Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ρακέτες, σύγκριση, Head Graphene Touch Instinct Lite vs Prince Textreme Warrior 107T

  1. #1

    Ρακέτες, σύγκριση, Head Graphene Touch Instinct Lite vs Prince Textreme Warrior 107T

    Γεια χαρά,

    έχω μια ρακέτα Textreme Warrior 107T
    Weight: 300 gr (Μετρημένο)
    Length: 27
    Swingweight: 299 gr (Μετρημένο)
    Balance: 32.9cm (Μετρημένο)
    Stiffness: 68 (Tennis Warehouse)
    Strings: Wilson Revolve Spin 17 / Wilson Revolve 17 (24 kg / 23 kg)

    Δεν λέω καλή ρακέτα μου φαίνεται σε σχέση με κάποια μοντέλα που έχω δοκιμάσει από διάφορους συμπαίκτες.

    Πριν κάποιες μέρες έτυχε να παίξω με μια ρακέτα Head Graphene Touch Instinct Lite μονταρισμένη με σιλικόνη στη χειρολαβή για να γίνει οπισθόβαρη με τα stats:

    Weight: 300 gr (Μετρημένο)
    Length: 27.2
    Swingweight: 306 γρ (Μετρημένο)
    Balance: 33.4 cm (Μετρημένο)
    Stiffness: 62 (Tennis Warehouse)
    Strings: ??? ( Μάλλον Head Hawk 17 ) στα 23 kg

    Παρόλο που οι ρακέτες είναι παραπλήσιες η αίσθηση με την head είναι μακράν καλύτερη από τη δικιά μου. Η ρακέτα είναι σκέτο βαμβάκι. Ακουμπά την μπάλα και νιώθω οτι το πλέγμα βουλιάζει και η μπάλα κάθετε πάνω του αρκετό χρόνο ώστε να βάλω πολύ spin και να την κατευθύνω και καλύτερα. Ο έλεγχος του βάθους είναι επίσης καλύτερος μου φαίνεται.

    Έχω σκάσει ! Τι μπορεί να φταίει και η δική μου δεν έχει την ίδια αίσθηση ? Πείτε με τρελό αλλά η διαφορά είναι τεράστια και την αισθάνομαι, δεν είναι η φαντασία μου.

  2. #2
    Kατ' αρχας η "αισθηση" μιας ρακετας ειναι ενα υποκειμενικο θεμα και ο καθε παιχτης το αντιλαμβανεται διαφορετικα. Οποτε αυτο που εσυ περιγραφεις ως "φοβερη αισθηση" καποιος αλλος μπορει να το περιγραφει ως κατι αλλο.

    Σχετικα με τις δυο ρακετες που αναφερεις ενα τεχνικο στοιχειο το οποιο συντελει στην λεγομενη "αισθηση" ειναι το stiffness, κατι το οποιο αν ηθελα να το μεταφρασω καπως ελευθερα ειναι "ακαμψια". Οσο πιο μεγαλο το νουμερο τοσο πιο ακαμπτη και τοσο πιο "ξερη" ειναι μια ρακετα οταν κατα την επαφη της με την μπαλα τεινει να παραμορφωθει, και αντιθετα οσο μικροτερο το νουμερο τοσο πιο "μαλακη" αισθηση εχει η ρακετα. Περιεργως αναμεσα στουςε κατασκευαστες ρακετων η Prince ειναι αυτη η οποια παραδοσιακα αρεσκεται σε πιο "μαλακες" ρακετες και η warrior ειναι μια απο τις σκληροτερες στη γκαμα της. Γενικα τα τελευταια χρονια η μοδα ειναι προς "σκληρες" ρακετες με την pure drive να εχει κανει σχολη στο συγκεκριμενο θεμα, μια και το συγχρονο τεννις εχει παρα πολλη δυναμη , κατι στο οποιο ειναι πολυ καλες οι ρακετες με μεγαλη stiffness. Ουδεν καλον αμιγες κακου, βεβαια καθως κατα την προσωπικη μου γνωμη οι σκληρες ρακετες τυπου pure drive ειναι ο καλυτερος συμμαχος του ορθοπεδικου.

    Επιπλεον εξισου, αν οχι περισσοτερο σημαντικο, ειναι το ειδος πλεγματος και φυσικα, τα κιλα της πλεξης. ΥΠαρχουν πλεγματα εστιασμενα στην ανεση (αυτο ακριβως που λες "αισθηση οτι το πλεγμα βουλιαζει") και καποια αλλα πολυ πιο σκληρα τα οποια δεν ειναι ανετα εχουν ομως αλλα προτερηματα οπως αντοχη, control κλπ.Στα μεν πρωτα σαν παραδειγματα θα ελεγα το head lynx h to volkl cyclone tour, στα δε δευτερα θα ελεγα το πασιγνωστο luxilon alu power. Απο τα δυο πλεγματα που αναφερεις κανενα δεν ειναι ιδιαιτερα ανετο παντως.

    Κατα συνεπεια θα ελεγα σε πρωτη φαση, πριν ριξεις ολο το φταιξιμο στη ρακετα, θα ελεγα να πειραματιστεις πρωτα με μερικα soft πλεγματα, και μετα να αρχισεις το ψαξιμο στις ρακετες. Οταν φτασεις εκει, και με βαση τα λεγομενα σου τα οποια με ωθουν να πιστεψω οτι μαλλον σου αρεσουν οι μαλακες ρακετες, θα σου ελεγα να ψαξεις λιγο παραπανω την γκαμα της Prince η οποια κατ' εμε ειναι ο μαστορας του ειδους.

  3. #3
    Μάλιστα, είχα μια υποψία ότι η διαφορά στο stiffness μπορεί να επηρεάζει την αίσθηση. Όσο για τα πλέγματα, δεν γνωρίζω ποιο είναι πάνω στον Touch Instinct Lite γιατί ήταν εργοστασιακά πλεγμένη. Είναι σίγουρα πολυεστερικό και κατά 99% κάποιο της head. Τώρα αν είναι το hawk η το lynx δεν το γνωρίζω. Αυτό που με έκανε ιδιαίτερη εντύπωση με το πλέγμα της head ήταν δύο πράγματα :

    1)Οι χορδές κάνουν το λεγόμενο snap-back πολύ εύκολα. Τις βγάζεις από τη θέση τους και επιστρέφουν αμέσως χωρίς να χρειάζεται μεγάλη δύναμη.
    2)Το πλέγμα της head αν το πατήσω φαίνεται πως βουλιάζει (stringbed deflection) περισσότερο από το δικό μου, αλλά μετρημένα και τα δύο πλέγματα έχουν διαφορά ενός κιλού μόνο.

    Τώρα όσο για τη ρακέτα μου, οι εργοστασιακές προδιαγραφές δίνουν 23 kg στο κατώτατο όριο τάσης. Υπάρχει περίπτωση να πλέξω lynx η cyclone tour όπως λες σε χαμηλότερη τάση χωρίς να έχω προβλήματα playability ή ζημιά στο στεφάνι ?

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Συμφωνώ κι εγώ σχεδόν σε όλα με τον Fenderiadis, αν και κατά τη γνώμη μου και το Hawk και ακόμα περισσότερο το Lynx είναι αρκετά μαλακά πλέγματα.

    Σίγουρα το εξτρα stiffness κάνει μια διαφορά αλλά εδω έχουμε να κάνουμε καθαρά με διαφορά στην αίσθηση και τη δύναμη, λόγω της χαμηλής τάσης στο πλέγμα της Head.

    Προφανώς θα υπάρχει διαφορά υπερ της Prince στο control....

    Απορία προς τον ipaste...

    Τι εννοείς "αλλά μετρημένα και τα δύο πλέγματα έχουν διαφορά ενός κιλού μόνο." και μετά "δεν γνωρίζω ποιο είναι πάνω στον Touch Instinct Lite γιατί ήταν εργοστασιακά πλεγμένη."

    Τι είδους "μέτρηση" είναι αυτή??? Δεν καταλαβαίνω...


    Και τέλος εννοείτε ότι μπορείς να την πλέξεις όσο χαμηλά θέλεις. Δεν παθαίνει κάτι.
    Το πρόβλημα θα είναι η απώλεια του control σε τόσο μεγάλη ρακέτα.

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ipapaste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσο για τη ρακέτα μου, οι εργοστασιακές προδιαγραφές δίνουν 23 kg στο κατώτατο όριο τάσης. Υπάρχει περίπτωση να πλέξω lynx η cyclone tour όπως λες σε χαμηλότερη τάση χωρίς να έχω προβλήματα playability ή ζημιά στο στεφάνι ?
    Να τονισω οτι ανεφερα αυτα τα δυο πλεγματα ως ****** γιατι τα εχω δοκιμασει και εχω ιδια πειρα. Στην αγορα υπαρχουν εκατομμυρια αλλα με αυτα τα χαρακτηριστικα, οποτε το πορτοφολι σου και η διαθεση πειραματισμου σου υπαγορευουν το τι θα κανεις. Επισης, πολυ σημαντικο, μην θεωρησεις οτι απο μονο του ενα μαλακο πλεγμα ειναι φαρμακο δια πασα νοσο και δια πασα μ.....ια. Καθε χαρακτηριστικοπου ειναι τονισμενο συνηθως επιβαρυνει καποιο αλλο. Π.χ το cyclon tour που δοκιμασα στα 23κιλα, εινια μεν εξαιρετικα μαλακο, αλλα ταυτοχρονα ειναι και δυνατο, και ετσι με το λαθος μου να το πλεξω στα 23 μονο κιλα, εχω δυσκολια να κρατησω τη μπαλα μεσα στο γηπεδο παιζοντας με τον ιδιο τροπο που παιζω με αλλες ρακετες και αλλα πλεγματα. Οπως βλεπεις καθε επιλογη εχει καποια downsides τα οποια θα πρεπει να ζυγισεις και να προσαρμοστεις. Και φυσικα , δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε,

  6. #6
    Για τα πλέγματα εννοούσα οτι έχω μετρήσει την τάση και στις δύο ρακέτες αλλά επειδή η head ήταν εργοστασιακά πλεγμένη, δεν είναι δυνατό να γνωρίζω ποιο πλέγμα έχει πάνω. Δεν το αναγράφει πουθενά. Όσο για τη δυνατότητα να κρατήσω την μπάλα μέσα, αισθάνομαι οτι με την head μπορώ και βάζω περισσότερο spin, συνεπώς ακόμα και αν η ρακέτα σε χαμηλή τάση βγάζει μεγάλο power, με το extra spin φαίνεται πως η επιρροή της δυναμής εξουδετερώνεται. Τελείως υποκειμενικά πάντα από ότι αισθάνομαι την ώρα του παιχνιδιού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 18-12-17 στις 15:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας