Καλημερα παιδια!! Συνεχιζω 2ο χρονο τα μαθηματα τεννις και ομολογω οτι εχω βελτιωθει σημαντικα σε αρκετους τομεις. Προβληματα για τα οποια ειχα ανοιξει και θεματα εδω στο φορουμ πανω κατω τα επουλωσα. Ενα αλλο θεμα που με απασχολει βεβαια καθως μαθαινω ειναι το σερβις. Επειδη παιζω και με εναν φιλο μου καποιες φορες πιστευω οτι το flat σερβις που εχω μετα απο προπονηση αλλα και πολλα βιντεο ειναι καλουτσικο (βεβαια και εκει εχω ενδιασμους γιατι ο προπονητης στο τμημα θελει πιο πολυ απλα να περναει η μπαλα στο σερβις δεν εχει κανει πολλες αναφορες για πρηνισμο κτλ). Ωστοσο με απασχολει το 2ο σερβις γιατι ο τροπος με το οποιο το χτυπαω ειναι απλα να περναει η μπαλα και ειναι σιγανο αρκετα (καπως σαν αυτο που λεμε το σερβις του σερβιτορου). Για παιχτες του επιπεδου μου δεν ειναι προβλημα αυτο αλλα πιστευω οτι καποιες σχετικα πιο καλος θα μπορουσε ανετα να το εκμεταλευτει. Απο οτι εχω δει το kick προσφερει ασφαλεια. Εχω δει καποια βιντεο ομως δεν πολυκαταλαβαινω καν την λογικη του. Δηλαδη οταν πηγαινε η ρακετα προς την μπαλα πως να βουρτιζει την μπαλα κτλ Εχει καποιος καποια συμβουλη να δωσει?? Γενικα στην Ελλαδα που το τεννις ειναι σε ερασιτεχνικο επιπεδο χρησιμοποιεται ή ειναι κυριως για επαγγελματιες κτλ? Ακομα αν δεν ειναι εφικτο να φτιαξω το kick σερβις αμεσα (ή και ποτε ) τι συμβουλευετε για 2ο σερβις ωστε να ειναι ασφαλες και σχετικα ''δυσκολο'' για τον αντιπαλο? Eυχαριστω εκ των προτερων.