Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πλέγμα Pro Staff 97L

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Μηνύματα
    40

    Πλέγμα Pro Staff 97L

    Χαιρετώ το forum,
    Θέλω τη βοήθειά σας για το πλέξιμο της ρακέτας μου (του τίτλου)
    Την έπλεκα χρόνια με το Luxilon Element 1,25 στα 22,5 κιλά και ήμουν ικανοποιημένη με την απόδοση, κυρίως όμως με την αίσθηση. Υπήρχε όμως πρόβλημα με την αντοχή και επειδή είναι ένα ακριβό πλέγμα, έψαξα για πιο ανθεκτική και φθηνή λύση. Μου πρότειναν το Yonex Poly tour Tough 1,25, ως αντίστοιχο σε χαρακτηριστικά και ανθεκτικό. Το έπλεξα στα 22 κιλά αλλά δεν είχα καλή αίσθηση. Μου φαινόταν πολύ άκαμπτο, με πολλούς κραδασμούς στο χέρι. Έφτασα μάλιστα στα όρια του tennis elbow και είχα και πόνους στον ώμο. Τώρα έπλεξα τη ρακέτα μου με το Yonex Poly Tour Pro (1,25 μαύρο, στα 22,5 κιλά) που μου συνέστησαν ως πιο φιλικό στο χέρι, αλλά πάλι το νοιώθω πολύ άκαμπτο. Ξέρει κανείς τη σύγκριση σε χαρακτηριστικά του Yonex Poly Tour Pro (1,25 μαύρο) με το Luxilon Element? Πως μπορώ το πρώτο να το κάνω να συμπεριφέρεται σαν το δεύτερο? πιο ελαστικό δλδ. Θα βοηθούσε να του ρίξω τα κιλά ή να το πλέξω συνδυαστικά με κάποιο άλλο?
    Το θέμα είναι πως έχω μια ολόκληρη κουλούρα απ το Poly tour pro και δε θέλω να πάει χαμένη.
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MEVAN : 20-02-19 στις 16:39 Αιτία: ιερογλυφικά

  2. #2

    Ξ*Ξ»Ξ*Ξ³ΞΌΞ± Ξ³ΞΉΞ± Pro Staff 97L

    Αυτός που σου πρότεινε το poly tour pro ως μαλακή λύση πρέπει να είναι σχετικός με το άθλημα.....αλλά αυτό με την πορτοκαλί μπάλα :P

    Δοκίμασε Cyclone Tour στα 23Kg και πες μας εντυπώσεις. Ωραίο πλέγμα το element αλλά χάνει γρήγορα τις ιδιότητες του.

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που σου πρότεινε το poly tour pro ως μαλακή λύση πρέπει να είναι σχετικός με το άθλημα.....αλλά αυτό με την πορτοκαλί μπάλα :P

    Δοκίμασε Cyclone Tour στα 23Kg και πες μας εντυπώσεις. Ωραίο πλέγμα το element αλλά χάνει γρήγορα τις ιδιότητες του.
    Ποια η γνώμη σου για το Yonex Poly Tour Air? σε σύγκριση με το Cyclone Tour?

  4. #4

    Ξ*Ξ»Ξ*Ξ³ΞΌΞ± Ξ³ΞΉΞ± Pro Staff 97L

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MEVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η γνώμη σου για το Yonex Poly Tour Air? σε σύγκριση με το Cyclone Tour?
    Το poly tour spin είναι η άγρια και ένα τικ πιο μαλακή έκδοση του poly tour pro.
    Το Fire είναι κατ εμε το πιο άγριο και σκληρό πλέγμα της yonex.
    Το Strike είναι ο φτωχός συγγενής του 4G.
    Δεν το ξέρω το air.

    Προς τι το κόλλημα με yonex πλέγματα; Το cyclone tour που σου πρότεινα είναι από τα πιο ποιοτικά πλέγματα της αγοράς. Μαλακή αίσθηση, δύναμη, άγριο και γλυκό byte στην επαφή. VFM.

    Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα βάλε το Alu power πάλι στα 23kg να ξεμπερδεύεις η το 4G αν έχεις την παλιά 97L 18x16.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 21-02-19 στις 08:14

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Μηνύματα
    40
    Ok, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    Θα ξεκινήσω με το cyclone tour και ελπίζω να με βολέψει

  6. #6
    1)Όμοια string

    Στην παρακάτω σελίδα θα βρεις εργαλείο ομοιότητας string. Επέλεξε το Luxilon Element 1.25 (16L) και θα σου παρουσιάσει string με όμοια χαρακτηριστικά (+-11% σε διατήρηση τάσης, επιμήκυνση, σκληρότητα, στατική τριβή κτλ). Τα στοιχεία στο site είναι πολύ προσεγμένα και είναι πραγματικές μετρήσεις όχι "απόψεις του καθενός". Δοκίμασε τα και δες ποιο σου ταιριάζει περισσότερο και έχει αίσθηση ίδια με το παλιό.

    http://twu.tennis-warehouse.com/learning_center/similarstrings.php

    2)Φρόντισε ο πλέκτης σου να είναι ο ίδιος. Δυο διαφορετικοί πλέκτες ή ακόμα και ο ίδιος πλέκτης με διαφορετικές μηχανές, παράγουν διαφορετικό αποτέλεσμα. Για να είναι το string η μόνη παράμετρος που αλλάζει και να έχεις σωστή εικόνα, φρόντισε η διαδικασία της πλέξης να παραμένει η ίδια.

    3)Προσπάθησε δοκιμάζοντας να βρεις το string που σου ταιριάζει. Απέφυγε τα hybrid setups και άστα ως έσχατη λύση. Όχι γιατί δεν κάνουν δουλειά, κάθε άλλο, αλλά είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που μπορείς να αλλάξεις που θα καταλήξεις να δοκιμάζεις string για 1 χρόνο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 24-02-19 στις 21:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας