Κατά την γνώμη μου, ένα μοναδικό χαρακτηριστικό του Ράφα και του Νόλε ( τουλάχιστον παλαιότερα) είναι η πολύ μικρή διακύμανση της απόδοσης του τόσο κατά τους πόντους, όσο και κατά games.
Ο αριθμός των λαθών, το βάθος της μπάλας, η συγκέντρωση, η ικανότητα να ανοίγουν το γηπεδο κτλ ... ακόμα και τα out που κανουν είναι για εκατοστα, όχι για μέτρα και νομίζω αυτή τη στιγμή τους διαφοροποιούν από τους άλλους παίχτες.

Έχωντας παρακολουθήσει τον Στέφανο από κοντά σε αγώνες futures και τώρα έχει σημειώσει μια τρομερή εξέλιξη και μας κάνει όλους περήφανους. Έχει βελτιωθεί απίστευτα σε όλους τους τομείς, έχει τσαγανό, είναι τενιστικά έξυπνος, ποικιλία στο παιχνίδι, βαρύ σερβίς και ντράιβ και εξαιρετικό net play . Από τον αγώνα με τον Ράφα μου έκαναν εντύπωση:
Κακά ρετούρ στο ρεβέρ, η μπαλά ερχόταν μονίμως προς το σώμα του σαν μην καταλαβαινε οτι επιστρέφει σερβίς σλάις απο αριστερόχειρα.
Αβίαστα λάθη με άουτ αρκετά μακριά από τις γραμμές
Κάποιες φορές ήταν αναποφάσιστος στο τι χτύπημα θα κάνει.
Στο πρώτο σετ δεν είχε καθόλου βάθος η μπάλα του, μετά ευτυχώς τραβήχτηκε πιο πίσω κι έπαιξε.
Στα ράλυ έπαιζε την μπάλα πάνω στο Ναδάλ, ειδικά στο πρώτο σετ φαινόταν σαν να μην μπορούσε να ανοίξει το γήπεδο.

Χωρις να μαι ειδικός φαντάζομαι πως τα παραπάνω είναι θέμα "κοντέρ" και ψυχολογίας απέναντι σε τέτοιους παίχτες και τελικούς, οπότε περιμένουμε να δούμε μεγάλες νίκες!
Εχει αυτη την τενιστική ευφυία και το τσαγανό που βγάζει κάτι τρελλά ποντάκια εκεί που δεν το περιμένεις.
Κλείνοντας νομίζω πως ένα δύσκολο κομμάτι που θα 'χει να αντιμετωπίσει είναι αυτό της διαχείρισης της ραγδαίας ανόδου και των επιτυχιών.

ΥΓ. Δεν θυμάμαι την ATP να έχει προβάλλει στο παρελθόν τόσο έντονα ανερχόμενο παίχτη!