Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Overgrips

  1. #11
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    ....έχω δοκιμάσει (μιας και με την aero δεν χρησιμοποιούσα ως τώρα)

    1. Head extreme soft Συνημμένο Αρχείο 3472. Το χρησιμοποιούσα με τον jeneral lee (head liqued metal mp).
    Πράγματι καλό κράτημα και αίσθηση και απορροφητικότητα για λίγο (ομολογουμένως δεν είχα σκεφτεί το πλύσιμο simp!!!) Το overgrip αυτό έχασε γρήγορα την υπέροχη αίσθηση του. Συγκεκριμένα μετά από μόλις από 4 παιχνίδια (6 ώρες περίπου) είχε φτάσει σε κορεσμό.
    Simp θα δοκιμάσω το πλύσιμο (αν δεν με τρολάρεις για την αντοχή που ζητάω).

    2. Head Συνημμένο Αρχείο 3473. Παχύ, ανεβάζει αρκετά το γκριπ της aero που είναι στα 11,4 mm. Μέτρια αίσθηση με μικρό κράτημα. Απογοητευτικά πλήρως. Για κάποιον που ήταν head-ας έφαγα τα μούτρα μου. Το μόνο που την σώζει στα μάτια μου σαν εταιρία είναι ότι γράφει τα γραμμάρια και το πάχος σε κάθε overgrip ή grip.

    3. Wilson Συνημμένο Αρχείο 3474. Λεπτό 0,40 με καλή αίσθηση (καινούργιο). ΧΑΛΙ μεγάλο όμως στο κράτημα, με ανάγκαζε να σφίγγω το χέρι πολύ στο γκριπ, βεβαίως αυτό μου άλλαζε πολύ το παιχνίδι.

    @ takan - Jorge έχω φοβία απο το wilson που είχα δοκιμάσει. Αλλά μπαίνει και αυτό μετα το tecnifibre για να δοκιμάσω.
    @ grmakis4 ποιο απο την solinco εννοείς ;
    @ Ind.Des. πράγματι καλό το φορούσα στην yonex ezone dr100 αλλά δεν θέλω πάχος

    Για αγορά είναι το Tecnifibre Pro Players συγκεντρώνει 3 προτάσεις (c1oud - chemicalgoo - jeep2008) και επιπλέον είναι μια εταιρία άγνωστη προς εμένα όποτε περιμένω την ευχάριστη έκπληξη.

    Πάλι έξοδα...για δοκιμές... αυτά τα ρημάδια τα μικρά κανουν διαφορά όταν μαζεύονται πολλά μαζί
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 20-11-16 στις 16:52

  2. #12
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Μάλλον την πάτησες κι εσύ με την επιλογή του grip size σε Babolat όπως και εγώ. Εγώ (αν έχουμε πάθει το ίδιο) είχα επιλέξει L3 σε Babolat. Το L3 όμως της Babolat είναι μεγαλύτερο από τα L3 των άλλων εταιριών. Το δικό μου συμπέρασμα (αλλά και άλλων) είναι πως αν θέλεις να ψωνίσεις Babolat και το grip size σου είναι το L3 τότε σε Babolat πρέπει να ψωνίσεις L2, πολύ δε περισσότερο αν πιάνει την ρακέτα πίσω-πίσω στη λαβή.
    Τελικά εγώ τις πούλησα και τις 2 Aero που είχα και ψώνισα L2 τις καινούριες και τώρα πια ευχαριστιέμαι το παιχνίδι.
    Αν αποφασίσεις να αλλάξεις το βασικό σου grip και να βάλεις ένα λεπτότερο ώστε με την τοπόθετση overgrip (ίσως) να είσαι στα μέτρα σου αυτά είναι τα λεπτότερα βασικά grip που βρίσκεις:
    1. http://www.e-tennis.gr/accessories/replacement-grips/replacement-grips-prince/prince-resi-thin-replacement-grip.html#product-description
    Η Prince λέει πως μειώνει το grip size κατά ένα νούμερο, εγώ θα πω κατά μισό νούμερο.
    2. http://tennisphilosophy.gr/shop/inde...roduct_id=3960
    Το Tourna Pro Tour είναι 1,50mm και το Tourna Pro Thin 1,25mm. Αν επιλέξεις το Pro Thin δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλό για τους κραδασμούς μιας και είναι πάρα πολύ λεπτό. Το Pro Tour είναι καλή περίπτωση, το έχω δοκιμάσει όταν είχα την Aero σε L3.
    Οπότε εξέτασε και αυτό, μήπως δηλαδή αλλάξεις βασικό grip για να έρθεις στα μέτρα σου χρησιμοποιώντας ένα standard overgrip ύστερα.... πριν προχωρήσεις σε αγορά καινούριας Babolat σε L2 τώρα πια... (αν βέβαια έχουμε το ίδιο πρόβλημα)
    Καλή επιτυχία...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 20-11-16 στις 17:28

  3. #13
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπουκάρω σπίτι σου και θα τα κάνω άνω κάτω. Πες μου που τα έχεις κρυμμένα....σε κρεβάτι, μέσα σε πίνακα η στο μπαούλο
    Χαχχαχα
    Εγώ έχω το πλεονέκτημα ότι μετά το πλύσιμο μπορώ και τα υπογράφω ξανά. "Simplicius" !!!!
    Εσύ δε μπορείς. Και να τα βρεις - που με τη καβάτσα που έχω δεν το πιστεύω (αν και πλησιάσες οφείλω να ομολογήσω) - με τη πρώτη χρήση θα έχουν χάσει όλη την αξία τους... Χαχχαχαχαχαχα


    Όχι Cap δεν σε τρολάρω. Πάντως δεν το έκανα από τσιγκουνιά, σιγά το ποσό.
    Δεν έχει κοντά μαγαζί, και βαριέμαι υπερβολικά να πηγαίνω κέντρο...
    Το έκανα να δω τι θα γίνει και απλά "έκατσε" !

  4. #14
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Φίλε Jorge, το L3 μου κάνει καλά δεν είχα κάποιο θεμα με το μέγεθος του γκριπ. Το οποίο μου φάνηκε κανονικό μιας και το ίδιο μέγεθος είχε και η yonex ozone dr100 11,2mm για την ακρίβεια. Βέβαια συγκριτικά με την head υπήρχε μια μικρή διαφορά (10,8mm) αλλά ήταν και από το 2004 η ρακέτα οπότε και θεωρώ ότι "έκατσε" το γκριπ φυσιολογικά. Ο λόγος που θέλω λεπτό το overgrip είναι λόγο βάρους (ίσως υπέρβόλη) αλλά και αίσθησης στο χτύπημα. Και τις δύο aero (κανονική και Rolland garros) είναι μια χαρά σαν μέγεθος, άπλα στην κανονική που χρησιμοποιω (παίζω συχνότερα σε σκληρό γήπεδο ενώ την RG την έχω για το χώμα) γλιστράει πολύ πια το γκριπ Κ έχει γίνει λείο. Αν και η τιμή το grip είναι ίδια με του overgrip είναι ποιο μπελαλιδικο στο τυλιγμα. Γι'αυτό Κ θέλω να παίξω με τα overgrips.

  5. #15
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    ...simplisius, μου έχεις δώσει πολλές φανταστικές λύσεις (προσανατολισμό σε ρακέτα, σε χορδές, σε παπούτσια, σε customization ρακετας Κ άλλα πολλά). Εκεί που σε αποκαλούσα δάσκαλο θα σε αλλάξω σε γιατρό!
    Και σίγουρα θα δοκιμάσω το πλύσιμο αλλά με οδοντόβουρτσα!
    Υ.Γ.
    1. Στα Ιωάννινα τα καταστήματα αθλητικών δεν έχουν ποικιλία σε εξοπλισμό αλλά και αυτά που έχουν είναι ΑΚΡΙΒΑ. Για παράδειγμα το φθηνότερο overgrip έχει 10 ευροπουλακια ενώ στην Αθήνα Η Θεσσαλονίκη 6,50. Τα μπαλάκια 3αδα της wilson (Australian open 9 - 10 euros) ενώ τα παίρνω μέσω ίντερνετ 4,30 - 5,70.
    2. Να ανοίξει και ένα τοπικ για μπαλάκια (κάπου είδα ότι μπορείς να πάρεις ένα σωλήνα που διατηρεί τα μπαλάκια σαν καινούργια όσο αφορά την αναπηδηση γιατί τα κρατάς σε πίεση 14 psi)

  6. #16
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που σε αποκαλούσα δάσκαλο θα σε αλλάξω σε γιατρό!
    Ευχαριστώ "παιδί μου" !! Συνέχισε με το δάσκαλο... Όχι τίποτα αλλό, αλλά αν είμαι εγώ γιατρός, εσύ θα πρέπει να είσαι ο ...άρρωστος!!! χαχχαχα

    Για μπαλάκια υπάρχουν αρκετά τόπικς. Μακάρι κάποια στιγμή όλα τα παρόμοια θέματα να μαζεύονταν σε ένα... Πόσο πιο εύχρηστο θα γίνονταν το φόρουμ....

    Το πιο ολοκληρωμένο είναι ΑΥΤΟ ΕΔΩ.

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Cap!


  7. #17
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Άρρωστος δε λες τίποτα! Γενικά σκέφτομαι πολύπλοκα και σε σε υπερθετικό βΑθμΟ και την λεπτόμερεία. Και στερούμαι την απλή σκέψη όπως για παράδειγμα το πλύσιμο.
    Το έχω διαβάσει αυτό το τοπικ όπως κ ένα στο forum του tw όπου βρήκα να γράφει ο Djtaurus
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 21-11-16 στις 00:25

  8. #18
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    ..το λοιπόν, πρώτη επαφή με το overgrip της Tecnifibre Pro Players (λευκό).
    Ρακέτα εφαρμογής Babolat pure aero string luxilion alu power soft 1,25 23/23 kg. Ώρα παιχνιδιού 1:45΄. Θερμοκρασία 16,5 βαθμούς.

    1. Εφαρμόζεται εύκολα. Tο εφάρμοσα βιαστικά γιατί έπρεπε να μπω γρήγορα στο γήπεδο.
    2. Στην αρχή η αίσθηση ήταν μέτρια (πολύ λείο πλαστικό μου έκανε), αλλά ευχάριστη και μαλακή. Μόλις άρχισε ο Νιαγάρας να τρέχει άλλαξε τελείως η αίσθηση και η πλαστικούρα έφυγε εντελώς.
    3. Τέλος, το ΚΑΛΎΤΕΡΟ κράτημα που είχα ποτέ.
    Μένει να δω για πόσο καιρό θα είναι έτσι και είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ικανοποιημένος απο την πρώτη επαφή.

    @ Simplisius Δοκίμασα και τα μπαλάκια της Head που παίζεις τα team. (το κουτί άνοιξε 15 λεπτά πριν το παιχνίδι)
    Πρώτο σχόλιο, στο χέρι η αίσθηση είναι πολύ νάιλον αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου, είχε μεγαλύτερη αναπήδηση από τα άλλα που χρησιμοποιούσα, είναι όχι κ τοσο γρήγορα, μαλακά στην επαφή κατά το χτύπημα με την ρακέτα. Εξαιρετικά ευχάριστη η αίσθηση την οποία κράτησε σε όλο το παιχνίδι. Έχασε σχετικά γρήγορα το μαλλί. Αλλά αξιοπρεπή συμπεριφορά στο παιχνίδι παίρνοντας όλα τα φάλτσα που έβαζα. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν. Μάλλον δεν κάνουν για χαμηλες θερμοκρασιες ( +4 )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 26-12-16 στις 18:37

  9. #19
    Junior Member
    Εγγραφή
    17-03-2016
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..το λοιπόν, πρώτη επαφή με το overgrip της Tecnifibre Pro Players (λευκό).
    Ρακέτα εφαρμογής Babolat pure aero. Ώρα παιχνιδιού 1:45΄. Θερμοκρασία 16,5 βαθμούς.

    1. Εφαρμόζεται εύκολα. Tο εφάρμοσα βιαστικά γιατί έπρεπε να μπω γρήγορα στο γήπεδο.
    2. Στην αρχή η αίσθηση ήταν μέτρια (πολύ λείο πλαστικό μου έκανε), αλλά ευχάριστη και μαλακή. Μόλις άρχισε ο Νιαγάρας να τρέχει άλλαξε τελείως η αίσθηση και η πλαστικούρα έφυγε εντελώς.
    3. Τέλος, το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κράτημα που είχα ποτέ.
    Μένει να δω για πόσο καιρό θα είναι έτσι και είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ικανοποιημένος απο την πρώτη επαφή.

    @ Simplisius Δοκίμασα και τα μπαλάκια της Head που παίζεις τα team. (το κουτί άνοιξε 15 λεπτά πριν το παιχνίδι)
    Πρώτο σχόλιο, στο χέρι η αίσθηση είναι πολύ νάιλον αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου, είχε μεγαλύτερη αναπήδηση από τα άλλα που χρησιμοποιούσα, είναι ποιο γρήγορα και μαλακά στην επαφή κατά το χτύπημα με την ρακέτα. Εξαιρετικά ευχάριστη η αίσθηση την οποία κράτησε σε όλο το παιχνίδι. Έχασε σχετικά γρήγορα το μαλλί. Αλλά αξιοπρεπή συμπεριφορά στο παιχνίδι παίρνοντας όλα τα φάλτσα που έβαζα. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν.
    Χαίρομαι ιδιαίτερα για τα overgrip.Όσον αφορά τα μπαλάκια δοκίμασε τα TECNIFIBRE CLUB COMPETITION τετραδα. Κατά εμένα τα καλύτερα σε αίσθηση άλλα και διάρκεια!!

  10. #20
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Για ένα μηνα έπαιξα κ με το overgrip head αρκετά καλό είναι κοντά στο technifiber ίσως έχει λίγο καλύτερη αντοχή στο χρόνο "μπουκωνει" Ομως Κ αυτό, σημερα γλυστραγε το χέρι. Με το που γύρισα Εβαλα το overgrip της tourna το οποίο είναι....κοντό και μου έδωσε την αίσθηση χαρτιού! μμένει να δω πώς παίζει (ελπίζω να μη φάω φόλα!)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας