Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 50

Θέμα: Ποιο πλέγμα για την Pure aero ;

  1. #21
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    επλεξα Τελευταία την p.a. με weiss canon silverstring 1,20. Δυστυχώς σε 23,5/23 (ήθελα 24/24). Το νημα είναι ανάμφιβολα μαλακό αλλά δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα. ακούγονται οι χορδές (η μετακίνηση τους) κατά την επαφή με την μπαλα και μου βγαίνουν ρηχές ή μπαλιές... αλλάζω σε μεγαλύτερα κιλά το ίδιο πλέγμα ή αλλάζω σε άλλο??? ιδέες ρίχτε ιδέες!!!

  2. #22
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Είχα παραγγείλει την Pure Aero όταν την αγόρασα να μου την στείλουν πλεγμένη με Weiss Cannon Silvestring 1.25 σε 24/24 κιλά. Αποτέλεσμα? Την έστειλα πίσω σε μια βδομάδα και έβαλα Yonex Poly Tour Pro 1.25 που χρησιμοποιώ στην Aero Pro και η ρακέτα ''ήρθε στα ίσια της''. Δεν ξαναβάζω Weiss Cannon, η μπάλα δεν πάει με τίποτα απέναντι. Γνώμη μου...
    Στο επόμενο πλέξιμο ίσως να δοκιμάσω MSV Focus HEX 1.23. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος ούτε από MSV τότε μόνο Poly Tour Pro και τίποτα άλλο.
    Αυτά από εμένα...

  3. #23
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    επλεξα Τελευταία την p.a. με weiss canon silverstring 1,20. Δυστυχώς σε 23,5/23 (ήθελα 24/24). Το νημα είναι ανάμφιβολα μαλακό αλλά δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα. ακούγονται οι χορδές (η μετακίνηση τους) κατά την επαφή με την μπαλα και μου βγαίνουν ρηχές ή μπαλιές... αλλάζω σε μεγαλύτερα κιλά το ίδιο πλέγμα ή αλλάζω σε άλλο??? ιδέες ρίχτε ιδέες!!!
    Μέσα σε δύο προτάσεις έχεις δύο αντιφάσεις. Όταν το πλέγμα είναι μαλακό συνήθως έχει δύναμη άρα δεν βγαίνουν ρηχές οι μπάλες, επίσης αν την πλέξεις σε μεγαλύτερα κιλά δηλαδή 25 π.χ θα γίνει ακόμη πιο κοντρόλ και τραπέζι σε αίσθηση και δεν θα περνάς ούτε το φιλέ. Η ρακέτα σου έχει δύναμη ούτως ή άλλως οπότε πρέπει να δεις την κίνησή σου. Κάνεις όλη την κίνηση (full swing) ή παίζεις μόνο με τον καρπό? Το πλέγμα σου δεν το ξέρω αλλά μάλλον είναι ένα μαλακό μονόκλονο. Τα μονόκλονα που έχουν πολυγωνική μορφή σου δίνουν σπιν αλλά σου παίρνουν μέτρα σε βάθος, τα άλλα που είναι στρογγυλά σου δίνουν δύναμη και βάθος λιγότερο σπιν. Τέλος, αν το χέρι σου συνηθίσει λίγο το πολύκλονο και με λίγα κιλά 22/21 θα σου δώσει πολύ δύναμη και καθόλου κραδασμούς στο χτύπημα ειδικά με Babolat που είναι πολύ σκληρή. Όλα αυτά πρέπει να τα πεις στον πλέκτη σου για να σε καθοδηγήσει. Τέλος μαλακά μονόκλονα HEAD SONIC PRO στρογγυλό, TECHNIFIBRE BLACK CODE, και της PRINCE EXTRA CONTROL σε 1,27 καλύτερα που είναι στρογγυλό με πολύ καλή αναπήδηση και διατήρηση τάσης. Τέλος, ο λόγος κατά πάσα πιθανότητα που άκουγες περίεργα το πλέγμα και δεν είχες δύναμη είναι το πάχος δηλαδή το 1,20. Τα λεπτά πλέγματα είναι για αυτούς που θέλουν απίστευτη αίσθηση και δίνουν δύναμη με την κίνησή τους. Μην πέφτεις κάτω από 1,25. Με το 1,27 που σου πρότεινα θα πάρεις δύναμη και αντοχή στο σπάσιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tennisholic : 06-03-17 στις 01:18

  4. #24
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    @ tennisholic , φίλε μου η κίνηση μου είναι full swing και αρκετά γρήγορο. Εντόπισα το προβλημα στο νημα γιατί η δεύτερη είναι πλέγμεν η με luxilon alu power soft 1,25 στα 24/24 one piece stringing και δεν έχω το ίδιο θεμα.

  5. #25
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    @Jorge περίμενώ Πώς κ πως την pa με το yonex poly tour pro 1.25στα 24/24 (μαύρο) !

  6. #26
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Jorge περίμενώ Πώς κ πως την pa με το yonex poly tour pro 1.25στα 24/24 (μαύρο) !
    Εγώ βάζω 23/23 ή 23.5/23.5. Αλλά και 24/24 που είχα βάλει παλιότερα δεν ήταν σκληρή. Μικρή η διαφορά άλλωστε θεωρώ.
    Κατά την γνώμη μου από τα πιο ταιριαστά πλέγματα στις Aero που έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως τελικά αυτό το πλέγμα να ταιριάζει σε όλες τις ρακέτες. Εμένα πάντως μου αρέσει.

  7. #27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βάζω 23/23 ή 23.5/23.5. Αλλά και 24/24 που είχα βάλει παλιότερα δεν ήταν σκληρή. Μικρή η διαφορά άλλωστε θεωρώ.
    Κατά την γνώμη μου από τα πιο ταιριαστά πλέγματα στις Aero που έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως τελικά αυτό το πλέγμα να ταιριάζει σε όλες τις ρακέτες. Εμένα πάντως μου αρέσει.
    Εγώ πάντως στις pa μου έχω βάλει το poly tour 1,25 τη μια στα 23 kg και την άλλη στα 22 kg .Μου ταίριαξε στο χέρι περισσότερο η δεύτερη στα 22kg .Παντως το poly tour είναι πλεγματάρα , μαλακό , κρατάει την τάση του και έχεις και ακρίβεια στα χτυπήματα σου .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #28
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Τέλος... τι Γερανία και τεχνογνωσία...... Made in Japan!!!
    YONEX !!!
    μακράν το καλύτερο που έχω παίξει έως σημερα. Βέβαια ο πλεχτης μου είπε ότι το κίτρινο είναι ποιο μαλακό (κάτι θα ξέρει) αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου μα Καθόλου το μαύρο που εβαλα. Μάλιστα για να το καταλάβω δεν εβαλα το αντίκραδασμικο μου λαστιχάκι.
    Ευχαριστώ Jorge για τη πρότασή.

  9. #29
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος... τι Γερανία και τεχνογνωσία...... Made in Japan!!!
    YONEX !!!
    μακράν το καλύτερο που έχω παίξει έως σημερα. Βέβαια ο πλεχτης μου είπε ότι το κίτρινο είναι ποιο μαλακό (κάτι θα ξέρει) αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου μα Καθόλου το μαύρο που εβαλα. Μάλιστα για να το καταλάβω δεν εβαλα το αντίκραδασμικο μου λαστιχάκι.
    Ευχαριστώ Jorge για τη πρότασή.
    captain είναι ευχάριστο που βρήκες ένα πλέγμα να σου ταιριάζει και να σου αρέσει.
    Όπως έγραψε και ο Gogospetros το Yonex Poly Tour Pro 1.25 είναι ένα πλέγμα που κρατάει την τάση του αρκετό καιρό σε σχέση με πολλά άλλα πλέγματα. Στα λεφτά του νομίζω δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλά ακόμα και σε περισσότερα λεφτά. Είναι αυτό που λέμε value for money στα σίγουρα.
    Κι εγώ ψάχνοντας από εδώ κι από εκεί το ανακάλυψα, μην νομίζεις πως μου ήρθε τυχαία στο μυαλό. Είδα να παίζει πολύ αυτό το πλέγμα εδώ μέσα στο forum και είδα και πολύ καλή αξιολόγησή του στο stringforum.net.
    Την επόμενη φορά μπορείς αν θες να κατέβεις και 1-1,5 κιλό και ίσως να δεις ακόμα καλύτερη αίσθηση και αποτέλεσμα. Μην πέσεις όμως κάτω από 22 κιλά ούτε να ανέβεις πάνω από 25 κιλά στο συγκεκριμένο πλέγμα, λένε πως χάνει τις ιδιότητές του. Δεν ξέρω μπορεί και να είναι έτσι... Εγώ πάντως επιλέγω τάση στην Pure Aero 22 ή 23 κιλά, μέχρι εκεί.
    Καλά παιχνίδια σου εύχομαι και φυσικά... νίκες!

  10. #30
    Pοly tour pro και ξερο ψωμι παιδια! Ειναι πλεγματαρα, ειδικα για τα λεφτα του. εχει να με ενοχλησει το χερι 2 χρονια που το χρησιμοποιω. Για οσους τους αρεσει να πειραματιζονται παντως, δοκιμαστε poly tour pro στις cross στα 24 kg και rpm blast (σκληρο το ξερω αλλα απιστευτο πλεγμα και αυτο) στις main στα 23kg. Ειναι το setup που εχω τωρα σε pure aero και ειναι φανταστικο.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας