Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: Ποιο πλέγμα για την Pure aero ;

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223

    Babolat Ποιο πλέγμα για την Pure aero ;

    Σε λιγάκι θα χρειαστώ πλέγμα. (23 ώρες έως χθές)
    Τώρα ''φοράει'' το wilson poly pro 16 στα 23 / 22 kg, και τα πήγαμε καλά ως τώρα.
    Βάζω αρκετό σπιν συχνά (βοηθάει και η ρακέτα) χτύπάω όμως και φλάτ λιγοτερο συχνά.
    Παίζω base line περισσότερο και πολύ σπάνια ανεβαίνω στο φιλέ (πρέπει να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες καιρού, πίεσης ...)
    Πρός τα που να ψάξω ; Να πάρω το ίδιο στα 1,25 (δηλαδή το 17αρη) ;
    Ή να δώ και καμιά άλλη εταιρία ;

    .... και κάτι τελευταίο :
    Υπάρχει κατάλογος με τους πιστοποιημένους strigers στην Ελλάδα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 10-01-18 στις 21:07

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Υπάρχει κάποιος/ α που να έχει χρησιμοποιήσει τις κάτωθι χορδές (θα ήταν πολύπολύπολύτιμη η άποψη) :
    1. volkl cyclone 19 (δεν το βρήκα σε κατάστηματα του εσωτερικού)
    2. tecnifibre 4g soft 17
    3. wilson revole 17
    4. luxilon alu power soft 17 (δεν το βρήκα σε καταστήματα του εσωτερικού
    Θα ήθελα να έχει λίγο παραπάνω αντοχή της χορδής και να ανεβάσω λίγο το κοντρολ.
    ... εχω διαβάσει ότι ύπαρχει στο φόρουμ καθώς και στο tw university (...δεν τα κατάλαβα όλα...).
    H ρακέτα μου είναι πλεγμένη στα 23 / 22 και DT 36.

  3. #3
    Έχω χρησιμοποιήσει τα πλέγματα που λες εκτός από το technifibre 4g soft. Από όλα έχω μείνει ικανοποιημένος αλλά προσωπικά στη συγκεκριμένη ρακέτα θα πήγαινα σε κάτι πιο μαλακό. Σίγουρα η pure aero δεν είναι τόσο σκληρή όσο η aero pro αλλά εξακολουθεί να έχει μεγάλο σχετικά stiffness. Προτάσεις είναι οι κάτωθι:

    1. Yonex poly tour pro spin To γαλάζιο όχι το κίτρινο

    2. Φοβερο spin έχει το Head Lynx

    3. Topspin cyber blue

    4. Head Sonic pro

    Αν βάλεις κάποιο από αυτά που σου πρότεινα βάλε αρκετά σχετικά κιλά. Αν βάλεις το luxilon μην βάλεις πολλά κιλα γιατί έχει μεγάλο stiffness.

  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Ευχαριστώ tennisfun, απο αυτά που μου προτείνεις εχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ για το Top spin cyber blue και νομίζω αυτό θα δοκιμάσω σε 1,20mm το volkl cyclone δεν το βρίσκω οπότε θα πάει για την επόμενη αλλαγή.

  5. #5
    Προσωπικά επειδή είπες πως παίζεις με spin θα επέλεγα το head lynx είτε 1,20 είτε 1,25mm. Το βρίσκεις στο εσωτερικό. Αν όμως επιλέξεις το topspin μην το πλέξεις σε λίγα κιλά γιατί σε συνδυασμό με τη δυνατή pure aero βλέπω να καταστρέφονται οι φράκτες!!!!!Πλέξε σε 24 κιλα και πάνω.

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    tennisfun, σχετικά με τα kg θα τα ανεβάσω κατα ένα σε σχεση με το προηγούμενο πλεξιμό μου. Θα το πάω στα 24/23 και θα ανέβάσω αργότερα στο επόμενο πλέξιμο άλλο ένα κιλό αν όλα πάνε καλά και δώ ότι με παίρνει.
    Σε χορδή θα ήθελα να δοκιμάσω το cyber blue το οποίο στο tw university είναι στα ίδια με το lynx αφού δεν βρίσκω το volkl cyclone 19.
    Αυτό που μου την ''σπάει'' είναι το ότι σύμφωνα με τον πίνακα που κοιτάω είναι ότι έχουν tension loss 46% που σημαίνει μάλλον ότι πρέπει να πλεξω πολύ πολύ πάνω απο 24 kg.

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Cap, το cyber blue είναι από τη φύση του λεπτό πλέγμα.
    Καλύτερα σε 1.25 εφόσον θέλεις και αντοχή...
    Αν και για τη συγκεκριμένη ρακέτα δεν θα το πρότεινα.
    Πολύ δυνατό...

    Sonic pro ή poly tour pro (και το απλό) - σε 1.25 καλύτερα.
    Ανεβάζοντας πολύ τα κιλά θα χάσεις τρομερά σε αίσθηση, που δε λέει...
    Καλύτερα αδύναμο πλέγμα, σε νορμάλ κιλά!

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Γεια σου simplisius, το sonic pro ηταν η τελευταία χορδή που είχα βάλει στοn general lee (liqued metal) και με αυτό την πουλησα, δεν με είχε βολεψει και τόσο.
    Το poly tour pro απο αυτό που διαβάζω είναι λιγάκι σκληρό στην αίσθηση. Πράγματι, καλύτερα αδύναμο πλεγμα και λιγότερα κιλά. Τώρα είμαι στα 23/22 και θέλω να ανεβάσω λιγακί 24/23 τα οποία για την ρακέτα μου & το χέρι μου δεν είναι πολύ. Γιαυτό και σκέφτομαι το cyber blue που απόσο διαβασα στο φόρουμ είχε καλά σχόλια.
    Δεν μου έχει πεί κανείς για το Luxilion alu power soft (1,25). Έχεις αποψή γι' αυτο;

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Δεν ειναι εδω το τοπικ σιγουρα αλλα που να το γραψωω? Παιζοντας στους 3 βαθμους κελσιου με μπαλακια wilson ausopen δεν εμεινε μααλλλιιιιι για μαλλλιιιιιι δοκιμασαμε τα σκληροτερα dunlop fortres σαν να παιζαμε με τουβλακια!!!! Τουλαχιστο ειχαμε την ψευδαισθηση του ηλιου.

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου simplisius, το sonic pro ηταν η τελευταία χορδή που είχα βάλει στοn general lee (liqued metal) και με αυτό την πουλησα, δεν με είχε βολεψει και τόσο.
    Το poly tour pro απο αυτό που διαβάζω είναι λιγάκι σκληρό στην αίσθηση. Πράγματι, καλύτερα αδύναμο πλεγμα και λιγότερα κιλά. Τώρα είμαι στα 23/22 και θέλω να ανεβάσω λιγακί 24/23 τα οποία για την ρακέτα μου & το χέρι μου δεν είναι πολύ. Γιαυτό και σκέφτομαι το cyber blue που απόσο διαβασα στο φόρουμ είχε καλά σχόλια.
    Δεν μου έχει πεί κανείς για το Luxilion alu power soft (1,25). Έχεις αποψή γι' αυτο;
    To poly tour pro (όχι το spin) δεν είναι σκληρό.

    Όχι δεν έχω άποψη για το Soft...
    Αν και το Luxilion alu power είναι από τα καλύτερα πλέγματα που έχω παίξει,
    θεωρώ όλα τα Luxilion υπερτιμημένα και δεν τα χρησιμοποιώ...

    Σίγουρα το Cyber Blue δεν έχει καμία σχέση με την αίσθηση των Luxilion.
    To MSV Focus Hex από την άλλη, θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά με σχεδόν το 1/3 της τιμής...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 29-01-16 στις 01:25

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας