Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Θέμα: Ποιο πλέγμα για την Pure aero ;

  1. #41
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Τρεις διαφορετικές χρονιές 2015, 2016 και 2022. Τρεις διαφορετικές ρακέτες. Τρία διαφορετικά πλεξιματα. Η μαύρη κίτρινο (2015) έχει all around. Η RG (2016) έχει 2 pieces και κόμπους (τουλάχιστον στα σημεία που έχει σημάδι για αυτό. Η pa 2022 (2023) δεν έχει σημάδι για έναρξη. Συνημμένο Αρχείο 12796

  2. #42
    Χρήστο ευτυχώς το πρόσεξες! Η Aero του 22 έχει άλλη πλεξη. Δεν υπάρχει στο Klipper μπορείς να το επιβεβαιώσεις όμως απο το TW οπου στα χαρακτηριστικά αναφέρει και την πλεξη.Είναι Skip 8Top,8Bottom!!! Σε αντίθεση με τις προηγούμενες που είναι Skip 7,9T- 7,9B. Εγω θα σου πρότεινα να πλεκεις ξεχωριστά Mains & Crosses. Πειστικό επιχείρημα δεν έχω να σου δώσω επ αυτού παρά μόνο ότι κάποιες εταιρείες (πχ Head)δεν καλυπτουν εγγύηση για τις ρακέτες τους αν είναι πλεγμενες one piece.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 07-02-23 στις 12:40
    Petec

  3. #43
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο ευτυχώς το πρόσεξες! Η Aero του 22 έχει άλλη πλεξη. Δεν υπάρχει στο Klipper μπορείς να το επιβεβαιώσεις όμως απο το TW οπου στα χαρακτηριστικά αναφέρει και την πλεξη.Είναι Skip 8Top,8Bottom!!! Σε αντίθεση με τις προηγούμενες που είναι Skip 7,9T- 7,9B. Εγω θα σου πρότεινα να πλεκεις ξεχωριστά Mains & Crosses. Πειστικό επιχείρημα δεν έχω να σου δώσω επ αυτού παρά μόνο ότι κάποιες εταιρείες (πχ Head)δεν καλυπτουν εγγύηση για τις ρακέτες τους αν είναι πλεγμενες one piece.
    ¶σε Πέτρο, δυο διαφορετικοί πλέκτες δυο διαφορετικά πλεξίματα. Έστειλα και στην babolat να μου πουν εάν υπάρχει κάτι. Ακόμη ψάχνουν.... Παλαιότερα θυμάμαι (σίγουρα για την head) έβρισκες για την ρακέτα σου οδηγίες για το πλέξιμό της. Τώρα η babolat δεν έχει στο site της κάτι. Στο παιχνίδι θα μου πεις δεν αλλάζει κάτι. Στο frame και τα grommets όμως σίγουρα αλλάζει. Για να δούμε τι θα βγει. Σίγουρα το πλέξιμο δεν είναι αστείο αλλά ούτε πυρηνική φυσική. Υπάρχει όμως το σωστό και το λάθος. Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που θέλω να πλέκω μόνος μου και ας μου βγει η πίστη.

  4. #44
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Συγγνώμη εάν ακουστώ λίγο "Μανώλης Καψής", αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε...

  5. #45
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Συγγνώμη εάν ακουστώ λίγο "Μανώλης Καψής", αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε...
    Κάτι τέτοιο. Αλλά για pure aero μοντέλο 2015 & 2023 της babolat Συνημμένο Αρχείο 12805Συνημμένο Αρχείο 12806

  6. #46
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τέτοιο. Αλλά για pure aero μοντέλο 2015 & 2023 της babolat Συνημμένο Αρχείο 12805Συνημμένο Αρχείο 12806
    Τα link δεν δουλεύουν αλλά φαντάζομαι ότι πρόκειται για τα κλασικά pdf με τα stringing instructions των εταιρειών.

    Εάν ξεκινήσεις με starting clamp τις crosses στη δική μας μηχανή θα χρειαστείς περίπου +25 εκ. πλέγμα από αυτό που γράφουν οι "επίσημες" οδηγίες.

    Δεύτερον, όταν θα σου φύγει το πρώτο άγχος θα δεις ότι δεν πολυχρειάζονται οι οδηγίες αυτές, γι' αυτό άλλωστε και οι εταιρείες δεν μπαίνουν πια στον κόπο να τις φτιάχνουν.

    Κάθε ρακέτα σε κατευθύνει μόνη της για το πως πρέπει να πλεκτεί σωστά.

    Η βασική ιδέα είναι ότι οι χορδές περνάνε διπλές (για να γίνουν οι κόμποι) από τις φαρδύτερες τρύπες.

    Ποιές φαρδύτερες; Αυτές που το δέσιμο θα γίνει όσο πιο κάθετα γίνεται α) χωρίς να στραβοπατάει (ή τουλάχιστον το λιγότερο δυνατόν) το grommet εσωτερικά και β) χωρίς να έχεις τριπλό πέρασμα χορδής εξωτερικά (αυτό πρέπει να το σκεφτείς από πριν και για τις crosses, πριν δέσεις τις mains).


  7. #47
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Μάνο, καλησπέρα. Κάθε φορά που πάω να γράψω κάτι προκύπτει κάτι άλλο και πάω πάλι από την αρχή. Επικοινώνησα το θέμα μου στο talk tennis. Εκεί μου απάντησε άμεσα κάποιος ο οποίος μου έγραψε για κάθε ρακέτα μου το σωστό τρόπο (αλλά και γιατί) καθώς και τις διαφορές που έχει η πρώτη γενιά (2016) με την τρίτη γενιά (2023).

  8. #48
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Ναι, το διαβάζω τώρα που το αναφέρεις. Ψιλοκλασικη απάντηση Talk Tennis. Εάν εσένα σε βοήθησε, τότε μια χαρά! Εγώ συνεχίζω... Καψής! χαχαχαχα

  9. #49
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το διαβάζω τώρα που το αναφέρεις. Ψιλοκλασικη απάντηση Talk Tennis. Εάν εσένα σε βοήθησε, τότε μια χαρά! Εγώ συνεχίζω... Καψής! χαχαχαχα
    Τι εννοείς ψιλοκλασικη;
    Βεβαίως και βοήθησε. Πρώτα από όλα κάποιος απάντησε και μάλιστα άμεσα. Δεύτερον εντόπισε κατευθείαν την ανάγκη και έδωσε εξήγηση το γιατί (στο σημείο που αναφέρεται για τα grommets). Και τρίτον και βασικό η απάντηση του είχε σεβασμό στον συνομιλητή του (εμένα) που εμφανώς ήταν άσχετος. Τέλος η εταιρία (Ελλάδα)ακόμη δεν μου έχει απαντήσει σε σχετικό μου mail.

  10. #50
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Στο θέμα του νήματος πάλι. Τελευταία (ένα χρόνο) άφησα το yonex poly tour 1,25 κίτρινο πέρασα στο blast 1,25 και τώρα βάζω το confidential που είναι κοντά στο blast αλλά κρατάει τα χαρακτηριστικά του λίγο παραπάνω. Επόμενο πάω για υβριδικό με confidential στις mains. Αυτά

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας