Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Τι ποσοστό επιτυχίας πρέπει να έχει το 1ο Service ?

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Τι ποσοστό επιτυχίας πρέπει να έχει το 1ο Service ?

    Γεια σας φίλοι

    επειδή ήμουν αδύνατος στο Service, εδώ και 1 χρόνο περίπου άρχισα μια προσπάθεια για να βελτιωθώ, κάνοντας πολλά μαθήματα με δάσκαλο και εξάσκηση μόνος μου.

    Λόγω επαγγέλματος (Μηχανικός) μου αρέσει να καταγράφω τα αποτελέσματα, ώστε να παρακολουθώ την βελτίωση ποσοτικά.

    Είδα λοιπόν ότι έφτασα σε ένα ποσοστό επιτυχίας του 1ου Service γύρω στο 63%, έκτοτε όμως δεν μπορώ να βελτιωθώ άλλο, πράγμα που με στεναχωρεί κάπως.

    Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω ποιό είναι το δικό σας ποσοστό επιτυχίας του 1ου Service (αν φυσικά το έχετε μετρήσει κάποια φορά) ή ποιό θεωρείτε ότι είναι το ελάχιστα αποδεκτό ποσοστό.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

    Γιώργος

  2. #2
    9 στα 10 η αλλιώς 90%

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γρηγορης Εμφάνιση μηνυμάτων
    9 στα 10 η αλλιώς 90%
    Κατεβαίνεις itf/atp ;

    Ps: πλακίτσα κάνω

  4. #4
    αν είναι να πιάσω 9 στα 10 σωστά στο 1ο service, τότε καταλαβαίνω ότι έχω πάρα πολλή δουλειά μπροστά μου.

    πάρα πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, τουλάχιστον για εμένα.

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη seftelos81
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    44
    Δεν υπάρχει ποσοστό 90%. Ακόμα και οι top ΑΤΡ παίκτες στα καλύτερά τους κυμαίνονται σε ένα ποσοστό κατά μέσο όρο 60-70%. Μια χαρά είναι το ποσοστό σου. Φυσικά μιλάμε για ποσοστό πρώτου σερβίς με στοιχειώδη δύναμη και επιθετικότητα. Πιο σημαντικό πάντως είναι το ποσοστό των πόντων που κερδίζει κάποιος σε πρώτο σερβίς. Καλύτερα να περνάς λιγότερα πρώτα σερβίς αλλά αυτά να δημιουργούν πρόβλημα στον αντίπαλο παρά να έχεις ένα μεγαλύτερο ποσοστό χτυπώντας πιο safe ας πούμε και να σου επιτίθεται απευθείας ο άλλος ή ουσιαστικά να μην έχεις αποκτήσει κάποιο πλεονέκτημα στην αρχή του πόντου.

  6. #6
    Πονεμένη ιστορία το service στους club players....
    Η συντριπτική πλειοψηφία χτυπάει ένα δυνατό “όπου πάει” πρώτο service και ένα “παιδικό” δεύτερο που μεταφράζεται σε πόντο για τον αντίπαλο.
    Άσε που πολλοί αργά ή γρήγορα έχουν θέμα με τον ώμο...

    Πάντως το 63% επιτυχία που γράφεις στο service αν στέλνεις τη μπάλα όπου σημαδεύεις είναι πολύ καλό αν κερδίζεις και τους ανάλογους πόντους....

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πονεμένη ιστορία το service στους club players....
    Η συντριπτική πλειοψηφία χτυπάει ένα δυνατό “όπου πάει” πρώτο service και ένα “παιδικό” δεύτερο που μεταφράζεται σε πόντο για τον αντίπαλο.
    Άσε που πολλοί αργά ή γρήγορα έχουν θέμα με τον ώμο...

    Πάντως το 63% επιτυχία που γράφεις στο service αν στέλνεις τη μπάλα όπου σημαδεύεις είναι πολύ καλό αν κερδίζεις και τους ανάλογους πόντους....
    Πρόβλημα με τον ώμο από άποψη τεχνικής; γιατί αυτό που λες είναι άποψη τακτικής, όχι τεχνικό ζήτημα.

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Μα το σωστό σερβις είναι καθαρά θέμα τεχνικής και όχι τακτικης.
    Δεν νομίζω οτι κάποιος κάνει ένα αδύναμο σερβις ή χτυπά δυνατά όπου να ναι ακολουθώντας κάποια τακτική.
    Τώρα όσον αφορά τον ώμο είναι νομίζω και θέμα τεχνικής αλλά και υπερβάλλοντα ζήλου...

  9. #9
    To 63% που γράφω είναι για αξιοπρεπή Services, που δεν διευκολύνουν σίγουρα τον αντίπαλο. Κάποιες φορές κερδίζω και κανέναν άσσο, κάποιες φορές δυσκολεύω απλώς τον αντίπαλο. Το 2ο Service που κάνω είναι Slice και θα το αξιολογούσα και αυτό σαν "αξιοπρεπές", αν μου επιτρέπεται ο όρος, υπό την έννοια ότι και αυτό δυσκολεύει κάπως τον αντίπαλο και πάντως δεν είναι ψιλοκρεμαστό, "παιδικό". Εγώ εκτιμώ ότι είμαι παίκτης κατηγορίας μεταξύ 3 και 3,5 NTRP, οπότε καταλαβαίνετε ότι μιλάω και για αντιπάλους αντίστοιχης κατηγορίας. Σίγουρα ένας ισχυρότερος παίκτης δεν θα δυσκολευθεί το ίδιο με τα δικά μου Service.

    Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι παρά τις επίμονες προσπάθειες μου, δεν μπορώ να βελτιωθώ ούτε κατά 1% ποσοστό πλέον. Έχω κολλήσει στο 63% ! Από τον Ιούνιο του 2017 που άρχισα να καταγράφω τις προσπάθειες, έχω χτυπήσει περίπου 21.000 services. Καταγράφω συστηματικά τα αποτελέσματα σε αρχείο Excel, ώστε να μετράω την όποια πρόοδο. Μόνο που τελευταία δεν υπάρχει πρόοδος! Απλώς, ίσως κάπως να έχω βελτιώσει ποιοτικά τα services (λίγο πιο δυνατά).

    Με παρηγορεί αυτό που λέτε, ότι εν πάσει περιπτώσει είναι κάπως ανεκτό το 63%, αλλά στα γήπεδα που παίζω, έτυχε κάποτε να δω μια μικροκαμωμένη (αλλά γυμνασμένη) κοπελλίτσα, που είχε επιτυχία ίσως και 90% στο 1ο service, το οποίο ήταν και πολύ δυνατό! Όπως με πληροφόρησαν βέβαια, επρόκειτο για καλή παίκτρια, που έπαιρνε μέρος και στο πρωτάθλημα.

    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε.

    Φιλικά

    Γιώργος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george_k : 02-03-18 στις 16:30

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο george_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας φίλοι

    επειδή ήμουν αδύνατος στο Service, εδώ και 1 χρόνο περίπου άρχισα μια προσπάθεια για να βελτιωθώ, κάνοντας πολλά μαθήματα με δάσκαλο και εξάσκηση μόνος μου.

    Λόγω επαγγέλματος (Μηχανικός) μου αρέσει να καταγράφω τα αποτελέσματα, ώστε να παρακολουθώ την βελτίωση ποσοτικά.

    Είδα λοιπόν ότι έφτασα σε ένα ποσοστό επιτυχίας του 1ου Service γύρω στο 63%, έκτοτε όμως δεν μπορώ να βελτιωθώ άλλο, πράγμα που με στεναχωρεί κάπως.

    Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω ποιό είναι το δικό σας ποσοστό επιτυχίας του 1ου Service (αν φυσικά το έχετε μετρήσει κάποια φορά) ή ποιό θεωρείτε ότι είναι το ελάχιστα αποδεκτό ποσοστό.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

    Γιώργος
    Γιώργο, εφόσον ασχολησαι με "στατιστικά" θα σου έλεγα ότι μια μόνο μέτρηση (δηλ. μια τιμή) δεν λέει από μόνη της τίποτα. Εάν θέλεις πραγματικά να δεις εάν έχεις βελτιωθεί θα πρέπει να δεις τους "κερδισμένους πόντους από τα πρώτα σερβίς". Τι νόημα έχει να φτάσεις στο 100% να περνάς τα πρώτα σερβίς εάν αυτό σημαίνει ότι στην εξέλιξη του ποντου πάντα τον χάνεις; Στο επαγγελματικό τέννις, όπου θεωρούμε ότι δεν υπάρχουν τεχνικά προβλήματα, το 63% είναι καλό ποσοστό, πράγμα που σημαίνει ότι το σερβίς είναι αρκετά δύσκολο ώστε ο αντίπαλος να μη παίρνει αμέσως πλεονέκτημα με μια δυνατη απάντηση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας