Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ρακέτα δώρο

  1. #1

    Ρακέτα δώρο

    Καλησπέρα σε όλους!

    Θέλω τη βοήθεια σας στο να επιλέξω μια πολύ καλή ρακέτα για δώρο. Προορίζεται για άντρα 40 ετών ο οποίος παίζει τέννις εδώ και 5 χρόνια. Τον τελευταίο χρονο, κάνει ιδιαίτερα μαθήματα, άρα το επίπεδο του είναι αρκετά καλό. Το budget είναι μέχρι 500 ευρώ.

    Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    17-03-2016
    Μηνύματα
    191
    Τα 500 ευρώ είναι πάρα πολλά. Παίρνεις 2 ρακέτες και θήκη με αυτά τα λεφτά. Πρέπει να γνωρίζετε το μέγεθος του γκριπ του οπωσδήποτε όμως. Μια καλή safe επιλογή είναι αυτή https://www.e-tennis.gr/wilson-blade...s-racquet.html .

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jeep2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 500 ευρώ είναι πάρα πολλά. Παίρνεις 2 ρακέτες και θήκη με αυτά τα λεφτά. Πρέπει να γνωρίζετε το μέγεθος του γκριπ του οπωσδήποτε όμως. Μια καλή safe επιλογή είναι αυτή https://www.e-tennis.gr/wilson-blade...s-racquet.html .
    Ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται πολύ ωραία ρακέτα!

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  4. #4
    Nicole καλησπέρα.

    Δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις δώρο ρακέτα. Επειδή απ'ότι κατάλαβα είσαι εκτός του αθλήματος ή σχετικά νέα στο χώρο, το λέω τελείως ευγενικά, θα σου εξηγήσω κάποια πράγματα για να μη πετάξεις λεφτά στα σκουπίδια.

    Πρώτος λόγος

    Μια ρακέτα που κοστίζει 200 και 250 ευρώ μόλις κυκλοφορεί, μπορείς να την βρεις 80 ευρώ μετά από 2 χρόνια σε προσφορά όταν τα μαγαζιά προσπαθούν να ξεσκαρτάρουν το παλιό stock. Ένα μοντέλο ρακέτας που κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια και είναι σχετικά φτηνό, δεν έχει τίποτα χειρότερο από μια ρακέτα του 2019. Το ίδιο καλές είναι, το ίδιο καλά παίζουν. Τα βερεσέ περι νέων κραμάτων και τεχνολογιών είναι αυτό, βερεσέ. Marketing των εταιρειών να πουλήσουν νέες ρακέτες στον κάθε κακόμοιρο που νομίζει οτι το παιχνίδι του ειστερεί λόγω της παλιάς ρακέτας και όχι γιατί απλά είναι 15 κιλά πιο παχύς από ότι πρέπει, η επειδή δεν έχει καλή τεχνική η ψυχολογία. Πικρή αλήθεια αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

    Δεύτερος λόγος

    Δεν είναι όλες οι ρακέτες για όλους. Κάθε ρακέτα έχει κάποια χαρακτηριστικά, που διαφέρουν από παίκτη σε παίκτη. Ένας παίκτης με μεγάλη παλάμη, θα πάρει ρακέτα L4 ή L5 δηλαδή ρακέτα με χοντρή λαβή, αντίθετα ένας παίκτης με μικρά δάχτυλα θα πάρει L2 - L3 δηλαδή πιο λεπτή λαβή. Επίσης ένας παίκτης με καλή τεχνική και συνήθως σχετικά γυμνασμένο θα πάρει ρακέτα πιο βαριά κτλ κτλ. Υπάρχουν πολλές τέτοιες παράμετροι. Πολύ χονδρικά δηλαδή, αυτό που θέλω να πω είναι οτι και να την πάρεις την ρακέτα, μπορεί να μην του αρέσει. Να μην του κάθεται στο χέρι κτλ κτλ.

    Τι προτείνω:

    Επειδή φαίνεται οτι θες να διαθέσεις ένα ποσό της τάξης κοντά στα 300~ ευρώ και εφόσον συντρέχουν οι παρακάτω συνθήκες:

    1)Του αρέσει πολύ το τένις
    2)Παίζει πολύ συχνά
    3)Είναι και σχετικά καλός για club player επίπεδα.

    Θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό:

    https://www.pros-pro.com/en/pros-pro-challenger-x.html

    Τι είναι αυτό. Καταρχάς είναι ένα δώρο που θα σκλάβωνε τον πιο παθιασμένο ερασιτέχνη μερακλή παίκτη τένις ever :P Αυτό είναι μια μηχανή πλεξίματος ρακέτας. Οι ρακέτες έχουν χορδές. Οι χορδές αυτές, για παίκτες που παίζουν αρκετό τένις φθείρονται και οι παίκτες πηγαίνουν την ρακέτα σε τεχνικό και τους αλλάζει χορδές. Στο εμπόριο κυκλοφορούν πάρα πολλά είδη χορδών. Ότι χορδή και να χρησιμοποιεί, αν παίζει καλό τένις την αλλάζει κάθε 10-15 ώρες παιχνιδιού με το αντίστοιχο κόστος. Είναι ένα δώρο που θα του γλιτώσει λεφτά αν όντως παίζει συχνά τένις και αναγκάζεται να αλλάζει χορδές. Και για να προλάβω τα κακά στόματα που θα πουν οτι οι καλές μηχανές κοστίζουν 5000 ευρώ, θα σου πρότεινα να μην τους ακούσεις γιατί τόσα ξέρουν τόσα λένε :P Με μια τέτοια μηχανή 300 ευρώ, θα μπορεί άνετα να πλέκει μέσα σε μια ωρίτσα τις ρακέτες του και να πηγαίνει να παίζει τους αγώνες του με φρέσκια χορδή.

    Κάντου μια έτσι ερώτηση και καλά, "γιατί είναι τέτοιο χρώμα οι χορδές στη ρακέτα σου" ή "είχα δεί κάποιους έπαιζαν με ρακέτα με κόκκινες χορδές". Αν αρχίσει να σου μιλάει για διαφορές μεταξύ χορδών και των χαρακτηριστικών τους και δεν έχει ήδη τέτοια μηχανή, τότε 100% ξέρεις τί να του πάρεις :P

    Εμένα πάντως αν με έκανες ένα τέτοιο δώρο σαν μανιακός τενίστας που είμαι, θα με σκλάβωνες !

    Αυτά :P
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 13-07-19 στις 18:15

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nicole καλησπέρα.

    Δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις δώρο ρακέτα. Επειδή απ'ότι κατάλαβα είσαι εκτός του αθλήματος ή σχετικά νέα στο χώρο, το λέω τελείως ευγενικά, θα σου εξηγήσω κάποια πράγματα για να μη πετάξεις λεφτά στα σκουπίδια.

    Πρώτος λόγος

    Μια ρακέτα που κοστίζει 200 και 250 ευρώ μόλις κυκλοφορεί, μπορείς να την βρεις 80 ευρώ μετά από 2 χρόνια σε προσφορά όταν τα μαγαζιά προσπαθούν να ξεσκαρτάρουν το παλιό stock. Ένα μοντέλο ρακέτας που κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια και είναι σχετικά φτηνό, δεν έχει τίποτα χειρότερο από μια ρακέτα του 2019. Το ίδιο καλές είναι, το ίδιο καλά παίζουν. Τα βερεσέ περι νέων κραμάτων και τεχνολογιών είναι αυτό, βερεσέ. Marketing των εταιρειών να πουλήσουν νέες ρακέτες στον κάθε κακόμοιρο που νομίζει οτι το παιχνίδι του ειστερεί λόγω της παλιάς ρακέτας και όχι γιατί απλά είναι 15 κιλά πιο παχύς από ότι πρέπει, η επειδή δεν έχει καλή τεχνική η ψυχολογία. Πικρή αλήθεια αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

    Δεύτερος λόγος

    Δεν είναι όλες οι ρακέτες για όλους. Κάθε ρακέτα έχει κάποια χαρακτηριστικά, που διαφέρουν από παίκτη σε παίκτη. Ένας παίκτης με μεγάλη παλάμη, θα πάρει ρακέτα L4 ή L5 δηλαδή ρακέτα με χοντρή λαβή, αντίθετα ένας παίκτης με μικρά δάχτυλα θα πάρει L2 - L3 δηλαδή πιο λεπτή λαβή. Επίσης ένας παίκτης με καλή τεχνική και συνήθως σχετικά γυμνασμένο θα πάρει ρακέτα πιο βαριά κτλ κτλ. Υπάρχουν πολλές τέτοιες παράμετροι. Πολύ χονδρικά δηλαδή, αυτό που θέλω να πω είναι οτι και να την πάρεις την ρακέτα, μπορεί να μην του αρέσει. Να μην του κάθεται στο χέρι κτλ κτλ.

    Τι προτείνω:

    Επειδή φαίνεται οτι θες να διαθέσεις ένα ποσό της τάξης κοντά στα 300~ ευρώ και εφόσον συντρέχουν οι παρακάτω συνθήκες:

    1)Του αρέσει πολύ το τένις
    2)Παίζει πολύ συχνά
    3)Είναι και σχετικά καλός για club player επίπεδα.

    Θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό:

    https://www.pros-pro.com/en/pros-pro-challenger-x.html

    Τι είναι αυτό. Καταρχάς είναι ένα δώρο που θα σκλάβωνε τον πιο παθιασμένο ερασιτέχνη μερακλή παίκτη τένις ever Αυτό είναι μια μηχανή πλεξίματος ρακέτας. Οι ρακέτες έχουν χορδές. Οι χορδές αυτές, για παίκτες που παίζουν αρκετό τένις φθείρονται και οι παίκτες πηγαίνουν την ρακέτα σε τεχνικό και τους αλλάζει χορδές. Στο εμπόριο κυκλοφορούν πάρα πολλά είδη χορδών. Ότι χορδή και να χρησιμοποιεί, αν παίζει καλό τένις την αλλάζει κάθε 10-15 ώρες παιχνιδιού με το αντίστοιχο κόστος. Είναι ένα δώρο που θα του γλιτώσει λεφτά αν όντως παίζει συχνά τένις και αναγκάζεται να αλλάζει χορδές. Και για να προλάβω τα κακά στόματα που θα πουν οτι οι καλές μηχανές κοστίζουν 5000 ευρώ, θα σου πρότεινα να μην τους ακούσεις γιατί τόσα ξέρουν τόσα λένε Με μια τέτοια μηχανή 300 ευρώ, θα μπορεί άνετα να πλέκει μέσα σε μια ωρίτσα τις ρακέτες του και να πηγαίνει να παίζει τους αγώνες του με φρέσκια χορδή.

    Κάντου μια έτσι ερώτηση και καλά, "γιατί είναι τέτοιο χρώμα οι χορδές στη ρακέτα σου" ή "είχα δεί κάποιους έπαιζαν με ρακέτα με κόκκινες χορδές". Αν αρχίσει να σου μιλάει για διαφορές μεταξύ χορδών και των χαρακτηριστικών τους και δεν έχει ήδη τέτοια μηχανή, τότε 100% ξέρεις τί να του πάρεις

    Εμένα πάντως αν με έκανες ένα τέτοιο δώρο σαν μανιακός τενίστας που είμαι, θα με σκλάβωνες !

    Αυτά :P
    Σε ευχαριστώ πολύ για το εκτενές και λεπτομερές μήνυμα. Είναι μια ωραία εναλλακτική ιδέα που δεν είχε περάσει καν απ'το μυαλό μου. Η αλήθεια είναι ότι παίζω κ εγώ τέννις πέντε χρόνια τώρα και είναι η μεγάλη μου αγάπη. Αν μου έπαιρνε κάποιος καινούργια ρακέτα, θα ήμουν πολύ χαρούμενη και το δώρο ρακέτας νομίζω ότι θα κάνει και τον συγκεκριμένο άνθρωπο χαρούμενο. Στη χειρότερη θα πάει να την αλλάξει, αν δεν του κάθεται καλά. Απλώς προσπαθώ να πετύχω μια καλή επιλογή με την πρώτη προσπάθεια. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και την καλή διάθεσή σου να βοηθήσεις!

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #6
    Fair enough.

    Για ρακέτα, στην καλύτερη, καλό θα είναι να μάθεις με τι ρακέτα παίζει και να πάρεις μια παρόμοια.

    Στο κάτω μέρος της ρακέτας (στο καπάκι της λαβής) γράφει ένα νούμερο, 2, 3, 4, 5, ή L2, L3, L4, L5. Είναι το πάχος της λαβής που εφόσον είναι ίδιο με την παλιά ρακέτα, θα του πάει ... γάντι :P

    Για τις υπόλοιπες πληροφορίες της ρακέτας, αν μάθεις ποιο μοντέλο έχει, μπορείς να βρεις παραπλήσια μοντέλα στο παρακάτω εργαλείο : http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-...reracquets.cgi

    Κλείνω υπενθυμίζοντάς σου, μη πάρεις κάτι πολύ ακριβό. Οι τιμές στις ρακέτες είναι πλασματικές. Κερδίζει ο Nadal το Roland Garros, βγάζει η Babolat νέα ρακέτα να το γιορτάσει και τρέχουν όλοι να την πάρουν. Και φυσικά η τιμή της ανεβαίνει. Θα δεις πολλές ρακέτες τόσο στο etennis όσο και στο tennis warehouse που είχαν τιμή 250 ευρώ και τώρα κάνουν 130 με έκπτωση όχι γιατί πάλιωσαν αλλά γιατί απλά ήταν υπερτιμολογημένες. Ακόμα χειρότερα θα τις δεις να πωλούνται "μεταχειρισμένες" (δηλαδή σχεδόν καινούργιες) στις αγγελίες στο forum αυτό για 70 ευρώ. Είναι μια αντικειμενική μετρική για να καταλάβεις πόσο πραγματικά αξίζει μια ρακέτα και πόσο την πουλάνε όταν είναι καινούργια.

    Σου δίνω ακόμα μια εναλλακτική επιλογή πάντως να έχεις κατά νου, σάκο - τσάντα του τένις.

    Αυτά

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fair enough.

    Για ρακέτα, στην καλύτερη, καλό θα είναι να μάθεις με τι ρακέτα παίζει και να πάρεις μια παρόμοια.

    Στο κάτω μέρος της ρακέτας (στο καπάκι της λαβής) γράφει ένα νούμερο, 2, 3, 4, 5, ή L2, L3, L4, L5. Είναι το πάχος της λαβής που εφόσον είναι ίδιο με την παλιά ρακέτα, θα του πάει ... γάντι

    Για τις υπόλοιπες πληροφορίες της ρακέτας, αν μάθεις ποιο μοντέλο έχει, μπορείς να βρεις παραπλήσια μοντέλα στο παρακάτω εργαλείο : http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-...reracquets.cgi

    Κλείνω υπενθυμίζοντάς σου, μη πάρεις κάτι πολύ ακριβό. Οι τιμές στις ρακέτες είναι πλασματικές. Κερδίζει ο Nadal το Roland Garros, βγάζει η Babolat νέα ρακέτα να το γιορτάσει και τρέχουν όλοι να την πάρουν. Και φυσικά η τιμή της ανεβαίνει. Θα δεις πολλές ρακέτες τόσο στο etennis όσο και στο tennis warehouse που είχαν τιμή 250 ευρώ και τώρα κάνουν 130 με έκπτωση όχι γιατί πάλιωσαν αλλά γιατί απλά ήταν υπερτιμολογημένες. Ακόμα χειρότερα θα τις δεις να πωλούνται "μεταχειρισμένες" (δηλαδή σχεδόν καινούργιες) στις αγγελίες στο forum αυτό για 70 ευρώ. Είναι μια αντικειμενική μετρική για να καταλάβεις πόσο πραγματικά αξίζει μια ρακέτα και πόσο την πουλάνε όταν είναι καινούργια.

    Σου δίνω ακόμα μια εναλλακτική επιλογή πάντως να έχεις κατά νου, σάκο - τσάντα του τένις.

    Αυτά
    Ω, σε ευχαριστώ και πάλι! Το site είναι φοβερό. Θα το χρησιμοποιήσω για τον εαυτό μου μάλλον, γιατί τον συγκεκριμένο άντρα δεν μπορώ να τον ρωτήσω ευθέως τι ρακέτα έχει, γιατί θα το καταλάβει ότι πρόκειται να του πάρω ρακέτα δώρο. Προσανατολιζομαι σε Head or Wilson, γιατί με αυτές έχω παίξει κ εγώ και μου αρέσουν. Μια φορά που μου έδωσε μια συμπαίκτρια ρακέτα Babolat, δεν μου άρεσε καθόλου η αίσθηση και έχασα κιόλας . Η πρόταση για τσαντα-θηκη επίσης πολύ καλή και σίγουρα θα του πάρω μια μαζί με μια όχι τόσο πανάκριβη τελικά ρακέτα απ'ότι κατάλαβα. Thanks so much again!

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας