.
Με αφορμή τις τελευταίες δηλώσεις του θείου Nadal, συμφωνώ μαζί του ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στους κανονισμούς ώστε να περιοριστεί το φαινόμενο παικτών τύπου "δε ξέρω και κανα σπουδαίο τένις αλλά πυροβολώ από το σερβίς και είμαι στη 10άδα του κόσμου"...

Παίκτες τύπου Raonic κλπ κλπ που είναι πια αρκετοί...

Προφανώς οι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο γήπεδο...
Ή να ψηλώσει 15-20 εκ. ο φιλές ή μάλλον ευκολότερο, να πλησιάσει η γραμμή του σερβίς προς το φιλέ τουλάχιστον 0,5 μέτρο...

Επίσης για το θέμα της απροσδιόριστης διάρκειας παιχνιδιού (πρόβλημα που υπήρχε παλιά και με το βόλλει) πιστεύω ότι πρέπει να εφαρμοστεί αυτό που ήδη ψάχνει η ATP. Να κοπούν τα avandage και μετά το πρώτο 40-40 να τελειώνει το game στον επόμενο πόντο.

Προσωπικά θεωρώ βαρετά και τα best of 3, αλλά από την άλλη κάπως θα πρέπει να ξεχωρίζουν τα Gran Slams από το "σωρό".
Βέβαια εάν γίνει το παραπάνω ο χρόνος παιχνιδιού θα είναι φυσιολογικός και σε αυτά.

Καθημερινά παιχνίδια διάρκειας 3, 4 και 5 ωρών είναι σα να βλέπεις διαφήμιση της ντόπας!
Είμαι εντελώς κατά. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι για να παραμείνει ενδιαφέρον και όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" !

Τι γνώμη έχετε εσείς;