Καλημέρα. Ξέρω ότι έχει εξαντληθεί το θέμα και ενδεχομένως οι πιο έμπειροι να έχουν βαρεθεί να απαντάνε σε τέτοιου είδους ερωτήσεις, όμως επειδή έχω βάλει σκοπό να κατέβω του χρόνου στο πρώτο μου μεγάλο Grand Slam θέλω να ξεκινήσω σωστά από τα βασικά. Μια καλή ρακέτα. (just joking).

Κάνω ένα χρόνο προπόνηση και ήρθε ο καιρός να αλλάξω ρακέτα.

Έχω καταλήξει σε μια ρακέτα σαν και αυτή: Yonex Vcore 98 Si. (http://www.tennis-warehouse.com/Reviews/VSI98/VSI98Review.html)
Μου αρέσει το βάρος (285g) και η ισορροπία που είναι στα 325mm. Έχω δοκιμάσει παρόμοιες ρακέτες και με βόλεψαν πολύ. Επίσης το μέγεθος της κεφαλής με βολεύει επίσης (έχω δοκιμάσει 97άρα και μου φάνηκε μια χαρά). Επίσης επειδή έχω ένα γνωστό που παίρνει καλές τιμές από τη Yonex θα μου τη φέρει στα 160€.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι που γράφει στο review ότι είναι "stiff" και ότι το υλικό δεν απορροφάει καλά τους κραδασμούς. Εμένα αυτό είναι κάτι που με απασχολεί πολύ καθώς δε θέλω να τραυματίσω τον καρπό μου ή τον αγκώνα μου. Ούτε θέλω να τελειώνει η προπόνηση ή ο αγώνας και να έχω μια αίσθηση "βάρους" στον καρπό.

(α) Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Διορθώνεται;
(β) Υπάρχουν ρακέτες με αντίστοιχα χαρακτηριστικά που το υλικό να απορροφάει καλύτερα τους κραδασμούς;

ΥΓ: Λόγω φόρτου εργασίας/οικογένειας, η προπόνηση και οι αγώνες μου βγαίνουν περίπου 4-5 ώρες τη βδομάδα.