Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Διοργάνωση Davis Cup στο Καλλιμάρμαρο

  1. #1
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325

    Διοργάνωση Davis Cup στο Καλλιμάρμαρο

    .
    Είχα πάει στο προηγούμενο, στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Δεν πήγα αυτή τη φορά.
    Το σκεφτόμουν αρκετά αλλά το τελειωτικό "χτύπημα" ήρθε όταν διάβασα πως ο Στέφανος είπε ότι η επιφάνεια ήταν ή ίδια με εκείνη του ΟΑΚΑ.
    Το ίδιο νομίζω και τα μπαλάκια. Εκεί που το μπαλάκι πήδαγε δεξιά-αριστερά κατά βούληση, που με την τεράστια δύναμη των ATP παικτών ίσα που πέρναγε το φιλέ, που winner δεν είδαμε ούτε για δείγμα...
    Κατάλαβα ότι δεν είχα τίποτα άλλο να δω... Στο γήπεδο της γειτονιάς μας παίζονται πολύ πιο γρήγορα και τελικά αρκετά πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια...
    Άσχετοι διοργανωτές (έχουμε τερααααααάστια παράδοση σε αυτό, σε όλα τα αθλήματα και events) χαντάκωσαν τον Στέφανο και την Εθνική.
    Τον κατέβασαν στο επίπεδο των αντιπάλων και τελικά τους έκαναν μάγκες. Και του χρόνου! Χωρίς εμένα αλλά και χωρίς πολλούς άλλους σχετικούς με το άθλημα φαντάζομαι...

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    To the point... as usual!

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Άσχετοι διοργανωτές (έχουμε τερααααααάστια παράδοση σε αυτό, σε όλα τα αθλήματα και events) χαντάκωσαν τον Στέφανο και την Εθνική.
    Τον κατέβασαν στο επίπεδο των αντιπάλων και τελικά τους έκαναν μάγκες..
    Αγαπητέ Μάνο σίγουρα η διοργάνωση δεν ήταν η καλύτερη αντίθετα ήταν πρόχειρα στημένη όπως φάνηκε και από τις καρέκλες που αλλάχτηκαν σε μια μέρα... Εγώ θα σταθώ στην παράθεση που σου έκανα. Δεν νομίζω ότι χαντακώθηκε η εθνική από τη διοργάνωση. Απλά η εθνική δεν έχει βάθος. Πέρα από Τσιτσιπά και Σάκαρη το επίπεδο των άλλων παικτών και παικτριών είναι πολύ πίσω. Δεν νοείται εθνική ομάδα με έναν παίκτη και μια παίκτρια. Όσον αφορά το επίπεδο του ο Τσιτσιπάς νομίζω ότι το έχει ρίξει από μόνος του εδώ και κάποιους μήνες. Βασίζει όλο το παιχνίδι του στο service του ενώ το back hand του είναι από τα ασταθέστερα στο tour. Αν παρατηρήσεις εδώ και καιρό τα περισσότερα σετ τα έχει πάει στο tie break άσχετα με τον αντίπαλο. Δεν ξέρω τι του φταίει αλλά αν δεν βρει σύντομα λύση τον βλέπω σύντομα έξω από τη δεκάδα....

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Μάνο σίγουρα η διοργάνωση δεν ήταν η καλύτερη αντίθετα ήταν πρόχειρα στημένη όπως φάνηκε και από τις καρέκλες που αλλάχτηκαν σε μια μέρα... Εγώ θα σταθώ στην παράθεση που σου έκανα. Δεν νομίζω ότι χαντακώθηκε η εθνική από τη διοργάνωση. Απλά η εθνική δεν έχει βάθος. Πέρα από Τσιτσιπά και Σάκαρη το επίπεδο των άλλων παικτών και παικτριών είναι πολύ πίσω. Δεν νοείται εθνική ομάδα με έναν παίκτη και μια παίκτρια. Όσον αφορά το επίπεδο του ο Τσιτσιπάς νομίζω ότι το έχει ρίξει από μόνος του εδώ και κάποιους μήνες. Βασίζει όλο το παιχνίδι του στο service του ενώ το back hand του είναι από τα ασταθέστερα στο tour. Αν παρατηρήσεις εδώ και καιρό τα περισσότερα σετ τα έχει πάει στο tie break άσχετα με τον αντίπαλο. Δεν ξέρω τι του φταίει αλλά αν δεν βρει σύντομα λύση τον βλέπω σύντομα έξω από τη δεκάδα.…
    Φίλε Κωνσταντίνε δεν θα διαφωνήσω ότι ο Τσιτσιπάς δεν βρίσκεται και στην καλύτερή του κατάσταση, αυτό φαίνεται άλλωστε και από τα αποτελέσματά του το τελευταίο διάστημα.

    Ένας λόγος λοιπόν παραπάνω (ότι βασίζεσαι ουσιαστικά σε έναν και μόνο παίκτη που πρέπει να κερδίσει δύο μονά και ένα διπλό) να μην τον "αναγκάσεις" με ένα τόσο αργό γήπεδο να βρεθεί 8 ώρες στο γήπεδο για τρία παιχνίδια που λογικά (ανεξαρτήτως αποτελέσματος) έπρεπε να διαρκέσουν τις μισές!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tennisnews Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Θυμίζουμε πως ο Στέφανος είχε ένα εξαντλητικό διήμερο στην Αθήνα, αφού αγωνίστηκε για σχεδόν 8 ώρες (!), σε κάτι περισσότερο από ένα 24ωρο, για τους αγώνες της Ελλάδας με τη Σλοβακία για το Davis Cup στο Καλλιμάρμαρο.
    Το Σάββατο κέρδισε τον Lukas Klein σε μια αναμέτρηση που έφτασε τις 2 ώρες και τα 40 λεπτά, ενώ την Κυριακή έπαιξε back-to-back αγώνες στα διπλά και στα μονά, που έφτασαν τις 5 ώρες και τα 15 λεπτά, με ένα κενό μόλις μισής ώρας ενδιάμεσα! ...

    https://tennisnews.gr/tennis-world/a...7288-tsitsipas
    .

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Εγώ βλέπω ότι ο Τσιτσιπάς δεν έχει ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού στο χέρι. Πέραν του ότι έχει αλλάξει string setup τουλάχιστον 3 φορές το τελευταίο 6μηνο, το drive backhand δεν πάει μία. Επίσης, το backhand slice του και πριν και τώρα, έχει μόνο βάθος, αλλά η μπάλα με το που σκάσει δίνει πολύ χρόνο στον αντίπαλο να τη γυρίσει, ενώ π.χ. το backhand slice του Dimitrov είναι πολύ πιο διεισδυτικό μετά το σκάσιμο και μπορεί να το παίξει και για επίθεση.

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Ένας λόγος λοιπόν παραπάνω (ότι βασίζεσαι ουσιαστικά σε έναν και μόνο παίκτη που πρέπει να κερδίσει δύο μονά και ένα διπλό) να μην τον "αναγκάσεις" με ένα τόσο αργό γήπεδο να βρεθεί 8 ώρες στο γήπεδο για τρία παιχνίδια που λογικά (ανεξαρτήτως αποτελέσματος) έπρεπε να διαρκέσουν τις μισές!

    .
    Μάνο δεν διαφωνώ μαζί σου όσον αφορά το αργό γήπεδο, τα μπαλάκια και την κακή διοργάνωση. Η ένστασή μου όχι προς εσένα είναι η προσπάθεια να δικαιολογηθεί η αποτυχία από ΕΦΟΑ κλπ μιας και πριν ξεκινήσει η διοργάνωση είχαν καλλιεργηθεί προσδοκίες για θρίαμβο της εθνικής λες και ξαφνικά γίναμε μεγάλη δύναμη στο τένις. Το ότι ο Τσιστιπάς έμεινε στο γήπεδο 8 ώρες σε 2 ημέρες (και μπράβο του!!) τι σημαίνει? Στο τελευταίο US Open ο Zverev έπαιζε 5 ώρες με τον Sinner σε μονό και όχι μονό και διπλό και νίκησε και την προηγούμενη αν δεν κάνω λάθος είχε παίξει με Dimitrov άλλες 4... Διάβασα τη συνέντευξη του προέδρου της ΕΦΟΑ και πέρα από αερολογίες τίποτα συγκεκριμένο για την ανάπτυξη του τένις. Sorry για την έκφραση αλλά η ιστορία είναι όλο φρου φρου και αρώματα και αρπαχτές από τον κάθε τυχάρπαστο που εκμεταλλεύεται τη μόδα του τένις. Έχουμε γεμίσει συλλόγους με “προπονητές” που δεν έχουν καμία σχέση με το άθλημα και που πληρώνονται αδρά από γονείς που νομίζουν ότι θα κάνουν τα παιδιά τους τενίστες... Που υπάγονται όλοι αυτοί οι σύλλογοι, ποιός τους ελέγχει και τι κάνει η ομοσπονδία γι αυτό? Καλή η διαφήμιση και τα κατοστάρικα στις vip θέσεις και η εικόνα του σταδίου με τον Τσιτσιπά αλλά έτσι δεν θα βγούν παίκτες να στελεχώσουν την εθνική με αξιώσεις....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας