξω!

    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antartis87 : 27-02-20 στις 09:38

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antartis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πλέγμα είναι παρεμφερές με το φυσικό έντερο τόσο σε δύναμη αλλά και σε άνεση. Προσωπικά πρόσφατα δοκίμασα το υβριδικό φυσικό έντερο με luxilon alum power rough αλλά η τιμή του φυσικού εντέρου κρίνεται απαγορευτική.
    Νομίζω πως το λέει και η λέξη! Πιο κοντά στο Natural Gut είναι το Synthetic Gut!
    Προσωπικά θεωρώ το Synthetic Gut μια top κατηγορία πλέγματος για τους περισσότερους Club players.
    Εκτός εάν κάποιος είναι τύπος που το κόβει στη μια ώρα. Και πάλι όμως υπάρχουν πάχη μέχρι και 1.40 mm.
    Δύναμη, τεράστια αντοχή στη διατήρηση της τάσης και μαλακό και άνετο όσο πρέπει για να μη σκοτώνεσαι...
    Και τα multi όπως λέει και ο συνάδελφος είναι επίσης κοντά, αλλά δεν έχουν τη μεγάλη αντοχή και την οικονομική τιμή των S.G.
    Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα καλό Synthetic στα 1.35 mm.

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το λέει και η λέξη! Πιο κοντά στο Natural Gut είναι το Synthetic Gut!
    Προσωπικά θεωρώ το Synthetic Gut μια top κατηγορία πλέγματος για τους περισσότερους Club players.
    Εκτός εάν κάποιος είναι τύπος που το κόβει στη μια ώρα. Και πάλι όμως υπάρχουν πάχη μέχρι και 1.40 mm.
    Δύναμη, τεράστια αντοχή στη διατήρηση της τάσης και μαλακό και άνετο όσο πρέπει για να μη σκοτώνεσαι...
    Και τα multi όπως λέει και ο συνάδελφος είναι επίσης κοντά, αλλά δεν έχουν τη μεγάλη αντοχή και την οικονομική τιμή των S.G.
    Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα καλό Synthetic στα 1.35 mm.
    Από μια μικρή έρευνα που έκανα βρήκα αυτά

    https://www.tenniswarehouse-europe.c...GF125R-EN.html

    https://www.tenniswarehouse-europe.c...SGSR17-EN.html

    https://www.tenniswarehouse-europe.c...-KSP17-EN.html

    https://www.tenniswarehouse-europe.c...PLX17S-EN.html

    Ποιο πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο σε συνδυασμό με το allu power rough 1.25?



    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το λέει και η λέξη! Πιο κοντά στο Natural Gut είναι το Synthetic Gut!
    Το πρώτο συνθετικό πλέγμα που βγήκε σε αντικατάσταση του φυσικού εντέρου ήταν μονόινο νήμα nylon και το ονόμασαν ...synthetic gut και από τότε του έμεινε το όνομα!
    Βέβαια τώρα στα syntetic guts το μονόινο χρησιμοποιείται σαν πυρήνας ο οποίος είναι επικαλυμμένος με άλλα υλικά για να μη σπάει τόσο εύκολα.
    Λόγω κατασκευής το multi υπερτερεί στο ότι είναι πιο μαλακό και φιλικό για ένα κουρασμένο χέρι άρα είναι λίγο πιο κοντά στο natural. Κατά τ α άλλα συμφωνούμε απόλυτα

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο συνθετικό πλέγμα που βγήκε σε αντικατάσταση του φυσικού εντέρου ήταν μονόινο νήμα nylon και το ονόμασαν ...synthetic gut και από τότε του έμεινε το όνομα!
    Βέβαια τώρα στα syntetic guts το μονόινο χρησιμοποιείται σαν πυρήνας ο οποίος είναι επικαλυμμένος με άλλα υλικά για να μη σπάει τόσο εύκολα.
    Λόγω κατασκευής το multi υπερτερεί στο ότι είναι πιο μαλακό και φιλικό για ένα κουρασμένο χέρι άρα είναι λίγο πιο κοντά στο natural. Κατά τ α άλλα συμφωνούμε απόλυτα
    Ναι Κωνσταντίνε, εννοείται συμφωνούμε.
    Το μόνο που δεν μοιάζουν τα multi με τα natural είναι η αντοχή...
    Ενώ τα syntetic έχουν την ίδια με τα natural.

    @antartis87
    Μην πάρεις 1.25! Τουλάχιστον 1.30. Μην πάρεις για αρχή κουλούρα. Πάρε φακελάκι και δες εάν σου κάνει.
    Btw εάν πάρεις το Tecnifibre Synthetic Gut 1.35/15L και μένεις Αθήνα και δεν σου αρέσει, σου παίρνω εγώ την μισή κουλούρα με 22€.

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που δεν μοιάζουν τα multi με τα natural είναι η αντοχή...
    Μιας και πιάσαμε αυτή τη κουβέντα για τα natural guts...
    Έχω φίλο φανατικό με αυτά τα πλέγματα ο οποίος αντιμετωπίζει τεράστιο πρόβλημα όταν παίζουμε βράδυ τώρα το χειμώνα. Έχει τύχει να του κοπεί καινούριο πλέγμα μετά από μια ώρα παιχνιδιού.
    Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός ή αν το συγκεκριμένο που αγοράζει ή όλα τα natural έχουν αυτό το πρόβλημα με το κρύο ή πιθανόν την αυξημένη υγρασία.

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη TUPAC_RIP
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Περιοχή
    Καλλιθέα Ηλικία:........... 30 ετών
    Μηνύματα
    93
    Γιατί είναι τόσο φθηνές ( <50€) οι κουλούρες 200m των συνθετικών;!!!
    Τις προάλλες αγόρασα για πρώτη φορά το αγαπημένο μου πλέγμα (Yonex Poly Tour Pro 1.25) σε κουλούρα 98€!

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TUPAC_RIP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι τόσο φθηνές ( <50€) οι κουλούρες 200m των συνθετικών;!!!
    Το κόστος παραγωγής είναι αστείο.
    Δες εδώ ένα δείγμα
    https://www.alibaba.com/product-deta...47cb33e2fhEdmQ
    Από κει και πέρα ανάλογα με το logo που μπαίνει και το promotion τα κέρδη είναι τρελά...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας