Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Head to Babolat

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223

    Head to Babolat

    Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic. Άλλαξα ρακέτα πρόσφατα και μου φαίνεται χαοτική η διαφορά. Ιστορία : Ξεκίνησα το 1987 με kennex davis pro proline (50 glass 50 graphite) άλλα χαρακτηριστικά δε έχω και ως παιδί έμαθα με αυτή. Σταμάτησα τα μαθήματα το1990 οπου και την άφησα στο ραφι. Επανήλθα το 2003 ως παίκτης ΧΩΡΙΣ να αλλάξω πλέγμα !!!! Το 2004 πήρα μια Head liquid metal radical mp χαρά Θεού, κατα ευχαριστήθηκα το παιχνίδι οσο μπορούσα. Σταματησα πάλι όμως το 2007....επανήλθα το 2013 παίζοντας ΧΩΡΙΣ αλλαγη πλέγματος!!! Αλλαξα πλέγμα το 2014 προσθέτοντας κατα τον στριγκερ κιλα...και παει ο ώμος μου. Απο τοτε δεν μπορουσα να βρω μπαλα σωστα με τιποτα... άλλαξα παλι πλεγμα με λιγοτερα κιλα και ποιο φιλικό για το χερι συμφωνα με τον νεο στριγκερ. Το παιχνίδι βελτιώθηκε Αλλά δεν ηταν πλέον η ρακετα μου... ψάχνοντας, διαβάζοντας κατέληξα στη babolat pure drive team μιας και έμοιαζαν τα χαρακτηριστικά τους ... εχουν μικρη διαφορα στα γραμμάρια τους αλλά σε σχέση με την head υπαρχει αναλογικότητα (swingweight Head:319 Babolat:313, twistweight H:14,3. B:14,9 ,weight H:312, B:306 πλεγμενες. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ποιο ανετα ;;;;;;;;

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων

    1. Το παιχνίδι βελτιώθηκε Αλλά δεν ηταν πλέον η ρακετα μου... (σ.σ. η Head liquid metal radical mp)

    2. ψάχνοντας, διαβάζοντας κατέληξα στη babolat pure drive team μιας και έμοιαζαν τα χαρακτηριστικά τους

    3. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ποιο ανετα ;;;;;;;;
    Νομίζω ότι απάντησες γιατί δε μπορείς, μόνος σου!!!!!

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Simplicius ευχαριστώ πολύ για την άμεση αποκρισή σου στο αίτημα μου για βοήθεια, αλλά απάντησα...μόνος μου ...δηλαδή ;;;
    Αυτά τα 6 γραμμάρια μείων, στο βάρος αιώρησης και στο βάρος ρακέτας, μου χαλάν το παιχνίδι και την ευχαρίστηση ή κάτι άλλο όπως πχ ο ώμος μου;
    Πήγα σε λιγότερα γραμμάρια (bab) για να μην έχω ενόχληση στον ώμο μου και πραγματικά δεν με ξαναενόχλήσε τόσο ακόμη και μετά απο 2 - 2 1/2 ώρες παχνιδιού (κάνω και ασκήσεις αποκατάστασης πριν και μετά το παιχνίδι).
    Αλλά όταν κουράζομαι, οι μπάλιές μου ταξιδεύουν εκτός γηπέδου... σχεδόν επικίνδυνα για τους γύρω! (και δεν υπάρχει πρόβλημα τεχνικής τουλαχιστόν έτσι μου λένε...)
    Ακόμη αναγκάζομαι να ''φρενάρω'' το χέρι μου κατα την αιώρηση στο drive ώστε να χτυπήσω σωστά την μπάλα που έρχεται!
    Ειναι τα γραμμάρια που διάλεξα ή εγώ;
    Άσε που μπαίνω στην σκέψη να αλλάξω πάλι ρακέτα (την bab την έχω τρεις εβδομάδες) ή να παίξω με τα βαρίδια στην bab...και να την φέρω κοντά στην head...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Cap, αυτό που σκέφτηκα διαβάζοντας το πρώτο post σου ήταν (ίσως λάθος να έχω καταλάβει - θα μας πεις) ότι:

    1. Έπαιζες παλιά με μια ρακέτα με την οποία, όταν πήγες να ξαναπαίξεις μετά από χρόνια, δεν σε βόλευε πλέον.
    2. Αγόρασες μια κανούργια, παραπλήσια με εκείνη την παλιά, η οποία δεν σε βολεύει επίσης.

    Σκέφτηκα λοιπόν ότι είναι εντελώς λογικό που δεν σε βολεύει και αυτή - αφού είναι παραπλήσια με την άλλη.
    Μήπως θα πρέπει να πάρεις κάποια που να είναι κοντά στις σημερινές σου ανάγκες?
    Το ποιες είναι αυτές οι ανάγκες εσύ το ξέρεις καλύτερα...

    Από αυτά που λες προφανώς θέλεις κάτι ανάμεσα σε αυτές τις δύο.
    Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που παραθέτεις "δε λένε όλη την αλήθεια"...

    Θα έλεγα να ξεκινήσεις να "ψάχνεσαι" από τη "δύναμη".

    Η παλιά σου ήταν πολύ αδύναμη ρακέτα και η καινούργια πάρα πολύ δυνατή.
    Η δύναμη επιρρεάζεται αρκετά από την ακαμψία και το πάχος του πλαισίου.
    Η συνέχεια επί της οθόνης...



    Υστ.:

    Babolat Pure Control και Volkl Organix 10 295g είναι 2 ρακέτες προς τη σωστή κατεύθυνση
    για την περίπτωσή σου, εάν έχω καταλάβει σωστά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 22-09-15 στις 18:46

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Simplicius, σωστά κατάλαβες.
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την πολύ καλά οργανωμένη, αναλυτική και εμπεριστατωμένη δουλειά σου.

    Το ποστ θα χρησιμοποιήθει ως ''Ευαγγέλιο'' μιας και δόξα σοι, έχεις παραπομπές.

    1. Με την Ηead έπαιζα μια χαρά, ακόμη και με το παλιο φθαρμένο πλέγμα.
    Άρχισα να μην μπορώ να παίξω με αυτή, όταν αλλάξα πλέγμα και την έπλεξα με παραπάνω κιλά... όποτε και μου έβγαλε ζημιά στον αγύμναστο ώμο μου.
    Μόλις άλλαξα πλέγμα σε επαγγελματία στρίγκερ δεν είχα τόσο πολύ πρόβλημα με τόν ώμο μου, αλλά δεν μου φαίνονταν η ίδια ... χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω γιατί... δεν είμαι επαγγελματίας τεννίστας.

    2. Ναι, η bab είναι γρήγορη (στην αιώρηση της) σε σχέση με την Head, έτσι την αισθάνομαι γιαυτό και ''φρενάρω'' το χέρι μου και πιο δυνατή.
    Εσφαλμένα για να προστατεύσω τον ώμο μου θεωρώντας ότι θα έπαιζα το ίδιο με λιγότερη καταπόνηση, επέλεξα αυτή. Αλλά το χέρι μου είναι μαθημένο αλλιώς και δεν αλλάζει. Κάνω όλοκληρη την κίνηση - το ωκτάρι που μας λέγανε - και γρήγορά απο μόνος μου.

    Έχεις απολύτο δίκιο στο κομμάτι της δύναμης και εκεί θα προσανατολιστώ. Φυσικά θα δω τις ρακέτες που προτείνεις.

  6. #6
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .

    Αυτή είναι η διαφορά δύναμης των 2 ρακετών που είχες...






    Βλέποντας τον παρακάτω πίνακα, η Volkl Organix 10 295g (η οποιαδήποτε άλλη με αντίστοιχα χαρακτηριστικά και παραπλήσια δύναμη) δείχνει να είναι η σωστότερη επιλογή. Η Pure Control είναι σε κάποια σημεία πιο αδύναμη από την Radical MP που είχες. Εάν επιλέξεις αυτή ίσως θα χρειαστείνα βάλεις λίγο βάρος (πχ. 1,5 + 1,5 γραμ. στις θέσεις 10 - 2 στο κεφάλι).






    Ότι θέλεις ρώτα ελεύθερα. Εδώ ή με PM.

    Και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 22-09-15 στις 22:51

  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Simplicius, xθες επαιξα με την pure drive gt (2014) φίλου, καθώς και με μια Yonex vcore custom όμως, για αρκετή ώρα και με ψιλοβόλεψαν !?! Θα μου φέρουν το ΣΚ και μια aeropro drive gt να δοκιμάσω και αυτή... δεν μπόρεσα να βρώ την bab και την volkl που είναι στα ίδια με την liqued ... ακόμη ... αλλά το ψάξιμο συνεχίζεται...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 24-09-15 στις 16:02

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Μάλλον πρέπει να αλλαξω τον τίτλο...αλλά δε ξέρω πως να το κάνω!!!
    Πάει ως εξής:... head to babolat to yonex.....so far.
    Δεν εχω βρει ακόμη την volkl για δοκιμή αλλά που θα μου πάει...

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει ως εξής:... head to babolat to yonex.....so far.
    Πάρτο αλλιώς, Χρήστο!!!
    Έχεις πάρει το στραβό το δρόμο...
    χαχαχα

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Simplicius, Μου την είπαν !!! Οτι ειμαι κολλημένος με την head!!!! Και οτι πρέπει να ξεκολλησω να δοκιμάσω κ αλλες εταιρίες. Παιδιαρισμα ή οχι ξεκίνησα τις δοκιμές. γιαυτό και πήρα την bpd team, και αυτη τη στιγμή κάθεται στην άκρη. Και παίζω με ότι μπορώ να βρω για δοκιμή... τωρα θελω να βρω (χλωμό το κόβω όμως) να δοκιμάσω μια yonex ezone dr 100...
    Τουλάχιστον στο τέλος τος διαδρομής (που ελπίζω να μη μου βγει ο κούκος αηδόνι) πιθανόν να γυρίσω απο κει που άρχισα ως ενήλικας και να μπω παλι στο σωστό δρόμο !!!
    παρεμπιπτόντως θελω να βγαλω φωτο και γω τις ρακέτες μου για το post σου και δε βρισκω μια παλια ξύλινη sandos άσπρη κόκκινη του 1985 ή 86!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας