Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Babolat pure drive team 2015

  1. #21
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Το φαντάστηκα....
    Βάλε κάποιον να στο διαβάζει πριν κοιμηθείς!
    Όχι τώρα όμως, περίμενε να πιάσουν τα κρύα!
    χαχχαχα

  2. #22
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    @constantinos
    Φίλε προσωπικά θεωρώ τα βάρος και την ισορροπία λιγότερο σημαντικά...
    Φίλε simplicius δεν είχα καμία αμφιβολία γι' αυτό!

    Σου αξίζουν συγχαρητήρια για το πόσο και πως έχεις εμβαθύνει στη θεωρεία των χαρακτηριστικών μιας ρακέτας.


    Προσωπικά είμαι άσχετος με τις ρακέτες και δεν κοιτάζω τα χαρακτηριστικά τους, μάρκες, υλικά κλπ κλπ. αφού είμαι της παλιάς σχολής (έμαθα και έπαιζα για πολλά χρόνια με μια Βancroft “Borg” ξύλινη την οποία και την έχω ακόμη από το 1979.... σαν ενθύμιο) και βέβαια μπορεί να είμαι τελείως λάθος στα παρακάτω.

    Απλά πιάνω μια ρακέτα στο χέρι μου και βλέπω πώς την αισθάνομαι σε βάρος και ισορροπία. Μετά κάνω την κίνηση drive και backhand για να δω πως “συνεργάζονται” τα παραπάνω και αποφασίζω αν τη δοκιμάσω ή όχι.
    Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά αποκαλύπτονται μόνο επάνω στο παιχνίδι και σαν νούμερα δεν λένε τίποτα και γίνομαι πιο συγκεκριμένος.

    To swingweight είναι το αποτέλεσμα του συνδυασμού βάρους – ισορροπίας.
    Το stifness σα νούμερο δεν λέει τίποτα αφού μια ρακέτα με χαμηλό stifness μπορεί να αποδειχτεί στην πράξη “σκληρότερη” από μια άλλη με ψηλότερο.
    H σημασία του beam width θα φανεί πάλι στο παιχνίδι από το πως διαχειρίζεται ο παίχτης τη δύναμη και το control.

    Και βέβαια όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι η ρακέτα θα έχει πλεχτεί από επαγγελματία και όχι κατά προσέγγιση.

    Με τα παραπάνω θέλω να καταλήξω ότι όταν πρόκειται για ερασιτέχνες παίχτες είναι βασικό να απαιτήσουμε demo πριν αγοράσουμε ρακέτα και να μη βασιστούμε στα ταμπελάκια πέρα από τα βασικά άμεσα απτά χαρακτηριστικά.

  3. #23
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα παραπάνω θέλω να καταλήξω ότι όταν πρόκειται για ερασιτέχνες παίχτες είναι βασικό να απαιτήσουμε demo πριν αγοράσουμε ρακέτα και να μη βασιστούμε στα ταμπελάκια πέρα από τα βασικά άμεσα απτά χαρακτηριστικά.
    Κωνσταντίνε μαζί σου!
    Το πρόβλημα είναι ότι οι πραγματικές ευκαιρίες είναι 99% αγορές από εξωτερικό.
    Αλλά και σε demo να τη βρεις από Ελλάδα, σε κάποιους που έχουν ποικιλία, χρεώνουν 10 ευρώ (την ώρα) και βέβαια θα παιξεις με ότι - να 'ναι πλέγμα στα όσα να 'ναι κιλά...
    Αλλιώς θέλεις άλλα 15 τουλάχιστον ευρώ.

    Οπότε στη πράξη μάλλον συμφέρει να αγοράζεις στο περίπου - με εκτίμηση των τεχνικών χαρακτηριστικών - παρά να πηγαίνεις εκ του ασφαλούς που σημαίνει +25/30 ευρώ για σωστό demo και +25/30 ευρώ - στην καλύτερη - στην τιμή της ρακέτας...

  4. #24
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Προσωπικά συμφωνά και με τους 2 σας!!

    Αφένος τα χαρακτηριστικά δεν λένε όλη την "αλήθεια", αφετέρου στο demo (που ναι η καλυτερη λύση) οι ρακέτες έχουν χάλια πλέγμα (συνήθως synthetic gut έτοιμο να σπάσει).
    Η ουσία του demo ειναι να παίξεις την ρακέτα μ' ενα οικείο πλέγμα στην συνηθισμένη τάση. Θα σου κοστίσει αλλά IMO αξίζει, θα σε γλιτώσει απο περιττά έξοδα και χαμένο χρόνο αν αυτό που όντως ζητάς ειναι μια ρακέτα για το παιχνίδι σου.
    Δυστυχώς η καταναλωτική μανία, η απόδοση του φταιξίματος στην ρακέτα αλλά και οι τρομερές προσφορές στο ιντερνετ μας οδηγούν στην αγορά ρακετών ενώ δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. (μακάρι με την άνεση που το γράφω, να το κάνω κιολας!!)

    ΥΓ1. Το καλύτερο demo ειναι αυτό που θα δανειστείς την ρακέτα του διπλανού σου
    ΥΓ2. Για άλλη μια φόρα θίγεται το ζήτημα high stiffness = not discomfort

  5. #25
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Up today update :-)

  6. #26
    Είναι διαθέσιμη η ρακέτα;

  7. #27
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Ναι είναι διαθέσιμη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 17-02-16 στις 13:17

  8. #28
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    ....και στο ράφι...ακόμη...????

  9. #29
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Ευχαριστώ για την φιλοξενία η ρακέτα δόθηκε, παρακαλω να κλείσει το θέμα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας