Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πνευματικά υποδεέστερος, πως το αλλάζεις αυτό προπονητικά;

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177

    Πνευματικά υποδεέστερος, πως το αλλάζεις αυτό προπονητικά;

    δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας:
    ειναι προπονήσιμο το κομμάτι του μένταλ?
    αν ναι πως;
    τι εννοώ μενταλ.
    να εχεις 4 σετ ποιντ και να μην μπορείς να παρεις το σετ,
    να προηγείσαι 5-2 και 40-0 και να ισοφαρίζεσαι σε 5-5.
    διαβασα καπου τις προάλλες ο ταδε παικτης ηταν υποδεέστερος πνευματικά και εχασε απο τον δείνα παικτη.
    τι ακριβώς σημαινει αυτο το πνευματικά υποδεεστερος; και αν αυτο μπορει να βελτιωθει, να αλλάξει μεσα απο την προπονηση και τι ειδους προπονηση.

  2. #2
    Φίλε Θανάση το διάβασα και εγώ σε ένα τενιστικό site και έγραφε copy-paste:

    Νέα δύσκολη νίκη για τον Άντι Μάρει στο Μόντε Κάρλο καθώς ο Σκωτσέζος πρωταθλητής χρειάστηκε τρία σετ με ανατροπή για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μπενουά Περ ο οποίος είχε πολλές ευκαιρίες στο ματς, όμως ήταν πνευματικά υποδεέστερος.


    Μη δίνεις βάση σε κάθε παπαριά που γράφει ο κάθε "ειδικός". Προφανώς ήθελε να αναφερθεί στον τομέα της ψυχολογίας του παιχνιδιού άλλα έβγαλε τον άνθρωπο ...χαζό...

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177
    ok το πνευματικα υποδεέστερος ειναι βαρυ και αστοχο,
    πες το μενταλ.
    πως το βελτιώνεις αυτο το κομμάτι μέσα απο τι ειδους προπονηση; τι ειδους ασκήσεις ωστε να μπορέσεις και στο ματς να ανταποκριθείς;
    πχ παιζεις με εναν πχ και καλυτερο σου και τον εχεις 40-0. παρολα ταυτα καταφερνει πολλαπλως να στο γυρίσει και να κερδίσει το game παρολο που ηταν 0-40 πίσω.

  4. #4
    Δεν είμαι προπονητής και δεν μπορώ να αναφερθώ σε θέματα προπονητικής.
    Όμως σχετικά με το μενταλ που λες γνωρίζω ότι υπάρχει ειδικός τομέας στη ψυχολογία, η αθλητική ψυχολογία, που σίγουρα οι επαγγελματίες αθλητές συμβουλεύονται και εφαρμόζουν αυτές τις συμβουλές στην προπόνησή τους.
    Τώρα όσον αφορά το επίπεδο του club player νομίζω ότι το καλύτερο "φάρμακο" στο πρόβλημα που αναφέρεις είναι η εμπειρία που αποκτάς μέσα από τα παιχνίδια να διαχειρίζεσαι τις καταστάσεις.

  5. #5
    Κατά τη γνώμη μου είναι λογικό σε ένα παιχνίδι να μην μπορείς να αποδώσεις όπως μπορείς και όπως επιθυμείς. Αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του κάθε ατόμου και με το πόσο εμπειρία έχει σε παιχνίδια. Ακόμα και χρόνια να παίζεις τένις αν δεν έχεις εμπειρία από αγώνες δύσκολα το ξεπερνάς. Εδώ επαγγελματίες παίκτες όταν είναι κοντά να κερδίσουν κάποιον από τους μεγάλους η πίεση τους οδηγεί σε λάθη με αποτέλεσμα αυτό που περιγράφεις στην αρχή. Θυμάμαι τον εαυτό μου στο πρώτο μου τουρνουά δεν μπορούσα ούτε τα βασικά να κάνω. Αλλά μετά το ξεπερνάς, όλα είναι θέμα μυαλού και προπόνησης. Αυτό πιστεύω εγώ

  6. #6
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ακριβώς σημαινει αυτο το πνευματικά υποδεεστερος; και αν αυτο μπορει να βελτιωθει, να αλλάξει μεσα απο την προπονηση και τι ειδους προπονηση.
    thanasi, φυσικά και μπορεί να βελτιωθεί, με "προπόνηση" του μυαλού!!

    Εάν τα αγγλικά σου είναι αρκετά καλά, διάβασε το βιβλίο "The Inner Game of Tennis".


  7. #7
    Επαναφέρω το συγκεκριμένο topic για να μην ανοίγω καινούριο μιας και έχει και κάποια σχέση με αυτό που θέλω να περιγράψω.
    Βέβαια εδώ δεν θα γράψω για mental κλπ αλλά για το πως σου γίνονται τα νεύρα σμπαράλια σε ένα παιχνίδι και θέλεις να πηδήξεις το φιλέ και να αρχίσεις να δαγκώνεις τον αντίπαλο πριν τον κοπανήσεις με τη ρακέτα. Επειδή δεν μπορείς όμως να το κάνεις αυτό, ξεσπάς στις ρακέτες και το παιχνίδι σου κοστίζει μια περιουσία!
    ΟΚ πάμε να παίξουμε για να περάσουμε καλά και να διασκεδάσουμε. ΑΛΛΑ...
    Πώς να ηρεμήσεις ρε φίλε όταν σου τυχαίνει αντίπαλος που ότι μπάλα και να του στείλεις κάνει κάτι σαν slice και στο drive και στο rever και στέλνει τη μπάλα 25 μέτρα ψηλά και αυτή σκάει στη base line ακριβώς?
    Πόσο να αντέξεις όταν σε κάθε game τουλάχιστον μια μπάλα του βρίσκει στο φιλέ και σκάει στους είκοσι πόντους?
    Πόσο υπομονή να κάνεις όταν φωνάζει “όχι” υπονοώντας ότι έκανε λάθος και η μπάλα να παίρνει την τροχιά του κομήτη το Χάλεϊ και να σκάει πάνω στην πλαϊνή γραμμή ενώ εσύ νομίζεις ότι δεν θα περάσει καν το φιλέ? Και το αποκορύφωμα να πανηγυρίζει για τον πόντο που πήρε...
    Έχασα 6-0 5-1. Σταματήσαμε γιατί είχα δύο ρακέτες μαζί και πήγα σπίτι μόνο με τα grip γιατί ήταν καινούρια...

  8. #8
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω το συγκεκριμένο topic για να μην ανοίγω καινούριο μιας και έχει και κάποια σχέση με αυτό που θέλω να περιγράψω.
    Βέβαια εδώ δεν θα γράψω για mental κλπ αλλά για το πως σου γίνονται τα νεύρα σμπαράλια σε ένα παιχνίδι και θέλεις να πηδήξεις το φιλέ και να αρχίσεις να δαγκώνεις τον αντίπαλο πριν τον κοπανήσεις με τη ρακέτα. Επειδή δεν μπορείς όμως να το κάνεις αυτό, ξεσπάς στις ρακέτες και το παιχνίδι σου κοστίζει μια περιουσία!
    ΟΚ πάμε να παίξουμε για να περάσουμε καλά και να διασκεδάσουμε. ΑΛΛΑ...
    Πώς να ηρεμήσεις ρε φίλε όταν σου τυχαίνει αντίπαλος που ότι μπάλα και να του στείλεις κάνει κάτι σαν slice και στο drive και στο rever και στέλνει τη μπάλα 25 μέτρα ψηλά και αυτή σκάει στη base line ακριβώς?
    Πόσο να αντέξεις όταν σε κάθε game τουλάχιστον μια μπάλα του βρίσκει στο φιλέ και σκάει στους είκοσι πόντους?
    Πόσο υπομονή να κάνεις όταν φωνάζει β€œόχι” υπονοώντας ότι έκανε λάθος και η μπάλα να παίρνει την τροχιά του κομήτη το Χάλεϊ και να σκάει πάνω στην πλαϊνή γραμμή ενώ εσύ νομίζεις ότι δεν θα περάσει καν το φιλέ? Και το αποκορύφωμα να πανηγυρίζει για τον πόντο που πήρε...
    Έχασα 6-0 5-1. Σταματήσαμε γιατί είχα δύο ρακέτες μαζί και πήγα σπίτι μόνο με τα grip γιατί ήταν καινούρια...
    Η λύση σε όλα αυτά είναι πανεύκολη και την έχω ξαναπεί!!!
    Εάν τα αγγλικά σου είναι αρκετά καλά, διάβασε το βιβλίο "The Inner Game of Tennis" του Timothy Gallwey.
    Με λίγο ψάξιμο θα το βρεις εύκολα στο web σε pdf.
    Είναι τόσο καλό βιβλίο - ακριβώς για αυτές τις περιπτώσεις που περιγράφεις παραπάνω - που φαντάσου ότι το ενώ το βρήκα και το διάβασα σε free pdf το πήρα μετά και σε hard copy από το Public για να τιμήσω το συγγραφέα!
    Εάν αυτό δεν σου δώσει λύση τότε απλά κόβεις το τένις, το οποίο έτσι κι αλλιώς, από τη φύση του, είναι ένα πολύ σπ@σ@ρχίδικο άθλημα...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας