1. Νομιζω δεν είναι θέμα Θεσ/νικης ή Αθήνας ή Καστελλόριζου ...Το ranking δεν λέει απαραίτητα κάτι.
2. Στην Σαλόνικα λοιπόν έχει και ομιλους και συλλόγους και κλαμπς (μεχρι και κλειστά χωμάτινα υπάρχουν)
3. Προπονητές υπάρχουν παντού, κακοί μέτριοι καλοί. Το θεμα ειναι με τι κριτηρία μπορείς να κρίνει τον προπονητη????
4. Υπάρχουν επαρχιακές πόλεις και νησιά που εχουν βγάλει παιχταράδες που προπονούνται σε τοπικά γήπεδα με μπαλωμένα φιλέ και φουσκωμένα τερέν.
5. Μπορείς να έχεις τον προπονητή των 80€/ωρα, κλειστο γηπεδο, 5 ωρες προπονηση την ημέρα και να εισαι στο 0. Χρειάζεται προσπάθεια, υπομονή - χρόνος και απο ενα σημείο και μετά χρειάζεται και ταλέντο.

Αυτά γενικά, ειδικά:
Ο πρωταθλητισμος είναι καλός, ακομα και μικρή ηλικία, αρκεί να υπάρχει η σωστη κατευθυνση. Δεν θέλω να το αναπτυξω πολύ γιατι θα χαθεί το νόημα.
Αρχικά καλό ειναι να δινεις στο παιδι διαφορα ερεθίσματα. Εγώ μπορεί να θέλω να γινει τενίστας κι αυτος να έχει έφεση στο handball και τελικά να γινει διάσημος ζωγράφος. Κοντολογίς, σκοπός ειναι να δώσεις στο παιδί το κινητρο να αποφασισει. Ο πρωταθλητισμος σε μικρή ηλικία αρχικά πρέπει να εχει στοχο το παιδι να αναλαμβάνει ευθυνες, να μαθαινει μονο του να αντιμετωπίζει την αδικια, να μαθαίνει μονο να σηκώνεται οταν πέφτει κτλ κτλ.Στα περι αουτ και γενικότερα στα "you cannot be serious that ball was on the line", το τενις παιζεται με τον εξής απλό τρόπο -> Εγώ λέω αν ειναι έξω η μπάλλα σου και εσυ λες για την δικιά μου.

και για τον επιλογο...
Σε κάθε μικρή ή μεγάλη, κλειστή ή ανοιχτη κοινωνική ομάδα φαίνεται η κατάντια του Έλληνα. Βλέπεις γύρω σου να πηγαίνει κάτι καλά ωστε να λειτουργεί σωστά ο μηχανισμός του τένις?

ΥΓ. Προς αποφυγη παρεξηγησης λόγω β ενικου, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σενα.