Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Overgrips

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223

    Cool Overgrips

    Ας υπάρχει και αυτό το τόπικ (δεν βρήκα κάτι...αλλά πάλι δεν έψαξα πολύ)

    Ποιο προτείνετε λοιπόν για κάποιον (εμένα) που
    α) δεν θέλει να μεγαλώσει το γκριπ της ρακέτας του πολύ (0,40 εώς 0,50) και
    β) να μπορεί να βγάλει ώρες...αρκετές
    γ) σε χέρι που αποδεικνύει ότι στο ανθρώπινο σώμα το μεγαλύτερο ποσοστό κατέχει το νερό...

    Όποιοι έχουν άποψη ας γράψουν για να μην αγοράζω-δοκιμάζω και αγοράζω-δοκιμάζω..... και αγοράζω...-....δοκιμάζω, όχι ότι δεν θα δοκιμάσω.
    Γιατί αφενός δεν υπάρχει χώρος (€) για πειράματα.
    'Αλλωστε φοβάμαι μην χάσω καμιά ρακέτα κατά την εκτέλεση νευρικού σερβις (δεν θέλω να φανταστώ τι μπορεί να χάσουν οι έξω απο το γήπεδο)
    Αυτά.

  2. #2

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    17-03-2016
    Μηνύματα
    191
    Μετα από πολλές δοκιμές κατέληξα εδώ Tecnifibre Pro Players

    http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/overgrips-tehnifibre/tecnifibre-pro-players-overgrip.html

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-03-2014
    Μηνύματα
    88
    Πολυ καλη η λυση των tecnifibre. Αν το χερι σου ομως υπεριδρωνει οπως το δικο μου θα σου προτεινα το tourna grip XL. Ειναι το μονο που σε μενα δε γλιστραει η ρακετα. Βεβαια δν εχει και πολυ αντοχη.

  5. #5
    Τα καλυτερα σε αισθηση για μενα τα solinco overgrips , κολλαει το χερι...βεντουζα... μετρια αντοχη ομως....αυτα που εχουν μεγαλυτερη αντοχη ..και τιμη ειναι τα head overgrips....

  6. #6
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν captain...
    Εγώ μετά από πολλές δοκιμές από πολλές εταιρίες έβγαλα τα εξής συμπεράσματα...

    Τα πιο λεπτά overgrip που δεν αλλάζουν το μέγεθος της λαβής:
    http://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Pro_Overgrip_Sensation_3_Pack/descpageWILSON-WPOS3PK.html
    Έχουν μέτρια διάρκεια, όχι μιας χρήσεως αλλά δεν κρατάνε και πολύ. Είναι μόλις 0,40 mm.

    Τα Wilson Pro Perforated που σου πρότεινε ο takan όντως έχουν μεγάλη διάρκεια και απορροφούν ιδρώτα είναι όμως χοντρά, θεωρώ πως θα σου αλλάξουν το μέγεθος του grip, κάτι που λες πως δεν το θέλεις.

    Η Tourna (Unique) έχει απορροφητικά overgirp αλλά αυτό που δεν μου άρεσε εμένα σε αυτά είναι πως είναι σχεδόν μιας χρήσεως, τρίβονταν περισσότερο από όλα τα άλλα γιατί και εμένα ιδρώνουν τα χέρια μου όπως και σε εσένα. Ένα ακόμα πρόβλημα, σε εμένα που παίζω μπάκχαντ με τα δύο χέρια, είναι πως τα έχουν φτιάξει πραγματικά οριακά στο μήκος, ακόμα τα XL που είναι πιο πλατιά, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι στην τοποθέτηση να τα βάλω σε όλο το μήκος της λαβής. Σε απορροφητικότητα όμως είναι πολύ καλά.

    Εγώ μετά από πάρα πολλές δοκιμές κατέληξα σε αυτά:
    http://www.tenniswarehouse-europe.com/Babolat_Pro_Team_SP_Overgrip_3_Pack/descpageQDF-BPTSO3P.html
    Είναι θεωρώ ένας συνδυασμός και ενός καλού πάχους (0,50 mm), και καλής απορροφητικότητας, και έχουν ωραία αίσθηση στο χέρι, είναι μαλακά.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να ψαχτείς και μόνος σου από εδώ:
    https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/lets-gather-all-grip-specs-weight-thickness-into-one-thread.465717/
    Έχουν συγκεντρώσει μετρήσεις από όλα σχεδόν τα grip και overgrip.
    Καλή επιτυχία...

  7. #7
    Καλησπέρα.

    Πολύ ωραία αίσθηση και αντοχή έχουν τα Dunlop απο sportsdirect, αλλα με τον ιδρώτα γλιστράνε.
    Δοκίμασα τα babolat vs και είχα εξαιρετικο κράτημα οσο ιδρωνα αλλα μέτρια αντοχή.
    Πλέον παίζω με yonex super grap, είναι λίγο πιο χοντρό απο το vs αλλα κρατάει περισσότερο και είναι εξίσου καλό στο κράτημα.
    Συ 2 τελευταία μου έκανε εντύπωση οτι δουλεύουν καλύτερα αν είναι λίγο υγρά τα χέρια απο οτι στεγνά.

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη chemicalgoo
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    204
    Tecnifibre Pro Players ΤΕΛΟΣ

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Head Xtreme Soft - 0.50 mm
    Όσο πρέπει tacky, με τρύπες για τον ιδρώτα, δε γλυστράει η ρακέτα με τίποτα και (κυριολεκτικά) ποτέ:
    Βρωμίζουν, τα βγάζω, τα πλένω - μιλάμε για τρίψιμο με βούρτσα !!! - τα ξαναβάζω και είναι πάλι καινούργια!!!

  10. #10

    Overgrips

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρωμίζουν, τα βγάζω, τα πλένω - μιλάμε για τρίψιμο με βούρτσα !!! - τα ξαναβάζω και είναι πάλι καινούργια!!!
    Θα μπουκάρω σπίτι σου και θα τα κάνω άνω κάτω. Πες μου που τα έχεις κρυμμένα....σε κρεβάτι, μέσα σε πίνακα η στο μπαούλο ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 20-11-16 στις 13:44

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας