Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 42

Θέμα: αγορα πρωτης - καινουργιος

  1. #31
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου και πάλι φίλε!
    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι "μας" βοήθησαν τα παραπάνω που γράφεις...
    Εμείς πάλι θα θέλαμε να σε βοηθήσουμε, μιας και είσαι αρχάριος...

    ΤΟ ΜΟΝΟ "πραγματικό" πρόβλημα που θα είχες με την ρακέτα σου, ήταν εάν έλεγες ότι παίζεις μισή ώρα και σε πονάει το χέρι σου!
    Αλλά απ' ότι λες αυτό δεν ισχύει. Αντίθετα ισχύουν μερικά απλά και πανεύκολα στη λύση τους "προβλήματα"...

    Από αυτά που γράφεις.

    Α. Η ρακέτα σου θέλει πλέξιμο ΑΜΕΣΑ! και
    Β. Πρέπει να προσθέσεις λίγο βάρος στο κεφάλι για να αυξήσεις το χαμηλό (καλό για πολύ αρχάριους) swingweight.
    Βάλε 3 + 3 γραμ. δεξιά και αριστερά στις θέσεις 10 - 2 του ρολογιού. Εάν δεν ξέρεις πως διάβασε εδώ....
    Εάν σου φανεί μετά δυσκίνητη (ή έτσι κι αλλιώς), εξισορρόπησέ την με 4-5 γραμ. μεσα στο butt-cap.

    Και πίστεψέ με, μπορείς να παίξεις παν-άνετα και με ρακέτα 340 γραμμάρια.
    Δεν είναι το βάρος το πρόβλημα. Τα τεράστια swingweights είναι!

    Γι’ αυτό σου προτάθηκε μια ρακέτα με χαμηλά αρχικά χαρακτηριστικά.
    Για να μπορείς να τα αυξάνεις εύκολα χωρίς να ψάχνεσαι συνέχεια με ρακέτες,
    χάνοντας χρόνο βελτίωσης στο άθλημα και φυσικά χρήμα!


    Και μην το πάρεις σαν βοήθεια, εάν έχεις πρόβλημα!
    εννοούσα οτι για κάποιον που ψάχνει ρακέτα καλο θα ήταν να δοκιμάσει αρκετες πριν πάρει κάποια. Τα τεχνικα χαρακτηριστικα λενε την ωμη αληθεια αλλα αυτο μπορει να μην τεριαζει σε εμας. και θα συνεχισω να γράφω οταν βρω την λυση μηπως βοηθησω καποιον αλλο.

    ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και ασφαλως δεν εχω κανενα προβλημα.

    στο θεμα λοιπον θα δοκιμασω αυτο που λες. λογικα ναι, δεν ειναι το βάρος το θέμα μιας και δεν ειμαι αγυμναστος τελειως. υπάρχουν κινησεις που ρακετα μου της κάνει καλύτερα απο οποιαδήποτε άλλη έχω δοκιμάσει. για παράδειγμα οταν κηνυγάω μια άπιαστη μπαλια ειναι αρκετα ευέλικτη και γρήγορη στο χειρισμο της τελευταιας στιγμης. Αν το ειπα σωστα....

    πλέξιμο γιατι ομως? παίζω 2-3 φορες την εβδομάδα και την πήρα πριν απο 3 μηνες ακριβως.

    υγ. τωρα ειδα οτι γράφω σε άλλο θεμα και οχι στο δικο μου. επειδη ειχα γραψει και εδω στο άλλο παιδι....

  2. #32
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο basilis_k6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλέξιμο γιατι ομως? παίζω 2-3 φορες την εβδομάδα και την πήρα πριν απο 3 μηνες ακριβως.
    Βασίλη, πλέξιμο γι' αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο basilis_k6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν βάζω δυναμη δεν μπορω να στοχευσω. επισης αυτο που με ταλαιπωρει αρκετα ειναι οτι ενω ολα μου τα χαλαρα χτυπηματα πανε σωστα, τα δυνατα χτυηπηματα πανε ειτε πολυ χαμηλα (φιλέ) είτε πολύ πολυ μακρια εκτος γηπέδου. με λιγα λογια οταν βάζω δυναμη το touch ειναι παντα λαθος.
    Αυτά που περιγράφεις παραπάνω είναι χαλαρό πλέγμα 99%.

    Ο χρόνος δεν παίζει ρόλο... Σήμερα να την πλέξεις, εάν πχ. την αφήσεις να ψηθεί μέσα σε ένα αυτοκίνητο, αύριο θα ξαναθέλει πλέξιμο...

  3. #33
    θα ξεκινησω με το κολπο με τα νομισματα. πολύ ενδιαφέρον. εχω ομως μια απορια. στα 2-3 γραμμάρια νόμισμα η μονοτικη δεν ειναι αρκετα βαρια? δεν θα αλλάξει προς τα πάνω δραματικα το βάρος?

    θα πάω να την πλέξω μιας που έχω και τα spare που μου είχες πει να παραγγήλειω αλλα θα κάνω πρωτα μερικές δοκιμές μονος μου. θέλω να εντοπισω επακριβως το προβλημα και αυτο στην προπονηση δεν ειναι ευκολο. θα παω μονος στο γηπεδο...

  4. #34
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Όχι, στα 2,5 γραμ. του 0,01 ευρώ η μονωτική το κάνει 3 γραμ. σύνολο.
    Κόψε την κατά μήκος, να γίνει μισή σε φάρδος, να περνάει από τα κενά του πλέγματος.
    Και μην βάλεις κανά τόνο ταινία...
    2 λουρίδες 15 εκ. μήκος (και μισού πλάτους) είναι υπέραρκετές για ένα μονόλεπτο.

    Το καλύτερο θα είναι μάλλον να πας στο γήπεδο με έναν φίλο να κάνετε δοκιμαστικές μπαλιές.
    Μόνος σου μόνο το σερβίς μπορείς να καταλάβεις...

  5. #35
    οκ λοιπον θα το κάνω. ευχαριστω!

  6. #36
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Πριν απο πολύ καιρο....basilis_k6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ρακέτα έχει καθαρό βάρος 275 το οποίο δεν με χάλασε καθόλου. τελικά (οπως υποψιαζόμουν) ήταν ηδη πλεγμενη και ας με έβαζε να επιλέξω strings και tension. ήδη πλεγμένη είναι στα 293 που ανάφέρει το σαιτ (αν καταλαβα σωστα).

    συνεπώς το topspin blue μου ήρθε στο πακετάκι του και τώρα έχω δύο strings στα χέρια.
    ειμαι τελείως χαζος.... Στο θέμα της αγοράς τοτε είχα γράψει αυτο που βλέπετε παραπάνω. δηλαδη ενω με εβαλε να επιλέξω πλεγμα ηρθε πλεγμενη με το μαμα πλέγμα που την εβλεπα στις φωτο. Ομως ειχα ξεχάσει οτι αγόρασα ρακετα στοκ του 2012. οποτε το αντερακι πανω ηταν ηδη 3 χρονια. Simplicius για αλλη μια φορά σωστός. θα πάω να πλέξω το topspin blue.

    Επίσης δοκίμασα τα βαρίδια (μονολεπτα) 10-2 και ήταν καλυτερη. τωρα πρόσθεσα ενα 5λεπτο στο butt cap που ουτως η αλλως το έχασα οπότε έφυγαν 1-2 γρ απο εκει. Ξαναδιάβασα το θέμα με το customization και νομίζω οτι (ξανα) εχεις δικιο σχετικά με τα χαμηλα χαρακτηριστικα. ειναι συν διοτι μπορεις να παίξεις λιγο προς τα πάνω σε βαρος και swing.

    Πέμπτη πάω για πλέξιμο.

  7. #37
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο basilis_k6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι τελείως χαζος.... Στο θέμα της αγοράς τοτε είχα γράψει αυτο που βλέπετε παραπάνω. δηλαδη ενω με εβαλε να επιλέξω πλεγμα ηρθε πλεγμενη με το μαμα πλέγμα που την εβλεπα στις φωτο. Ομως ειχα ξεχάσει οτι αγόρασα ρακετα στοκ του 2012. οποτε το αντερακι πανω ηταν ηδη 3 χρονια. Simplicius για αλλη μια φορά σωστός. θα πάω να πλέξω το topspin blue.

    Επίσης δοκίμασα τα βαρίδια (μονολεπτα) 10-2 και ήταν καλυτερη. τωρα πρόσθεσα ενα 5λεπτο στο butt cap που ουτως η αλλως το έχασα οπότε έφυγαν 1-2 γρ απο εκει. Ξαναδιάβασα το θέμα με το customization και νομίζω οτι (ξανα) εχεις δικιο σχετικά με τα χαμηλα χαρακτηριστικα. ειναι συν διοτι μπορεις να παίξεις λιγο προς τα πάνω σε βαρος και swing.

    Πέμπτη πάω για πλέξιμο.

    Τι λες τώρα????????? Μας έστειλες !!!!!!!!! Χαχχαχα

    To butt cup είναι πολύ περισσότερα γραμμαρια, κοντά στα 4-5!
    Εκεί που θα πας ζήτα να αγοράσεις ένα. Περίπου 5 ευρώ κάνει.

    Και αυτό το νέο πλέγμα που θα βάλεις, μην το αφήσεις επάνω άλλα 3 χρόνια....
    Την άνοιξη να ξαναπλέξεις. Βάλε υπενθύμιση στο κινητό!!!


  8. #38
    xaxa

    ναι δεν θα το αφήσω για κανένα λογο. Ευχαριστω!

  9. #39
    μεγάλη διαφορά με το πλέξιμο. τωρα μένει να συνηθησω! θα προσθέσω τα βαρίδια πάντως γιατι βοηθησαν ουτως η αλλως.

  10. #40
    μετα απο ένα μήνα μπορω να πω οτι βοηθησαν αρκετα τα βαρίδια και σκέφτομαι να προσθέσω και λίγο ακόμη βάρος. τρέχω πάλι στον οδηγο του customization για διάβασμα!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας