Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: ΖΗΤΗΣΗ ΡΑΚΕΤΑΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ

  1. #1

    ΖΗΤΗΣΗ ΡΑΚΕΤΑΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ

    Καλησπέρα ψάχνω ρακέτα με μικρότερο head size 100, κάτω απο 300γρ. L3 και όσο γίνεται πιο οικονομική.
    Μου έχει προτείνει κάποιες, και τον ευχαριστώ, ο Simplicius αλλά ήθελα να δω μήπως υπάρχει κάτι στο forum.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας απαντησεί είτε εδώ είτε με pm, αν γίνεται με φωτογραφία της ρακέτας.

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Περικλή, σου πρότεινα και κάποιες μεταχειρισμένες που διατίθενται εδώ στο forum.
    Δες το μηνύματά σου.

  3. #3
    Καλημέρα στο φόρουμ,

    για να μην ανοίγω καινουριο τοπικ για το ίδιο θέμα, γράφω εδώ.

    Είμαι αρχάριος στο άθλημα (2 μηνες) και ξεκίνησα να παίζω με δανεική ρακέτα απο το tennis club, συγκεκριμένα μία Wilson Sting με head size 110 και όλο το βάρος μπροστά. Στα πρώτα 4-5 μαθήματα όλα καλά, αλλά καθώς αυξάνοταν η ένταση παρατήρησα ότι την ένιωθα άβολη και βαρια.

    Είμαι 1,82 - 89 κιλά και 26 χρονών.

    Οι υπόλοιποι συμπαίκτες μου είχαν πάρει ήδη και εν τέλει κατέληξα να παίζω κάνοντας 4 μαθήματα την εβδομάδα από 1,5ώρα με την Yonex RDS 001 εδώ και 20 μέρες
    Παρότι στην αρχή τα βρήκα σκούρα, την ψιλοσυνήθησα και πλέον με κουράζει μόνο απέναντι σε άντρες με συνεχόμενα δυνατά χτυπήματα.

    Έχει έρθει η ώρα της αγοράς και ενώ είχα αποφασίσει για Volkl organix v1 midplus με 102 κεφάλι, σκέφτομαι μήπως πάω εν τέλει σε 100αρι αφου και με 90αρι τα καταφέρνω(θα μου πείτε σιγά την διαφορά 102 με 100)

    Μέχρι τα 80-90 ευρώ που θέλω να δώσω έχω βρεί Wilson Pro Staff 100L, HEAD YOUTEK GRAPHENE SPEED S και αρκετές Dunlop.

    Σε αυτές κατέληξα λόγω βάρους και ισορροπίας ελαφρώς προς την λαβή καθώς ψάχνω κάτι που θα το κρατήσω καθώς βελτιώνομαι και δεν θα το αλλάξω σε 1 χρόνο.

    Οποιαδήποτε γνώμη για τις παραπάνω ή προτάσεις μέχρι 90 ευρώ, ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά,
    Μιχάλης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ind.Des. : 10-10-15 στις 09:02

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Φίλε Μιχάλη, η καλύτερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κάποιος διαβάζοντας αυτά που γράφεις παραπάνω,
    είναι (χωρίς παρεξήγηση) διάλεξε μια ρακέτα που να σου ...αρέσει το χρώμα της!!!!
    Μέσα σε ελάχιστο διάστημα έχει παίξει με τεράστιες, με πάνμικρες, με λεπτά πλαίσια, με χοντρά πλαίσια, με βαριές, με ελαφριές και γενικά όλες σου έκαναν! Οπότε προς τι η ερώτηση;
    Το μόνο που θα σου πρότεινα, είναι σε πρώτη φάση να μη δώσεις πάνω από 60 ευρώ, είτε για καινούργια (sportsdirect) είτε για μεταχειρισμένη (εδώ στο φόρουμ).

  5. #5
    Ευχαριστώ για την απάντηση και εννοείται δεν την παρεξηγώ, απλά συνεχίζω να βλέπω την εμπειρία μου με την Yonex ως λάθος, όπως έγραψα απέναντι σε δυνατά χτυπήματα το χέρι μου δεν αντέχει μετά από λίγο, οπότε αν και στο παίξιμο απλά έπρεπε να είμαι πιο ακριβής σαν ρακέτα δεν την αντέχω.


    Οπότε συνεχίζω να θέλω να βρω μία κατάλληλη για το επίπεδο μου ώστε να μου είναι πιο ξεκούραστη.

  6. #6
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ind.Des. Εμφάνιση μηνυμάτων
    με την Yonex, όπως έγραψα απέναντι σε δυνατά χτυπήματα το χέρι μου δεν αντέχει μετά από λίγο"
    Κοίτα, αυτό που λες είναι πολύ "μπερδευτικό"...
    Η Yonex είναι βαριά ρακέτα και με μεγάλο swingweight, δηλ. ιδανική απέναντι σε δυνατά κτυπήματα.
    Ίσως να βρίσκεις συνέχεια τη μπάλα "εκτός κέντρου" (λόγω σχετικά δυσκίνητης ρακέτας), εξού και η κούραση που λες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ind.Des. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε συνεχίζω να θέλω να βρω μία κατάλληλη για το επίπεδο μου ώστε να μου είναι πιο ξεκούραστη.
    Θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή, αλλά πραγματικά δε μπορώ να σου πω κάτι ασφαλές, καθώς υπάρχουν πολλές αντιφάσεις σε αυτά που γράφεις.
    Πάντως η Prince Tour 98 ESP, μπορεί να σε συνοδέψει καιρό, καθώς το μόνο που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις στο μέλλον (όσο θα βελτιώνεσαι) είναι να βάλεις 3-4 γραμ. βάρους στο κεφάλι.
    Και λόγω χαμηλού (αρχικού) swingweight είναι "γρήγορη" ρακέτα στον χειρισμό.

    Εάν δεν είσαι familiar με τους όρους, ρίξε μια ματιά εδώ.

    Καλή αγορά, ότι και να πάρεις!

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-10-2013
    Μηνύματα
    105
    Simply, απο οτι φαίνεται είσαι η ανεκτίμητη αξία γνώσεων και εμπειρίας οπότε και θα "λουστείς" τους υπόλοιπους :-).
    Αν είχες χρόνο και διάθεση θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου:
    παίζω με αρκετό spin και παρότι νιώθω γενικά ασφαλής, χάνω την μπάλα διότι οταν για διαφορους λόγους θέλω να πιέσω ή να πάρω πόντο απο τη βασική δεν έχω τις διεισδυτικές μπάλες. Εχω την αίσθηση οτι αφενος τεχνικά δεν "σπρώχνω τη ρακετα αρκετά μπροστα (πράγμα που το παλεύω), αφεταίρου η ρακέτα μου HEAD XT speed mp με 16χ16 δεν μου δίνει αυτό που θέλω. Σε πλέξη 16χ19 η ρακετα γίνεται σκληρή χωρίς σπιν. Θα ήθελα τη γνώμη σου. Προσανατολίζομαι σε αλλαγή με yonex Ai 98.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  8. #8
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Simply, απο οτι φαίνεται είσαι η ανεκτίμητη αξία γνώσεων και εμπειρίας οπότε και θα "λουστείς" τους υπόλοιπους :-).
    Αν είχες χρόνο και διάθεση θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου:
    παίζω με αρκετό spin και παρότι νιώθω γενικά ασφαλής, χάνω την μπάλα διότι οταν για διαφορους λόγους θέλω να πιέσω ή να πάρω πόντο απο τη βασική δεν έχω τις διεισδυτικές μπάλες. Εχω την αίσθηση οτι αφενος τεχνικά δεν "σπρώχνω τη ρακετα αρκετά μπροστα (πράγμα που το παλεύω), αφεταίρου η ρακέτα μου HEAD XT speed mp με 16χ16 δεν μου δίνει αυτό που θέλω. Σε πλέξη 16χ19 η ρακετα γίνεται σκληρή χωρίς σπιν. Θα ήθελα τη γνώμη σου. Προσανατολίζομαι σε αλλαγή με yonex Ai 98.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Φίλε man, μάλλον αυτά τα χωράφια είναι προπονητικά. Νομίζω ότι δε μπορώ να βοηθήσω σε αυτό...

    Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι:

    - Και το 16x19 θεωρείται open pattern! Mυστήριο που λες ότι χάνεις το σπιν. Προφανώς εννοείς το "υπερβολικό" spin του 16x16....

    - Αυτό που λες για το "δε σπρώχνω τη ρακετα αρκετά μπροστα", μάλλον είναι το θέμα σου, ασχέτως ρακέτας.
    Διεισδυτικές μπάλες βγαίνουν με πιο φλατ κτυπήματα. Οπότε θα χρειαστεί να "βουρτσίζεις" λιγότερο και να παίζεις πιο φλατ τα επιθετικά κτυπήματα... Αυτό είπα και στον Ναντάλ προχθές, αλλά δυστυχώς δε με ακούει και να τι ξαναέπαθε!!!!
    χαχαχχαχα

    Χωρίς πλάκα τώρα, όπως σου είπα, πιστεύω ότι θα πρέπει να μιλήσεις με προπονητή...
    Δεν βλέπω θέμα ρακέτας. Δε νομίζω ότι η yonex Ai 98 θα σε βοηθήσει σε κάτι, με αυτά που περιγράφεις παραπάνω.

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-10-2013
    Μηνύματα
    105
    Thanks mate.

  10. #10
    Τελικά για να ενημερώσω παρήγγειλα απο sportsdirect την Dunlop Biominetic m5.0 και κάτι περιφαιρειακα πραγματάκια.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας