Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic. ¶λλαξα ρακέτα πρόσφατα και μου φαίνεται χαοτική η διαφορά. Ιστορία : Ξεκίνησα το 1987 με kennex davis pro proline (50 glass 50 graphite) άλλα χαρακτηριστικά δε έχω και ως παιδί έμαθα με αυτή. Σταμάτησα τα μαθήματα το1990 οπου και την άφησα στο ραφι. Επανήλθα το 2003 ως παίκτης ΧΩΡΙΣ να αλλάξω πλέγμα !!!! Το 2004 πήρα μια Head liquid metal radical mp χαρά Θεού, κατα ευχαριστήθηκα το παιχνίδι οσο μπορούσα. Σταματησα πάλι όμως το 2007....επανήλθα το 2013 παίζοντας ΧΩΡΙΣ αλλαγη πλέγματος!!! Αλλαξα πλέγμα το 2014 προσθέτοντας κατα τον στριγκερ κιλα...και παει ο ώμος μου. Απο τοτε δεν μπορουσα να βρω μπαλα σωστα με τιποτα... άλλαξα παλι πλεγμα με λιγοτερα κιλα και ποιο φιλικό για το χερι συμφωνα με τον νεο στριγκερ. Το παιχνίδι βελτιώθηκε Αλλά δεν ηταν πλέον η ρακετα μου... ψάχνοντας, διαβάζοντας κατέληξα στη babolat pure drive team μιας και έμοιαζαν τα χαρακτηριστικά τους ... εχουν μικρη διαφορα στα γραμμάρια τους αλλά σε σχέση με την head υπαρχει αναλογικότητα (swingweight Head:319 Babolat:313, twistweight H:14,3. B:14,9 ,weight H:312, B:306 πλεγμενες. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ποιο ανετα ;;;;;;;;