Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Hate to love racquet

  1. #1

    Hate to love racquet

    σας εχει τυχει ποτε να μην συμπαθειτε μια ρακετα σας, να προσπαθειτε να αλλαξετε, να παιζετε με αλλη κ τελικα καπως να καταληγετε πισω κ να παιζετε καλυτερα με την "αντιπαθητικη" σας;
    Για εμενα ειναι η babolat aero pro drive gt για καποιο λογο ολο θελω να αλλαξω, μολις βρω κατι να μου αρεσει παιζω για ενα διαστημα 4-8-10 μηνες, νομιζω οτι επιτελους βρηκα κατι που μου ταιριαζει κ καπως ξαναγυρναω και για καποιο περιεργο λογο παιζω κ πολυ καλυτερα με την aero. Τελευταια αλλαγη ηταν σε BLX pro open σχεδον για 1,5 χρονο. 2 προποπονησεις χρειαστηκε με την aero κ ξαφνικα επαιζα καλυτερα απολες τις φορες στα 2 χρονια, αρκετα καλυτερο σερβις, πολυ καλυτερο backhand, καλυτερο slice, ισως λιγο χειροτερο forehand αλλα πολυ πιο safe κ ουσιαστικο, πανω κατω τα ιδια στο βολε..
    Κατασταση στα ορια της παρανοιας, τελικα λεω απλα να το αποδεχτω και να μεινω σε αυτη ( μεχρι την επομενη φορα ).

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας εχει τυχει ποτε να μην συμπαθειτε μια ρακετα σας, να προσπαθειτε να αλλαξετε, να παιζετε με αλλη κ τελικα καπως να καταληγετε πισω κ να παιζετε καλυτερα με την "αντιπαθητικη" σας;
    Για εμενα ειναι η babolat aero pro drive gt για καποιο λογο ολο θελω να αλλαξω, μολις βρω κατι να μου αρεσει παιζω για ενα διαστημα 4-8-10 μηνες, νομιζω οτι επιτελους βρηκα κατι που μου ταιριαζει κ καπως ξαναγυρναω και για καποιο περιεργο λογο παιζω κ πολυ καλυτερα με την aero. Τελευταια αλλαγη ηταν σε BLX pro open σχεδον για 1,5 χρονο. 2 προποπονησεις χρειαστηκε με την aero κ ξαφνικα επαιζα καλυτερα απολες τις φορες στα 2 χρονια, αρκετα καλυτερο σερβις, πολυ καλυτερο backhand, καλυτερο slice, ισως λιγο χειροτερο forehand αλλα πολυ πιο safe κ ουσιαστικο, πανω κατω τα ιδια στο βολε..
    Κατασταση στα ορια της παρανοιας, τελικα λεω απλα να το αποδεχτω και να μεινω σε αυτη ( μεχρι την επομενη φορα ).
    Αποστόλη,

    1. Το θετικό στην υπόθεση είναι οτι αντιπαθείς την aero pro drive gt!
    Πράγμα που σημαίνει ότι είσαι σε σωστό δρόμο!
    Ευτυχώς που, προς το παρόν, δεν αντιπαθεί εκείνη εσένα και πιο πολύ το χέρι σου!

    2. Η αλλαγή από Babolat Aero Pro GT σε Wilson Pro Open δεν μετράει ως αλλαγή καθώς οι ρακέτες είναι πολύ παρόμοιες.
    Ουσιαστικά οι Pro Open ήταν η "απάντηση" της Wilson στην επιτυχία της Aero Pro GT, με πολύ μέτρια εμπορικά αποτελέσματα, κυρίως λόγω αδύναμων endorsements...

    3. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και κάτι σε Prince 16x18 ή 16x20 πχ. Beast 98 ή Textreme Tour 290.
    Θα έχεις τη δύναμη που έχεις συνηθίσει σε πιο μαλακό πακέτο, με αποδεκτό control...

  3. #3
    Για καποιο λογο η απαντηση μου περιμενει moderation approval (ισως λογω quotation) εδω κ μερες οποτε τα ξαναγραφω

    1. δεν ειναι οτι την αντιπαθω ετσι γενικα, για να το εξηγησω καλυτερα την αισθανομαι σαν μια ρακετα που εχει πολυ μεγαλη διαφορα στον τροπο που παιζει αναλογα με την τεχνικη κ τη δυναμη που εχεις. Αν εχεις σωστη θεση, σωστη τεχνικη εχεις πολυ σωστο αποτελεσμα, αν πας πιο χυμα ομως εχεις παλι σχετικα καλο αποτελεσμα απλα με διαφορετικο τροπο. Σε αντιθεση με αλλες ρακετες που εχω δοκιμασει πχ prestige κ radical αν δεν πας σωστα απλα θα παιξουν χαλια. Οποτε η αερο αισθανομαι οτι το τεμπελιασμα δεν μου το τιμωρει τοσο πολυ κ ακομα χειροτερα μου ενισχυει κακες συνηθειες. Με τη σκληροτητα δεν ειχα καποιο θεμα, την εχω απο το 2012 κ δεν με εχει πειραξει προς το παρον τουλαχιστον.

    2. Οντως τα specs ειναι σχεδον ιδια αλλα παιζουνε πολυ διαφορετικα, h pro open ειναι πιο ακριβης κ εχει μια πιο συμπαγη/στιβαρη αισθηση, επισης ειναι λιγο πιο δυσκολη να τη "γυρισεις" αποτι η αερο, την αισθανομαι δηλαδη τη διαφορα στο sw . εχει κ λιγο περισσοτερο δυναμη αλλα ειναι κ λιγο καλυτερη στα flat χτυπηματα. Με την αερο αν εξαιραισω τα βολε κ τα πιο φλατ φορχαντ τα παω καλυτερα σχεδον σε ολα τα χτυπηματα.

    3. θα τις εχω υποψη, προς το παρον σκεφτομαι να δοκιμασω κ μια team version της αερο, η δικια μου ειναι πλεγμενη στα 330γρ οποτε ισως μια ελαφρυτερη να βοηθησει σε παιχνιδια ειδικα μετα μετα την 1,5ωρα αρχιζει κ γινεται λιγο πιο δυσκολος ο χειρισμος κ γυρναμε στα προβληματα που περιεγραψα στο (1). Τωρα που το σκεφτομαι ισως παιζω καλυτερα μ'αυτη λογω αμπαλιασης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 07-07-22 στις 11:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας