Κατ'αρχήν, χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

Ομολογώ πως πέτυχα το φόρουμ κατά τύχη και όντας ακόμη πιο τυχερός, διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία γύρω από το τί πραγματικά θεωρείται καλή ρακέτα κυρίως στο θέμα του simplicius για την ρακέτα του Παγδατή αλλά και στον οδηγό επιλογής ρακέτας.
Για να μη μακρηγορώ, η κόρη μου που κλείνει σε λίγο καιρό τα 14 (μικρόσωμη, ύψος περίπου 1.50 και βάρος 35 κιλά, κι έχει και κάτι ζόρια με σκολίωση, κάτι το οποίο στην ουσία δεν πολυεπιτρεπει το τένις αλλά μια και δεν ασχολείται έντονα μας το επέτρεψαν), ψάχνει ρακέτα. Είναι αρκετά αρχάρια, μια και κάνει περίπου 3 μήνες μαθήματα.
Άσχετη αυτή, δίνει βάση μόνο στα χρώματα (και στη Wilson λόγω Τσιτσιπά) αλλά εξίσου άσχετος κι εγώ, έχω χαθεί στον κυκεώνα του μάρκετινγκ, των άρθρων τύπου "η καλύτερη ρακέτα για αρχάριους του 2019",κλπ.
Ο δάσκαλος πρότεινε ρακέτα 102-107 ιντσών με λαβή 1-2 και βάρος περίπου μέχρι 270 γρ.
Θα ρωτήσετε φυσικά, "πόσα δίνεις αγαπητέ?". Δεν είμαι σίγουρος φίλοι μου. Δεν ξέρω αν όντως θα ασχοληθεί περαιτέρω ώστε να επενδύσω σε κάτι ακριβό κι απ την άλλη δεν ξέρω αν βρίσκεις κάτι αξιοπρεπές με λιγότερα από 80 ευρώ.
Ενδεικτικά, γύρω στο 100ρικο βρήκα την Head Challenge Lite (107 ίντσες) ενώ στην ίδια αρέσει η Wilson Federer Pro 105. Χθες διάβασα και για ένα παλαιότερο μοντέλο της Wilson, την Hammer H6 103 ιντσών (αυτή τη βρήκα 85 ευρώ). Κύριο μέλημα μου πάντως είναι να είναι η ρακέτα άνετη για την κοπελιά αλλά και να τη βοηθήσει να εξελιχθεί.
Καταλαβαίνω ότι πολύ πιθανό όλες οι άνω επιλογές να είναι άκυρες σύμφωνα με τα κριτήρια των έμπειρων μελών.
Μπορώ να ελπίζω σε κάποια γνώμη - πρόταση σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να με συμπαθάτε για το "σεντόνι".

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk