Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πρέπει να αλλάξουν οι κανονισμοί του τένις;

  1. #1
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325

    Πρέπει να αλλάξουν οι κανονισμοί του τένις;

    .
    Με αφορμή τις τελευταίες δηλώσεις του θείου Nadal, συμφωνώ μαζί του ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στους κανονισμούς ώστε να περιοριστεί το φαινόμενο παικτών τύπου "δε ξέρω και κανα σπουδαίο τένις αλλά πυροβολώ από το σερβίς και είμαι στη 10άδα του κόσμου"...

    Παίκτες τύπου Raonic κλπ κλπ που είναι πια αρκετοί...

    Προφανώς οι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο γήπεδο...
    Ή να ψηλώσει 15-20 εκ. ο φιλές ή μάλλον ευκολότερο, να πλησιάσει η γραμμή του σερβίς προς το φιλέ τουλάχιστον 0,5 μέτρο...

    Επίσης για το θέμα της απροσδιόριστης διάρκειας παιχνιδιού (πρόβλημα που υπήρχε παλιά και με το βόλλει) πιστεύω ότι πρέπει να εφαρμοστεί αυτό που ήδη ψάχνει η ATP. Να κοπούν τα avandage και μετά το πρώτο 40-40 να τελειώνει το game στον επόμενο πόντο.

    Προσωπικά θεωρώ βαρετά και τα best of 3, αλλά από την άλλη κάπως θα πρέπει να ξεχωρίζουν τα Gran Slams από το "σωρό".
    Βέβαια εάν γίνει το παραπάνω ο χρόνος παιχνιδιού θα είναι φυσιολογικός και σε αυτά.

    Καθημερινά παιχνίδια διάρκειας 3, 4 και 5 ωρών είναι σα να βλέπεις διαφήμιση της ντόπας!
    Είμαι εντελώς κατά. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι για να παραμείνει ενδιαφέρον και όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" !

    Τι γνώμη έχετε εσείς;

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη paulos318is
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    16
    Φίλε Μάνο
    Πιστεύω ότι η πρότασή σου περί κατάργησης του advantage ειναι εν πολλοίς σωστή.....Ως προς την τροποποίηση του αγωνιστικού χώρου και ειδικά μια πιθανή ανύψωση του φιλέ, θεωρώ ότι περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό, αυξάνοντας το χάσμα ανάμεσα σε top παίκτες και σε ανερχόμενους...Εξάλλου μια πιθανή ανύψωση του φιλε, ενδεχομένως να επηρεάσει και κατά πολύ μεγάλο βαθμό το στιλ παιχνιδιού, καθώς κύριο μέλημα του παίκτη θα είναι τα εκ του ασφαλούς χτυπήματα, τα οποία ναι μεν θα αυξάνουν τα rally σε διάρκεια , αλλά από την άλλη θα χαθεί το θέαμα (drop shots, slice, χτυπήματα στη γωνία, κτλ) εφόσον αυξηθεί το ρίσκο που ενέχει ένα θεαματικό και τεχνικό συνάμα χτύπημα....
    Τώρα ως προς τους παίχτες τύπου Raonic, παρατηρείς πιστεύω ότι είτε δεν προχωρούν πολύ μακριά σε βάθος χρόνου (Ιsner, Karlovic, Cilic) καθώς ένα παιχνίδι βασισμένο μόνο σε big serve, μάλλον κακό κάνει παρά καλό στον παίχτη...Γι αυτόν τον λόγο βλέπουμε παίχτες όπως ο Κυργιος και ο Raonic να έχουν δουλέψει αρκετά το physical game τους, αντιλαμβανόμενοι ότι είναι μονόδρομος σήμερα η ποικιλία....Τέλος θεωρώ ότι όλοι μας έχουμε παρατηρήσει πόσο υστερεί ο Ναδάλ στον τομέα των σερβίς (το οποίο βέβαια δεν ήταν και ποτέ το υπερόπλο του) φέτος, με αποκορύφωμα τον πρόσφατο αγώνα με τον Μάρει αλλά και αυτόν με τον Πορτογάλο στη Ρώμη....Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο θείος Τονι καλό θα ήταν να δουλέψει περισσότερο σε αυτόν τον τομέα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulos318is : 23-05-16 στις 23:22

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Προφανώς οι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο γήπεδο...
    Ή να ψηλώσει 15-20 εκ. ο φιλές ή μάλλον ευκολότερο, να πλησιάσει η γραμμή του σερβίς προς το φιλέ τουλάχιστον 0,5 μέτρο...

    Επίσης για το θέμα της απροσδιόριστης διάρκειας παιχνιδιού (πρόβλημα που υπήρχε παλιά και με το βόλλει) πιστεύω ότι πρέπει να εφαρμοστεί αυτό που ήδη ψάχνει η ATP. Να κοπούν τα avandage και μετά το πρώτο 40-40 να τελειώνει το game στον επόμενο πόντο.

    Καθημερινά παιχνίδια διάρκειας 3, 4 και 5 ωρών είναι σα να βλέπεις διαφήμιση της ντόπας!
    Είμαι εντελώς κατά. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι για να παραμείνει ενδιαφέρον και όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" !

    Τι γνώμη έχετε εσείς;
    Φίλε simplicius όσον αφορά το ύψος του φιλέ αν ανέβει όπως λες τότε το τένις θα γίνει και αυτό άθλημα για ψηλούς όπως το basket αφού ο ψηλός θα "καρφώνει" στο σερβις ενώ ο κοντός θα προσπαθεί να κάνει "lay up"...

    Αν από την άλλη η γραμμή έρθει πιο κοντά τότε στο σερβις ο αντίπαλος θα κάθεται δύο μέτρα πιο μπροστά και η επιστροφή θα είναι άπιαστη...

    Νομίζω ότι τέτοιου είδους αλλαγές δεν θα προσφέρουν στο άθλημα και είναι απλά δικαιολογίες όσων υστερούν στο συγκεκριμένο χτύπημα...
    Άλλωστε μόνο με το σερβις δεν μπορείς να γίνεις Νο.1. Για παράδειγμα ο Sampras εκτός από το σερβις είχε και όλο το πακέτο...

    Όσον αγορά τη ντόπα απλά αν το παιχνίδι γίνει πιο σύντομο θα στραφεί περισσότερο στην έκρηξη και τη δύναμη και λιγότερο στην αντοχή αλλά δεν θα σταματήσει...

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Constantinos ( χρόνια πολλά κιόλας!),

    Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αλλά από την άλλη, είναι δυνατόν ένα γήπεδο που ήταν αρχικά σχεδιασμένο για αυτό το παιχνίδι...



    να καλύπτει τις σημερινές ανάγκες;;; I don't think so...

  5. #5
    Simplicius ευχαριστώ πολύ για τις ευχές...

    Για να είμαι ειλικρινής το γήπεδο δεν με χαλάει αφού οι αντίπαλοι και τότε και τώρα παίζουν με τους ίδιους όρους. Δηλαδή και τότε και οι δύο αντίπαλοι είχαν τον ίδιο εξοπλισμό και τις ίδιες συνθήκες παιχνιδιού και τώρα οι αντίπαλοι παίζουν με τους ίδιους όρους. Απλά ο καλύτερος φτάνει πιο ψηλά και τότε και τώρα. Γνώμη μου είναι ότι το παιχνίδι πρέπει να προσαρμόζεται στο γήπεδο και όχι το γήπεδο στο παιχνίδι. Διαφορετικά θα έπρεπε να έχουμε ένα γήπεδο τένις κατά 30% μεγαλύτερο σήμερα από ότι στο βίντεο που έβαλες και αντίστοιχα ένα γήπεδο ποδοσφαίρου, βόλεϋ κλπ μεγαλύτερα από το παρελθόν. Κάτι που νομίζω ότι δεν ΄πρέπει να συμβεί γιατί θα είναι σε βάρος του θεάματος. Επίσης να συμπληρώσω ότι η αλλαγή στο υλικό του δαπέδου στα σκληρά γήπεδα (να και μια αλλαγή...) βελτίωσε κατά πολύ το θέαμα.

    Συμφωνώ ότι είναι κουραστικό να βλέπεις τα τελευταία χρόνια να επικρατούν οι ίδιοι και οι ίδιοι όμως πιστεύω ότι και το γήπεδο και οι κανόνες να αλλάξουν θα είναι τα ίδια άτομα αυτά που θα ακούγονται γιατί απλά είναι καλύτερα από τους υπόλοιπους...

    Βέβαια τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη που δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή...

  6. #6
    Άλλη μια απόδειξη ότι το service από μόνο του δεν κερδίζει ήταν και τα παιχνίδια Isner και Κarlovic με τον Murray (3-0, 3-0) ...

  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    ...fast4... simp θα αλλάξει το τέννις τελικά. Κατά το αρθράκι.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας