.
Βλέποντας σχεδόν όλο το παιχνίδι με τον Lehecka, αυτό που φάνηκε - και νομίζω ότι θα συμφωνήσετε - είναι οτι ο Τσιτσιπάς δεν έχει χάσει το παιχνίδι του (έτσι κι αλλιώς, όπως λένε και οι περισσότεροι πιο πριν, ποτέ δεν ήταν κανένα "καταιγιστικό" τύπου πχ Αλκαράθ) αλλά έχει χάσει το μυαλό του! Εκείνη την ωριμότητα που είχε μικρότερος, με την οποία έβρισκε πάντα λύσεις και τα αδύνατα σημεία των αντιπάλων, ώστε να κερδίζει τελικά το παιχνίδι. Αυτό πια έχει χαθεί εντελώς και με δεδομένη τη διαχρονική ανυπαρξία οποιασδήποτε στρατηγικής βοήθειας από το box του, μοιραία θα έρθει η κατρακύλα...

Χωρίς να έχω δάφνες προπονητή, σήμερα φαινόνταν ότι ο Jiris έπασχε τρομερά στα slice. Όσα του έκανε ο Tsits πήρε πόντο. Αλλά του έκανε μόνο 3-4, όσοι δηλαδή σχεδόν ήταν όλοι οι πόντοι που πήρε σ' όλο το παιχνίδι...
Αντίστοιχες αδυναμίες είχε ο αντίπλαος σε μπαλιές επάνω του που πάλι δεν αξιοποιήθηκαν. Αντίθετα, Ο Τσιτσιπάς τον "τάϊζε" συνέχεια με ψηλές μπάλες που ήταν το δυνατό σημείο του, με την extreme λαβή που χρησιμοποιούσε.
Και στα service τα ίδια. Του έδινε γωνίες αντί να παιξει πιό πάνω του και στο Τ. Παρότι πήρε κάποιους πόντους όταν ακολούθησε σωστές τακτικές, δεν τις κατάλαβε και δεν τις συνέχισε. Και όχι λόγω πίεσης του αντιπάλου, λόγω δικών του λανθασμένων επιλογών.
Πάντως το box του όλο και μεγαλώνει. Μόνο εγώ λείπω! Άντε ρε Στεφ. Ωωωωωπ. Σόρρυ. Λετς γκόου ήθελα να πω!!!

.