Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αγορά ρακέτας από αρχάριο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32

    Αγορά ρακέτας από αρχάριο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά

    Καλημέρα. Ξέρω ότι έχει εξαντληθεί το θέμα και ενδεχομένως οι πιο έμπειροι να έχουν βαρεθεί να απαντάνε σε τέτοιου είδους ερωτήσεις, όμως επειδή έχω βάλει σκοπό να κατέβω του χρόνου στο πρώτο μου μεγάλο Grand Slam θέλω να ξεκινήσω σωστά από τα βασικά. Μια καλή ρακέτα. (just joking).

    Κάνω ένα χρόνο προπόνηση και ήρθε ο καιρός να αλλάξω ρακέτα.

    Έχω καταλήξει σε μια ρακέτα σαν και αυτή: Yonex Vcore 98 Si. (http://www.tennis-warehouse.com/Reviews/VSI98/VSI98Review.html)
    Μου αρέσει το βάρος (285g) και η ισορροπία που είναι στα 325mm. Έχω δοκιμάσει παρόμοιες ρακέτες και με βόλεψαν πολύ. Επίσης το μέγεθος της κεφαλής με βολεύει επίσης (έχω δοκιμάσει 97άρα και μου φάνηκε μια χαρά). Επίσης επειδή έχω ένα γνωστό που παίρνει καλές τιμές από τη Yonex θα μου τη φέρει στα 160€.

    Το μόνο που με προβληματίζει είναι που γράφει στο review ότι είναι "stiff" και ότι το υλικό δεν απορροφάει καλά τους κραδασμούς. Εμένα αυτό είναι κάτι που με απασχολεί πολύ καθώς δε θέλω να τραυματίσω τον καρπό μου ή τον αγκώνα μου. Ούτε θέλω να τελειώνει η προπόνηση ή ο αγώνας και να έχω μια αίσθηση "βάρους" στον καρπό.

    (α) Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Διορθώνεται;
    (β) Υπάρχουν ρακέτες με αντίστοιχα χαρακτηριστικά που το υλικό να απορροφάει καλύτερα τους κραδασμούς;

    ΥΓ: Λόγω φόρτου εργασίας/οικογένειας, η προπόνηση και οι αγώνες μου βγαίνουν περίπου 4-5 ώρες τη βδομάδα.

  2. #2

    Αγορά ρακέτας από αρχάριο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά

    Δεν είναι δημοφιλής ρακέτα όποτε δύσκολο να βρεις άποψη χρήστη εδω μέσα για την συγκεκριμένη. Έχω παιξει με την 300αρα και μου διέλυσε τον αγκώνα κυριολεκτικά. Υπάρχουν τόσες καλές overall ρακέτες να τσεκάρεις όπως η Wilson pro open, Wilson juice, head speed mp, head extreme mp, head prestige S και pure drive 12 η 15. Σε yonex θα σου πρότεινα την xi98/100 η την Dr100. Εγώ παίζω με την Dr98 αλλά αν όπως λες ότι είσαι αρχάριος καλύτερα να κοιτάξεις την 100αρα. Η Si δεν τράβηξε σαν σειρά και προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο η core tour f97 του coric. Δεν έχω σερβίρει καλύτερα με άλλη ρακέτα αλλά δεν δίνει εύκολο σπιν. Τσέκαρε την ελαφριά της έκδοση. Πάντως πόνο μου έβγαλαν και οι περσινές ai98 και ai100. Με τις φετινές Dr παρότι πιο firm σε αίσθηση με το νέο αντικραδασμικο gel στο grip δεν έχω νιώσει το παραμικρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 05-02-16 στις 10:58

  3. #3
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει το βάρος (285g)
    Για την ακρίβεια, 323g όπως λέει και στο link που έβαλες...

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ακρίβεια, 323g όπως λέει και στο link που έβαλες...
    η έκδοση που έχω δει στο προσκπέκτους της εταιρείας είναι στα 285 άπλεκτη. Έχει και με 305γρ, οπότε μάλλον σε αυτή αναφέρεσαι άλλα είναι πολύ βαριά για μένα.

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι δημοφιλής ρακέτα όποτε δύσκολο να βρεις άποψη χρήστη εδω μέσα για την συγκεκριμένη. Έχω παιξει με την 300αρα και μου διέλυσε τον αγκώνα κυριολεκτικά. Υπάρχουν τόσες καλές overall ρακέτες να τσεκάρεις όπως η Wilson pro open, Wilson juice, head speed mp, head extreme mp, head prestige S και pure drive 12 η 15. Σε yonex θα σου πρότεινα την xi98/100 η την Dr100. Εγώ παίζω με την Dr98 αλλά αν όπως λες ότι είσαι αρχάριος καλύτερα να κοιτάξεις την 100αρα. Η Si δεν τράβηξε σαν σειρά και προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο η core tour f97 του coric. Δεν έχω σερβίρει καλύτερα με άλλη ρακέτα αλλά δεν δίνει εύκολο σπιν. Τσέκαρε την ελαφριά της έκδοση. Πάντως πόνο μου έβγαλαν και οι περσινές ai98 και ai100. Με τις φετινές Dr παρότι πιο firm σε αίσθηση με το νέο αντικραδασμικο gel στο grip δεν έχω νιώσει το παραμικρό.
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Γενικά ψάχνω για κάτι που θα μου δώσει μια πιο "μαλακιά" αίσθηση στο χέρι. Είχα δοκιμάσει μια Head παλιοτερα και μου άρεσε πολύ. Θα κοιτάξω και αυτές που προτείνεις. Επίσης μου άρεσε και αυτή: http://www.e-tennis.gr/babolat-pure-aero-team-racquet-black-yellow.html όμως είναι σαφώς πιο ακριβή και δεν θα πάρω την έκπτωση. :-(

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Γενικά ψάχνω για κάτι που θα μου δώσει μια πιο "μαλακιά" αίσθηση στο χέρι. Είχα δοκιμάσει μια Head παλιοτερα και μου άρεσε πολύ. Θα κοιτάξω και αυτές που προτείνεις. Επίσης μου άρεσε και αυτή: http://www.e-tennis.gr/babolat-pure-aero-team-racquet-black-yellow.html όμως είναι σαφώς πιο ακριβή και δεν θα πάρω την έκπτωση. :-(
    Σε team θα πρότεινα καλύτερα την αντίστοιχη pure drive του 15 που ειναι πιο ισορροπημένη. Εξαιρετική ρακέτα και η καινούργια pure aero με καλύτερο feel αλλά ειναι δύσκολο να ελέγξεις το heavy top spin που παράγει. Το launch angle ειναι μεγαλύτερο και απο την aero που αντικαθιστά όποτε θα έχεις θέμα με control αν εισαι αρχάριος όπως λες.

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε team θα πρότεινα καλύτερα την αντίστοιχη pure drive του 15 που ειναι πιο ισορροπημένη. Εξαιρετική ρακέτα και η καινούργια pure aero με καλύτερο feel αλλά ειναι δύσκολο να ελέγξεις το heavy top spin που παράγει. Το launch angle ειναι μεγαλύτερο και απο την aero που αντικαθιστά όποτε θα έχεις θέμα με control αν εισαι αρχάριος όπως λες.
    Σε ευχαριστώ και πάλι. Αν και μιλάς με γρίφους (αρχάριος είμαι ακόμα ), μου έχεις δώσει αρκετές και σημαντικές πληροφορίες. Και τώρα η δύσκολη ερώτηση. Από που αγοράζετε συνήθως ρακέτες; Δηλαδή υπάρχουν κάποια καταστήματα που να έχουν ποικιλία (προς Δυτικά, Βόρεια ή κέντρο) για να πάω να δω και να ψωνίσω; Ή από ιντερνετ μέσα από reviews και σύγκριση τιμών;

  8. #8
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    ΑΤΤΙΚΗ
    Tennis Land, Γλυφάδα, πληροφορίες επικοινωνίας στο e-stringing.gr (www.e-tennis.gr)
    Lion Tennis Mart, Γλυφάδα και Ν.Σμύρνη (www.liontennismart.com)
    Tennis World, πίσω από το Καλλιμάρμαρο (www.tennisworld.gr)
    Masterplay, Κηφισιά (www.masterplay.gr)
    Matchpoint, Γαλάτσι (www.matchpoint.com.gr)
    TennisPro, Αγ.Παρασκευή (www.tennispro.gr)
    Tennis Philosophy, Π.Φάληρο (www.tennisphilosophy.gr)
    Αυτά γνωρίζω εγώ στην Αττική και έχω επισκεφτεί τα περισσότερα. Ενδεχομένως να υπάρχουν κι άλλα.

    ΚΕΡΚΥΡΑ
    www.smashsport.gr (στέλνει σε όλη την Ελλάδα)

    ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    Tennis Point (www.tennis-point.com) Είναι το μόνο που δέχεται παραγγελίες από Ελλάδα εν μέσω capital controls και με χρεωστική και με πιστωτική και με προπληρωμένη κάρτα ελληνικής τράπεζας. Η παραγγελία έρχεται οδικώς οπότε θέλει περίπου 8-10 ημερολογιακές ημέρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 09-02-16 στις 11:49

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Φίλε, Jorge σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας