Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Tennis elbow

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Smile Tennis elbow

    Καλησπερα σε ολους,
    Με ταλαιπωρει απ τον ιουλιου μεχρι τωρα το χερι μου.Αισθανομαι τον πονο χαμηλα στο καρπο και μπρος το ποντικι ψηλα.Εκανα και μια βλακεια και
    επαιξα ρακετες το καλοκαιρι για πολυ λιγο.Πριν ομως ειχα παει σε ορθοπεδικο και μου ειπε οτι θελει ξεκουραση και παγο και να παρω επιδεσμο.Θελω τη γνωμη σας.ευχαριστω

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το tennis elbow ειναι στον αγκώνα, μια φλεγμονή. Αυτο που περιγράφεις στον καρπό και στο μπράτσο δεν ξέρω τι είναι, δεν είμαι και γιατρός βέβαια... ��
    Εγω παντως οταν επαθα tennis elbow πριν αρκετα χρονια που ξεκινησα το αθλημα και το επαθα λογω κακης τεχνικής που την διορθωσα με τον καινούργιο προπονητη μου, αυτο που εκανα ηταν ξεκούραση σχεδον εναμιση μηνα... και χρηση πάγου, όχι επίδεσμο. Και οταν επεστρεψα στις προπονήσεις παλι παγο μετα την προπόνηση.
    Και παλι ομως λεω δεν ξέρω αν ειναι επικονδυλίτιδα αυτο που περιγράφεις. Σε καθε περίπτωση περαστικά. Μιλα με τους ειδικούς, κάποιον προπονητη και θα σε συμβουλεύσει για τις σωστές ενέργειες.
    Αυτα απο εμενα...

  3. #3
    Και κάτι τελευταίο....κόψε τις ρακέτες...σου χαλάνε την τεχνική και σου επιβαρύνουν τα χέρια..παίξε τάβλι καλύτερα στην παραλία...ποιο ανούσια και καταστροφική ασχολια στην παραλια δεν υπαρχει

  4. #4
    Φίλε αυτό που περιγράφεις είναι πιθανόν τραυματισμοί σε διάφορους μύες του χεριού...για το πού ακριβώς είναι θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον γιατρό να σου επισημάνει που ακριβώς είναι το πρόβλημα...πέρα από τον πάγο θα σου συνιστούσα να κάνεις διατάσεις σε όλο το χέρι....το ποιες ακριβώς θα κάνεις θα το δεις μόνο σου σε ποια σημεία σε τραβάει και θα επιμείνεις εκεί...οι μυϊκές σου ίνες θα πρέπει να ευθυγραμμιστούν και να αποκτήσουν ευλυγισία στα σημεία που πονάς.....θα σου πρότεινα να μένεις σε κάθε διάταση 4-10λεπτα....ο πάγος σίγουρα μετά τις διατάσεις....όσον αφορά την ξεκούραση θα σου συνιστούσα να ρίξεις λίγο τους ρυθμούς σου αλλά όχι να σταματήσεις να παίζεις....και κάτι τελευταίο...πίνει πολύ νερό βοηθάει πάρα πολύ ειδικά στην αποκατάσταση των τραυματισμών...2-3 λίτρα ανάλογα το βάρος σου και την προπόνηση που κανείς....
    Όλα αυτά είναι πρακτικές που εμένα προσωπικά Μ έχουν βοηθήσει...παίζω πάνω από 20 χρόνια συστηματικά 3-4 φορές την εβδομάδα από 1-30 έως 2 ώρες...σε συνδυασμό με γυμναστήριο...είχα 2 φορές ενοχλήσεις στη ζωή μου παρόμοιες και τις αντιμετώπισα Μ αυτούς τους τρόπους...τώρα βέβαια λόγω ηλικίας τα πράγματα δυσκολεύουν...η αποκατάσταση όσο μεγαλώνουμε γίνεται και πιο δυσκολη....
    Επίσης πρόσεχε με τι μπάλες παίζεις....κόψε τις προπονητικές τις παιγμενες από προπονητικά καλάθια καθώς και τις βρεγμένες....είναι καταστροφή για τα χέρια σου....
    Περαστικά σου φίλε και να ξέρεις ότι τέτοιες ενοχλήσεις δυστυχώς κάποια στιγμή τις περνάμε όλοι....

  5. #5
    Καλημέρα και περαστικά σου.πρωτα απ' όλα κάνε τις δύο ασκήσεις να δεις αν έχεις elbow.τεντωμενο το πασχων χέρι με παλαμι κάτω κάνε αντίσταση με το άλλο χέρι προσπάθησε να το σηκώσεις.δευτερη,κάνε πάλι με το πασχων ανάποδη σφαλιάρα σαν μπακχαντ πάλι με αντίσταση.αν δεν νιώθεις πόνο elbow δεν έχεις απ' αυτά που ακούω φίλε χωρίς να ξέρω ακριβώς πάντα η λύση ίδια είναι.παγος 3-4 φορές την ημέρα,βάλε κάποια αλοιφή αντιφλεγμονώδη ,αν πονάς πολύ κάνα χάπι για φλεγμονή για όχι πάνω από τρεις ημέρες.για καρπό μαλλον τένοντας είναι παλι.δεν κρατας χαλαρο το χερι οταν χτυπας.μου ειχε τυχει οταν πρωτοξεκινησα να παιζω τεννις.κανε και εντριβές με αλοιφή,λαδι εκεί που έχεις κούραση πάνω απ' τον καρπο,να μαλακώσει το τοπιο.αν επιμένει κάνε καμιά φυσιο.αυτα.

    Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    παιδια σας ευχαριστω για της συμβουλες σας και ανταποδιδω! Θα επισημανα μονο οτι ο πονος που εχω ειναι σε σημειο που ειναι το tennis elbow απλα βαζω αλοιφη sportgel και εβαζα και cryogel.O Γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι επικονδυλιτιδα.Απλα τωρα δεν ξερω αν αντανακλαει ο πονος σε σημεια του χεριου γιατι το διαβασα οτι αντανακλα.Απλα δεν ξερω αν μπορω να ξεκινησω να παιζω η να κανω υπομονη μαζι με διατασεις η φυσικοθεραπειες.Ευχαριστω και περιμενω της συμβουλες σας

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagtennis Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι επικονδυλιτιδα.Απλα τωρα δεν ξερω αν αντανακλαει ο πονος σε σημεια του χεριου γιατι το διαβασα οτι αντανακλα.Απλα δεν ξερω αν μπορω να ξεκινησω να παιζω η να κανω υπομονη μαζι με διατασεις η φυσικοθεραπειες.Ευχαριστω και περιμενω της συμβουλες σας
    Από τη στιγμή που πήγες σε γιατρό και σου είπε ότι είναι tennis elbow και είσαι σίγουρος ότι έκανε τη σωστή διάγνωση και έχεις τόσο καιρό ενοχλήσεις χωρίς να παίζεις τότε η απάντηση στον αν θα πρέπει να ξεκινήσεις να παίξεις είναι σαφώς και όχι!
    Θέλει ξεκούραση για τουλάχιστον 6-8 εβδομάδες και πάγο (τυλιγμένο σε πετσέτα βέβαια) για κανένα τέταρτο όσες φορές την ημέρα μπορείς μέχρι να σου περάσουν οι ενοχλήσεις τελείως. Σε περίπτωση που πονάς πάρε καμιά ασπιρίνη ή depon, Το χέρι βέβαια δεν το έχεις κρεμασμένο αλλά το δουλεύεις κανονικά μέχρι εκεί που δεν πονάς.
    Στο 90% των περιπτώσεων μόνο τα παραπάνω είναι αρκετά και το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες θα είσαι έτοιμος. Τότε καλό θα είναι ή μάλλον απαραίτητο να πάρεις και μερικά λάστιχα και να κάνεις ασκήσεις ενδυνάμωσης σε χέρια – ώμους.
    Αλοιφές, κρέμες κλπ μαντζούνια δεν... Οι διατάσεις χρήσιμες αρκεί να ξέρεις να τις κάνεις σωστά και δεν επιβαρύνεις τον τραυματισμό και ποτέ σε συνδυασμό με πάγο!
    Είναι αυτονόητο ότι αν οι ενοχλήσεις δεν υποχωρούν σταδιακά τις πρώτες εβδομάδες αλλάζεις γιατρό και πας σε μαγνητική!

  8. #8
    Μη μένεις στην ανακουφιστικες αλοιφές, αλλά πήγαινε στις αντιφλεγμονωδεις φαρμακευτικες.
    Ενδεικτικά: Voltaren, nimesulide, στο λαδάκι penseid που είναι φοβερό και κάνει και για μαλαξη τοπικά.
    Εξαρτάται το πόσο πολύ σε πονά, αλλά ο κανόνας είναι να εξετάσεις αν όντως είναι tennis elbow, να βάζεις πάγο μόνο τις πρώτες 3 μερες ή κάθε φορά αφού παίξεις, και όχι μετά τις 3 μέρες της φλεγμονής όπως λανθασμένα πολλοί κάνουν, να αποφύγεις για κάποιο διάστημα τις προπονήσεις για να δώσεις χώρο στην αποθεραπεία σου, και να διαλέξεις κατάλληλο setup για τη ρακέτα σου, καθώς επίσης και να δώσεις βάση στη τεχνική βελτίωση σου γιατί σίγουρα σημαντικό μερίδιο ευθύνης έχει και αυτή.
    Ενδεχομένως να σε βοηθήσει μια βδομάδα τουλάχιστον αποχή, με φουλ θεραπεία όπως είπαμε + αντιφλεγμονωδη χάπια, που όμως μια δυο μέρες μετά, αφού τα σταματήσεις να δοκιμάσεις κατά πόσο σου έφτασαν αυτές οι μέρες.
    Λέω ποτέ να μην παίξεις έχοντας ήδη πατάει αντιφλεγμονωδη, γιατί σου αφαιρούν το αίσθημα του πόνου, τόσο οποίο είναι και αυτό ακριβώς που σε βοηθάει να μην καταστρέψεις το χέρι σου.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Φίλε ένας σωστός φυσιο θα σου τα πει όλα.αν μένεις κέντρο ξέρω τον καλύτερο μάγκα.

    Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας