Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Γνώμες για ρακέτα 27,5 ιντσών

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη seftelos81
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    44

    Γνώμες για ρακέτα 27,5 ιντσών

    Καλησπέρα. Θέλω να προβώ σε αγορά καινούριας ρακέτας και έχω ξεχωρίσει 3, 4 ρακέτες. Η μία είναι μήκους 27,5 ιντσών ενώ οι άλλες standard 27 ιντσών. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί ή έχει χρησιμοποιήσει extended ρακέτα 27,5 ιντσών να μου πει σχετικά με πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα που παρουσιάζει. Επίσης αν και πόσο περίπου διάστημα προσαρμογής απαιτείται. Διάβασα κάπου ότι ίσως δυσκολεύει το one handed backhand με το οποίο παίζω οπότε θα ήθελα κάποιο σχόλιο και σε αυτό αν έχει κάποιος εμπειρία. Βρήκα κάποιες λίγες πληροφορίες με αντικρουόμενες απόψεις σε ξένα forum αλλά θα επιθυμούσα και κάποιες... ντόπιες γνώμες από εδώ!

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Φίλε δεν μετράει το μήκος αλλά η τεχνική! χαχα Χωρίς πλάκα τώρα, πες συγκεκριμένα μοντέλα και το επίπεδο σου. Δεν αγοράζουμε ρακέτα με το μέτρο. Εγώ παίζω με 27.5.

    Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη seftelos81
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε δεν μετράει το μήκος αλλά η τεχνική! χαχα Χωρίς πλάκα τώρα, πες συγκεκριμένα μοντέλα και το επίπεδο σου. Δεν αγοράζουμε ρακέτα με το μέτρο. Εγώ παίζω με 27.5.

    Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Χαχαχα... Σίγουρα δεν αγοράζουμε ρακέτα με το μέτρο! Απλά μου έκανε εντύπωση σύμφωνα με τα όσα διάβασα σε ξένα forums από αρκετούς ότι αυτή η μισή ίντσα διαφορά αλλάζει σημαντικά τη συμπεριφορά της ρακέτας. Οι υποψήφιες ρακέτες που σκέφτομαι για αγορά είναι η Babolat Pure Strike 16x19 ProjectOne7, η Babolat Pure Aero και η Yonex Ezone Dr 98. Η extended ρακέτα είναι η έκδοση plus της Dr 98 που ανέφερα πριν για την οποία διάβασα διθυραμβικά σχόλια. Όσο αφορά την Pure Aero μάλλον συγκεντρώνει τις λιγότερες πιθανότητες γιατί τη δοκίμασα για μια εβδομάδα και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα αν και το πλέγμα της ήταν λίγο για τα σκυλιά! Γενικώς κλίνω προς την Yonex γιατί δοκίμασα ένα παλιότερο μοντέλο και μου άρεσε σαν αίσθηση αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να προτιμήσω την extended version. Το επίπεδό μου είναι κάπου ανάμεσα στο 3.5 με 4.0 ίσως περισσότερο προς τα πάνω. Εσένα τί αίσθηση σου δίνουν οι 27,5 ίντσες?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seftelos81 : 01-08-17 στις 17:44

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Εμένα ήταν 28 με 333 sw οπότε με κόψιμο στις 27.5 έγινε πολύ πιο εύκολη. Σε κάθε περίπτωση μια μακρύτερη κόβεται εύκολα. Οπότε μην το φοβηθεις.

    Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη seftelos81
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    44
    Άρα η μισή ίντσα είναι σημαντική διαφορά αφού λες ότι η δικιά σου έγινε πολύ πιο εύκολη με το κόψιμο. Με ποια ρακέτα παίζεις? Κάπου νομίζω είχε πάρει το μάτι μου ότι παίζεις με την ultra 100. 27άρα δεν είναι αυτή? Πάντως συγκεκριμένα οι yonex που σκέφτομαι έχουν swing weight 324 η standard και 335 η plus. Οπότε λες να το τολμήσω για την extended?

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο seftelos81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θέλω να προβώ σε αγορά καινούριας ρακέτας και έχω ξεχωρίσει 3, 4 ρακέτες. Η μία είναι μήκους 27,5 ιντσών ενώ οι άλλες standard 27 ιντσών. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί ή έχει χρησιμοποιήσει extended ρακέτα 27,5 ιντσών να μου πει σχετικά με πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα που παρουσιάζει. Επίσης αν και πόσο περίπου διάστημα προσαρμογής απαιτείται. Διάβασα κάπου ότι ίσως δυσκολεύει το one handed backhand με το οποίο παίζω οπότε θα ήθελα κάποιο σχόλιο και σε αυτό αν έχει κάποιος εμπειρία. Βρήκα κάποιες λίγες πληροφορίες με αντικρουόμενες απόψεις σε ξένα forum αλλά θα επιθυμούσα και κάποιες... ντόπιες γνώμες από εδώ!
    Τα εργοστάσια κατασκευάζουν τις ρακέτες ανά 0,25 της ίντσας. Είχα αγοράσει την wilson blade 104. Δεν είχα πρόβλημα στο one handed backhand μου αλλά με το forehand και την απόσταση από την μπάλα. Με δύο φορές που έπαιξα πόνεσε ο καρπός μου γιατί τον έστριβα για να κλείσω τη ρακέτα. Για τις ρακέτες γνωρίζω τη strike και τη yonex. H strike είναι δύσκολη ρακέτα, με sweet spot σπιρτόκουτο, ξερή σε οποιοδήποτε άλλο σημείο βρει η μπάλα και μετά το παιχνίδι το βράδυ, πονάει ο ώμος... Είχα τη yonex dr 98. Εξαιρετική ρακέτα σε όλα αλλά δεν ήταν για ρεβέρ με ένα χέρι! Η δύναμη της ρακέτας ήταν από το κέντρο και προς το λαιμό άρα ευνοεί το backhand με δύο χέρια. Προφανώς λοιπόν για να δώσουν δύναμη σε αυτήν την control ρακέτα με mute αίσθηση την μεγάλωσαν 0,5! Τώρα για τον simplicius δεν ξέρω πόσες ρακέτες έχει μεταποιήσει, κόψει, αλλάξει, "καστομάρει" εγώ θα τον φωνάζω complicius (εκ του complicate).

  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη seftelos81
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    44
    Μάλιστα... Ευχαριστώ και σε σένα για το σχόλιο tennisholic. Βλέπω επιβεβαιώνεις κι εσύ αρκετά από αυτά που διάβασα. Όντως η απόσταση στο forehand χρειάζεται ρύθμιση με μακρύτερη ρακέτα. Γενικά χρειάζεται χρόνος για όλα (το λεγόμενο adjustment period) πηγαίνοντας σε 27,5 ίντσες. Το θέμα είναι πόσος είναι αυτός. Σίγουρα θα διαφέρει από παίκτη σε παίκτη ανάλογα με το επίπεδο και την εμπειρία του. Τελικά δεν το προχώρησες με την wilson? Την εγκατέλειψες γρήγορα?!
    Για τις ρακέτες τώρα... Για την strike η οποία είχε τις πιο υψηλές βαθμολογίες ever στο tennis warehouse μου έκαναν εντύπωση πολλά αρνητικά σχόλια που διάβασα που απορούσαν με τον ντόρο που δημιουργήθηκε γύρω από αυτή τη ρακέτα. Όντως υπήρχαν πολλές αναφορές για πολύ μικρό sweetspot και αρκετές για ενοχλήσεις λόγω stiffness. Αυτός είναι και ένας λόγος που κλίνω πιο πολύ προς την yonex. Έχει εξαιρετικό sweetspot και είναι αρκετά πιο φιλική στο χέρι με 62 RA. Κι εδώ όμως υπήρχαν αναφορές όπως επισήμανες ότι είναι λίγο dead το πάνω μέρος του κεφαλιού της ρακέτας και το παρατήρησα κι εγώ σε μια δοκιμή με παλαιότερο μοντέλο yonex όμως. Αυτό ίσως διορθώνεται κάπως με προσθήκη βάρους βέβαια. Λέω να περιμένω ακόμα λίγο πάντως γιατί μέσα στον Αύγουστο θα βγει η καινούρια σειρά Ezone που υπόσχεται ακόμα μεγαλύτερο sweetspot και δύναμη. Αν και δεν αναφέρει προς το παρόν ότι θα υπάρχει κάποια έκδοση plus.
    Btw όντως ο simplicius πρέπει να είναι λάτρης της customιάς!

  8. #8
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παίζω με PCG Longbody. Οι μακριές είναι άλλη φάση, αξίζει να δοκιμάσεις.

    Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη seftelos81
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    44
    Κι εγώ είχα αποφασίσει να δοκιμάσω την Ezone Dr 98+. Αν και με αποθάρρυνε ο coach στο club που πάω να πάρω μακριά ρακέτα λέω να το τολμήσω. Ακόμα κι αν δε με βολέψει πιστεύω ότι θα "φύγει" εύκολα γιατί δεν κυκλοφορεί ακόμα στην Ευρώπη. Απλά μιας και τον Αύγουστο δε θα παίξω και πολύ και στο τέλος του μήνα θα βγει η καινούρια σειρά Εzone λέω να περιμένω λίγο να δω καμιά κριτική και παραγγέλνω αναλόγως μετά. Πάντως και η Longbody πρέπει να φυσάει σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει!

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Seft, πάντως αυτό το ότι καπου άκουσες ότι παίζω με ultra 100 να το πάρεις πίσω εάν θέλεις να σου ξαναμιλήσω... Τι με πέρασες; Κανέναν άσχετο; Κανέναν τυχαίο;

    Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας